Trening z gumami

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Raul7
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3630
Rejestracja: 30 wrz 2009, 10:48
Życiówka na 10k: Trójka z przodu :P
Życiówka w maratonie: Trójka z przodu...
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Nieprzeczytany post

I znowu Krzysiek z pomocą ;)

fajnie sie złożyło że dziś do Krakowa jadę to gumy zakupie...
takie z decathlonu stynką?? muszą to być jakieś specjalne super hiper gumy?? czy zwykłe go ćwiczeń? tylko kiedyś w deku widziałem taki gumy lecz były zapętlone, tj jak taka guma do skakania...
więc co? taka nie może być??
Awatar użytkownika
pixos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 415
Rejestracja: 07 lut 2010, 20:57
Życiówka na 10k: 39:42
Życiówka w maratonie: 3:58
Lokalizacja: Gostynin

Nieprzeczytany post

Fajny artykuł, tym bardziej, że kilka dni temu kupiłem sobie podobne gumy (trochę uboższą wersję, bez uchwytów na dłonie). Mam pytanie co do ćw. 1 (na mięsień dwugłowy). W czasie jego wykonywania, mniej więcej w końcowym położeniu (przy maksymalnym zgięciu nogi) odczuwam delikatny ból, takie (nieprzyjemne) uczucie, jakby w tym momencie łapał mnie w tym miejscu skurcz. Z tego względu trochę zmodyfikowałem to ćwiczenie. Wykonuje je stojąc twarzą do punkty zamocowania gumy i wykonuję zgięcia nogi w kolanie z dotknięciem stopy do pośladka (coś jak przy skipie C). Czy ćwiczenie w takiej wersji jest również efektywne? Czy może spróbować jednak tej wersji pokazanej w artykule, zaczynając od najmniejszego możliwego obciążanie i stopniowo je zwiększać?

pozdrawiam
Vivid
Wyga
Wyga
Posty: 69
Rejestracja: 28 gru 2010, 22:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Swietna sprawa z tymi gumami. Juz mysle nad zakupem.
Tylko chyba nie bedzie gdzie tego zaczepic... :chlip: Jakis pomysl? Duze sily w ogole na to dzialaja ?
“Najsilniejszym wojownikiem jest ten, kto pokonał sam siebie.”
Awatar użytkownika
piter82
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3381
Rejestracja: 31 lip 2008, 11:57
Życiówka na 10k: 40:32
Życiówka w maratonie: 3:22:xx
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Nieprzeczytany post

mam takie gumy od ponad roku, 3 kolory każdy inna rozciągliwość i tym samym opór, kupiłem na wyprzedaży w sportowym za 9,99 można tym trenować praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała, przydały mi się w rehabilitacji, teraz stosuje w treningu uzupełniającym. Ciekawy artykuł choć dorzucił bym jeszcze sporo ćwiczeń z gumami które sam stosuje a nie ma ich w artykule :-)
Ciągle do przodu pokonując własne słabości
10k - 40:32 - 05.10 15k - 01:04:39 - 09.10 21,097k - 1:29:57 - 09.10 42,195k - 03:22:36 - 09.09
Mój Blog Aktywni Sportowo
GG 730243
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

...może nie o samych gumach, a o sposobie prezentacji danych ćwiczeń: dobry kierunek, Krzychu, popieram jak najbardziej. Na przyszłość w przypadku bardziej skomplikowanych układów, animowane gify są świetnym narzędziem, bo nie trzeba się rozpisywać o geometrii ruchu tylko dołożyć więcej klatek dla płynniejszego obrazu. A może byś tak rozpykał klasyczne skipy?
adamo_0
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 217
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:04

Nieprzeczytany post

Polecam cwiczenia z
http://www.sportsinjuryclinic.net/stren ... ebands.php
Oczywiscie z rozwaga
Na stronie jest pokazane jakie miesnie opracuja a do tego sa cwiczenia z pilka itd.

