FOOT ID, 19-20 lutego w Krakowie w Sklepie Biegacza

Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
radeon
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2008, 13:30

Nieprzeczytany post

wlasnie wyslalem maila.

fajnie bedzie zobaczcy co ta zabawka potrafi i czy dobrze dopasowalem Kayano do stopy :)
Awatar użytkownika
lejek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 493
Rejestracja: 12 wrz 2007, 09:17
Życiówka na 10k: 45:18
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Cześć,

ja też się zgłosiłem. Zobaczymy co "wyczytają" mi ze stopy ;-).


Pozdrawiam,
Lejek
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Tak się zastanawiam czy nie lepiej byłoby po uprzednim pomiarze stopy po prostu przebiec się na boso pod tą kamerką i poobserwować zachowanie (ułożenie) stóp podczas biegu. Już samo założenie buta determinuje i koryguje w pewien sposób Nasz naturalny styl biegu. Zadawałeś może Adam pod tym kątem pytanie szpecom z Asics?
emilpe
Wyga
Wyga
Posty: 73
Rejestracja: 30 wrz 2008, 15:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Pytanie tylko po co mierzone są te wszystkie wymiary typu wysokość kostki itp skoro but dobierany będzie później co najwyżej do pronacji ewentualnie szerokości stopy... Sens widziałbym jakby robili na zamówienie but akurat pod Twoje wymiary. Oczywiście pewnie by to trochę kosztowało, ale skoro mają aparaturę do takich pomiarów to chociaż niech to wykorzystają... A sądzę ze trafiliby w niszę i nieźle na tym zarobili, może niekoniecznie w Polsce, ale na zachodzie gdzie koszt butów jest stosunkowo niewielki w stosunku do zarobków.
Awatar użytkownika
lejek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 493
Rejestracja: 12 wrz 2007, 09:17
Życiówka na 10k: 45:18
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Cześć,


dostałem właśnie odpowiedź:

W artykule wkradł się mały błąd w dacie przeprowadzenia akcji, gdyż będzie ona przeprowadzana w piątek-sobotę 19-20 lutego.

Fredzio: mógłbyś poprawić w artykule?

Edytka mówi, że już poprawione ;-).

Pozdrawiam,
Lejek
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Po pierwsze przepraszam za zamieszanie z datą (takie mieliśmy pierwsze informacje), badania będą w dniach 19-20.

Jurek. Ja jestem zdania, że przebiegnięcie się boso było by niewłaściwe. Jak sam powiedziałeś, założenie buta wpływa na to jak biegniemy. Powinniśmy raczej móc założyć dowolny but z wbudowanymi jakimiś skanerami uciskowymi, żeby sprawdzić, czy stopa (która od razu zachowuje się inaczej niż boso) zachowuje się w nim dobrze.

Zresztą - zgodnie z założeniami wyeliminowania czynnika ludzkiego kamerka jest tylko nieobowiązkowym dodatkiem do skanera - podstawa systemu to ta baza stóp gdzieś tam w Japonii. :) (tak jak w meteorologii mają ileś tam modeli rozkładów ciśnień)

Co do dużej liczby pomiarów.
Ja myślę, że oni poprostu na bieżąco rozbudowują swoją bazę, to są dla nich pewnie wartościowe dane.
Buty na zamówienie robią, ale dla Ryana Halla :)
Witas
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2010, 10:11

Nieprzeczytany post

Witam,
Może na początek przywitam się bo jestem nowy forum. Niemniej jednak czytam już od kliku miesięcy.
WITAM :) :) :)

Jednocześnie chciałbym skomentować to co napisał Adam. Otóż moim zdaniem przebiegniecie na bieżni boso byłoby jak najbardziej właściwe a przynajmniej właściwsze od pomiarów statycznych oferowanych przez FOOT ID…

Jak widzę, FOOT ID mierzy dokładnie wymiary stopy oraz koślawość i szpotawość (ang. valgus i varus). W raporcie oznaczono to jako heel angle. Pomiar jest całkowicie statyczny. W związku z tym przyjęte jak rozumiem jest założenie że na tej bazie wnioskujemy nt. pronacji i supinacji.

