GRUDZIĄDZ BIEGA

Awatar użytkownika
maratończyk
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7380
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:55
Życiówka na 10k: 35min
Życiówka w maratonie: 2h45min
Lokalizacja: Grudziądz

Nieprzeczytany post

Dobry artykuł. :taktak: Chyba też jestem uzależniony skoro myślę o bieganiu ultramaratonów. :bum: :szok:
Obrazek
497 aktywności = 6831,29 km,w 602:53:10 g:m:s
maraton:2h59',półmaraton:1h21', 10km 37'
New Balance but biegowy
damian_91
Wyga
Wyga
Posty: 116
Rejestracja: 19 maja 2012, 17:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

maratończyk pisze: Często słyszę pytanie o dystans maratonu skąd się to wzięło - Historia maratonu

Bieg maratoński jest dla biegacza tym, czym dla alpinisty zdobycie najwyższego szczytu. Jest celem, który każdy chce osiągnąć. Bo przebiec 42,195 km - to jest coś!

Maraton swoją nazwę i w ogóle istnienie zawdzięcza greckiemu miastu, znajdującemu się u wybrzeży Attyki. To właśnie tam, w 490 r.p.n.e. - jak podawał grecki historyk Herodot - odbyła się zwycięska bitwa Greków nad Persami. Według legendy, po zwycięstwie wysłano do Aten posłańca - Filippidesa - który miał obwieścić radosną nowinę, a jednocześnie ostrzec przed zbliżającą się flotą perską. Posłaniec, gdy tylko dotarł na miejsce i ogłosił wiadomość, padł z wycieńczenia.
Gdyby wierzyć legendom, pierwszy maraton miał dystans 37 km. Tyle właśnie wynosi odległość między Maratonem a Atenami.
Skąd więc te 42,195 km?

Można powiedzieć, że…. z wygody angielskich organizatorów igrzysk olimpijskich w Londynie z 1908 roku. Meta maratonu została przesunięta dokładnie o 2195 m, ponieważ tyle wyniosła odległość trybun królowej brytyjskiej, która koniecznie chciała zobaczyć końcowe zmagania uczestników.


Natomiast podczas pierwszych igrzysk olimpijskich dystans biegu maratońskiego wyniósł 40 km, jako efekt „zaokrąglenia” pierwotnej odległości, którą przebiegł grecki posłaniec.

Dystans 42,195 km został ostatecznie zatwierdzony przez Międzynarodowy Związek Lekkoatletyczny (IAAF) w 1921 roku.
Pierwsze Igrzyska Olimpijskie, czyli powrót do legendy

Legenda o Filippidesie - greckim posłańcu została przywrócona do życia w 1896 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Bieg maratoński włączono do olimpijskich dyscyplin. Jednak pierwsze zawody odbyły się na miesiąc przez „prawidłową” olimpiadą. Trasa prowadziła z mostu w Maratonie do stadionu w Atenach. Wzięło w nich udział aż 11 biegaczy. 2 tygodnie później zorganizowano kolejne zawody, w których uczestniczyło już 38 amatorów biegania.

Wreszcie 10 kwietnia 1896 roku odbył się pierwszy maraton olimpijski. Wzięło w nim udział 18 sportowców, w tym 14 Greków. Do mety dotarła zaledwie połowa startujących zawodników, w tym 8 Greków i 1 Węgier - Gyula Kellner. Laur zwycięstwa odebrał Spridon Louis - Grek, który maratoński dystans pokonał w 2 godziny 58 minut i 50 sekund.
Kolejne maratony, kolejne rekordy

Już w 2 miesiące po pierwszym maratonie olimpijskim odbył się kolejny bieg. Tym razem miał miejsce we Francji. Pochodzący z Anglii Len Hurst ustanowił nowy rekord świata (2:31:30)na trasie z Paryża do Conflans.
Masowe biegi uliczne nie tylko dla zawodowców

Biegi maratońskie można oglądać nie tylko podczas Igrzysk Olimpijskich. Sporym zainteresowaniem cieszą się obecnie masowe biegi uliczne, przeprowadzane na dystansie maratońskim. Ich zaletą jest to, że w zasadzie każdy może wziąć udział w takim biegu - nie trzeba być zawodowym sportowcem.

