Zegarek do biegania

marekadam
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2016, 12:55
Życiówka na 10k: 53:18
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam serdecznie wszystkich,
Chciałbym skorzystać z pomocy i wiedzy specjalistów czyli Was drodzy forumowicze. Poszukuję zegarka do biegania czyli temat wałkowany na tym forum dość często, ale mimo przejrzenia chyba z 50-ciu postów nie znalazłem 100% odpowiedzi na rzeczy, które mnie nurtują. Mianowicie zegarek ma posiadać funkcje:

- GPS- do sprawdzenia trasy jaką biegłem
- Virtual Pacer- wiem, że nie każdy podobno ma tą funkcję, ale chciałbym zadać określony czas na kilometr i żeby zegarek mi zasygnalizował czy biegnę odpowiednim tempem czy mam przyspieszyć czy też zwolnić etc. (warunek konieczny)
- możliwość exportu danych do Endomondo, podpatrzenia statystyk z biegu
- czujnik tętna

Na tą chwilę znalazłem dwie opcje z Garmina (i tego producenta chciałbym się trzymać z racji sporego supportu odnośnie właśnie statystyk): Forerunner 25 oraz Forerunner 35.
Pierwszy czytając opinie i oglądając filmy z recenzjami na YouTubie wydaje się całkiem OK, ale drugi przekonuje mnie bardziej ponieważ ma jeszcze wbudowany czujnik do pomiaru tętna. No ale jest to nowość, a jak każdy nowy produkt nie posiada zbyt wiele opinii na swój temat. Może ktoś coś doradzić?
New Balance but biegowy
Patryck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 392
Rejestracja: 08 lip 2010, 14:00
Życiówka na 10k: 35'
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Twoje kryteria spełnia Garmin 610.
Albo poszukać dobrej okazji i kupić 620, sporo używek z gwarancją wypływa na allegro w korzystnej cenie ~600 zł.
To są zegarki do biegania.

25 i domyślam się, że 35 (nie miałem przyjemności) to są zegarki do aktywności fizycznej, czyli średnie we wszystkim.


Czujników wbudowanych w zegarek wystrzegaj się jak ognia, słaba technologia. Ma ogromny potencjał, ale jeszcze minie kilka lat, gdy będzie miała sens. No chyba, że interesuje Cie pomiar tętna byle, aby był z błędem +- 20 uderzeń, w najgorszych momentach :)
Zegarki i akcesoria Garmin, FootPody oraz Telefony Kom. -> http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=33684688
marekadam
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2016, 12:55
Życiówka na 10k: 53:18
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuję za radę. Używka raczej odpada wolę zapłacić więcej i mieć gwarancję, że jak coś się stanie to mogę towar zareklamować przez 2 lata. Czyli powiadasz, że jak coś to generalnie skupić się na 610 lub 620. Rozmawiałem ostatnio z sąsiadem on z kolei ma 910, ale z kolei on wykorzystuje ten "kombajn" - bieganie, pływanie, jazda na rowerze i tak spojrzałem jeszcze na tą nowszą wersję czyli 920XT, ale nie wiem czy to już nie będzie "przerost formy nad treścią" :)
Awatar użytkownika
zabortom
Wyga
Wyga
Posty: 92
Rejestracja: 13 lip 2011, 09:46
Życiówka na 10k: 41:37
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Forerunner 25 oraz Forerunner 35 w pełni powinien spełnić Twoje wymagania. Do 35 możesz używać również czujnika tętna na klatce piersiowej jeśli chcesz mieć niezawodny pomiar. Chociaż ten z nadgarstka moim zdaniem nie jest już taki całkiem do kitu. Technologia jest coraz lepsza i pomiary coraz dokładniejsze. Wiadomo w biegu może się zegarek obsunąć itd, wtedy te pomiary kuleją.
Miałem kiedyś Forerunner 10 i byłem całkiem zadowolony, wszystko śmigało, tylko czasami GPS łapał wolno fixa w porównaniu z 920 np.
Jeśli chodzi o 910 i 920 to faktycznie są to zegarki bardzo bogate w opcje ale jeśli będziesz chciał je wykorzystywać w podstawowej formie, to też da radę. Pytanie tylko czy nie szkoda kasy.
marekadam
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2016, 12:55
Życiówka na 10k: 53:18
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuję za podpowiedź. Kasy na pewno szkoda jeśli i 920 i dajmy na to 35 ma te same funkcje, które są mi potrzebne, a zegarek potrzebuję stricte do biegania i tak jak napisałem na początku- najbardziej mi zależy żeby zadać tempo np. 5:20/km i jeśli biegnę za wolno to mi zasygnalizuje, że mam przyspieszyć, a jak za szybko to zasygnalizuje że mam zwolnić. Tak jak moi poprzednicy, którzy pisali wcześniej- bieganie z telefonem w pewnym momencie staje się delikatnie mówiąc "dość irytujące".
masafion
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 08 lis 2016, 11:35
Życiówka na 10k: 54:15
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja polecam w takim razie skoncentrować się na opiniach/recenzjach dot. stricte odczytu danych z gps (jakości odbiornika i oprogramowania), bo zakładam, że funkcja biegania w ustalonym tempie jest na wyposażeniu większości zegarków biegowych, ale to jakość pomiaru gps i tego co zegarek wyświetla jako aktualne tempo świadczy o wartości tego parametru. Reasumując - część zegarków pokazuje jako tempo chwilowe średnie tempo z ostatnich 30, 10 sekund, część jeszcze wspomaga się czujnikiem inercyjnym. Więc funkcja w zegarku to jedno. Drugie - i najważniejsze - to jakość gps. Suma sumarum jednak to jednak tylko zegarek i odczyt GPS będzie zawsze narażony na błąd z różnych powodów.