O ile na bazie szpotawości i koślawości można dość dobrze wnioskować nt. pronacji i supinacji w tyłostopiu o tyle to co się dzieje dalej w śródstopiu i w kolejnych fazach np. płaskiego podparcie i odbicia nie jest już tak proste i ja osobiście już bym się nie podejmował wyciągać takich wniosków.

Pronacja i supinacja to ruch dynamiczny w 3 płaszczyznach (strzałkowej, poprzecznej i czołowej).
Supinacja = inwersja + przywiedzenie + zgięcie podeszwowe
Pronacja = ewersja + odwiedzenie + zgięcie grzbietowe

Przetoczenie stopy nigdy nie jest całkowicie symetryczne i jest kombinacją supinacji i pronacji (ogólnie ruch w 3D), które występują w różnym natężeniu (rodzaj płaskiej sinusoidy). Niebezpieczne ( punktu widzenia ryzyka odniesienia kontuzji) są natomiast duże/nadmierne wartości pronacji i mniej supinacji.

Dla odmiany szpotawość i koślawość to statyka. Patrzymy na stopy z tyłu jak ktoś stoi. Nie wiemy jak stopa zachowuje się w biegu.

Dlaczego należy rozróżniać pronacje w tyłostopiu a śródstopiu i w przypadku dużych wartości korygować oddzielnie np. wkładką? Dlatego, że jej konsekwencje też są różne. Dal przykładu, pronacja w tyłostopiu to potencjalne problemy z Achillesem pronacja w przodostopiu to większe ryzyko shin splints.
W związku z tym ja zawsze jestem zwolennikiem analizy dynamicznej czyli analizy biegu za pomocą systemów video lub platform mierzących rozkład nacisków a najlepiej ich kombinacji.

Analiza video na bieżni ruchomej ma jeden słaby punkt. Na bieżni biomechanika jest nieco inna niż biegu naturalnego. Nt. tego nieco trwają spory, są różne bieżnie itd... Niemniej jednak fakt jest faktem.

Teraz już znając naturalną biomechanikę stopy oczywiście dobieramy odpowiednie buty lub kombinacje buty plus wkładki. Dlaczego wkładki? Otóż mogą wystąpić sytuacje typy lewa stopa inna od prawej lub np. silna pronacja w tyłostopiu połączona supinacją w przodostopiu. Wtedy najlepsze wyjście to wkładki. Samym butem nie poradzimy sobie i będziemy musieli pójść na jakiś kompromis.

Oczywiści ważny jest też kształt stpoy czy przeznaczenie buta. Plus odczucie dot. wygody.

Potwierdzenie słuszności doboru też moim zdaniem jest konieczne a nieobowiązkowym dodatkiem. Dobierając sobie buty biegowe, które np. mają korygować pronację chętnie bym sprawdził jak stopa zachowuje się w biegu czy pronacja zmalała itd… ale też tylko w sposób dynamiczny.

Idąc za tokiem myślenia opirającego się na pomiarze statycznym fooot id należałoby wejść z butami do skanera i sprawdzić jak zmienił kąt w kostce (valgus/varus) i im bardzie neutralny tym lepiej ;)

Reasumując jestem zdania, że najlepszy jest pomiar dynamiczny.

PS. Zgadzam się emilpe takie urządzenia - skanery kształtu stopy są pomocne do przygotowanie indywidualnego obuwia na bazie kopyta itd...