Jednym z najstarszych maratonów jest Maraton Bostoński, który odbył się 19 kwietnia 1897 roku. W Europie jako pierwszy (1924 rok) odbył się bieg maratoński w Koszycach (Słowacja).

Śmiałkowie mogą wziąć udział w najbardziej ekstremalnych maratonach: Sahara-Marathon w Tunezji, Great Wall Marathon w Chinach (bieg maratoński po chińskim murze), Ice-Maraton (bieg maratoński po jeziorze Bajkał).

W Polsce największą popularnością cieszą się:
Wrocław Maraton
Poznań Maraton
Maraton Warszawski
źródło:http://maratony24.pl/bieganie/historia_ ... u,414.html

Co do załączonego zdjęcia z podpisem - jako dzieciak, jeszcze jak biegałem sprinty i tory kolejowe były stare (na drewnianych podkładkach, chyba z XIX wieku), to urządzałem sobie wyścigi z pociągami, ale towarowymi. Starałem się dotrzymywać tempo. Na odległość około 500 metrów. Takie interwały. Zazwyczaj ta sztuka mi sie udawała, bo maszynista jechał z prędkością, myślę, że max 30 km/h.

Co do WOŚP. Fajnie że zbiórka przy Flisaku, nie będę miał daleko od przystanku, żeby tam dotrzeć. Dam jeszcze Andrzej znać, czy pojawię się od rana na Rudniku.
Nie od razu Rzym zbudowali, prawdopodobnie nigdy żaden człowiek nie przejdzie Mount Everest w jeden dzień - pewnych spraw w mgnieniu oka nie przeskoczysz, dlatego trenuj, a kiedyś przyjdzie Twój dzień chwały.
damian_91
Wyga
Wyga
Posty: 116
Rejestracja: 19 maja 2012, 17:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

We wczorajszym wydaniu papierowym Gazety Pomorskiej (7.1.2013r.) w artykule "Wyniki w waszych rękach" widnieje zdjęcie Arlety Meloch z biegów B. Malinowskiego w Grudziądzu. Ponadto biegaczka Olimpii Grudziądz została sklasyfikowana na drugim miejscu (brawo!) w typowaniu redaktora naczelnego Gazety Pomorskiej, pana Wojciecha Potockiego.

Dlaczego tak wysoko?

Uzasadnienie, cytat:

"Długo wahałem się kogo umieścić na drugim miejscu. Brąz Beaty Mikołajczyk czy Magdaleny Fularczyk (wychowanka Wisły Grudziądz - przyp D.D) budzą podziw. Jednak srebro z Londynu przywiozła paraolimpijka Arleta Meloch i to właśnie lekkoatletkę z Grudziądza - chyląc czoła przed mistrzyniami wioseł - umieściłem na drugim miejscu mego podium. Dlaczego? Wyczyny ludzi dotkniętych przez los zasługują na mój i kibiców wielki szacunek"
Nie od razu Rzym zbudowali, prawdopodobnie nigdy żaden człowiek nie przejdzie Mount Everest w jeden dzień - pewnych spraw w mgnieniu oka nie przeskoczysz, dlatego trenuj, a kiedyś przyjdzie Twój dzień chwały.
Awatar użytkownika
maratończyk
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7380
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:55
Życiówka na 10k: 35min
Życiówka w maratonie: 2h45min
Lokalizacja: Grudziądz

Nieprzeczytany post

Dla przeglądających nasze forum chcących się dołączyć do 21 Finału Orkiestry Świątecznej Pomocy.Startujemy o godzinie 08.30 spod pomnika "Flisaka".Wszyscy chętni do wspólnego niedzielnego treningu mile widziani.Każdy może z nami przebiec ile będzie chciał.Liczy się idea.Dołączyć można również na trasie i o każdej godzinie.
497 aktywności = 6831,29 km,w 602:53:10 g:m:s
maraton:2h59',półmaraton:1h21', 10km 37'
Awatar użytkownika
dejw
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 249
Rejestracja: 21 cze 2012, 20:04
Życiówka na 10k: 42:03
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Oto kilka haseł do naszego małego słowniczka.Co zmienić lub dodac?

