Teraz jest Pn, 30 listopada 2020, 12:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wysoki poziom cukru u biegacza
Nowy postNapisane: So, 21 listopada 2020, 18:19 
Wyga
Wyga

Cześć,

robiłem sobie wczoraj badanie krwi. Morfologia wyszła jak najbardziej ok, natomiast dość mocno mnie zdziwił wysoki poziom glukozy na czczo - 111 mg/dl, oznaczający tzw. stan przedcukrzycowy. Jestem osobą raczej aktywną, od kilku lat biegam 3-4 razy w tygodniu (kilometraż ok. 40 do 60 km tygodniowo, w ostatnich miesiącach raczej bliżej tej dolnej granicy), dodatkowo 1-2 razy w tygodniu wykonuję w domu trening obwodowy. Wcześniej też biegałem, ale mniej regularnie, za to trochę się wspinałem i łazikowałem po górach, więcej też pływałem. Wiek 37 lat, ważę 71-72 kg przy 178 cm wzrostu, praca przy kompie. Nikt w rodzinie nigdy nie miał problemów z cukrem.

Staram się odżywiać raczej zdrowo (żona nad tym dość dobrze czuwa), natomiast nie ukrywam, że w ostatnich latach raczej folgowałem sobie jak chodzi o słodycze (w tym np. słodkie płatki śniadaniowe, które jadłem codziennie, a często nawet 2x dziennie) czy piwo (inny alkohol raczej w ilościach symbolicznych, dodatkowo spora część tych piw to były piwa bezalkoholowe, które piłem w przekonaniu, że w najmniejszym stopniu mojemu zdrowiu nie szkodzą, a dodatkowo są izotoniczne - cóż, dopiero wczoraj sprawdziłem jaki mają IG). No bo skoro waga stała w miejscu, to po co jakoś specjalnie się ograniczać? Heh, człowiek się uczy całe życie. Często zdarzało mi się tak, że treningi wykonywałem wieczorem, wracałem do domu, najadałem się pod korek i szedłem spać.

W każdym razie od kiedy tylko dostałem wyniki wdrażam program naprawczy.
Dieta to wiadomo, podstawa, wywalam wszelkie słodycze czy produkty o wysokim IG. Podobnie robię z piwem (choć tutaj czytałem, że generalnie z tym wysokim IG to wcale nie jest sprawa tak jednoznaczna, bo odpowiada za to maltoza, której w dobrze odfermentowanym piwie powinno praktycznie nie być). No ale teraz to nie ma zmiłuj, priorytetem jest zrobienie (a następnie utrzymanie) porządku w przedmiotowym temacie.

Zastanawiam się dodatkowo nad jakimiś suplementami - czy ma to w ogóle sens? W internecie jest dość spory wybór środków mających obniżyć / uregulować poziom cukru we krwi, ale jakoś nie do końca jestem do nich przekonany. Z drugiej strony - zaszkodzić raczej nie powinny, a jeżeli jest szansa, że pomogą, to może jednak warto?

Trochę sobie od wczoraj poguglowałem w temacie, przykładowy artykuł, który mnie zaciekawił: https://blog.insidetracker.com/do-endur ... e-diabetes . Ciekawy jest też jeden z komentarzy poniżej, którego autor sugeruje, jakoby wyższy poziom glukozy u osób uprawiających sporty wytrzymałościowe mógł być powiązany z jej - bardziej efektywnym niż u osób nietrenujących - produkowaniem / przechowywaniem (w formie glikogenu) / syntezowaniem przez wątrobę, na skutek zwiększonego zapotrzebowania.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów miałby może jakieś doświadczenie w powyższym zakresie? Za wszelkie rady / sugestie będę bardzo wdzięczny.

Tytuł: Re: Wysoki poziom cukru u biegacza
Nowy postNapisane: So, 21 listopada 2020, 20:45 
Wyga
Wyga

Dużo napisałem, ale wszystko skasowałem... Poszukałem w Googlach definicji "teleporady medycznej" i pokazało się coś takiego: świadczenie zdrowotne udzielane na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności - no i jest tu zasadniczy błąd, bo nie wskazano, kto owego świadczenia udziela - i to niestety rodzi grube nieporozumienia.

P.S. Uspokój się, zacznij myśleć pozytywnie i działać - myśleć rozumem, a nie emocjami, internetem i googlowaniem.

Nowy postNapisane: So, 21 listopada 2020, 22:21 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Proszę bardzo. Badanie zrób jeszcze raz :oczko:

Nowy postNapisane: So, 21 listopada 2020, 23:23 
Wyga
Wyga

R-X napisał(a):
P.S. Uspokój się, zacznij myśleć pozytywnie i działać - myśleć rozumem, a nie emocjami, internetem i googlowaniem.

