Tlenowa czy interwałowa szkoła biegania? Testujemy, która jest skuteczniejsza

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13470
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: 13 gru 2022, 10:02 Ale napisałem Ci już wcześniej, że przecież każdy z tych treningów będzie jakoś mieszany a prawdziwe pytanie na które może otrzymamy odpowiedź: „Czy i jaki progres da się zrobić bez stosowania interwału”.
Gdyby to się udało potwierdzić, to może mieć wbrew pozorom duże znaczenie dla biegowej społeczności, bo wielu trenerów, zawodników nie wyobraża sobie biegania bez tego a wiem, że wielu (wielu to nie znaczy wszyscy) się interwałami zażyna (w sensie, że tydzień w tydzień robią trening po którym nie zdążą się odbudować) i może ten program ich przekona, że można inaczej.
Musisz dodać, ze jesteś jedyna osoba (chyba) na świecie, która twierdzi, ze interwały sa w pełnowartościowym planie treningowym nie potrzebne i zażynaja.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Rolli, no chyba nie jedyną, bo chociażby Twórcy tego programu (a jak by nie było są to ludzie doświadczeni) też chyba przynajmniej mają takie podejrzenia skoro chcą porównać te dwa podejścia.

Żeby było jasne, ja nie mówię, że interwały zawsze są niepotrzebne. Ale w treningu długodystansowym często są niepotrzebne, zwłaszcza w sposób jaki są realizowane, czyli, że tydzień w tydzień (ba, czasem dwa razy w tygodniu) zawodnik robi trening który jest tak mocny, że zawodnik prawie rzyga.

Ja akceptuje (a nawet popieram) trening na wyrzygu zdecydowanie rzadziej, a nawet jeśli co tydzień to w postaci jednego powtórzenia (np finisz na zawodach).
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3990
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Adam załóż się z Rollim, że grupa interwałowa wypadnie gorzej. Wygraną masz w kieszeni.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3990
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: 13 gru 2022, 02:04 bo gość z którym biegałem był ode mnie znacznie lepszy (Darka poznałem na siłowni, biegał maraton w okolicach 2h30, potem się okazało, że zajmuje się zawodowo łapaniem dopingowiczów
Łorety. :szok: Biegałeś z Darkiem, ja też i to nie raz. Nawet byłem jego królikiem doświadczalnym, mleczan mi badał na AWFie, nie pamięta dokładnie może do pracy magisterskiej albo doktorskiej robił badania.
Nie miałem pojęcia, że się tym zajmuje teraz.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

No proszę, jaki "off top". :) A to Ty z Warszawy jesteś? Z jakiej dzielnicy?
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3990
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Wawa, a gdzie to? :hejhej:
Nie, nie jestem, chociaż na Powiślu się urodziłem, a potem z Warszawą byłem powiązany, szkoła sport itd.
Darka spotykałem najpierw na biegach a potem byliśmy w jednym klubie, razem z Jacakiem tym co o butach tu opowiadał i Pawłem, którego znasz na pewno. A potem Warszawianka i różne takie sportowe aktywności.

Zaczynamy ten projekt czy nie?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

No na razie chyba zbierają i wybierają kandydatów, pewnie chwile to musi potrwać.
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 264
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dokładnie, napłynęło naprawdę sporo kandydatur, mamy z kogo wybierać i to właśnie z Arturem robimy.
Trener biegania

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20, maraton: 2:28:25
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3990
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A podział na grupy to przez losowanie będzie? Bo jak do eksperymentu to tak by było najlepiej.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 14 gru 2022, 15:08 A podział na grupy to przez losowanie będzie? Bo jak do eksperymentu to tak by było najlepiej.
i jeszcze nie powinni im mówić kto jaką metodą trenuje :hahaha: :hahaha:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12646
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Takie coś znalazłem:
Podwójnie ślepa próba – technika eksperymentalna stosowana w wielu naukach przyrodniczych i czasami w naukach społecznych. Technika ta polega na takim zaplanowaniu eksperymentu, aby ani uczestnicy, ani osoby przeprowadzające eksperyment nie miały dostępu do kluczowych informacji, które by mogły wpłynąć na jego przebieg
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3990
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

No to wyniki badań w zalakowanej kopercie do mnie, a jak chcesz to obraz biegu w zalakowanym youtubie do Ciebie. Bedzie git?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12646
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie doczytałem, czy jest filmowanie. Tego chyba ten eksperyment nie potrzebuje, ale zawsze dodatkowe dane można z tego wyciągać i próbować interpretować, co widać na ekranie.
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1238
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

Bardzo jestem ciekawy planów treningowych dla każdej ze szkół, tak by były skuteczne.
Będą w oparciu o tętno czy tempo?
Czas czy dystans?
Czy będziemy kombinować?
A co gdy u kogoś nie będzie następowała odpowiednio szybko regeneracja?

Trenerze/trenerzy moim zdaniem czeka Cię/Was spore wyzwanie!
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12646
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Miki, jaki masz budżet na ten eksperyment? Bo może warto przetestować ten gadżet na królikach. Dowiedzielibyśmy się chociaż, czy to ściema, czy obiecująca przyszłość.
ODPOWIEDZ