Pompki, drążek itp. a fizjologia wysiłku

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
aronson
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 05 cze 2006, 00:14

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się, że przeszukałem internet wzdłuż i wszerz, a mimo tego nie znalazłem kompetentnego opracowania na ten temat. Czy zastanawiał się ktoś z Was nad fizjologicznymi podstawami wysiłku w ćwiczeniach wykorzystujących opór własnego ciała, i zechciałby się swoimi refleksjami podzielić?

Od jakiegoś czasu robię pompki i podciągam się na drążku, chciałbym jednak podejść z głową do tego tematu. Wydawałoby się, że pompki (w wersji "tradycyjnej") to ćwiczenie kształtujące wytrzymałość siłową, o ile te ~60% ciężaru naszego ciała jesteśmy w stanie podnosić naście razy. (Naprawdę nie wiem jak to sklasyfikować fachowo, czy istnieją jakieś sztywne kryteria wedle których można stwierdzić jaką cechę motoryczną bodźcuje ciężar wykorzystywany w danym ćwiczeniu?)

W związku z tym nie jestem pewien jak wyjaśnić fakt, że wraz z podniesieniem maksymalnej ilości pompek jaką jestem w stanie wykonać w jednej serii (z 20 do 45), wyraźnie podniosłem swoją siłę maksymalną (przez którą rozumiem "rekord" w wyciskaniu na ławce poziomej, z 65 do 85 kg).

I kolejna sprawa. Kiedy robimy serię pompek "do załamania" (bezwiednie padamy) - co się właściwie wtedy dzieje? Kończą się zapasy.. glikogenu? :jatylko:

Zastanawiam się jak zoptymalizować trening oparty na pompkach/drążku. Czy lepiej robić takie serie "do załamania" czy może np. do 80% maksymalnej liczby powtórzeń? Jak długie przerwy między seriami, jak nimi sterować? Jeśli skracam czas odpoczynku przed kolejną serią, zapewne zmuszam organizm do przyspieszenia regeneracji - ale czy ma to jakiś wpływ na polepszenie wytrzymałości?

Zdaję sobie sprawę, że forum bieganie.pl niezbyt dosłownie dotyczy tego typu tematyki, jednak mam nadzieję, że pokłady wiedzy n/t fizjologii wysiłku jakie tu napotkałem, zechcą się ujawnić pod moim skromnym postem. :oczko:

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wszelkie ewentualne sugestie.
PKO
Awatar użytkownika
outsider
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1858
Rejestracja: 27 lut 2003, 16:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

A może zainteresujesz się treningiem obwodowym?
Nie jestem skracaczem. Biegam całą trasę, a nie kawałek. Czego życzę także innym.
New Balance but biegowy
ODPOWIEDZ