Krótszy BNP czy dłuższe rytmy?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
roberturbanski
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1311
Rejestracja: 17 gru 2011, 08:10
Życiówka na 10k: 47:11
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Nieprzeczytany post

Witam, realizuję ten plan przygotowań do półmaratonu: http://bieganie.pl/index.php?show=1&cat=19&id=432 . Biegam troszeczkę więcej niż tam proponują, ale moje pytanie dotyczy nie tyle długości, co jakości pokonywanego dystansu. Kolega doradził mi, żebym biegał w spokojnym tempie z wyjątkiem czwartków (środkowa część dystansu w mocniejszym tempie) i niedziel (końcówka mocniej). Doradźcie, czy ma sens zamiana czwartkowych biegów, będących u mnie BNP na rytmy np. 3 X 2 km(5:30) poprzedzone roztruchtaniem i schłodzeniem? Zrobiłem tak ostatnio i całkiem mi się podobało. Wtedy "mocniejszy" odcinek jest dłuższy, bo BNP w moim wydaniu nie trwa zbyt długo :ojnie: Gadam trochę chaotycznie, sale mam nadzieję, że coś doradzicie...
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Rytmy to bardzo krótkie odcinki (do 100m), a Tobie rozumiem, że chodzi Ci o 2 km odcinki?
Jak Ci to odpowiada, to w czwartek śmiało możesz robić trening interwałowy, tylko nie przeginaj z prędkością.

Mocniejsza końcówka w niedzielę tez jak najbardziej.
Adrian26
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1971
Rejestracja: 07 cze 2012, 22:17
Życiówka na 10k: 38:14
Życiówka w maratonie: 2:57:08
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Rytmy to bardzo krótkie odcinki (do 100m)
Są autorzy/trenerzy, dla których rytmy mogą być do 200 m. Nie ma to jak bałagan w nomenklaturze :oczko:
Adam Klein pisze:Jak Ci to odpowiada, to w czwartek śmiało możesz robić trening interwałowy, tylko nie przeginaj z prędkością.
Z kolei interwały to odcinki trwające do 5 minut, więc dwukilometrówki już się na taki trening na pewno nie łapią - czasami mam wrażenie, że ludzie sami sobie wszystko komplikują :oczko:

Wybacz Adam, nie chce się czepiać, po prostu pokazuje jak to wszystko jest niejednolite :oczko:
Mój blog: http://neversurrender.blog.pl/
Przegrywa tylko ten, kto się poddaje.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Oczywiscie, panuje pewien bałagan wynikający wg mnie niestety z niewłaściwego szkolenia trenerów. Dla mnie każda nazwa musi wynikać z jakiegoś fizjologicznego czy celowego rozróżnienia. To, że rytmy dla niektorych trenerow mogą byc na 200m to jest kwestia umowne, ja poprostu wierze, że jesli chcemy kontrolować pewne cechy motoryczne to na dłuższych odcinkach wchodzimy w zmęczenie które nam to uniemożliwia, ale 200 m jest pewnie jeszcze do zniesienia.
Natomiast te 5 minut to juz zupełny absurd. Jak np nazwać trening: 3x10 minut z intensywnoscią 40minutowego wyścigu z przerwami na niepełnym wypoczynku? To przecież typowy "interwał" tylko dłuższy, wiem, ze takie treningi mało kto robi ale to inna sprawa.
runner2010
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 774
Rejestracja: 22 sty 2011, 14:10
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków i okolice :)

