Komentarz do artykułu Zwycięzca Comrades Marathon 2012 na dopingu?

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Swoją drogą to jest naprawdę niezwykłe jak takie laboratorium jest w stanie wychwycić tak olbrzymia liczbę substancji, w stosunkowo krótkim czasie razy liczba zawodników. Tylko na literę M jest tych substancji tyle:

marijuana
mechano growth factors (MGFs)
meclofenoxate
mefenorex
mephentermine
mesocarb
mestanolone
mesterolone
metenolone
methadone
methamphetamine(d-)
methandienone (17β-hydroxy-17α-methylandrosta-1,4-dien-3-one)
methandriol
methasterone (2α, 17α-dimethyl-5α-androstane-3-one-17β-ol)
methoxy polyethylene glycol-epoetin beta (CERA)
methyl-1-testosterone (17β-hydroxy-17α-methyl-5α-androst-1-en-3-one)
methyldienolone (17β-hydroxy-17α-methylestra-4,9-dien-3-one)
methylenedioxyamphetamine
methylenedioxymethamphetamine
methylephedrine
methylhexaneamine (dimethylpentylamine)
methylnortestosterone (17β-hydroxy-17α-methylestr-4-en-3-one)
methylphenidate
methyltestosterone
metipranolol
metolazone
metoprolol
metribolone (methyltrienolone, 17β-hydroxy-17α-methylestra-4,9,11-trien-3-one)
mibolerone
modafinil
morphine
myostatin inhibitors
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Ponieważ jestem związany z tym biegiem zastanawia mnie na ile legalne było cytowanie słowo w słowo tego newsa. Z tego co wiem ani portal ani autor nie wyrażają na to zgody.

Łatwo porównać:

From David Monti
© 2012 Race Results Weekly, all rights reserved.

By Riel Hauman

(20-Jun) -- Ludwick Mamabolo, the first South African winner of the Comrades ultramarathon in seven years, has returned a positive test for the banned stimulant methylhexaneamine and could face a ban of two years.

In a second shock to hit the world's largest ultramarathon yesterday, it was announced that the sample produced by another of the ten gold medal winners showed an elevated level of testosterone. The name of this runner was not announced, but the sample was sent to the doping control laboratory in Cologne, Germany, for further tests.

It is only the second time in the history of the Comrades that the winner produced a positive test for a banned substance. In 1992 Charl Mattheus was stripped of his title when he failed a drugs test. Jetman Msutu then became the champion. Mattheus returned from his ban to win the Comrades in 1997.
Two years ago Sergio Motsoeneng lost his third place after testing positive for Norandrosterone and was banned for two years. In a strange twist of fate, the runner who finished immediately in front of him was Mamabolo and the runner behind him was Bongmusa Mthembu, who will now be declared Comrades champion if Mamabolo's "B" sample also returns a positive result.

Mamabolo, the grandson of Titus Mamabolo, one of South Africa's pioneer black runners after the sport was opened to all races in 1971, won the Comrades -- a "down" run this year -- in 5:31:03 on June 3. His winning margin of 1 min 39 sec over Mthembu was the smallest in the race since 2001. Mamabolo was seventh last year.

The prize money for first place was R300,000 and Mamabolo also earned a R150,000 incentive as the first South African (a total of USD 55,000.)
The ten male and ten female gold medalists were all tested after the race.

Khalid Galant, CEO of the South African Institute for Drug Free Sport (SAIDS), said stimulants such as methylhexaneamine gave athletes a heightened sense of awareness, energy and euphoria, and could mask a runner's fatigue levels in a long and demanding race such as the Comrades.

Galant said Mamabolo can now have his "B" sample tested. A hearing date will be set for an independent tribunal to hear the case against Mamabolo, said Galant. He added that SAIDS also tested for EPO at the Comrades, but that all tests were negative.

He said the results of the sample sent to Germany will be available in about four weeks.

If Mamabolo is disqualified, all the runners behind him will move up one position and the tenth gold medal will go to 2003 winner Fusi Nhlapo. If another of the gold medalists is disqualified, twelfth-placed Godfrey Sesenyamotse will be tenth and also receive a gold medal.

i tekst poniżej bieganie.pl

Ludwick Mamabolo, pierwszy od siedmiu lat południowoafrykański zwycięzcą Comrades Marathon uzyskał pozytywny test kontroli dopingowej na obecność stymulantu metylohexamina i może się spotkać z dwuletnią dyskwalifikacją.



> bieganie.pl > NEWSy > Świat
Zwycięzca Comrades Marathon 2012 na dopingu?

21-06-2012 bieganie.pl, RRW dyskusja drukuj

Ludwick Mamabolo, pierwszy od siedmiu lat południowoafrykański zwycięzcą Comrades Marathon uzyskał pozytywny test kontroli dopingowej na obecność stymulantu metylohexamina i może się spotkać z dwuletnią dyskwalifikacją.

