Quo Vadis Forum?

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
Awatar użytkownika
mihumor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 6204
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:14
Życiówka na 10k: 36:47
Życiówka w maratonie: 2:48:13
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Pixa pisze:Myślę, że to forum ma jeden, ale za to ogromny minus (niezależny od użytkowników). Mianowicie, w przeciwieństwie do np. forum o grach planszowych czy samochodach, mamy tutaj ogromną powtarzalność tematów. Rzadko mamy możliwość komentowania czegoś nowego, mielimy w zasadzie to samo (jak złamać X na Y km), a tematy o sprzęcie też nie są mega odkrywcze. Niestety raczej nic z tym nie zrobimy :-)
To jest największy błąd w rozumowaniu i rozumieniu samej istoty biegania. Te tematy niby się powtarzają bo mają tą samą tezę i podobny tytuł (a nawet identyczny) ale się od siebie różnią bo to często inne przypadki. Bieganie jest mocno subiektywne i najczęściej wymaga indywidualnego podejścia. Nie ma jednej metody na osiągniecie określonego wyniku, nie ma żadnego biegowego Świętego Grala w postaci doskonałego planu treningowego z neta co zawsze działa, nie ma doskonałych butów co każdemu pasują. To jest w tym właśnie piękne, że nie ma gotowych recept i często można coś zrobić idąc pod prąd. Tu najczęściej nowości tkwią w detalach, szczegółach, niuansach i to się nie zmieni chyba, ze dojdą zawody w bieganiu tyłem albo przyjdzie moda na bieganie na jednej nodze lub w butach z drewna. Jeśli ktoś chce wyczytać czy znaleźć na forum uniwersalne mądrości, które raz przeczytawszy dają dostęp do świata ósmego wtajemniczenia to złą ścieżką kroczy. Bieganie to nauka konsekwencji, budowanie wiedzy na jego temat mniej więcej podobnie wygląda, to zmusza często do pokory i rewizji własnych poglądów. W obu przypadkach nie ma miejsca na lenistwo, zastój i drogę na skróty. Tu jest pierdylion tematów, nie ma potrzeby czytania wszystkich czy zmuszania ludzi, którzy szukają indywidualnej porady bo to sobie wyczytywali w wątkach co miewają po 40 stron i zawierają dyskusje o bardzo odległych od siebie metodach dojścia rożnych ludzi do tego samego. Tak zawsze jest na każdym forum, że są na nim ludzie zainteresowani tematem, którzy czasem dzielą się swoją wiedzą czy w gorszym przypadku brakiem tej wiedzy i ludzie, którzy wpadają tu raz na jedno pytanie. I ci pomiędzy tymi skrajnościami. Tak było i jest a czy będzie to się okaże.
Najszybsza kupa złomu w galaktyce

Blog: viewtopic.php?f=27&t=29814&start=345
Koment: viewtopic.php?f=28&t=29813&start=2880
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12426
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ten błąd wynika z przeświadczenia, że o bieganiu wiemy już wszystko. W rzeczywistości wiemy bardzo mało z uwagi na brak danych. Indywidualizm, który często jest wykorzystywany, gdy tylko coś nie zagra zgodnie z doświadczeniem jest wygodnym wytłumaczeniem w zasadzie każdej niespodzianki. Tymczasem to najlepszy przykład deficytu obiektywnych danych i związanej z tym bezradności w postaci uciekania w indywidualność.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ale fizjologia człowieka charakteryzuje się właśnie indywidualizmem. Ludzie reagują różnie nawet na tak banalną rzecz, jak podanie jakiegoś prostego związku chemicznego w postaci leku, co dopiero mówić o bodźcach treningowych. Szczególnie że mowa w dużej mierze o amatorach, którzy pomiędzy sobą różnią się dużo bardziej niż zawodowi sportowcy.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12426
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:Ludzie reagują różnie
...bo nie ma danych na temat wcześniejszych okoliczności. Odmienne reakcje można redukować do standardowych zachowań pod warunkiem posiadania informacji o pozornie indywidualnym przypadku.
Z jednej strony cenimy sobie indywidualność, tak że unifikacja wydaje się gwałtem na wolności jednostki, z drugiej strony stosujemy choćby takie interwały z nadzieją że zadziałają tak samo jak na sąsiadkę z naprzeciwka. Nie wiemy jednak, że sąsiadka jest regularnie zrelaksowana po zawsze udanym seksie.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Pixa pisze:Myślę, że to forum ma jeden, ale za to ogromny minus (niezależny od użytkowników). Mianowicie, w przeciwieństwie do np. forum o grach planszowych czy samochodach, mamy tutaj ogromną powtarzalność tematów. Rzadko mamy możliwość komentowania czegoś nowego, mielimy w zasadzie to samo (jak złamać X na Y km), a tematy o sprzęcie też nie są mega odkrywcze. Niestety raczej nic z tym nie zrobimy :-)
Ja mogę Tobie wsunąć tu co najmniej 10 tematów, o których Ty prawdopodobnie nigdy jeszcze nie słyszałeś i które maja wpływ na bieganie. I to jest prawdopodobnie tylko szczyt góry lodowej. Dlatego nie wydaje mi sie, ze można powiedzieć, ze wszystko już było.

