Ocena biegu

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
Instrybutor
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:23
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam dziś pierwszy raz w życiu „wyszedłem pobiegać”
23 lata
126kg
196cm
Biegłem dziś pierwszy raz w życiu na 3km, mój czas to 20:45.
Co sądzicie jak na osobę która całe życie spędziła przed komputerem ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nic nie sadzimy. Biegaj dalej.
Świeżak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 390
Rejestracja: 19 cze 2019, 18:13
Życiówka na 10k: 10k to za długo
Życiówka w maratonie: Pobiegnę po 40tce.

Nieprzeczytany post

Instrybutor pisze: 21 wrz 2022, 22:26 Witam dziś pierwszy raz w życiu „wyszedłem pobiegać”
23 lata
126kg
196cm
Biegłem dziś pierwszy raz w życiu na 3km, mój czas to 20:45.
Co sądzicie jak na osobę która całe życie spędziła przed komputerem ?
Witaj w biegowej rodzinie! :) Tak jak napisał Sikor - kontynuuj, z Twojego jednego tak krótkiego biegu niczego nikt tu nie wywróży. Jeśli Ci się spodoba, zapewne zaczniesz szukać planów treningowych. Kilka porad na początek (o które nie prosiłeś, ale i tak napiszę - nie powinny zaszkodzić):
1. Najlepszy plan treningowy to taki, który będziesz z regularnością realizować.
2. Szczególnie na początku swojej przygody z treningiem biegaj dużo wolnym tempem. W trakcie takiego biegu powinieneś móc komfortowo oddychać.
3. Staraj się realizować jednostki treningowe, które mają chociaż te 30-40 minut. Jeśli to konieczne, przeplataj bieg z szybkim marszem - to żaden wstyd, a Twój początkowy rozwój będzie znacznie szybszy niż gdybyś wychodził na 20-minutowe truchty.
4. Jeśli dopiero zaczynasz, nie podnoś tygodniowego kilometrażu o więcej niż 10% (jeśli przebiegłeś w danym tygodniu 30km, w następnym nie biegnij nagle 40tu) - nie ma potrzeby narzucania sobie wyższego tempa rozwoju.

Powodzenia!
pawikr
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 257
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Świeżak pisze: 22 wrz 2022, 10:28 Witaj w biegowej rodzinie! :) Tak jak napisał Sikor - kontynuuj, z Twojego jednego tak krótkiego biegu niczego nikt tu nie wywróży.
...
4. Jeśli dopiero zaczynasz, nie podnoś tygodniowego kilometrażu o więcej niż 10% (jeśli przebiegłeś w danym tygodniu 30km, w następnym nie biegnij nagle 40tu) - nie ma potrzeby narzucania sobie wyższego tempa rozwoju.

Powodzenia!
Po pierwsze, gratuluję decyzji!
Po drugie, tak jak przedmówcy, życzę wytrwałości i konsekwencji. Regularność robi największą robotę.

A tak na marginesie, Świeżak podał kilka uniwersalnych porad - ale nie przywiązuj się zbytnio do podanych wartości, zwłaszcza tych 30km :oczko:

Tak na teraz to trzeba skupić się na tym
Instrybutor pisze: 21 wrz 2022, 22:26 23 lata
126kg
Tutaj bieganie tylko może wspomóc, ale nie będzie podstawowym środkiem do zrzucenia wagi.

A ode mnie w ramach dobrego słowa: nie zniechęcaj się, ruszaj się nawet jak się nie chce. No i nie przeginaj w drugą stronę, nadgorliwośc też nie jest wskazana. Jeszcze będziesz miał czas na tzw. wyniki.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3838
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

21 września - Światowy Dzień Orderu Uśmiechu.
Instrybutor
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:23
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pawikr pisze: 22 wrz 2022, 16:29
Świeżak pisze: 22 wrz 2022, 10:28 Witaj w biegowej rodzinie! :) Tak jak napisał Sikor - kontynuuj, z Twojego jednego tak krótkiego biegu niczego nikt tu nie wywróży.
...
4. Jeśli dopiero zaczynasz, nie podnoś tygodniowego kilometrażu o więcej niż 10% (jeśli przebiegłeś w danym tygodniu 30km, w następnym nie biegnij nagle 40tu) - nie ma potrzeby narzucania sobie wyższego tempa rozwoju.

Powodzenia!
Po pierwsze, gratuluję decyzji!
Po drugie, tak jak przedmówcy, życzę wytrwałości i konsekwencji. Regularność robi największą robotę.

A tak na marginesie, Świeżak podał kilka uniwersalnych porad - ale nie przywiązuj się zbytnio do podanych wartości, zwłaszcza tych 30km :oczko:

Tak na teraz to trzeba skupić się na tym
Instrybutor pisze: 21 wrz 2022, 22:26 23 lata
126kg
Tutaj bieganie tylko może wspomóc, ale nie będzie podstawowym środkiem do zrzucenia wagi.

