Dietetyk czy trener personalny?

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
michal90
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 22 sty 2012, 21:35
Życiówka na 10k: 00:45:57
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam, wracam do biegania po półrocznej przerwie. Ogółem biegam od 4 lat. Zastanawiam się nad wzmocnieniem mięśni a przy tym zwrócić uwagę na dietę. Zastanawiam się czy skorzystać przy tym z pomocy trenera personalnego który ułoży dietę i ćwiczenia przez co wzmocnie mięśnie czy może udać się typowo do lekarza dietetyka, który ułoży dietę a z ćwiczeniami samemu coś pokombinować? Jak myślicie? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Obrazek
New Balance but biegowy
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

Wes siebw garsc i sam sie naucz, bo teraz lepiej wiedze pochłaniać samemu. Przynajmniej bedziesz wiedzial na lata.
A jak trener czy dietetyk będzie mowil tobie, a ty nie będzie wiedział, rozumiał dlaczego tak a nie inaczej. I każdy trener/dietetyk będzie bedzie głosił swoje poglady/,schematy i wszystko co inne i nie będzie sie zgadzało z jego poglądem na trening/diete to cale zlo.

Wysłane z mojego SM-G360F .
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
Awatar użytkownika
Bogil
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1908
Rejestracja: 20 gru 2009, 12:16
Życiówka na 10k: wstyd się przyznać
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Skawina

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem warto iść do jednego lub drugiego ale cieżko doradzić który Ci bardziej potrzebny, bo to zalezy od tego jakie masz braki i jaki poziom wiedzy na dane tematy. Samemu będziesz wyważał otwarte drzwii. Wiedzy jest dużo ale ciężko ją zweryfikować. Możesz tez oczywiście słabo trafić więc skup się na weryfikacji umiejetności.
michal90
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 22 sty 2012, 21:35
Życiówka na 10k: 00:45:57
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Samemu ciężko coś ułożyć a czas nie pozwala mi na zdobywanie wiedzy od podstaw..
No właśnie nie wiem, która drogę obrać. Siła i rzeba mięśni jest daleko w tyle, więc jest tu dużo do zrobienia. Wydaje się że trenerzy personalni maja tu przewagę, ale myślę ze dietetyk kliniczny ma większą i bardziej rzetelna wiedzę..dlatego mam dylemat
Obrazek
Awatar użytkownika
Bogil
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1908
Rejestracja: 20 gru 2009, 12:16
Życiówka na 10k: wstyd się przyznać
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Skawina

Nieprzeczytany post

Dietetyk to dietetyk, nazwa kliniczny to marketing.
rolex83
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 05 cze 2013, 11:32
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dobry trener ogarnie oba tematy. Tylko jak go zweryfikować?
Dietetyk nie pomoże raczej z ćwiczeniami.
Awatar użytkownika
ASK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1733
Rejestracja: 02 gru 2013, 08:51
Życiówka na 10k: 50:08
Życiówka w maratonie: 4:43:44
Lokalizacja: Wroclaw

Nieprzeczytany post

Dwa oddzielne tematy. Trener personalny jest od nauczenia treningu, dietetyk od nauczenia jak się odżywiać. Jedno nie musi się łączyć z drugim. Zależy jaki masz cel i czy znajdziesz kogoś kto jest specjalistą w obu dziedzinach jednocześnie, co pewnie jest możliwe aczkolwiek niekonieczne.
aleandra15
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2018, 09:34
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wydaje mi się że w wypadku dietetyka wystarczą jedna czy dwie konsultacje, ale trener pomoże ci w dłużym okresie czasu.
Jan123

Nieprzeczytany post

Po moich doświadczeniach niestety dietetyk który przeanalizuje co jesz i pokarze błędy . Jeśli będzie wciskał tabletki czy białkowe koktajle to nie dietetyk.

Bo 80%to dieta
Awatar użytkownika
Marola
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 16
Rejestracja: 20 gru 2018, 18:58
Życiówka na 10k: 75.45
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Doświadczony dietetyk będzie lepszym wyborem. Trener personalny zazwyczaj ma bardziej powierzchowne pojęcie, natomiast lepiej zna się na innych czynnikach budowania formy - szczególnie w zakresie ćwiczeń i regeneracji. Taka jest przynajmniej teoria. W temacie samej diety tylko dietetyk.
Awatar użytkownika
marek301
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 667
Rejestracja: 14 mar 2007, 22:55

Nieprzeczytany post

Wszystko zależy od głównego celu "biegania".
Zwykle każdy deklaruje kilka celów,
ale to jest awykonalne, przynajmniej nigdy w 100%,
konkretnego głównego celu. :hej:

Przykładowo bieg dla "lansu" wyklucza się z biegiem "na bicie rekordu". :nienie: :hahaha:
heavy
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2017, 22:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przy ograniczeniach budżetowych wybiera się to na czym się mniej znamy. Jeśli masz pojęcie o treningu to korzystaj z pomocy dietetyka, jeśli większe o o odżywianiu do trenera.

W ostatnich latach za sprawą social media, nastąpił wysyp trenerów personalnych, którzy są jednocześnie specami od żywienia, fizjoterapii i wszystkiego innego. Jak to mówią jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
ODPOWIEDZ