Pozdrawiam,
Witas
Awatar użytkownika
Fladra
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 818
Rejestracja: 07 paź 2009, 16:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: KRK

Nieprzeczytany post

Zapisana na piątek :hejhej:
Biegam bo Lubię Kraków

10 km - 47 min
21 km - 1h46
42,1 km- 3h43
Awatar użytkownika
run
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 479
Rejestracja: 07 maja 2009, 14:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa / Dąbrowa Leśna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Świetna inicjatywa! Ciekawe kiedy będzie akcja pomiarowa dostępna w innych miastach? Wiadomo coś na ten temat? :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Witas pisze:Reasumując jestem zdania, że najlepszy jest pomiar dynamiczny.
Oczywiście, że najlepszy jest pomiar dynamiczny, ja tego nie kwestionuję, problem tylko że jego dobre wykonanie jest trudne.
Żeby to miało sens musi to wg mnie zrobić dobry specjalista bo bez tego wnioski będą błędne.
Wszyscy chcielibyśmy być piękni i bogaci - ale świat realny jest trochę bardziej brutalny.

Ale - jaki sens ma test dynamiczny bosej stopy?
Przy biegu (biegu!!!, nie chodzie) bosą stopą albo nie będzie praktycznie przetaczania albo będzie ono inne niż z butem (znacznie słabsze obciążenie pięty) - więc jaki sens ma taka analiza dla doboru buta w którym będzie "normalne" przetaczanie (zakładając, że mówimy o osobie która biegając spada na piętę)?
Widziałem systemy które są do tego dobre (wg mnie najlepsze) - ale to są specjalne buty, tzn skaner mieści się w samych butach.
Witas pisze:Potwierdzenie słuszności doboru też moim zdaniem jest konieczne a nieobowiązkowym dodatkiem.
To jest znowu życzenie z kategorii świata idealnego a nie realnego, z punktu widzenia tego testu - zrobienie testu na bieżni nie jest konieczne więc dam sobie głowę uciąć (no, może nie aż tak ;) ) że jak to wejdzie do sieci InterSport nikomu się nie będzie chciało tego robić.

Ja Witas mówię o świecie realnym a Ty o idealnym.
Czy możesz powiedzieć, gdzie w Polsce można zrobić dobrą analizę dynamiczną?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

run pisze:Świetna inicjatywa! Ciekawe kiedy będzie akcja pomiarowa dostępna w innych miastach? Wiadomo coś na ten temat? :)
Ma to być sieci InterSport. Kiedy - nie wiem.
Awatar użytkownika
kubako83
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 897
Rejestracja: 08 wrz 2009, 08:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Łódź jak zawsze zapomniana przez wszystkich... :ojnie:
Kuba -----> [url=http://www.kuba-pichci.pl]jesteś głodny? zjedz coś![/url] | [url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?t=15372]mój blog[/url] | [url=http://bieganie.pl/forum/posting.php?mode=reply&f=28&t=15605]skomentuj[/url]
Witas
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2010, 10:11

Nieprzeczytany post

Adam,
Wspomniałem o dwóch pomiarach dynamicznych i według mnie:

1) Video – jeśli akceptujemy pewne różnice w biomechanice biegu na bieżni i zapewnimy przynajmniej 10-15 min rozgrzewki dla badanego, to można powiedzieć, że wykonanie samego pomiary jest relatywnie proste. Trudniejsza jest na pewno późniejsza analiza i wymaga moim zdaniem doświadczenia w interpretacji, też wiedzy ale przede wszystkim doświadczenia i na pewno rzetelne jej wykonanie wymaga czasu na początku, a czas to w sklepie pieniądz :)

2) Platformy – tu jeśli się przyłożymy do kilku pomiarów i dodatkowo uśrednimy je w celu wyeliminowania błędu pojedynczego pomiary sama analiza jest relatywnie prosta. Dodatkowo, w przeciwieństwie do video możemy kwantyfikować i porównywać pomiary w butach lub bez.

Odpowiadając na pytanie dot. sensu pomiaru bosej stopy. Otóż cel pomiaru bosej stopy, tak jak pisałem, jest poznanie jej naturalnej biomechaniki i dysfunkcji, które obuwiem lub wkładką można skorygować. Mamy stopę bosą i tylko podłoże nic pomiędzy co może to zakłócać.

