Buty do biegania dla początkującego

masseur
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2019, 00:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cześć. Szukam butów do biegania, jestem osobą początkującą. Moje parametry:
- stopa pronująca
- masa ciała 75kg, 180cm wzrostu
- kolana podatne na kontuzje, dlatego wysoka amortyzacja koniecznie
- częstotliwość biegania do 30 minut dziennie bieg normalny/trucht lub interwały do 15-20 min (asfalt, bieżnia na siłowni).

Ponieważ dopiero zaczynam biegać i nie wiem czy na dłuższą metę mi się to spodoba chciałbym coś w miarę niedrogiego. Możecie coś polecić?
Ostatnio zmieniony 15 maja 2024, 08:59 przez masseur, łącznie zmieniany 1 raz.
New Balance but biegowy
masseur
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2019, 00:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Milczenie też jest odpowiedzią :P
masseur
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2019, 00:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czy da się znaleźć coś sensownego do 300 zł? Większość butów jakie widzę to minimum 500 zł, ale to już poza mój budżet. Pytanie tylko czy tańsze mają racje bytu.
Ważne żeby miały tą amortyzację dobra i budowę pod stopę pronujacą. Nie biegam dużo, więc nie muszą być aż tak wytrzymałe
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8901
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Przeglądaj oferty na Zalando, Zalando Lounge.
Trudno coś doradzić, bo każdy ma inną stopę i inne preferencje.
Na Zalando są darmowe zwroty.
Można kupić ze trzy pary i zostawić finalnie, to co nam będzie najlepiej pasowało.

Wysłane z mojego SM-S916B .

Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
masseur
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2019, 00:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Problem w tym, że nie mam zielonego pojęcia jak powinny leżeć buty biegowe. Więc to, że będą wygodne w momencie przymierzenia jeszcze nie oznacza, że będą dobre (zdrowe przede wszystkim).
Dlatego chciałem jakieś wstępne propozycje. Nie chciałbym, żeby kolana mi wysiadły, a szczególnie prawe, które jest dość podatne na kontuzje.

No i z tego co patrzyłem na zalando nie ma filtrów w których mógłbym wybrać tylko buty dla nogi pronujacej
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8901
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

A w ogóle masz zalecenia od ortopedy czy też fizjoterapeuty, by takie buty koniecznie nosić?
Nasze niedoskonałości wynikają z różnych spraw i same buty niczego nie naprawią.
Niestety, ale trzeba sporo pracować, by się ogólnie wzmocnić, niwelować nasze słabe strony, itp.

W Outlet Asics masz akurat GT-2000 10 za 360zł:
https://outlet.asics.com/pl/pl-pl/gt-20 ... 5-406.html

Info: https://runrepeat.com/asics-gt-2000-10

GT-2000 11 za 416zł:
https://outlet.asics.com/pl/pl-pl/gt-20 ... 1-006.html

Info: https://runrepeat.com/asics-gt-2000-11
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
masseur
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2019, 00:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki.
Ostatnio dostałem od fizjoterapeuty propozycję noszenia wkładek w zwykłych butach właśnie ze względu na pronację. O sportowe nie pytałem, ale założyłem, że jak nosić w zwyklych to czemu nie w sportowych.

360 zł to wciąż dużo, ale nie tragedia, jak patrzę na ogólne ceny butów biegowych. Rozumiem że poniżej tych 360 to nie warto schodzić, jak nie chcę uszkodzić sobie stawów?
Świeżak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 400
Rejestracja: 19 cze 2019, 18:13
Życiówka na 10k: 10k to za długo
Życiówka w maratonie: Pobiegnę po 40tce.

Nieprzeczytany post

masseur pisze: 15 maja 2024, 15:30 360 zł to wciąż dużo, ale nie tragedia, jak patrzę na ogólne ceny butów biegowych. Rozumiem że poniżej tych 360 to nie warto schodzić, jak nie chcę uszkodzić sobie stawów?
Nie, to zupełnie nie tak działa. Dla początkującego w zupełności wystarczą buty, które da się kupić nawet za 200-250zł. Wielu producentów ma takie "zwyklejsze" buty treningowe, które nie kosztują majątku. Tak jak pisał keiw - śledź Zalando Lounge, tam regularnie można kupić tego typu model obuwia za mniej niż 300zł.

