Komentarz do artykułu Niezbędne lektury "zielonego" biegacza?

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@ronja Nasza kotka uwielbia czosnek :lalala: :bum:
New Balance but biegowy
ronja
Wyga
Wyga
Posty: 132
Rejestracja: 13 cze 2011, 14:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Klanger pisze:
ronja pisze:wiem co jeść by proporcje były od 3:1 do 1:1.
Tzn? Podaj jakieś przykłady jeśli to nie problem.
spróbuję... rano robię smoothie, wrzucam do niego sporą garść chia i łychę tłuszczu kokosowego (piją to trzy osoby), jem kilka migdałów i kilka orzechów z płatkami i suszonym i owocami, dodaję dwie łyżki siemienia lnianego. potem na obiad coś z kokosem (różne ilości), do tego zawsze w ciągu dnia jedno awokado, trochę chia, czasami trochę sezamu podpieczonego na kokosie (do humusów), garść oliwek czarnych (nie wyjałowionych, tylko w oliwie) etc

http://www.pinterest.com/pin/147915168984709938/

edit: coś z linkiem nie tak, albo ucięty, albo nie parsuje... ale hummusy świetne (np. ten z bobu lub buraków, nie wszystkie wegańskie, ale można odpowiednikiem zastąpić :)
Ostatnio zmieniony 16 maja 2014, 17:37 przez ronja, łącznie zmieniany 3 razy.
ronja
Wyga
Wyga
Posty: 132
Rejestracja: 13 cze 2011, 14:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Klanger pisze:@ronja Nasza kotka uwielbia czosnek :lalala: :bum:
to mi się podoba :) pewnie lepiej potem z paszczą, bo kocia przednia otchłań zwykle zapachowo powala :)
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki za info.
Ma_tika
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1427
Rejestracja: 29 paź 2012, 22:34
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

ronja, to bardzo ciekawe co piszesz, ale pozwól, że to chwilę przetrawię :)
wolałabym aby jedzenie było nieco mniej skomplikowane i nie polegało na nieustannym doszkalaniu się i pilnowaniu proporcji ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ma_tika pisze:w Rossmannie (znaczy się w naszych drogeriach w PL) też jest juz wiele produktow spożywczych eco, choć pewnie nie we wszystkich sklepach. M.in. mają mleka roślinne w dobrej cenie - ok. 6-7 zł za litr (sojowe, ryzowe, owsiane).
Ma_tika, nie załamuj mnie. 6-7 zł za litr roślinnego to dobra cena??? W domu zrobisz szybko i prosto napój ryżowy czy owsiany za grosze. Z sojowym więcej roboty, więc ja to olewam, zresztą i tak mój stosunek do soi nie jest przesycony bezwzględną miłością - sporadycznie jemy tofu lub "orzeszki" sojowe.
Ma_tika
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1427
Rejestracja: 29 paź 2012, 22:34
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

w porównaniu do sieciówek typu Organic Farm, gdzie placisz ponad 10 zł, to jest to dobra cena. ja jakoś nie zebrałam sie jeszcze w sobie, aby zrobić własne (planuję). wiem, że można, ale nie chce mi się. biorąc pod uwagę, że u mnie w domu tylko ja spozywam takie specyfiki, to taki litr wystarcza mi na jakies 4-5 dni. przeboleję.
inna rzecz, to jakość takiego kupnego "mleka". naprawde trzeba uwaznie czytac sklad :ojoj:
Obrazek
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

sojowe:

Kod: Zaznacz cały

Skład:
woda, soja * 11,2%, cukier trzcinowy *, regulator kwasowości: węglan wapnia, naturalny aromat, sól morska. * z upraw ekologicznych
owsiane:

Kod: Zaznacz cały

woda, całe ziarna owsa * 12%, olej słonecznikowy, regulator kwasowości: węglan wapnia, sól morska. * z upraw ekologicznych
ryżowe:

Kod: Zaznacz cały

woda, ryż * 13%, olej słonecznikowy, regulator kwasowości: węglan wapnia, naturalny aromat, sól morska * z upraw ekologicznych
Ma_tika
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1427
Rejestracja: 29 paź 2012, 22:34
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

zobacz np. to (sojowe junior Alpro):

Woda, obłuszczone ziarno soi (5%), maltodekstryna, syrop fruktozowo-glukozowy, olej roślinny, węglan wapnia, regulator kwasowosci: fosforan potasu, aromaty, Witaminy B1, B2, B12, C, D i E, emulgator: lecytyna, stabilizator: guma gellan, pirofosforan żelaza.

owsiane i ryżowe Alpro też zawierają maltodekstynę. te z Rossmanna na tym tle sa super eco ;-)

ostatnio też chciałam kupić migdałowe w niedużym sklepie eco i nie dość że kosztowało prawie 18 zł (!!!), to skład był zdecydowanie zbyt bogaty ;-) Nie pamiętam teraz jakiej firmy, ale sprawdzę następnym razem. Migdałowe akurat zrobię sobie samodzielnie.