p.s.
http://www.sportsinjuryclinic.net/stren ... lexion.php
podobno bardzo wazne cwiczenie ktore jednak nalezy wykonywac z malym obciazeniem
i nie podnosic uda powyzej poziomu (na filmiku jest pokazane blednie)
p.s.2 kupujac gumy firm noname (komplet 3 szt najczesciej) nalezy zwrocic uwage aby mialy ok 1.8- 2m dlugosci a nie 120cm
Duzej roznicy w cenie nie ma a o wiele wygodniej sie cwiczy.
Znana na rynku firma sprzedaje tasmy/gumy na metry
Ostatnio zmieniony 14 lut 2011, 14:33 przez adamo_0, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Brakuje mi cwiczen biegowych.
Faktycznie , cwiczenia z guma sa stosowane juz od epoki dinozaurow i sa wyjatkowo skuteczne.

Z bardzo duzym powodzeniem zastosowalem je w treningu maratonskim, podczas elementow zabawy biegowej , w terenie (konieczny partner).

Sa dwie szkoly - lejce i biodra.
"Lejce" sa opasane wokol barkow i powoduja mocne pochylenie glowa do przodu.
Moje doswiadczenie bardziej stawia na biodra, kiedy sylwetka ma wiecej wspolnego ze stylem biegowym ( mniejsze wychylenie do przodu).
Oczywiscie, moje uwagi maja zastosowanie do biegow dlugich , nie sprintow ( szczegolnie wyjscie z blokow).

Poniewaz zwykle biegam bez partnera, zamienilem gume na ciezka opone.
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
Awatar użytkownika
Krzysztof Janik
Ekspert/Trener
Posty: 1084
Rejestracja: 15 sie 2007, 09:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bieganie.pl
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Gumy mogą być każde, można zrobić sobie takie gumy (ale nie mam czasu się rozpisywać:). Pixos ćwiczenie które robisz jest na pewno mniej efektywne ale myślę że masz problem z rozciągnięciem dwugłowego (rozciągasz się?) powinieneś przed takimy ćwiczeniami dobrze się rozgrzać i porozciągać szczególnie dwugłowe. Vivid zaczepić można do wielu rzeczy np. kaloryfer, rura grzewcza, noga od stołu (tylko musi być dość ciężki:), nogi od łóżka itp. Piter masz racje jest wiele ćwiczeń ale trzeba mieć kilka twardości gum żeby je wykonywać, niestety te co mamy w redakcji są dość twarde. Yacool te gify powstały przez przypadek :) miały być filmy. Jeśli chodzi o skip to nie wiem jakby to zrobić w gifie ale będą w formie filmu :) Adamo ma rację dobrze żeby gumy były dość długie wtedy wygodniej się ćwiczy ale jak będą za długie to się w domach nie zmieścicie (bo trzeba liczyć jeszcze rozciągnięcie :)). Wojtek do ćwiczeń biegowych trzeba mieć warunki :) a w Polsce teraz jest ciężko :)
Pozdrawiam
Trener Krzysztof Janik

Obrazek
Awatar użytkownika
Raul7
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3630
Rejestracja: 30 wrz 2009, 10:48
Życiówka na 10k: Trójka z przodu :P
Życiówka w maratonie: Trójka z przodu...
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Nieprzeczytany post

Krzysiek jakich gum używacie na tym gifie?? bo nie moge znaleźć takich na allegro...
byłem dziś w Krakowie ale w decathlonie mieli tylko takie szerokie....
Awatar użytkownika
pixos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 415
Rejestracja: 07 lut 2010, 20:57
Życiówka na 10k: 39:42
Życiówka w maratonie: 3:58
Lokalizacja: Gostynin