Kolejna sprawa do pas do mierzenia tętna - poczytaj - czy nie uwiera, nie obciera itp.

Nie wiem jaki masz budżet, ja kupiłem ostatnio Suunto Ambit3 Run z pasem HR do mierzenia tętna za 899zł na stronie producenta i gps działa doskonale, plany treningowe trzymają poziom, tempo chwilowe pokazuje całkiem porządnie, a pasa do mierzenia tętna nie czuje - polecam. Moim zdaniem do tysiąca nie znajdziesz zegarka do biegania o lepszym współczynniku jakość/cena.
TomBod
Wyga
Wyga
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2015, 10:27
Życiówka na 10k: 43:23
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Trzcianka

Nieprzeczytany post

marekadam pisze:najbardziej mi zależy żeby zadać tempo np. 5:20/km i jeśli biegnę za wolno to mi zasygnalizuje, że mam przyspieszyć, a jak za szybko to zasygnalizuje że mam zwolnić.
Pamiętaj o tym, że każdy z zegarków, nawet te z najwyższej półki, ma problem z odczytem tempa chwilowego. Taka jest natura pomiaru GPS.
Nawet w sytuacji, kiedy wprowadzisz sobie do zegarka takie powiadomienia, by "pilnował" Ci tempa w zakresie 5:15 do 5:25 (o równym 5:20 nawet nie ma co mówić), to bądź pewny że i tak będzie Ci co chwilę sygnalizował przekroczenie którejś z tej granicy.
Lepiej opierać się na tempie średnim danego odcinka (czy też całej aktywności/treningu). Lub kupić pasujący do zegarka footpoda - to urządzenie zapewnia już dużo lepsze, choć dalej nie idealne odczyty i ich dynamikę.
marekadam
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2016, 12:55
Życiówka na 10k: 53:18
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wow... sporo tych informacji :) Dziękuję za każdą bo naprawdę są bardzo pomocne. Odpowiadając na pytanie o budżet to chciałem się zmieścić tak w 1000zł, ale jeśli miałbym wydać 1500zł na rzecz która będzie mi służyć przez najbliższe 5lat to z ciężkim bólem, ale to przeżyję...chyba.. :)
Patryck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 392
Rejestracja: 08 lip 2010, 14:00
Życiówka na 10k: 35'
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

no to kup Garmina 630 + HRM RUN, od Azymut z 3 letnią gwarancją.
http://www.eazymut.pl/seria-dla-biegacz ... zarny.html
+ folia na ekran na allegro są chyba za 10 zł 2 sztuki. bo po co niszczyć taki drogi sprzęt.
+ jeśli chcesz biegac na bieżni elektrycznej to polecam kupić footpoda za 49 zł. Jeśli nie będziesz biegać wewnątrz, footpod się nie przyda bo i tak na dworze będzie korzystać z GPS / GLONASS.
---
i masz komplet za 1500 zł na najbliższe 5, a może i więcej lat.
wystarczy spojrzeć jak dobrze stoi Garmin 610 - prem 2012 :)
albo i Garmin 310XT, no ale to inne czasy :D
Zegarki i akcesoria Garmin, FootPody oraz Telefony Kom. -> http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=33684688
Awatar użytkownika
tarantula
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 158
Rejestracja: 23 wrz 2016, 23:01
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Południe Polski

