Zapotrzebowanie kaloryczne i rozkład makroskładników.

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
Reaktor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 260
Rejestracja: 21 mar 2011, 21:18
Życiówka na 10k: ok. 46 minut.
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Witam wszystkich.


Moim wiecznym utrapieniem jest zrzucanie zbędnych kilogramów (przyznam się, że mam zauważalnego "hopla" na tym punkcie z powodu przykrości, które przeżyłem w dzieciństwie z powodu otyłości). W ciągu ostatnich lat straciłem wiele na wadze, od dwóch lat waham się między 84 a 88 kilogramami (mam dosyć umięśnioną sylwetkę, ale również mam niemało tkanki tłuszczowej) przy 182 cm wzrostu. Obecnie moja masa wynosi ok. 85 kg. (jutro to jeszcze potwierdzę) i chciałbym do czerwca zejść do 80-82 kg. z jak najmniejszym spadkiem masy mięśniowej.

Przeznaczyłem sporo czasu, żeby znaleźć jakieś konkretne informacje nt. rozłożenia makroskładników w diecie. O ile wiem ile mniej więcej białka powinno znajdować się w posiłkach o tyle nie mam pewności co do proporcji węglowodany/tłuszcze.

Oprócz tego wyliczyłem sobie zapotrzebowanie kaloryczne ze wzoru masa ciała * 24 godziny * współczynnik intensywności, gdzie współczynnik intensywności oparty jest na podstawie poniższych informacji:
Bardzo aktywny = 1.4 - 1.5 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca fizyczna przez większą cześć dnia)
Aktywny = 1.3 - 1.4 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca 'na nogach')
Średnio Aktywny = 1.1 - 1.2 (Ćwiczenia 3 razy/tydzień + praca siedząca)
Nisko Aktywny = 1 (brak ćwiczeń + praca siedząca)
W sumie wyszło mi 85kg * 24h * 1.3 (trenuję siłowo 2 razy w tygodniu, do tego dochodzą treningi biegowe 3-4 razy w tygodniu, tak poza tym raczej sporo siedzę na tyłku) ok. 2650 kcal na dzień. Wzór ten nie jest z pewnością bardzo dokładny, ale nie znam lepszego (może Wy znacie?)

Dieta w moim wypadku powinna zawierać około 2.2 grama białka na masę ciała, natomiast nie mam pojęcia jak wyliczyć zapotrzebowanie na węglowodany oraz tłuszcze. W tym miejscu chciałem prosić Was o pomoc, wiecie jak wyliczyć pozostałe ważne dla mnie składniki?


Pozdrawiam.
Zapraszam do odwiedzin:
Mój profil (biegi/starty) możecie prześledzić na ENDOMONDO i skomentować w temacie do bloga.(Niestety ostatnio rzadko aktualizuje blog, więcej tym bardziej zapraszam na wspomniany portal :))
Mój blog.
Komentarze do bloga.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
F@E
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2302
Rejestracja: 16 paź 2009, 17:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: TG

Nieprzeczytany post

Są w sumie stałe założenia baza to jest 30-35g Białka, 15g tłuszczu a reszta to węgle/ posiłek przy czym węgle należy dobierać w taki sposób aby zapotrzebować a za dużo nie podbijać insuliny.

pozdro
"Wizja bez działania jest marzeniem, działanie bez wizji jest koszmarem"
Awatar użytkownika
Reaktor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 260
Rejestracja: 21 mar 2011, 21:18
Życiówka na 10k: ok. 46 minut.
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

F@E pisze:Są w sumie stałe założenia baza to jest 30-35g Białka, 15g tłuszczu a reszta to węgle/ posiłek przy czym węgle należy dobierać w taki sposób aby zapotrzebować a za dużo nie podbijać insuliny.

pozdro
Dzięki za wypowiedź. :P Spodziewałem się, że już nikt się nie udzieli. Niestety Twoje instrukcje są dosyć niedokładne na co m.in. wskazuje brak odniesienia do ilości posiłków w ciągu dnia. Ponad to z tego co napisałeś można wywnioskować, że limit kaloryczny opiera się niemal wyłącznie na tym ile węglowodanów dostarczymy, skoro ilość białka i tłuszczy jest raczej stała...

Jeśli ktoś chciałbym się jeszcze wypowiedzieć w tym temacie to proszę o konstruktywne, dokładne i dosyć treściwe porady. Inaczej szkoda Waszego i mojego czasu.
Zapraszam do odwiedzin:
Mój profil (biegi/starty) możecie prześledzić na ENDOMONDO i skomentować w temacie do bloga.(Niestety ostatnio rzadko aktualizuje blog, więcej tym bardziej zapraszam na wspomniany portal :))
Mój blog.
Komentarze do bloga.
Awatar użytkownika
F@E
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2302
Rejestracja: 16 paź 2009, 17:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: TG

Nieprzeczytany post

No przecież wystarczy to podzielić na mniej więcej 400-500 kcal i już masz ilość posiłków, choćby aptekarz :) Nabierzesz doświadczenia to przestaniesz tak to liczyć :) jak bym widział siebie 10 lat temu hr hr... Napisałem to jest baza !!! bazę rozszerzasz albo pomniejszasz jedne zastępujesz na korzyść drugich i tak to działa... Jeżeli to ty na tym awatarze to w sam raz napisałem...bierzesz jeszcze pod uwagę wysiłek i tyle a więcej jak 45g B na posiłek i tak wysrasz bo więcej nie przyswoi, jeżeli chodzi o tłuszcze to te 15g to NNKT najlepiej bo nasycone masz z mięsa i nabiału.

pozdro
"Wizja bez działania jest marzeniem, działanie bez wizji jest koszmarem"
Awatar użytkownika
Reaktor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 260
Rejestracja: 21 mar 2011, 21:18
Życiówka na 10k: ok. 46 minut.
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Dzięki za wyjaśnienie. ;) Myślę, że teraz pojąłem Twoją koncepcję. :P
Zapraszam do odwiedzin:
Mój profil (biegi/starty) możecie prześledzić na ENDOMONDO i skomentować w temacie do bloga.(Niestety ostatnio rzadko aktualizuje blog, więcej tym bardziej zapraszam na wspomniany portal :))
Mój blog.
Komentarze do bloga.
ODPOWIEDZ