BIEGI

Krótki dystans 100 - 400m

Średni dystans 800 - 1500m

Długi dystans 3000 - 42 195m.
W tej kategorii można wyszczególnić:
Półmaraton bieg o długości 21 097 metrów
Maraton bieg o długości 42 195 metrów

Ultramaraton wszystkie biegi dłuższe od maratonu

TRENINGI

Bieg regeneracyjny spokojny bieg pozbawiony wysiłku mający na celu pobudzić mięśnie do szybszej odbudowy.

Bieg długi lub tzw.długie wybieganie.Charakteryzuje się tempem umiarkowanym.Buduje wytrzymałość.Jeden z ważniejszych elementów treningu tygodniowego.

Bieg tempowy „tempówka” trening w tempie zbliżonym do tempa zawodów,ale na krótszym dystansie.Wysiłek jest intensywny.Rozwija wytrzymałość.

Interwał biegi na 200-400m przerywane marszem lub truchtem o tej samej długości.Poprawia wydolność tlenową VO2max.Bieg w tempie wyścigu lub nieco szybszy.Rozwijają system aerobowy.

Sprint od 100-150m.Biegamy na maxa.Przerwy pomiędzy odcinkami tej samej długości.Dzięki nim poprawiamy szybkość i pracę nóg.

Rytmy podobne do interwałów z tą różnicą,że staramy się utrzymać identyczne tempo rytmów przez cały trening co może wymagać dłuższego wypoczynku między rytmami.Poprawiają prędkość oraz ekonomiczność biegu.
Awatar użytkownika
dejw
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 249
Rejestracja: 21 cze 2012, 20:04
Życiówka na 10k: 42:03
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Icenty pisze:
dejw pisze:Seba to co zrobiłeś ze swoją wagą to mistrzostwo.Mi ta sztuka się udała w dwa lata.
Pierwszy rok dieta,drugi bieganie.
Żeby Sebastian nie był sam dołączę moje fotki.No to teraz możecie się śmiać z dwóch wielorybów :hahaha: :hahaha:
Pozdro!

No proszę! Widzę, że też wychodowałeś zacny majątek swego czasu. Grunt, że dziś mamy wymiary jakie nam odpowiadają, a tym którzy zerkają na to forum i wciąż mają problem nadwagi może dać to trochę wiary w sukces.

Pomyślałęm sobię, że może Andrzej nasmaruje jakiś felietonik do naszej strony Akademi. Zrobię podobną do Twojej kompilację i jeśli się zgodzisz Zbyszek, to wykorzystamy oba zestawienia do pokazania efektów naszej - nie boję się tego powiedzieć - PASJI.
Oki.Wódz jak ma chęć niech coś tam sklei.Ja jestem za :-)
Awatar użytkownika
dejw
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 249
Rejestracja: 21 cze 2012, 20:04
Życiówka na 10k: 42:03
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No proszę.Nie wiedziałem,że taka gra powstałą.Idealne rozwiązanie dla kontuzjowanych ;-)

http://www.maratonypolskie.pl/mp_index. ... &code=2417
Awatar użytkownika
dejw
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 249
Rejestracja: 21 cze 2012, 20:04
Życiówka na 10k: 42:03
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

[quote="Da_Vido"]Ostrzeżenie dla biegaczy i dla tych, którzy jeszcze nie do końca złapali biegowego bakcyla.
Uważajcie, bo to nie są przelewki. :bum:
http://medycyna24.pl/bieganie-uzaleznia