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Oczywiscie, panuje pewien bałagan wynikający wg mnie niestety z niewłaściwego szkolenia trenerów. Dla mnie każda nazwa musi wynikać z jakiegoś fizjologicznego czy celowego rozróżnienia. To, że rytmy dla niektorych trenerow mogą byc na 200m to jest kwestia umowne, ja poprostu wierze, że jesli chcemy kontrolować pewne cechy motoryczne to na dłuższych odcinkach wchodzimy w zmęczenie które nam to uniemożliwia, ale 200 m jest pewnie jeszcze do zniesienia.
Natomiast te 5 minut to juz zupełny absurd. Jak np nazwać trening: 3x10 minut z intensywnoscią 40minutowego wyścigu z przerwami na niepełnym wypoczynku? To przecież typowy "interwał" tylko dłuższy, wiem, ze takie treningi mało kto robi ale to inna sprawa.
a może to niejaki Jack Daniels (a właściwie tłumaczenie na j. polski jego książki) jest wszystkiemu winne? :D
bo tam rytmy to są nawet 400-800 metrowe odcinki, a u nas to by była wytrzymałość tempowa. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Jeżeli nie chcemy się pogubić w nazewnictwie itd. to chyba mamy 2 opcje: albo umawiamy się wg której szkoły (tutaj amerykańskiej albo polskiej) używamy nazewnictwa do odpowiednich typów treningów, albo po prostu podajemy długość odcinka i intensywność na jakiej ma być biegany (tempo) :D
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Tam "rytmy" zostały źle przetłumaczone.
W oryginale jest "Repetitions" - czyli powtórzenia.
I to idealnie pasuje do treningu powtórzeniowego także wg polskiej szkoły.
Awatar użytkownika
whitemamba
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 466
Rejestracja: 06 lip 2012, 09:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na jaki czas można liczyć po przerobieniu tego planu? da radę z tego wybiegać 2h? Jeżeli nie to co trzeba zmienić? Chciałbym wystartować w drugiej połowie października więc plan musiałbym troszkę skrócić.
Zmiana kodu 3 z przodu:)
10km- 39.04 @3:54 pace
HM- 1:29:03 in progress
M- 3:14:12 in progress
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

To zależy od Twojego poziomu startowego. Jeśli dzisiaj jesteś w stanie przebiec 3000m poniżej 14 minut to masz szanse, tylko musisz regularnie trenować.
Awatar użytkownika
whitemamba
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 466
Rejestracja: 06 lip 2012, 09:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Testu na 3k nie robiłem.Przed kontuzją(2 miesiące zupełnie bez biegania) robiłem 5km nieco poniżej 25min.Z takiego wyniku w kalkulatorze wychodzi niby, że na styk poniżej 2h uda się zmieścić, ale boje się że będzie brakowało kilometrów w nogach.
Zmiana kodu 3 z przodu:)
10km- 39.04 @3:54 pace
HM- 1:29:03 in progress
M- 3:14:12 in progress
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

No ale co masz do stracenia? Po prostu biegaj. Mógłbym Ci pokazać plan na 1h10 ale to nie sprawi, że będziesz jesienią biegać w 1h10.
Awatar użytkownika
whitemamba
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 466
Rejestracja: 06 lip 2012, 09:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To może inaczej spytam.Czy wydłużenie tych krótszych biegów (wt,czw,sob) powinno wpłynąć pozytywnie na lepszy wynik? Jeżeli tak to jak mądrze dokładać? Do każdego po 1-2 km czy np tylko do jednego konkretnego biegu w tygodniu?

Samego startu się nie boje, jakoś doczłapie do mety i czas gorszy od zakładanego nie będzie katastrofą, jednak chciałbym jak najlepiej wykorzystać czas, który mi jeszcze pozostał.
Zmiana kodu 3 z przodu:)
10km- 39.04 @3:54 pace
HM- 1:29:03 in progress
M- 3:14:12 in progress
drax85
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2013, 15:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam.
jaki wpływ na skuteczność tego planu będzie miał fakt przygotowywania się z założeniem startu w niedzielę jednak ostatecznie start odbył by się w sobotę, chodzi o to, że dni treningowe zakładające start w niedzielę bardziej mi odpowiadają.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Spoko, wielkiej różnicy nie będzie. Musisz tylko nie sprawić, żeby ostatni czwartkowy trening był raczej spokojny.
meth
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2014, 20:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czy mogę żonglować tymi biegami w tygodniu?
Po pierwsze: biegać wtorek, czwartek, piątek, niedziela?
Po drugie: zrobić "wtorek" w piątek, "czwartek" we wtorek itd.? Czyli po prostu pozamieniać kolejność krótkim biegów?
Z góry dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Możesz.
ODPOWIEDZ