A ode mnie w ramach dobrego słowa: nie zniechęcaj się, ruszaj się nawet jak się nie chce. No i nie przeginaj w drugą stronę, nadgorliwośc też nie jest wskazana. Jeszcze będziesz miał czas na tzw. wyniki.
Aktualnie jestem na redukcji, zszedłem z 131 na 126.
Zależy mi najbardziej na tym aby zrobić jak najszybciej 3km, aby przygotować się na test do wojska.
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 714
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Instrybutor pisze: 22 wrz 2022, 17:24 Zależy mi najbardziej na tym aby zrobić jak najszybciej 3km, aby przygotować się na test do wojska.
A kiedy ten test?
10k: 35:42
Instrybutor
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:23
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

dziki_rysio_997 pisze: 22 wrz 2022, 18:23
Instrybutor pisze: 22 wrz 2022, 17:24 Zależy mi najbardziej na tym aby zrobić jak najszybciej 3km, aby przygotować się na test do wojska.
A kiedy ten test?
3 października
Dziś też właśnie biegałem, szło jakby lepiej. Ale czułem większe zmęczenie, musiałem z 3 razy zrobić przerwę na marsz po jakieś 10 sekund.
Tempo mniejsze, ale krócej o 10 sekund.
3,01km. 20:40. 6.52min/km
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 714
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Instrybutor pisze: 22 wrz 2022, 22:03
dziki_rysio_997 pisze: 22 wrz 2022, 18:23 A kiedy ten test?
3 października
Łooo Paaanieeee! :bum:

To jeszcze do kompletu powiedz, jaki czas musisz nabiegać?
10k: 35:42
Instrybutor
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:23
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

dziki_rysio_997 pisze: 22 wrz 2022, 22:10
Instrybutor pisze: 22 wrz 2022, 22:03
dziki_rysio_997 pisze: 22 wrz 2022, 18:23 A kiedy ten test?
3 października
Łooo Paaanieeee! :bum:

To jeszcze do kompletu powiedz, jaki czas musisz nabiegać?
Niby ma być najmarniej 15:40 na 3km. Ale mało kto tam zdaje to. Oby jak najlepiej było do tego czasu
Instrybutor
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:23
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

dziki_rysio_997 pisze: 22 wrz 2022, 22:10
Instrybutor pisze: 22 wrz 2022, 22:03
dziki_rysio_997 pisze: 22 wrz 2022, 18:23 A kiedy ten test?
3 października
Łooo Paaanieeee! :bum:

To jeszcze do kompletu powiedz, jaki czas musisz nabiegać?
Da radę jakoś poprawić z 20:40?
mario_79
Wyga
Wyga
Posty: 53
Rejestracja: 06 gru 2015, 22:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Ważysz bardzo dużo, a czasu bardzo mało.
Szczerze mówiąc nie jestem przekonany czy ktokolwiek w stanie jest CI na to odpowiedzieć.
Gdybyś miął co najmniej kilkanaście tygodniu to pewnie by się to udało, masz kilka dni...
Ja tylko CI podpowiem tyle, żebyś nie przesadził z ilością treningów, bo kontuzję można załapać szybko.

No i odpowiednia rozgrzewka to must have.
Powodzenia tak czy siak.
Instrybutor
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:23
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

mario_79 pisze: 22 wrz 2022, 22:42 Ważysz bardzo dużo, a czasu bardzo mało.
Szczerze mówiąc nie jestem przekonany czy ktokolwiek w stanie jest CI na to odpowiedzieć.
Gdybyś miął co najmniej kilkanaście tygodniu to pewnie by się to udało, masz kilka dni...
Ja tylko CI podpowiem tyle, żebyś nie przesadził z ilością treningów, bo kontuzję można załapać szybko.

No i odpowiednia rozgrzewka to must have.
Powodzenia tak czy siak.
Wiem, jutro odpuszczam tylko siłownia i pływanie.
Poprawie przez ten tydzień chociaż czas poniżej 20min ?
dziki_rysio_997
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 714
Rejestracja: 08 maja 2019, 23:20

Nieprzeczytany post

Tak swoją drogą to jeśli rzeczywiście mało kto zalicza 15:40 na 3 km to jest to wręcz szokujące.

A co do treningu to chyba sam sobie zdajesz sprawę, ile sobie zostawiłeś czasu na przygotowanie i co można realnie zrobić.
Jeśli jednak coś mam doradzić to na cud nie licz i nie staraj się też za wszelką cenę zrobić upchnąć w te dni spektakularny trening. Zgaduję, że jeszcze ze 4 treningi przed Tobą, zrób ostatni na tyle przed sprawdzianem żeby do testu podejść na świeżości. To może być ważniejsze, niż dołożenie kolejnych 2 treningów.
I druga rzecz, zobacz, jak w apce się zmienia Twoje tempo biegu w trakcie treningu. Czy biegniesz równo czy może rwiesz na początku 5 min/km, co na teraz może być zabójcze a potem zgonujesz. Początkowo może biec się lekko, ale potem płacisz cenę za bieg tempem, do którego nie jesteś przygotowany. Jeśli za szybko zaczynasz to spróbuj biec w bardziej "kontrolowany" sposób, finalny wynik może być lepszy.

I, moim zdaniem ważniejsze od tego testu: mam nadzieję, że aktywny tryb życia zostanie z Tobą na dłużej.

Powodzenia
10k: 35:42
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zrzuć kilogramy.
ODPOWIEDZ