Jak utrzymać piankę na mokrym asfalcie.

Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Testując moje najkokapciuszki
http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=37&t=22057
natknąłem się jak dotąd na jedną niedogodność w ich użytkowaniu. Moją radość z używania przyćmiło doświadczenie w bieganiu po mokrym asfalcie. Na suchej nawierzchni bowiem kapciuszki trzymają się dobrze, asfalt, żwir, piasek, trawa to podłoża po których biega się super. Natomiast na mokrym asfalcie występuje zjawisko niewielkiego uślizgu, wszak biegamy na piance odartej ze wstawek gumowych. Analizując budowę butów różnych producentów stwierdziłem dość powszechne zjawisko wklejania gumowych elementów na piankowe podłoże. Myślę sobie zatem: oni na tą piankę wklejają gumę, hmm ... Spróbuję i Ja.
Tak się składa że jestem sprzedawcą w sklepie motoryzacyjnym i dość dobrze schodzą Nam łatki do dętek tej oto niemieckiej firmy:
http://www.rema-tiptop.com/portal/Tyre_ ... 116336.rtt
Można nimi kleić dętki w rowerze, w motorze, traktorze itd.itp. Ostatnio moi klienci odkryli fakt że łatki doskonale nadają się do klejenia gumofilców (nawiasem super buciki na działkę, na zimę itp.)
Obrazek
No więc myślę zaryzykuję.
Obrazek
Faza I - wycinka
Niepomny ostrzeżenia Pana Zenka (ukłony!!!) odnośnie niewycinania poduszek gazowych w najkach wyciąłem chwasty. Grubość pianki jaka pozostaje po ich wycięciu to jakieś 2-3 mm. Spytacie: Skąd wiem? Ano w jednym buciku zrobiła się dziura; no to wiem.
Obrazek
Faza II – ścieranie
Następna faza to ścieranie papierem ściernym pianki. Faza ważna; bo im większa chropowatość pianki i brak zabrudzeń tym łatka przystaje lepiej. Radzę się zatem przyłożyć.
Obrazek
Faza III – przyklejanie łatki
Smarujemy klejem który kupiliśmy w sklepie razem z łatkami przygotowaną wcześniej powierzchnię, odklejamy z łatki pozłotko i naklejamy łatkę na miejsce docelowe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Faza IV – suszenie
Faza powinna trwać około 1-2 godzin. Jeżeli kleimy dętkę czas skraca się do 10-15minut, bo po założeniu dętki i jej napompowaniu dociśnie Nam ją opona. Tutaj musimy użyć podstępu i docisnąć czymś co trochę waży. Po zakończeniu fazy suszenia zdzieramy folię zabezbieczającą łatkę i dotykamy już wówczas samej gumy.
Obrazek
Po kilku treningach wykonanych w załatkowanych kapciuszkach jestem zadowolony - cel został osiągnięty.

Na koniec moich bazgrołów Chciałem uprzejmie zapytać Pana Zenka: Mając do dyspozycji całą gamę wielkości łatek i możliwości przycięcia ich do różnych kształtów gdzie Waść przykleiłby i jaki kształt nadał konstrukcji? Myślałem o przyklejeniu jednej małej na zewnętrznej stronie śródstopia – tam gdzie stopa ma pierwszy kontakt z podłożem, a większą w miejscu wewnętrzym gdzie następuje impet wybicia. Kusi Mnie też naklejenie mostka łączącego w środkowej części śródstopia. Ale Chciałem uprzejmie zapytać co mistrz o tem sądzi nim zacznę dłubać przy następnych bucikach?
Obrazek
ps. Cena jednej łatki użytej przeze Mnie – 1,80zł; klej – 3,00zł, dostępne w każdym dobrym sklepie rowerowym bądź motoryzacyjnym.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12442
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Te autonomiczne łatki skłoniły mnie znowu do przemyśleń na temat doprawiania bamboszom kolców... Sam Adi Dasler kiedyś musiał myśleć o optymalnym rozmieszczeniu kolców na śródstopiu i to może być jakąś wskazówką do rozmieszczania twoich łatek.
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Czyli Mój trop jest dobry; z pominięciem środka śródstopia; zapomniałem jedynie o paluszkach
ODPOWIEDZ