Komentarz do artykułu Stabilizacja mięśni głębokich - ABC treningu

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
dom_paw
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 33
Rejestracja: 25 paź 2019, 07:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Generalnie nie chciałbym wchodzić w temat psycho-społeczny bo może być on w kluczowy (co często jest podkreślane - akurat pisałem prace na temat rozwoju długofalowego młodego zawodnika i na prawdę z badań można wiele wyczytać - jednak, że to nie jest główny temat tej dyskusji).

Mnie zależy na tym aby szukać odpowiedzi na pytania:
- czy taka aktywność może zmieniać strukturalnie ciało?
- czy istnieje idealny wzorzec ruchowy i tym samym idealna budowa ciała?
- jakie na ten moment mamy potwierdzone kryteria, o których wspominam powyżej?

Generalnie na razie mówimy jedynie o stronie teoretycznej a raczej koncepcyjnej - chociaż spokojnie mógłbym użyć stwierdzenia pewna IDEA. Oprócz obserwacji to na ten moment brak jest innych przesłanek, które można przedstawić.

Jeśli ktoś jest wstanie podzielić się materiałami, publikacjami z chęcią przyjmę
New Balance but biegowy
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1977
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Podstawowe kryteria, żeby ktoś został biegaczem to: wysoka aktywność i niska waga.
Poziom aktywności spada, a nadwagi i otyłości wzrasta (22% młodzieży do 15 roku życia).
Po drugie można sobie zadać pytanie: ile osób chce i jest w stanie się poświęcić, żeby zostać wyczynowym biegaczem.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13342
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

dom_paw pisze:- czy taka aktywność może zmieniać strukturalnie ciało?
Może i zmienia. Dotyczy to każdego sportu wyczynowego. Szczególnie będzie to widoczne we wszelkich asymetriach budowy ciała sportowców uprawiających asymetryczne konkurencje, takie jak pchnięcia, rzuty i skoki. Nawet wyjście z bloków ma swoją ustaloną pozycję, która zostaje na całą karierę sportową.
dom_paw pisze:- czy istnieje idealny wzorzec ruchowy i tym samym idealna budowa ciała?
Taki wzorzec ruchu nie może być mierzony ekierką i kątomierzem jak to się zazwyczaj robi. Musi być inaczej zdefiniowany i opierać na takich cechach jak dynamiczna stabilizacja, koordynacja wewnątrztkankowa, elastyczność, rytm poruszających się mas w wahadłach, stopień bezwładności tych mas, proksymalność ruchu. Jak to oceniać? Robią się z tego odrębne zagadnienia. Jeżeli uda się stworzyć metody parametryzujące te zagadnienia, wówczas można będzie ściągnąć dane z aktualnie najlepszych zawodników na świecie i stworzyć biegnącego avatara łączącego w sobie najlepsze parametry. Mając te parametry można próbować definiować idealną budowę ciała, czyli bardzo wąskie przedziały wielkości i proporcji jego komponentów. To rozumowanie nie uwzględnia jednak mechanizmów kompensacyjnych i adaptacyjnych. Kompensacje i adaptacje mogą poszerzać te przedziały. Zapewne nieznacznie, ale jednak. Czyli idealna budowa ciała to nie kanon mierzony centymetrem krawieckim lecz przedział, wewnątrz którego realizowane są najlepsze parametry biegu.
khorne
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 291
Rejestracja: 28 lip 2013, 10:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

zozur pisze:
yacool pisze:Jest teraz okazja zweryfikować przydatność planków. Nawet jeśli tylko w wymiarze jednostkowym, to dajmy szanse Dominice to udowodnić. Na początek niech to będzie minimum, potem rekord Polski. Dużo bardziej przemawia do mnie takie próbowanie innych rzeczy aniżeli pieprzenie o teoretycznych korzyściach jakie przynoszą różne ćwiczenia.
Skoro chcesz zweryfikować przydatność planków przez minimum olimpijskie, To równie dobrze można powiedzieć o to Twoich propozycjach - zweryfikujmy je przez minimum, potem rekord Polski - dużo bardziej przemawia to do mnie niż pieprzenie o korzyściach jakie przynosi przemodelowanie powięzi itp.
Jeżeli nie twierdzisz że są lepsze to po co ta dyskusja?
Ja już któryś rok czekam i dalej cygana zawodnicy sabotują wynikami. Na razie była jedna oficjalna weryfikacja i wyszła lipa. No niestety, tak to jest jak się więcej szczeka niż pracuje :)

Swoją drogą zawsze bawi mnie ten słowotok bez konkretnej treści pokroju
Taki wzorzec ruchu nie może być mierzony ekierką i kątomierzem jak to się zazwyczaj robi. Musi być inaczej zdefiniowany i opierać na takich cechach jak dynamiczna stabilizacja, koordynacja wewnątrztkankowa, elastyczność, rytm poruszających się mas w wahadłach, stopień bezwładności tych mas, proksymalność ruchu. Jak to oceniać? Robią się z tego odrębne zagadnienia
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13342
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

witam pana kleksa i pozdrawiam
ODPOWIEDZ