Czy te tematy Cie interesują czy nie, to już inna sprawa.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Reasumując, z rzeczy które powinny być łatwo "zrabialne"
Jako były administrator a obecnie zwykły forumowicz mogę powiedzieć tak:
Struktura forum jest wg mnie do zmiany. Obecna struktura była robiona przeze mnie ewolucyjnie, czasem na podstawie krótkiej analizy, uważam, że należy pewne rzeczy wyprostować.
Wysłałem do Redakcji moją propozycję ale nie odzywają się więc wklejam ją tutaj, do dyskusji.

- Trening
------ Trening
------ Zacznij Biegać
------ Platformy Treningowe
------ Blogi
------ Komentarze do blogów
- Wyczyn (czyli to co wcześniej było w Wywiadach i Imprezach Wyczynowych)
- Zdrowie (wrzucić do jednego wora to co jest rozbite na trzy)
- Imprezy (w tym skasować imprezy tylko warszawskie)
------- Szosa
------- Górskie i Ultra
--------Triathlon
- Sprzęt
------- Testy, Buty, Techno, Różne (do jednego wora to co rozbite na cztery)
------- Sklepy
------- Kupię, Sprzedam
- O Bieganiu Rozmowy
-------- Melanż
-------- Książki
-------- Strefa kobiet
- Społeczności (tu też do jednego wora)
- Sprawy techniczne
------- Rozwój serwisu, uwagi
------- Testy (1,2,3)
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Książki chyba też mogą trafić do działu melanż
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:- Trening
------ Trening
------ Zacznij Biegać
------ Platformy Treningowe
------ Blogi
------ Komentarze do blogów
- Wyczyn (czyli to co wcześniej było w Wywiadach i Imprezach Wyczynowych)
- Zdrowie (wrzucić do jednego wora to co jest rozbite na trzy)
- Imprezy (w tym skasować imprezy tylko warszawskie)
------- Szosa
------- Górskie i Ultra
--------Triathlon
- Sprzęt
------- Testy, Buty, Techno, Różne (do jednego wora to co rozbite na cztery)
------- Sklepy
------- Kupię, Sprzedam
- O Bieganiu Rozmowy
-------- Melanż
-------- Książki
-------- Strefa kobiet
- Społeczności (tu też do jednego wora)
- Sprawy techniczne
------- Rozwój serwisu, uwagi
------- Testy (1,2,3)


------ Trening
------ Zacznij Biegać
------ Platformy Treningowe
------ Blogi
------ Komentarze do blogów
- Wyczyn (czyli to co wcześniej było w Wywiadach i Imprezach Wyczynowych)
- Zdrowie (wrzucić do jednego wora to co jest rozbite na trzy)
- Imprezy (w tym skasować imprezy tylko warszawskie)
------- Szosa
------- Górskie i Ultra
--------Triathlon
- Sprzęt
------- Testy, Buty, Techno, Różne (do jednego wora to co rozbite na cztery) ( kilka tematów bym podwiesił )
-GIEŁDA
--------Kupię
--------Sprzedam

--------Sklepy
- OFF TOPIC ( wszystko co nie dotyczy biegania )
- DYSKUSJE O BIEGANIU
- Sprawy techniczne
------- Rozwój serwisu, uwagi
------- Testy (1,2,3)
------- Śmietnik ( tu lądują USUNIĘTE TEMATY/POSTY)


Na czerwono to co ja bym jeszcze zmienił
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:Książki chyba też mogą trafić do działu melanż
Niby tak, ale jednak książki są jakimś konkretnym, oddzielnym tematem i wg mnie nadają się do wydzielenia.
O konkursach zapomniałem, chociaż teraz prawie ich nie ma, kiedy powstał ten dział było ich dużo..
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

cichy70 pisze:nic nie zmiac, nie nie ruszać, forum tworzą użytkownicy nie silnik.
+1000 :)

no może tylko +999 :hahaha: bo jakieś tam lekkie korekty (np. propozycje Adama) by się przydały, jest troszkę bałaganu, ale to czysta kosmetyka...
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
ragozd
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 623
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:35
Życiówka na 10k: 34:57
Życiówka w maratonie: 2:45:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Ten błąd wynika z przeświadczenia, że o bieganiu wiemy już wszystko. W rzeczywistości wiemy bardzo mało z uwagi na brak danych. Indywidualizm, który często jest wykorzystywany, gdy tylko coś nie zagra zgodnie z doświadczeniem jest wygodnym wytłumaczeniem w zasadzie każdej niespodzianki. Tymczasem to najlepszy przykład deficytu obiektywnych danych i związanej z tym bezradności w postaci uciekania w indywidualność.
Ja nadmienię, że na pierwszym i nawet drugim etapie biegania, o indywidualizmie raczej nie ma mowy. Na tych etapach sprawdzają się porady ogólne i plany biegowe na konkretny czas, a to o czym pisze Rolli to już szczegóły istotne, jak się biegacz obiega w podstawach.