PS. zamówiłam sobie Julitę Bator. Nie wiem czy to się kwalifikuje do recenzowania na portalu biegowym, bo tematyka coraz bardziej odbiega do spraw stricte sportowych :bum: ale jak redakcja pozwoli, to może i o tym coś kiedyś napiszesz?
Obrazek
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ma_tika pisze:PS. zamówiłam sobie Julitę Bator. Nie wiem czy to się kwalifikuje do recenzowania na portalu biegowym, bo tematyka coraz bardziej odbiega do spraw stricte sportowych :bum: ale jak redakcja pozwoli, to może i o tym coś kiedyś napiszesz?
Jasne! Już przeczytałam, a zatem będzie w czwartym odcinku.
ronja
Wyga
Wyga
Posty: 132
Rejestracja: 13 cze 2011, 14:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ma_tika pisze:ronja, to bardzo ciekawe co piszesz, ale pozwól, że to chwilę przetrawię :)
wolałabym aby jedzenie było nieco mniej skomplikowane i nie polegało na nieustannym doszkalaniu się i pilnowaniu proporcji ;-)
to tylko wydaje się być skomplikowane :hej:
codziennie trenuję po 2-3 godziny (albo więcej. bieganie, crossfit, rower, joga/rozciąganie odprężone), do tego praca, rodzina - był taki czas, ze miałam uczucie, ze moja dieta wegańska potrzebuje "doładowania". teraz takiego uczucia nie mam.

mleko łatwo można zrobić w domu - jestem bardzo zadowolona z omniblenda v , jest tańszy od vitamixa etc, a to także profesjonalny i bardzo mocny mikser. świetny także do robienia sorbetów i lodów.
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie jest to lektura lecz podcast (nagrywana audycja na zadany temat), ale myślę że warto posłuchać - w tym odcinku rozmowa z Jeffem Sandersem weganinem, a od jakiegoś czasu również frutarianinem/witarianinem, uprawiającym sporty wytrzymałościowe.
Bardzo ciekawy materiał. Polecam.

Link do materiałów dodatkowych i do audycji:
http://www.nomeatathlete.com/radio-25/

Bezpośredni link do audycji (można odsłuchać w przeglądarce internetowej):
http://www.nomeatathlete.com/radio/nmaradio25.mp3

PS. Pozwoliłem sobie tutaj to wrzucić, by nie otwierać kolejnego wątku o materiałach o weganizmie/wegetarianizmie, ogólnie o "sportowym paliwie z roślin" :spoko:
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pojawiła się (w końcu) 3 część lektur: http://bieganie.pl/?show=1&cat=306&id=6607
Zapraszam do komentarzy.

W kolejnej, 4 części trochę odejdę od tematyki stricte wege i wrzucę:
1. Warzywny rock&roll
2. Zamień chemię na jedzenie
3. ...
Zastanawiam się nad 3 pozycją, bo jestem świeżo po lekturze fantastycznej "Na początku był głód". Myślicie, że to można podciągnąć pod tematykę?
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zastanawiam się nad 3 pozycją, bo jestem świeżo po lekturze fantastycznej "Na początku był głód". Myślicie, że to można podciągnąć pod tematykę?
Dawaj o głodzie :-)
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Klanger pisze:
Zastanawiam się nad 3 pozycją, bo jestem świeżo po lekturze fantastycznej "Na początku był głód". Myślicie, że to można podciągnąć pod tematykę?
Dawaj o głodzie :-)
No właśnie chodzi o to, że nie koniecznie o głodzie, choć o głodzie i jego wpływie na nasze geny również. Strasznie się napaliłam na tę książkę i chyba machnę ją drugi raz (to mi się nie zdarza). Nawet mój 16-letni syn się zainteresował, choć zachęcić go do czytania jest niezwykle trudno. Ktoś z Was czytał?
ODPOWIEDZ