I znów - nie w obuwiu szukaj zabezpieczenia swoich stawów, a we wzmacnianiu mięśni nóg, odpowiednim doborze obciążeń treningowych, odpowiedniej wadze.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8901
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Od butów stawów sobie nie uszkodzisz.
Możesz za to od nadmiernych przeciążeń, nawet w butach za 2000.
Cena żadnej gwarancji nie daje.

Jeśli w Outlet Asics nie kupowałeś jeszcze nic, to chyba dla nowych osób jest jeszcze dodatkowy rabat.

Edit:
Sprawdziłem i z automatu obniża jeszcze 10% za pierwszy zakup:
Obrazek
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4754
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

masseur pisze: 15 maja 2024, 15:30 Dzięki.
Ostatnio dostałem od fizjoterapeuty propozycję noszenia wkładek w zwykłych butach właśnie ze względu na pronację. O sportowe nie pytałem, ale założyłem, że jak nosić w zwyklych to czemu nie w sportowych.

360 zł to wciąż dużo, ale nie tragedia, jak patrzę na ogólne ceny butów biegowych. Rozumiem że poniżej tych 360 to nie warto schodzić, jak nie chcę uszkodzić sobie stawów?
Kup coś decathlonie, martesie a nawet w Lidlu. Ja zaczynałem od butów z Lidla i było OK.
Na początek wystarczy
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8901
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

@masseur możesz kupić za 169-188zł Asics GEL-NIMBUS LITE 3
Tu dałem info:
viewtopic.php?f=42&t=16854&p=1090327#p1090327

Nie są specjalnie dla pronatorów, ale naprawdę nie wiem, czy tego potrzebujesz.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1740
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Idealny wybór na początek, bo taki but bez jakichkolwiek konkretnych cech, więc można sobie zaczynać szukać własnych preferencji.
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
AdamKorecki
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 09 lip 2022, 11:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

masseur pisze: 15 maja 2024, 15:30 Rozumiem że poniżej tych 360 to nie warto schodzić, jak nie chcę uszkodzić sobie stawów?
Nie jestes ciezki, biegac chcesz malo - we wspomnianym tu outlecie Asics znajdziesz calkiem sporo przyzwoitych butow ponizej 300 PLN, ot np. Stratus czy GT-1000. A jak kolega wyzej sugerowal, to przy odrobinie farta (dostepnosc rozmiaru...) nawet ponizej 200 PLN. I niemal na pewno dadza rade w Twoim przypadku.
A jesli truchtanie Ci sie spodoba, to przy nastepnej parze bedziesz juz wiedzial, czego mniej wiecej oczekujesz.

Jedyny ewentualny minus, to kwestia dobrania wysylkowo rozmiaru - bo ja, w zaleznosci od producenta (Asics / Nike / NB / Adidas), biegowe buty mam chyba kazde w innym rozmiarze. No ale gdybys mial mozliwosc kupic stacjonarnie, to ten problem znika.
masseur
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2019, 00:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Świeżak pisze: 15 maja 2024, 15:37 Nie, to zupełnie nie tak działa. Dla początkującego w zupełności wystarczą buty, które da się kupić nawet za 200-250zł.
Po prostu czytałem blogi, w których pisali, że właśnie na początek tym bardziej warto kupić porządne buty, żeby uniknąć kontuzji, gdy jeszcze nie ma się wyrobionych dobrych nawyków, a u mnie to kolano jednak czasami się odezwie. Ale skoro twierdzicie, że jest inaczej to niech tak będzie. 😁
169 zł jak najbardziej jest w budżecie. Rozumiem że amortyzację to ma wystarczającą?
Wrócę do domu to zamówię ;)
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8901
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Takie promocje to schodzą na pniu.

Wysłane z mojego SM-S916B .

Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
ODPOWIEDZ