Trening siły biegowej w przygotowaniach maratończyka

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
zolek
Wyga
Wyga
Posty: 128
Rejestracja: 30 maja 2008, 07:47
Życiówka na 10k: 35:42
Życiówka w maratonie: 3:05:30

Nieprzeczytany post

"Czucie mięśniowe". Wiem co to takiego. Realizuje SB od 3 lat i nigdy nie miałem z tym problemu, ale od jakiegoś czasu strasznie naparzają mnie uda – w zasadzie wszystkie mięśnie podczas najmniejszego choćby podbiegu. Wczoraj musiałem przerwać Wb2 z tego powodu i nie mogłem utrzymać prędkości nawet 4'20/km przy tętnie w dolnej granicy II zakresu. Czuję ból na wybieganiach, a swobodny bieg po lesie (trasa mocno pofałdowana) staje się wręcz niemożliwy. Nogi bolą jak na ostatnich kilometrach maratonu. Dzieje się tak nawet po dniu przerwy. No i bolą tylko w czasie biegu, za dnia wszystko wydaje się w porządku. Zastanawiam się jak temu zapobiec. Czy dać na luz, odpocząć, czy wręcz przeciwnie – dowalić do pieca i włączyć dodatkowe ćwiczenia wzmacniające? Obecne treningi nie są specjalnie mocne – klasyczny J.S. Czucie mięśniowe to z pewnością nie uczucie ciężkości w nogach uniemożliwiające bieganie...
Awatar użytkownika
Keicam
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 17
Rejestracja: 15 sie 2010, 09:50
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Fajny konspekt o SB z książki Jurka. Do tego jeszcze DVD i trening gotowy. Polecam! :taktak:
KRZYSIEKBIEGA
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 512
Rejestracja: 16 sty 2008, 22:22
Życiówka na 10k: 31.16
Życiówka w maratonie: 2:23;47

Nieprzeczytany post

Spotkałem sie z opiniami i w pełni popieram to zdanie że wieloskoki nie są wskazane dla zawodników po 30-tym roku życia. Na podstawie swojego doświadczenia moge wspomnieć że bardzo dobrze mi się po takim ćwiczeniu biegało, jednak w póżniejszym okresie szybko doznawałem urazów po tych ćwiczeniach...
Żyje po to, by biegać
Awatar użytkownika
Katarina
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 464
Rejestracja: 13 mar 2006, 12:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

oj tam oj tam ;)

ostatnio wróciłam do SB po 2 latach przerwy (w rozumieniu skipy i wieloskoki, bo podbiegi to były) i fakt, że mi się lepiej biega i bezkontuzyjnie

ale może szkopuł w tym, by jednak robić to z wyczuciem (co nie przeszkadza również i porządnie :))
nifares69
Wyga
Wyga
Posty: 133
Rejestracja: 19 gru 2009, 19:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wisła Mała

Nieprzeczytany post

Muszę przyznac,że nie lubię SB,ale chcę pobic swoją życiówkę i SB jest realizowana.Krzysiek ja jestem po 40-tce i lepiej wykonuje mi się wieloskoki niż skipy.Jak narazie kontuzja z powodu wieloskoków mnie nie nawiedziła.Może dlatego,że staram sie byc do tych cwiczeń odpowiednio rozgrzany.
=http:[url//runmania.com/rlog/?u=nifares69]Obrazek[/url]
Arsza1910
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 35
Rejestracja: 27 lip 2010, 13:32
Życiówka na 10k: 48min 00
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Mam pytanie odnośnie siły biegowej. Czy należy ją robić w przygotowaniach do startu na 10 km? Czy mogę biegać podbiegi 100-120 m 8 procent? Będą z tego korzyści?
brujeria
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1060
Rejestracja: 30 lis 2009, 11:32
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wieloskok też mi się jakoś kojarzy z kontuzją. Starość nie radość.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Arsza1910 pisze:Mam pytanie odnośnie siły biegowej. Czy należy ją robić w przygotowaniach do startu na 10 km? Czy mogę biegać podbiegi 100-120 m 8 procent? Będą z tego korzyści?
Będą.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

przy tegorocznej zimie najlepsza siła to bieganie w śniegu :)
Awatar użytkownika
lubusz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 521
Rejestracja: 26 lip 2009, 19:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 3:20:14
Lokalizacja: lubuskie