Jeśli będziemy biegać po twardej posadzce, to tak jak mówisz będziemy odciążać piętę. Dlatego w dobrych sklepach na zachodzie można spotkać specjalne maty rozbiegowe o ustalonym stopniu twardości, który pozwala na spokojny bieg bez obawy „obicia pięty”. Z resztą w sklepie i tak raczej mówimy o wolnym biegu z racji ograniczeń przestrzennych. Dodatkowo, różnice w biomechanice stopy wynikające z prędkości wcale nie są tak duże jeśli mówimy o biegach długo dystansowych i 95% klientów sklepów dla biegaczy (nie mówię o zawodowcach). Reasumując tu akurat nie widzę większego problemu aczkolwiek potrzebna jest rzeczywiście dokładność przy wykonaniu pomiaru z platformą.

Pisząc poprzedniego posta brałem pod uwagę tzw. normalne i najczęściej spotykane przetoczenie pięta, podparcie i odbicie z dużego palca. Raczej w większości takich klientów będzie posiadał sklep.

Oczywiście bieg na śródstopiu też można badać dynamicznie za pomocą video czy platformy, niemniej jednak sama analiza, interpretacja i dobór obuwia w tym wypadku nie jest mi bliski bo na śródstopiu nie biegam i mało o tym czytałem więc nie będę się wymądrzał :)

Tak czy owak nic się w tym wypadku nie zmienia, analizujemy stopy bez obuwia, dobieramy obuwie/wkładki i analizujemy po raz drugi czy osiągnęliśmy pożądany efekt. Zawsze dynamicznie w biegu, nawet wolnym, ale biegu.

Nie jestem przekonany też do tych systemów, o których piszesz „skaner w butach”. Rozumiem, że chodzi o wkładkę do buta, która mierze naciski pomiędzy stopą w wkładką buta. Systemy te stosuje się w różnych celach np. „stopa cukrzycowa” czy wkładki dla kolarzy lub narciarzy, ale ich zastosowanie moim zdaniem w kontekście doboru obuwia dla biegaczy jest małe.

To co poznamy to rozkład nacisków na stopie, ale wyciągnięcie wniosków nt. samej biomechaniki jest moim zdaniem b. trudno. Jest za dużo elementów pomiędzy: bieżnia, but wkładka i wkładka do pomiarów nacisków.Wszystkie w/w elementy wpływają w pewnym zakresie na biomechanikę stopy. Niemniej jednak chętnie posłucham Twojego zdania, co nam da poznanie nacisków wewnątrz konkretnego buta/butów bez analizy naturalnej biomechaniki stopy i jej dysfunkcji. Jestem otwarty na dyskusję :) Serio :)

I masz racje świat jest brutalny. Sklep to biznes polegający na sprzedaży butów. Przynajmniej tak większość firm go na razie definiuje. Mało jest miejsc w Polsce gdzie można liczyć na jakąś fachowość a szczególnie w sieciówkach, którą wymieniłeś.

Pozdrawiam,
Witas
Witas
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 13
Rejestracja: 11 lut 2010, 10:11

Nieprzeczytany post

Tak na marginesie, skoro FOOT ID nie sugeruje konkretnych typów butów (i bardzo dobrze!!!) to otrzymujemy tylko wartościowy raport dot. kształtu stopy, ale nic nt. biomechaniki.

Osobiście wolałbym pójść do sklepu, który wykorzysta:

1) Video do analizy biomechaniki pronacja, supinacja
2) FOOT ID do doboru buda dopasowanego do kształtu mojej stopy (potiwerdzę to swoimi subiektywnymi wrażeniami)
3) Video do zbadania rezultatów zastosowania konkretnych butów (np. zmniejszają pronacje czy nie?)
…a wszystko zrobiłaby kompetentna Pani lub Pan :)

Pozdrawiam z idealnego świata,

Witas
ODPOWIEDZ