ZAGADKA nr 2

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Po co w każdym autobusie są poręcze pod sufitem? Są poręcze przy siedzeniach i pionowe poręcze w różnych miejscach autobusu, to nie dość?
Ja wiem po co ale nie od razu wiedziałem, dopiero parę latek do tyłu.  A kto z Was wie do czego one? Bo chyba tylko ze dwie osoby spotkałem w życiu, które wiedziały jaki zrobić z nich użytek?

(Edited by FREDZIO at 11:31 am on Mar. 14, 2004)
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
stonoga
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 263
Rejestracja: 26 lip 2003, 22:17

Nieprzeczytany post

Cała ludzka wiedza o autobusach i ich poręczach jest  w rozdziale 7.11 dyrektywy UE o autobusach.

http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs ... 085-PL.doc

Jeszcze kilkadziesiąt dni i zacznie się paranoja.
Mam nadzieję że polski tłumacz tej dyrektywy  nieżle zarobił.
Dlaczego mam wiecej nóg niż mózgów ???
PAwel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3390
Rejestracja: 19 cze 2001, 09:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa/Kabaty

Nieprzeczytany post

te poręcze może są po to, żeby powiesić siaty z zakupami. Wiadomo, ze na pionowych poręczach się nie da tego zrobić. Na tych poziomych to co innego: nosimy z sobą kaczyk (najlepiej aluminiowy bo lekki) i jak wsiadamy do autobusu to sobie siaty wieszamy. Dzieki temu się nie pobrudzą na podłodze, a nie zawsze są wolne miejsca w autobusie, eby sobie je na kolana położyć.

A czy przypadkiem tymi poziommyi rurkami pod sufitem (niesłusznie może nazywanymi poręczami) idzie instalacja elektryczna zasilająca światła stopu?
ENTRE.PL Team
PAwel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3390
Rejestracja: 19 cze 2001, 09:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa/Kabaty

Nieprzeczytany post

Quote: from stonoga on 3:28 pm on Feb. 18, 2004
Cała ludzka wiedza o autobusach i ich poręczach jest  w rozdziale 7.11 dyrektywy UE o autobusach.

http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs ... 085-PL.doc

Jeszcze kilkadziesiąt dni i zacznie się paranoja.
Mam nadzieję że polski tłumacz tej dyrektywy  nieżle zarobił.
Stonoga, jesteś prawdziwą kopalnią wiedzy. Poniżej drobny fragment tej dyrektywy o poręczach w autobusach.

Okazuje się, że wszystko można już uregulować.

początek tragmentu:

7.11.1.1. Poręcze i uchwyty mają odpowiednią wytrzymałość.

7.11.1.2. Są one zaprojektowane i wykonane w sposób niestwarzający zagrożenia odniesienia obrażeń przez pasażerów.

7.11.1.3. Przekrój poręczy i uchwytów ma wielkość i kształt pozwalający pasażerom na łatwe i pewne ich uchwycenie. Aby pomieścić dłoń, każda poręcz ma długość co najmniej 100 mm. Żaden z wymiarów przekroju nie jest mniejszy niż 20 mm, ani większy niż 45 mm z wyjątkiem poręczy na drzwiach i siedzeniach a w przypadku pojazdów klasy II, III i B w dojściach. W tych przypadkach dozwolone są poręcze o minimalnym wymiarze przekroju wynoszącym 15 mm pod warunkiem, że inny wymiar tego samego przekroju wynosi co najmniej 25 mm. Poręcze nie mają ostrych kantów.

7.11.1.4. Prześwit między poręczą lub uchwytem a przylegającymi częściami nadwozia lub ścian pojazdu ma co najmniej 40 mm szerokości. W przypadku poręczy na drzwiach, siedzeniu lub w dojściu w pojeździe klasy II, III i B, dozwolony jest minimalny prześwit 35 mm.

7.11.1.5. Powierzchnia poręczy, uchwytu lub słupka wykonana jest w kolorze kontrastującym z otoczeniem i nie jest śliska.

7.11.2. Poręcze i uchwyty dla pasażerów stojących

7.11.2.1. Pojazd wyposażony jest w odpowiednią liczbę poręczy i/lub uchwytów dla każdego punktu podłogi przeznaczonego dla pasażerów stojących zgodnie z ppkt. 7.2.2. do tej liczby można zaliczyć taśmowe uchwyty wieszakowe, jeśli występują i jeśli są one utrzymywane w odpowiedni sposób w położeniu użytkowym. Wymaganie to uważa się za spełnione, jeżeli dla wszystkich możliwych położeń urządzenia do badania położenia poręczy i uchwytów przedstawionego w załączniku III rysunek 20, przynajmniej dwie poręcze lub dwa uchwyty mogą zostać dosięgnięte ruchomym ramieniem urządzenia. Urządzenie do badania można swobodnie obracać wokół jego osi pionowej.

7.11.2.2. Przy stosowaniu procedury określonej w ppkt. 7.11.2.1 bierze się pod uwagę jedynie uchwyty i poręcze znajdujące się na wysokości nie mniejszej niż 800 mm i nie większej niż 1 900 mm ponad podłogą.

7.11.2.3. W każdym miejscu, które może być zajmowane przez pasażera stojącego, co najmniej jeden z dwóch wymaganych uchwytów lub jedna poręcz znajduje się na wysokości nieprzekraczającej 1 500 mm nad podłogą. Nie stosuje się do powierzchni przylegającej do drzwi w przypadku gdy drzwi lub ich mechanizm w położeniu otwartym uniemożliwiałby skorzystanie z tego uchwytu.

7.11.2.4. W przestrzeniach możliwych do zajęcia przez pasażerów stojących, które nie są oddzielone siedzeniami od ścian bocznych znajdują się poziome poręcze równoległe do ścian, zamocowane na wysokości nie mniejszej niż 800 mm i nie większej niż 1 500 mm nad podłogą.