Nieprzeczytany post

W swojej młodości jako 800-metrowiec robiłem bardzo dużo siły biegowej.
Czytając wypowiedź Jurka nie rozumiem jednej rzeczy.
Zaleca on wykonywanie siły ( skipA, wieloskok, podbieg ) na odcinku 100-150 m ?
Co do podbiegu to się zgadzam, ale wieloskok i skip A na tak długim odcinku ?
Aby wieloskok, czy skip A spełnił swoje zadanie musi być wykonany poprawnie technicznie i odpowiednio dynamicznie.
Nie wyobrażam sobie aby wykonać to poprawnie , wykonując ćwiczenia na podbiegu więcej jak 35 m w skipie i pow. 60 m w wieloskoku.
Moim zdaniem skip A i wieloskok powinien być wykonywany na krótszych odcinkach. Skip A 30-35 m, wieloskok 40-60 m
Co do skipów wykonywanych na dłuższych odcinkach to polecam skip B http://www.youtube.com/watch?v=fdKdTxZ6cMI
Na filmie zawodniczka robi przeskok na nodze zakrocznej, ja to robiłem w biegu. Bardzo dobre ćwiczenie wzmacniające "grzebnięcie" ( ja to nazywałem tylne odbicie ), ale bardzo ciężkie do poprawnego wykonania bez przeskoku.
Na odcinku 30-40 m też wykształcimy wytrzymałość siłową, jest to kwestia odpowiednio krótkich przerw i ilości powtórzeń.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 10 lut 2011, 13:56 przez lubusz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
lubusz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 521
Rejestracja: 26 lip 2009, 19:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 3:20:14
Lokalizacja: lubuskie

Nieprzeczytany post

Santiago pisze:
lubusz pisze: Zaleca on wykonywanie siły ( skipA, wieloskok, podbieg ) na odcinku 100-150 m ?
robisz np 100m skipu A i wystarczy
w po kilkunastu dniach dodajesz jeszcze 50m w i robisz 100m sa + bezpośrednio przechodzisz do 50m w
bardzo mocno daje w kość i należy robić bardzo dokładnie technicznie, a co na początku nie jest zbyt łatwe
150 m poprawnie, dynamicznie wykonanego, na wzniesieniu skipu A ?
Ja wysiadam i jestem ciekaw jak ten skip wygląda pod koniec odcinka.
Chyba, że wykonasz go z dynamiką baletnicy !
Awatar użytkownika
lubusz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 521
Rejestracja: 26 lip 2009, 19:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 3:20:14
Lokalizacja: lubuskie

Nieprzeczytany post

Po prostu muszę Ci pogratulować !
Masz może filmik jak to wygląda ?
Jeszcze jedno, jak długo trawa odcinek 100 m skipu A u Ciebie ?
Ostatnio zmieniony 10 lut 2011, 11:51 przez lubusz, łącznie zmieniany 1 raz.
szubrik
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2008, 21:02

Nieprzeczytany post

„ Moje 35-letnie doświadczenie treningowe pozwala mi wyrazić opinię”
„Prawdziwą „twarz” SB poznacie jednak dopiero podczas wieloskoków. Jeżeli dynamika będzie właściwa i utrzymywana do samego końca, wtedy ta końcówka będzie robiona na mdlejących nogach”
„ Dla kogo SB? Dla każdego… ortopedycznie w pełni zdrowego” ??????????

Dla kogo SB (wieloskoki) odpowiedzmy sobie sami na to pytanie próbując w uproszczony sposób przeanalizować „orientacyjnie” 100 % amatorskiej braci biegowej

85% amatorów biega powyżej 3-godzin
80 % z nich jest w wieku powyżej 30-roku życia
80 % z nich ma współczynnik BIM powyżej 23
90 % z nich nie miało nic wspólnego z uprawianiem sportu, który w wieku rozwojowym przygotowywałby ich do takich obciążeń
dla 99% z nich bieganie nie jest źródłem utrzymania ( pracują zawodowo)


Każdą z tych grup można szerzej rozwinąć przykład pierwszy,

Większość amatorów biegających powyżej 3-godzin maraton potrafi bez większych problemów przebiec dystans 10km 30sekund szybciej niż biega maraton,
wniosek paleta bezpiecznych bodźców, które może użyć jest bardzo duża i na pewno wieloskok, które przy tym poziomie sportowym ( chodzi o wykorzystywaną mechanikę ruchu w trakcie biegu) ma nie wiele wspólnego,
- niestety problem ten dotyczy całościowego podejścia do sportu, efekty mają być dzisiaj a czy bodźce proporcjonalne do efektów???, a skutki????



Panie Skarżyński dawać rady jak najbardziej słuszne, ale nie można zapominać przy dawaniu ich nie szkodzimy. (odnoszę się do wieloskoków )
harpaganzwola
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 940
Rejestracja: 11 sty 2009, 22:07
Życiówka na 10k: 32.55
Życiówka w maratonie: 2.38
Lokalizacja: ZWOLA

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem lepiej jest robić siłe biegową na odcinku 50m, wtedy zrobi się ją dokładniej i zawodnik nie bedzie tak podmeczony jak przy 150m. Wtedy można zrobić i 30 powtórzeń różnych ćwiczeń. Podbiegi to inna sprawa. Ja ze swej strony nie robię siły biegowej ze względu na poważne problemy z kręgosłupem, które coraz bardziej mi przeszkadzają w codziennych sprawach.
R.S.
ODPOWIEDZ