Co do struktury forum - to wersja Adama rozbudowana przez Kucziego jest OK. Mam tylko uwagę to nazewnictwa blogów/komentarzy - niech taki wątek nie wygląda jak jakiś artykuł - przykład: "Mistrzostwa Świata w Półmaratonie - Gdynia 2020". Z drugiej strony moje lenistwo, że tego nie zgłosiłem. Tu powinien być dopisek jasno pokazujący że chodzi o jakiegoś bloga, a nie imprezę stricte
www.facebook.com/WarszawskiScyzoryk - mistrz Polski i vicemistrz dzielnicy :)
M45 PB: 5km 17:10, 10km 34:57 HM 1:16:34 M 2:45:28
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Arek Bielsko pisze:
cichy70 pisze:nic nie zmiac, nie nie ruszać, forum tworzą użytkownicy nie silnik.
+1000 :)

no może tylko +999 :hahaha: bo jakieś tam lekkie korekty (np. propozycje Adama) by się przydały, jest troszkę bałaganu, ale to czysta kosmetyka...
No niestety forma i sposób przekazywania treści też się liczy. Dlatego nie wysyłamy sobie wiadomości telegrafem tylko telefonem
ZgubionyLogin
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 28
Rejestracja: 25 paź 2019, 14:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:No niestety forma i sposób przekazywania treści też się liczy. Dlatego nie wysyłamy sobie wiadomości telegrafem tylko telefonem
To nie to samo - porownujesz dwie rozne rzeczy, przekazywanie tekstu vs. przekazywanie glosu. Poprawne byloby porownanie listu papierowego z e-mailem.

Najwieksza wartosc dyskusyjna wg mnie mial istniejacy kiedys Usenet - ktos pamieta takie cos? Niestety, niemal calkowicie zdechl, dostawcy wylaczyli serwery news (nie potrafie juz znalezc zadnego dzialajacego w Polsce), bo trudniej bylo wciskac tam reklamowe badziewie.

Najatrakcyjniejsza dzis forma przekazu sa migajace filmiki - YouTube, Facebook etc. Niedawno dowiedzialem sie, ze NAJPOPULARNIEJSZA aplikacja dla "mlodych nastolatkow" jest TikTok, ktorego istota jest... rozsylanie kilkunastosekundowych video - takiej formy Ci brakuje?

Bo w porownianiu z wiadomosciami tekstowymi, to wartosc / jakosc informacji przekazowanej dzwiekowo czy obrazkowo jest znaczaco nizsza, i mimo ze istnieja interesujace kanaly video, to:
- sluchanie / ogladanie trwa ZNACZACO dluzej anizeli czytanie;
- nie da sie tego sensownie przegladac i przeszukiwac, w sensie "dotrzec do potrzebnej, wczesniej widzianej informacji".

Mysle ze forum istniejace w aktualnej formie jest zupelnie w porzadku - nie wiem co waznego funkcjonalnie mozna by dolozyc. Bardziej kolorowe ikonki, czy inne migajace duperele?

IMO to bez sensu, ot przed kilku laty mBank "zmodernizowal" swoja nawigacje w bankowosci internetowej - wczesniej bylo stricte tekstowe drzewko, a teraz jest "nowoczesna". I gdy kiedys bez problemu wiedzialem gdzie co moge znalezc, to teraz juz nie, calkiem czesto blakam sie po jakichs dziwnych zakladkach.

Pelne migajacych bannerkow i ikonek sa chinskie strony www - jesli nie widziales, zdecydowanie zobacz. Jednak watpie, czy przez zastosowanie takiej "wizualnej atrakcyjnosci" pozyskanoby tutaj nowych uzytkownikow, a z duzym prawdopodobienstwem straconoby jakas czesc juz istniejacych.
Pixa
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 906
Rejestracja: 24 cze 2018, 16:34
Życiówka na 10k: 44:09
Życiówka w maratonie: 4:11:10

Nieprzeczytany post

O tak, USNET był mega :-)

W ogóle ubolewam, że przy wpisaniu w Google "recenzja XYZ" przygniatająca większość wyników to filmy... Raz, że oglądanie trwa niemiłosiernie długo, dwa, że ciężko pominąć coś co nas nie interesuje, trzy, że jednak więcej zostaje w głowie po czytaniu... O tempora ;-)
Biegam od lipca 2017
5 km - 21:10 (IX 2019)
10 km - 44:09 (III 2020)
HM - 1:42:42 (VI 2019)
M - 4:11:10 (IX 2019)
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

ZgubionyLogin pisze:
Ricardo pisze:No niestety forma i sposób przekazywania treści też się liczy. Dlatego nie wysyłamy sobie wiadomości telegrafem tylko telefonem
To nie to samo - porownujesz dwie rozne rzeczy, przekazywanie tekstu vs. przekazywanie glosu. Poprawne byloby porownanie listu papierowego z e-mailem.
Jak tak ci zależy. "No niestety forma i sposób przekazywania treści też się liczy. Dlatego nie wysyłamy sobie wiadomości listami tylko mailami"
ODPOWIEDZ