Nieprzeczytany post

Raul - jeśli nie możesz ich znaleźć, to takie gumy można bez problemu zrobić samemu, jeżeli ma się tylko chwilę czasu. Nie trzeba nawet specjalnych zdolności manualnych. W pierwszym lepszym sklepie z artykułami budowlanymi / wyposażenia wnętrz powinieneś dostać taką gumę na metry (ja zapłaciłem 1,6 zł/m). Kupujesz ilość Ci potrzebną (żeby uzyskać potrzebną siłę, byc może będzie trzeba złożyć ja podwójnie - to juz zależy od samej gumy) i właściwie pozostaje tylko sprawa mocowania. Ja wykorzystałem niepotrzebne kółko od karnisza, potem zwykła pętelka z gumy (nie supeł, żeby można było łatwo i szybko odczepić). Trzeba też wykombinować sposób mocowania do nóg i ewentualne uchwyty na dłonie, ale to też nie jest jakaś filozofia. Koszty zamkną się w 15 - 20 zł, "fabryczne" gumy są pewnie kilka razy droższe a w sumie chyba tak samo efektywne.


pozdrawiam

P.S. poszukałem i można w sieci znaleźć np. coś takiego: http://www.sport-shop.pl/guma-do-rozcia ... -2154.html
kamilj
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 295
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
Życiówka na 10k: 34:40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

super sprawa z tymi gumami, polecam. ja stosuję je do ćwiczeń na górne partie mięśni,żeby nie zanikły tak, jak u niektórych biegaczy się dzieje :)
ostatnio oprócz tego dołożyłem odpowiednik "martwego ciągu" z gumami, żeby grzbiet wzmocnić, też polecam.
Awatar użytkownika
Raul7
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3630
Rejestracja: 30 wrz 2009, 10:48
Życiówka na 10k: Trójka z przodu :P
Życiówka w maratonie: Trójka z przodu...
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Nieprzeczytany post

Zrobiłem tak jak mówił pixos

wyniki będę widoczne dziś na blogu..
powiem tylko że za wszystko dałem 20zł!
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ja takie gumy zakupilem sobie w Czechoslowacji, chyba ze 30 lat temu (u nas nie bylo).

Petle zacisnalem drutem i zawinalem tasma elektryczna.

Nawet gdy jest snieg mozna z tym biegac pod dachem. Wystarczy unieruchomic i skipowac do przodu.
Kiedys widzialem jak 400 metrowiec tak robil i postanowilem zastosowac na mniejsza skale intensywnosci, proporcjonalna dla dlugich dystansow.
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
Boulious
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2011, 16:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Moze troche z innej beczki, ale zwazywszy ze jestem wlasnie po rekonstrukcji ACL i w trakcie rehabititacji to dorzuce swoje 5 gr. do cwiczen na nogi.
IMO
Jezeli pojawia sie jakikolwiek bol to powinno sie dane cwiczenie czasowo odpuscic, ewentualnie w pozniejszym terminie sprobowac do niego powrocic z mniejszym obciazeniem lub zakresem ruchow. Chodzi o skargi na bol przy cw nr 1.
Przy cwiczeniach gdzie mamy wyprostowana noge palce stopy powinny byc skierowane na siebie, a noga zawsze wyprostowana z napieciem miesnia czworoglowego - szczegolnie wazne gdy guma zaczepiona jest o stope lub staw skokowy - ochrona przed ewentualna przyszla kontuzja wiezadel.
Przy cwiczeniach w pozycji stojacej 4 i 5 noga podporowa powinna stac na jakim podwyzszeniu zeby nie wyrabiac sobie nawyku nieprawidlowej postawy z przechyleniem w stawie biodrowym.
Cwiczenia 6 i 7 z podobnego powodu powinny byc wykonywane lezac plecami na ziemi (lub podparcie na lokciach) ze zgieta noga niecwiczaca stopa na ziemi.
Przy cwiczeniach w pozycji stojacej powinno sie pamietac o wyprostowanej postawie i napieciu izometrycznym miesni brzucha, posladkow i plecow wtedy cwiczenia sa bardziej efektywne.
Dlatego np. w cwiczeniu 8 mocujac tasme na wysokoci klatki piersiowej i zachowujac prawidlowa postawe (nie przechylajac sie do przodu - tasma nie musi byc az tak mocno napieta) dodatkowo wzmacniamy miesnie brzucha i plecow.

Pozdawiam
BTW: Bardzo fajna strona i forum. Moze kiedys zaczne biegac :)
ODPOWIEDZ