Nie wiem skąd przypuszczenie, że kieruję się emocjami. Jestem osobą raczej pragmatyczną, lubię podchodzić do danych tematów zadaniowo. Podobnie jak tutaj.
A "internet i googlowanie" postrzegam za bardzo użyteczne narzędzia, dzięki którym wielokrotnie pozyskiwałem wiedzę pomagającą mi rozwiązywać problemy życia codziennego ;-)

yaaceek napisał(a):
Proszę bardzo. Badanie zrób jeszcze raz :oczko:

Bardzo słuszna uwaga. Tak zresztą zamierzałem, ale myślałem, żeby odczekać z dwa tygodnie i dopiero wtedy myśleć również ewentualnie o teście obciążenia glukozą. Wyeliminowanie słodyczy przez te dwa tygodnie zaszkodzić mi raczej nie powinno ;-)

Nowy postNapisane: N, 22 listopada 2020, 00:54 
Wyga
Wyga

Wieńczysław napisał(a):
Nie wiem skąd przypuszczenie, że kieruję się emocjami

Bo mierzę Cię swoją miarą, a zatem: zdziwienie, obawy o to i tamto, niepewność, symptomy mniejszej czy większej paniki etc. - bez tych emocji sam bym takiego posta nie napisał, a gdybym go napisał bez tych emocji, to byłaby to tylko prowokacja oparta na fikcyjnym zdarzeniu.

Nowy postNapisane: N, 22 listopada 2020, 11:40 
Wyga
Wyga

R-X napisał(a):
a zatem: zdziwienie, obawy o to i tamto, niepewność, symptomy mniejszej czy większej paniki etc.

Zdziwienie tak, ale bardziej na zasadzie: "bezproblemowo łamię 3h w maratonie, a nie potrafię rozmienić 40min na dychę - coś chyba trzeba zmienić".

Posta napisałem również z tego powodu, że ciekawy jestem czy są na forum osoby, które zmagały się podobną przypadłością, jak sobie z nią radziły i czy faktycznie (jak twierdzą niektórzy, choć wielu ich nie jest ;-) ) może być to w jakimś stopniu powiązane z uprawianiem sportów wytrzymałościowych (choć przy takiej niewielkiej objętości jak u mnie to raczej nie powinno być to - bardziej chyba te wszystkie snickersy i banany, które biorę sobie na wycieczki biegowe po górach, a i do pracy dzień czy dwa później - również).

Nowy postNapisane: N, 22 listopada 2020, 18:45 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Ostatnie spotkałem sie z takim zdaniem, ze obniżenie granicy ze 140 na 126 i określenie 100 mg/dl jako stan przedcukrzycowy nie było wystarczająco uargumentowane. Ale pomogło wyjątkowo dobrze branży farmaceutycznej. Wiec nie przejmowałbym sie tym z bardzo, tylko od czasu do czasu kontrolował u lekarza. Na pewno bym nie brał żadnych lekarstw czy suplementów.

Nowy postNapisane: Pn, 23 listopada 2020, 12:45 
Wyga
Wyga

Dzięki Rolli, to co piszesz jest bardzo prawdopodobne, tym niemniej jakoś mało komfortowo się czuję z faktem, że mam poziom cukru podobny jak moja 60-letnia teściowa, która nie dość, że ma dobrych 20-30 kg nadwagi, to jeszcze jej jedyną aktywnością jest raz w tygodniu spacer do kościoła (położonego jakieś 200 metrów od domu) ;-)

Suplementy w każdym razie sobie daruję póki co.

Nowy postNapisane: Pn, 23 listopada 2020, 14:48 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Wieńczysław napisał(a):
Często zdarzało mi się tak, że treningi wykonywałem wieczorem, wracałem do domu, najadałem się pod korek i szedłem spać.

Takie rytuały są niebezpieczne, dobrze że świadomie do tego podchodzisz.
Wielu z Nas ma pewnie "podobnie" nie wyłączając mnie. :hahaha:

Nie każdy jest w stanie zapanować nad każdym aspektem "biegowego" życia.
Najgorsze chyba są "rozdarcia" w kwestii "motywacji"? :hejhej:

Przykładowo niby sprawa jest prosta, bo biegam by poprawić wyniki,
ale nagle pojawia się problem "cukru", zaczyna się ..... :bum:

Spoglądamy na Teściową i dostrzegamy na jej tle w którym miejscu jesteśmy.
Tak naprawdę widzimy teraz gdzie nie chcemy iść.
Nasza sytuacja oglądana z boku jawi się paradoksalnie.... :hahaha:

BTW
Jak się pomyślało "a" to może warto pomyśleć i zrobić "B"?

Nowy postNapisane: Wt, 24 listopada 2020, 10:30 
Wyga
Wyga

marek301 napisał(a):
Najgorsze chyba są "rozdarcia" w kwestii "motywacji"?

Nie, w tym akurat aspekcie nie mam żadnych "rozdarć".

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]