Druga zaskakująca informacja jest taka, że próbka jeszcze jednego z zawodników pierwszej dziesiątki wykazała podwyższony poziom testosteronu. Nazwisko nie zostało podane ale próbka została wysłana do laboratorium antydopingowego w Kolonii na dalsze badania.

To dopiero drugi raz w historii Comrades, że zwycięzca uzyskuje pozytywny test dopingowy. W 1992 Charl Mattheus został pozbawiony tytułu, jednak wrócił w 1997 roku i wygrać bieg. Dwa lata temu Sergio Motsoeneng stracił trzecie miejsce po przetestowaniu na obecność Norandrosteronu i został zdyskwalifikowany na dwa lata. Dziwnym zrządzeniem losu, zawodnikiem, który ukończył tuż przed nim była Mamabolo a zawodnikiem tuż za nim, był Bongmusa Mthembu, który zostanie uznany mistrzem, jeśli próbka "B" Mambolo wykaże pozytywny wynik.

"Nie brałem żadnych zabronionych substancji" - powiedział Mamabolo południowoafrykańskiej gazecie. - "To czego używałem to to samo czego używałem przez ostatnie lata kiedy biegałem w Comrades. "

Mamabolo, wnuk Tytusa Mamabolo, jednego z czarnych pionierów biegaczy w RPA wygrał tegoroczny Comrades 3 czerwca na trasie w dół (Comrades jest zamiennie co roku rozgrywane na dwóch trasach - raz w dół raz w górę) w czasie 5:31:03. Jego przewaga 1 min 39 sekund nad Mthembu była najmniejszą w wyścigu od 2001 roku. Mamabolo był siódmy w zeszłym roku. Nagroda pieniężna za zajęcie pierwszego miejsca było 300 tys Randów, Mamabolo uzyskał również bonus 150 tys Randów jako pierwszy zawodnik z RPA (łącznie kwota około 55.000 USD).

Po biegu testom antydopingowym poddana była pierwsza dziesiątka mężczyzn i dziesięć kobiet. Khalid Galant, dyrektor generalny południowoafrykańskiej komisji antydopingowej (SAIDS) powiedział, że używki takie jak metylohexaneamina daje sportowcom podwyższone czucie świadomości, więcej energii i euforii, może maskować zmęczenie w tak długich i trudnych biegach jak Comrades.

Galant powiedział, że teraz będzie testowana próbka "B" Mamabolo. Jeśli potwierdzi się użycie niedozwolonej substancji zostanie wyznaczona rozprawa przed trybunałem do rozpoznania sprawy przeciwko Mamabolo. Dodał, że SAIDS testował zawodników także pod kątem EPO, ale wszystkie testy były negatywne. Powiedział, że wyniki próbki wysłanej do Niemiec będą dostępne w ciągu około czterech tygodni.

Jeśli Mamabolo zostanie zdyskwalifikowany, wszyscy biegacze za nim przesuną się o jedną pozycję i dziesiąty złoty medal (w Comrades złote medale dostaje pierwsza dziesiątka) trafi zwycięzcy z 2003 Fusi Nhlapo. Jeśli inny ze złotych medalistów zostanie zdyskwalifikowany, dwunasty w kategorii generalnej Godfrey Sesenyamotse będzie dziesiąty i również otrzyma złoty medal.

Akurat ten kwiatek wpadł mi w oko z uwagi na bieg. Jak nazwać taką praktykę?

Jeszcze raz powtórzę, portal RRW nie zezwala na tego typu praktykę i oświadczył,że jest to nielegalne.
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
Awatar użytkownika
wojtekwydmuch
Wyga
Wyga
Posty: 115
Rejestracja: 01 mar 2010, 17:06

Nieprzeczytany post

Tak mi się przypomniał wątek na forum gdzie bieganie.pl broniło wydawcy książki Danielsa(w kwestii ochrony praw autorskich), który kazał zlikwidować stronę serwującą generator planów treningowych danielsa :hejhej:
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2246
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Ja bym ni bacząc na biznes, zadzwonił na polcję,...
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Arti pisze: Jeszcze raz powtórzę, portal RRW nie zezwala na tego typu praktykę i oświadczył,że jest to nielegalne.
Naprawdę? :) Pytałeś się ich o umieszczanie na bieganie.pl?

No cóż Arti, przywaliłeś kulą w płot.
Po pierwsze może nie zwróciłeś uwagi ale jako autorzy tekstu na naszej stronie podani są: "bieganie.pl, RRW"
RRW - to skrót od Race Results Weekly.
Po drugie Bieganie.pl jest subskrybentem tego serwisu za który płacimy regularnie i praktycznie codziennie otrzymujemy od Davida Newsy do publikacji.