Nieprzeczytany post

No właśnie, w takim budżecie plus minus 1500 zeta co polecacie, Suunto AMBIT3 PEAK HR, Garmina 630 + HRM, co jeszcze? Czy TomTom Runner Cardio o który ktoś wspominał w innym wątku z gps na ręce jest złym rozwiązaniem?
W moim przypadku interesuję mnie średnia prędkość z jaką biegnę i dystans oraz tętno. Raczej plus minus. Natomiast precyzja takich treningów w terenie nie ma chyba dla mnie znaczenia bo nie wyobrażam sobie robienia konkretnego treningu nie na stadionie, a na stadionie potrzebne mi są funkcje raczej stopera niż gps bo dokładnie wiem ile i jak szybko biegnę, czyli sygnalizacja co ileś sekund, pamięć LAPów, jakaś funkcja która po ustawieniu pozwala pilnować tempa. Do tej pory używałem opaski HR7 polara i endomondo tylko po to żeby zarejestrować trening, a na stadionie stary zegarek z stoperem (dla biegaczy). Niestety zrobiło się to uciążliwe i trzeba uważać na telefon zęby nie zamókł, albo nie spadł, ściągać rękawiczki itp.
5 km ~ 20'
10 km ~ 47.30' (ale pracuje nad 45' :))
TomBod
Wyga
Wyga
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2015, 10:27
Życiówka na 10k: 43:23
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Trzcianka

Nieprzeczytany post

Patryck pisze:no to kup Garmina 630 + HRM RUN [...]
+ jeśli chcesz biegac na bieżni elektrycznej to polecam kupić footpoda za 49 zł[...]
Prośba o info Patryck - który foopod w tej cenie współpracuje z 630stką?
masafion
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 08 lis 2016, 11:35
Życiówka na 10k: 54:15
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie chcę nachalnie agitować, ale Ambit3 Run od Peak różni tylko pojemność baterii na korzyść PEAK (w Run przy 4 godzinach treningu trzeba ładować co 7-10 dni), barometr, wyświetlanie pogody (termometr bywa zawodny), więc nie wiem czy warto dopłacać ponad 500zł, skoro nie potrzebujesz tych funkcji :) A Run z pasem HR kupujesz od 879zł.

Co do Garmina - wiem z własnego doświadczenia, że ma doskonałe wsparcie gwarancyjne i pogwarancyjne - dbają o klienta (o Suunto właściwie też chodzą bardzo dobre opinie) - 630 nie znam, moja dziewczyna biega z 230 i sobie chwali.

Ambit3 Run, Sport i Peak nie mają wibracji - tego mi brakuje, ale jakoś udaje mi się żyć :) Wibracje ma Ambit3 Vertical i Garminy.
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

TomBod pisze:
Patryck pisze:no to kup Garmina 630 + HRM RUN [...]
+ jeśli chcesz biegac na bieżni elektrycznej to polecam kupić footpoda za 49 zł[...]
Prośba o info Patryck - który foopod w tej cenie współpracuje z 630stką?
Nie przypadkiem wszystkie działające w ant+? Chyba tak, a niedawno widziałem footpod sygnowany logo adidasa (to taki sam jak wszystkie garminowskie, decathlonowskie) na giełdzie biegowej albo na allegro za 49 zł właśnie.
TomBod
Wyga
Wyga
Posty: 123
Rejestracja: 15 maja 2015, 10:27
Życiówka na 10k: 43:23
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Trzcianka

Nieprzeczytany post

Dokładnie tak mi tez odpisał na priv Patryck.
Dzięki.
Awatar użytkownika
tarantula
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 158
Rejestracja: 23 wrz 2016, 23:01
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Południe Polski

Nieprzeczytany post

masafion pisze:Nie chcę nachalnie agitować, ale Ambit3 Run od Peak różni tylko pojemność baterii na korzyść PEAK (w Run przy 4 godzinach treningu trzeba ładować co 7-10 dni), barometr, wyświetlanie pogody (termometr bywa zawodny), więc nie wiem czy warto dopłacać ponad 500zł, skoro nie potrzebujesz tych funkcji :) A Run z pasem HR kupujesz od 879zł.

Co do Garmina - wiem z własnego doświadczenia, że ma doskonałe wsparcie gwarancyjne i pogwarancyjne - dbają o klienta (o Suunto właściwie też chodzą bardzo dobre opinie) - 630 nie znam, moja dziewczyna biega z 230 i sobie chwali.

Ambit3 Run, Sport i Peak nie mają wibracji - tego mi brakuje, ale jakoś udaje mi się żyć :) Wibracje ma Ambit3 Vertical i Garminy.
Dzięki za info, a skoro używasz to możesz mi podpowiedzieć czy w funkcjach stopera można sobie ustawiać powiadomienia np co ileś sekund ale nie na odliczaniu timera tylko puszczam np stoper, ustawiam wcześniej zakładany czas na punktach pośrednich na odcinku 2 km i mam sygnał dźwiękowy. I takich programów chciałbym mieć kilka (do 400, 1000, 2000m) Tak naprawdę takie opcje typowo stoperowe mnie interesują aby mieć bardzo dokładne panowanie nad prędkościami odcinków.
5 km ~ 20'
10 km ~ 47.30' (ale pracuje nad 45' :))
ODPOWIEDZ