Mi najbardziej podoba się to zdanie :hej:

Jednak zaprzestanie wysiłku prowadzi do załamania: depresji, apatii, zobojętnienia.
Awatar użytkownika
maratończyk
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7380
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:55
Życiówka na 10k: 35min
Życiówka w maratonie: 2h45min
Lokalizacja: Grudziądz

Nieprzeczytany post

Tak,tak czekam na wasze zdjęcia przed i teraz.Sebastian zrób też taki montaż jak Zbyszek i Maciek bo wtedy widać jakiego dokonaliscie postępu.
Jeżeli chodzi o słownik to umieściłem już go na stronie AB w zakładce treningi.Jak bedą inne pomysły na hasła to będziemy je dodawać.
497 aktywności = 6831,29 km,w 602:53:10 g:m:s
maraton:2h59',półmaraton:1h21', 10km 37'
Awatar użytkownika
maratończyk
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7380
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:55
Życiówka na 10k: 35min
Życiówka w maratonie: 2h45min
Lokalizacja: Grudziądz

Nieprzeczytany post

Fajna gra,już dostałem maila od producenta przed świętami o możliwości zakupu ale sam przecież nie bedę grał.Jednak mam jeszcze lepszą grę ,którą wczoraj wydrukowałem w a3 i zalaminowałem a w którą pogramy na imprezie 25 stycznia u Marcina :orany:
Obrazek
497 aktywności = 6831,29 km,w 602:53:10 g:m:s
maraton:2h59',półmaraton:1h21', 10km 37'
Awatar użytkownika
dejw
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 249
Rejestracja: 21 cze 2012, 20:04
Życiówka na 10k: 42:03
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Chyba jeden z lepszych kalkulatorów do obliczania tętna maksymalnego według formuły Sally Edwards.
U mnie tętno max wynosi 197,a w tym kalkulatorze wyszło 195 więc różnica bardzo mała,a u Was?

http://grzegorzkowal.com/2011/tetno-mak ... alkulator/
Awatar użytkownika
maratończyk
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7380
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:55
Życiówka na 10k: 35min
Życiówka w maratonie: 2h45min
Lokalizacja: Grudziądz

Nieprzeczytany post

Prośba do biegaczy i nie tylko.Jest potrzeba wydrukowania w kolorze około 16 kartek do naszego projektu:" ŚCIEŻKA ZDROWIA RUDNIK 2013" a moja drukarka siadła-zapchały się dysze.Jeżeli ktos bedzie miał mozliwość druku to niech da mi znać.

Obrazek
497 aktywności = 6831,29 km,w 602:53:10 g:m:s
maraton:2h59',półmaraton:1h21', 10km 37'
Awatar użytkownika
dejw
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 249
Rejestracja: 21 cze 2012, 20:04
Życiówka na 10k: 42:03
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Możesz mi przesłać to wydrukuję. :-)
Awatar użytkownika
maratończyk
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7380
Rejestracja: 05 maja 2012, 18:55
Życiówka na 10k: 35min
Życiówka w maratonie: 2h45min
Lokalizacja: Grudziądz

Nieprzeczytany post

Dla każdego sportowca erotyka to ważna sprawa więc możecie zapoznać się co wam ten rok przyniesie-Horoskop erotyczny na 2013 rok dla każdego znaku zodiaku!
Marcin powinno być ok!


http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... F130109396

Obrazek
497 aktywności = 6831,29 km,w 602:53:10 g:m:s
maraton:2h59',półmaraton:1h21', 10km 37'
Awatar użytkownika
amator76
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 284
Rejestracja: 16 maja 2012, 21:02
Życiówka na 10k: 53
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

maratończyk pisze:Marcin powinno być ok!
Ufff, to mnie uspokoiłeś... :hejhej:
Obrazek
ODPOWIEDZ