Nasze prywatne animozje przeważają Arti nad Twoim myśleniem.
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Właśnie z uwagi na zainteresowanie tym biegiem do redakcji RRW wpłynęło o to zapytanie.
Oczywiście wiele newsów jest właśnie do publikacji ale ten wg redakcji nie.

Po za tym ja zadałem tutaj pytanie a nie oskarżenie ;)

Odpowiedź redakcji co do tego konkretnego artykułu konkretnie na portalu bieganie.pl jest taka:

That article is Copyrighted and is NOT available for republication.

Ken Parker
www.RunnersWeb.com
The Running and Triathlon Resource Portal


Jeżeli jest inaczej to może jest jakieś logiczne wytłumaczenie. Odpowiedź nadesłano z redakcji RRW więc brzmi wiarygodnie.

To samo dotyczy zdjęcia (autor nie zezwala na publikację) chyba, że pozwolenie na publikację zdjęcia udzielił sponsor biegu Mr Price Sport.

Może najzwyczajnie redakcja RRW zapomniała ,że przesłała tego newsa z pozwoleniem na publikację a może zanim udzielili odpowiedzi nie sprawdzili dokładnie. Pytanie też skąd to zdjęcie bo podpisany autor nie wyraża na publikację jak twierdzi.
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Arti pisze: Po za tym ja zadałem tutaj pytanie a nie oskarżenie ;)
Nie ściemniaj, gdybyś chciał się zapytać napisałbyś do mnie, maila znasz, tutaj miałeś inne cele.

Teraz do konkretów, pomyliłeś byty.
Ken Parker to jest wydawca portalu RunnersWeb, takiego samego jak bieganie.pl tylko że po angielsku.
RRW to jest agencja prasowa dotycząca głównie amerykańskiego (procentowo, choć jak widac nie tylko) biegania.
I RunnersWeb i bieganie.pl subskrybujemy Newsy od RRW (Race Results Weekly).
RunnersWeb nie ma nic do tego jakie newsy otrzymane z RRW publikujemy, Twoje pytanie wysłane do nich jest niepoważne.
Zapytaj się o źródła, czyli w RRW.

Artykuł na bieganie.pl jest kompilacją treści z RRW i naszych własnych, więcej jest od bieganie.pl więc autorzy podani są w kolejności proporcjonalnej: bieganie.pl, RRW.

A w kwestii zdjęcia wziętego z południowoafrykańskiego blogu: AllThingsJabu, poniżej moja korespondencja z właścicielem bloga:
Ja: Do you mind if we use it ?
Jabu: As long as it is appropriately credited then we don't have an issue.
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Odnośnie zdjęcia, ten sam Jabu napisał odnośnie tego konkretnego umieszczenia:

"They have no right to use it unless they received it from Mr Price Sport?"

Artur Kujawiński

13:40 (5 godz. temu)

do jabu
Hi I saw your photo on website www.bieganie.pl

http://www.bieganie.pl/img/ultra/mamabolo_big.jpg

Its legal or illegal?

Regards,

Arti
jabu@allthingsjabu.co.za przez srs.bis7.eu.blackberry.com

13:51 (4 godz. temu)

do mnie

They have no right to use it unless they received it from Mr Price Sport?

Sent from my BlackBerry® wireless device
From: Artur Kujawi ski <akujawinski@gmail.com>
Date: Fri, 22 Jun 2012 13:40:20 +0200
To: <jabu@allthingsjabu.co.za>


Każdy ma prawo i to bez podtekstów pisać na forum i zadawać pytania. Ale widzę,że spinka jest tak duża,że aż jeszcze komuś dwugłowe się pozrywają...

Były pytania , są odpowiedzi i tyle.
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2246
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Panowie, lato, na forach robi się ciszej. Dawajcie, poczytamy. :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Awatar użytkownika
lukizpaska
Wyga
Wyga
Posty: 115
Rejestracja: 05 lip 2010, 20:59
Życiówka na 10k: 44:53
Życiówka w maratonie: 4:25:xx

Nieprzeczytany post

Jakoś idealnie mi do chwalenia się próbą donosicielstwa pasuje zdanie Lema "Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu."
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2246
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Arti fajnie by się nadawał do trójki, chłop, robotnik i ORMOWIEC, jak raz, pechowo, urodził się za późno :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Arti, takie upublicznianie prywatnej walki podjazdowej jest, delikatnie mówiąc, niesmaczne. :ojnie:
Jeżeli masz pewne na 100% wiadomości, wal na policję. Jak nie masz, to sobie wymień maile z zainteresowanymi stronami aby sprawę gruntownie wyjaśnić zanim przeczołgasz Naczelnego na forum.
Takie jest moje zdanie.
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Awatar użytkownika
Zeus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 23
Rejestracja: 03 gru 2009, 22:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

Co to za buty nike ma na fotce ? bo nie mogę się połapać .
Zna ktoś odpowiedz?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Lunarglide.
ODPOWIEDZ