7.11.3. Poręcze i uchwyty dla drzwi głównych

7.11.3.1. Po każdej stronie otworów drzwiowych znajdują się poręcze i/lub uchwyty. W przypadku drzwi podwójnych wymaganie to można spełnić montując jeden środkowy słupek lub jedną środkową poręcz.

7.11.3.2. Poręcze i/lub uchwyty, które muszą się znajdować przy drzwiach głównych posiadają punkt uchwytu dostępny dla osoby stojącej na ziemi bezpośrednio przed drzwiami głównymi i na każdym kolejnym stopniu. Takie punkty rozmieszczone są pionowo między 800 a 1 100 mm nad powierzchnią ziemi i nad powierzchnią każdego ze stopni, a także poziomo:

7.11.3.2.1. w przypadku położenia właściwego dla osoby stojącej na ziemi, nie więcej niż 400 mm do wewnątrz od krawędzi zewnętrznej pierwszego stopnia, oraz

7.11.3.2.2. w przypadku położenia właściwego dla określonego stopnia, nie na zewnątrz od zewnętrznej krawędzi rozpatrywanego stopnia i nie więcej niż 600 mm do wewnątrz od tej krawędzi.

7.11.4. Poręcze dla siedzeń specjalnych

7.11.4.1. Zapewnia się poręcz na wysokości między 800 mm a 900 mm nad poziomem podłogi, między siedzeniami specjalnymi opisanymi w ppkt. 7.7.8.5.2 i drzwiami głównymi odpowiednimi do wsiadania i wysiadania. Dopuszcza się występowanie przerwy w tej poręczy w przypadku gdy konieczne jest uzyskanie dostępu do przestrzeni dla wózków inwalidzkich, do siedzenia umieszczonego na nadkolu, schodów, dojścia lub przejścia. Jakakolwiek przerwa w poręczy nie przekracza 1 050 mm, a co najmniej z jednej strony przerwy znajduje się poręcz pionowa.
ENTRE.PL Team
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Bardzo dobre. Baaaardzo.
Ale nawet tam nie opisali do czego słyżyc mają poręcze pod sufitem - nikt jeszcze nie zgadł - ha ha ha - rozwiązanie jeszcze dziś.
PAwel - próbuj dalej.
Awatar użytkownika
monka
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 540
Rejestracja: 26 cze 2002, 23:31

Nieprzeczytany post

Mi się  wydaję że FREDZIO zrobił temat żeby sobie zakpić z mojej zagadki... Sama nie wiem co o tym myśleć.
Poręcze w autobusach? Żeby przy hamowaniu nie poleciec w obiecia niechcianej osoby.
[b]99% DOBRZE = 100% ŹLE![/b]  
Awatar użytkownika
stonoga
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 263
Rejestracja: 26 lip 2003, 22:17

Nieprzeczytany post

Jutro jadąc do fabryki biorę ze sobą sufmiarkę i mierzę czy w kwestii poręcz jesteśmy godni znalezienia się w zjednoczonej Europie. A poręcze pionowe są oczywiście po to, aby wróbel, który przypadkowo wleci do autobusu miał gdzie przycupnąć.  
Dlaczego mam wiecej nóg niż mózgów ???
Awatar użytkownika
Kiniak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 917
Rejestracja: 04 mar 2003, 21:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

poręcze w autobusie są po to aby wzmocnić konstrukcję pojazdu. To mniej więcej to samo co klatka w samochodzie rajdowym ;)
Pozdrawiam,
Kiniak (gg 5660174)
deckard
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 808
Rejestracja: 04 lip 2003, 11:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa, Żoliborz

Nieprzeczytany post

ależ wam zazdroszczę że macie tyle czasu na takie pierdoły. poważnie :). też bym popie... akhm.. też bym sobie tak na luzie pogadał...
SBBP.WAW.PL
PAwel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3390
Rejestracja: 19 cze 2001, 09:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa/Kabaty

Nieprzeczytany post

Deckard, ty nie zajmuj się głupotami tylko do pracy, ktoś musi tworzyć ten cholerny PKB, żeby nam wszystkim się żyło dostatniej.
ENTRE.PL Team
PAwel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3390
Rejestracja: 19 cze 2001, 09:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa/Kabaty

Nieprzeczytany post

Stonoga, wróbel to na liniach dziennych, żona podpowiada, że w autobusach lini nocnych - nietoperze.

przeczytałem jeszcze raz dyrektywę (skąd ja mam na to czas) i stwierdzam, że wszystkie poręcze w Polskich autobusach są do wymiany - nie są w kontrastowym kolorze i są śliskie.

To kto zakłada ze mną spółkę Poręczopol?


Fredzio, kiedy będzie odpowiedź???
ENTRE.PL Team
Awatar użytkownika
monka
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 540
Rejestracja: 26 cze 2002, 23:31

Nieprzeczytany post

a może są do podciągania się :niewiem:
[b]99% DOBRZE = 100% ŹLE![/b]  
Awatar użytkownika
monka
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 540
Rejestracja: 26 cze 2002, 23:31

Nieprzeczytany post

Fredzio, dawaj obiecaną odpowiedź, bo umyłam już zęby i chcę iść spać! ;)
[b]99% DOBRZE = 100% ŹLE![/b]  
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Z pewnych przyczyn odpowiedż musi poczekać do jutra. Sorry.
wirek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 447
Rejestracja: 21 paź 2002, 11:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Może to powinna być zagadka nr 3, ale nie chcę otwierać nowego wątku. Dlaczego w autobusach przy poręczach nie ma umywalek?
wirek
ODPOWIEDZ