Rehabilitacja sportowa, czy wcześniej lekarz, usg?

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
pawerych
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2008, 16:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

W lipcu przeszarżowałem z bieganiem. Po trzech miesiącach biegania od zera podczas treningu poczułem silny ból w łydce. Zrobiłem usg, poszedłem do ortopedy. Diagnoza naderwanie mięśnia brzuchatego.
Włożyłem wkładki pod pięty. Od tego czasu do dziś nie biegałem, zero sportów obciążających łydki.

Po pewnym czasie ból prawie przeszedł. Objawy powróciły w listopadzie, tym razem ból występował w obszarze ścięgna Achillesa oraz na pięcie "z tyłu pięty" i "pod piętą". Znowu usg, które wykazało, że się mięsień zagoił ale jest obrzęk przyczepu rozcięgna podeszwowego. Ortopeda na zasadzie szukania bólu palcami zdiagnozował, że jest zapalenie kaletki Achillesa przy pięcie. Zalecił korki pod pięty. Skierował na rehabilitację 10x krioterapia, polemagnetyczne, i jeszcze gaziki z lekarstwem, pod elektrodami z prądem. Na moje pytanie o narty w styczniu, powiedział, że nie ma przeciwskazań.

Przez cały grudzień oprócz zabiegów robiłem okłady coldpackiem. Wczoraj jeździłem 5 minut na siłowni na rowerku. Dziś poczułem delikatny, ale jednak ból tego Achillesa, jakieś 15 cm od ziemi. Przestraszyłem się, bo od 5 miesięcy słucham w 100% zaleceń ortopedów i noga cały czas nie jest ok. A wyjazd na narty już 16 stycznia.

Chodziłem do ortopedów ogólnych, nie lekarzy sportowych.
Mieszkam w Warszawie. Czy porady w tej sytuacji szukać w klinice rehabilitacji sportowej ortoteh, czy wcześniej iść do lekarza sportowego, robić kolejne USG?
Czy możecie potwierdzić/zaprzeczyć, że nie ryzykuję jadąc na narty?

pozdrawiam,
Paweł

dla ekspertów wyniki USG:
Badanie USG (sierpień):
"Cechy naderwania środstrukturalnego dystalnej części głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki ze strefą urazu wzdłuż nici ścięgnistego o wymiarach 7x3x14mm. Poza tym mięsień trójgłowy, ścięgno Achillesa w pełnym zakresie bez innych widocznych patologii.
Echogenoczność i echostruktura ścięgna w normie. Zarysy guza piętowego oraz poziom entezy ścięgna prawidłowe.
Cechy miernego obrzęku kaletki ścięgna Achillesa głębokiej - z pogrubieniem w stosunku do strony lewej o 3.5 mm w wymiarze AP, ze śladem wysieku, bez cech konfliktowania w obrębie trójkąta Kagera."

Badanie USG listopad:
"Nieznaczne zaburzenie struktury w obrębie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki, zmiana bliznowata 2,18x0,8cm.
Ścięgna mięśni strzałkowych bez zmian zapalnych.
Ścięgno Achillesa prawidłowe.
Zarysy guza piętowego gładkie, dyskretny obrzęk przyczepu ścięgna podeszwowego."
New Balance but biegowy
Doktorek
Ekspert/Diagnostyka urazów
Ekspert/Diagnostyka urazów
Posty: 93
Rejestracja: 28 lip 2008, 14:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

pawerych pisze: Badanie USG (sierpień):
"Cechy naderwania środstrukturalnego dystalnej części głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki ze strefą urazu wzdłuż nici ścięgnistego o wymiarach 7x3x14mm. Poza tym mięsień trójgłowy, ścięgno Achillesa w pełnym zakresie bez innych widocznych patologii.
Echogenoczność i echostruktura ścięgna w normie. Zarysy guza piętowego oraz poziom entezy ścięgna prawidłowe.
Cechy miernego obrzęku kaletki ścięgna Achillesa głębokiej - z pogrubieniem w stosunku do strony lewej o 3.5 mm w wymiarze AP, ze śladem wysieku, bez cech konfliktowania w obrębie trójkąta Kagera."

Badanie USG listopad:
"Nieznaczne zaburzenie struktury w obrębie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki, zmiana bliznowata 2,18x0,8cm.
Ścięgna mięśni strzałkowych bez zmian zapalnych.
Ścięgno Achillesa prawidłowe.
Zarysy guza piętowego gładkie, dyskretny obrzęk przyczepu ścięgna podeszwowego."

Szczerze mówiąc to te opisy wskazują na dość oględną znajomość tematu.
Przede wszystkim mnie osłabia i zniechęca używanie nieanatomicznych, niemedycznych i przede wszystkim nieistniejących nazw.
Nie ma nici ścięgnistych - nie wiem o co chodzi.
Jeżeli różnica w wymiarze kaletki ściegna prawej i lewej wynosi 3,5mm to nie używa się słów "miernego" tylko wybitnie nasilonego. Bo jak zinterpretować różnicę pomiędzy czymś co jest niemierzalnie wąskie od 3,5mm? Druga, bardziej prawdopodobna wersja to że badający nie ma pojęcia o tym jak wygląda kaletka ściegna achillesa...
Obrzęk przyczepu ściegna m. podeszowego to już wybitnie niszowe rozpoznanie, ciekawe co niby ma znaczyć?
Generalnie mam obawy czy ty w ogóle byłeś prawidłowo zbadany i czy w związku z tym byłeś/jesteś prawidłowo leczony.

Co do typu ortopedy to zdecydowanie w tej sprawie polecam dra Chomickiego-Bindasa z Ortorehu.
Doktor Z
pawerych
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2008, 16:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Dzieki za odpowiedź.

To co napisałeś daje dużo do myślenia...

W międzyczasie byłem w Ortoteh. Mam przykurczone mięśnie.
Dostałem zalecenie codziennych ćwiczeń rozciągających. Stopniowo wyciągam podpiętki z butów, które zalecił mi lekarz.

3 dni ćwiczeń sprawiły, że noga już przestała boleć :)
Żeby myśleć o sporcie z moimi mięśniami muszę zainwestować dużo czasu w rozciąganie.

Zapisuję nazwisko dra Chomickiego-Bindasa. Mam nadzieję, że się nie przyda :)

pozdrawiam,
Paweł
Doktorek
Ekspert/Diagnostyka urazów
Ekspert/Diagnostyka urazów
Posty: 93
Rejestracja: 28 lip 2008, 14:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Powodzenia
Doktor Z
ODPOWIEDZ