Co oznacza, że jedzenie jest koszerne?

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
kon
Wyga
Wyga
Posty: 110
Rejestracja: 24 lip 2018, 19:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Można też użyć https://pl.wikipedia.org
ibnexus
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 38
Rejestracja: 27 sie 2012, 20:27
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

tarli pisze:Ogolnie dla mnie są to głupoty, jedna wielka bajka. I nie wiem co trzeba mieć w głowie aby zwracać na to uwagę.
Zdaje się, że kompletnie nie rozumiesz tematu i pewnie nawet nie czujesz, że kogoś obrażasz.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Niedługo w Europie trzeba będzie zwracać uwagę na produkty halal a nie tylko kosher... Jak we Francji czy we Włoszech...
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A dlaczego "trzeba będzie"? Byłem jakiś czas we Włoszech i jakoś nie zauważyłem, żebym potrzebował zwracać na uwagę na takie rzeczy.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

W szkole u mojej córki stołówka wprowadziła dania halal oraz usunęła wieprzowinę... By nie obrażać mniejszosci
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To bardzo dobra zmiana: dzieci dłużej pożyją, a mniejszość pozostanie nie obrażona ;-) U nas to się ludzie w szkole obrażają nawet na brak drożdżówek i chipsów.
A z ciekawości: co to za szkoła?
kon
Wyga
Wyga
Posty: 110
Rejestracja: 24 lip 2018, 19:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czulbym się obrażony, gdybym nie mógł zjeść wieprzowiny.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ubolewam.
Czułbyś się całkiem inaczej, gdybyś odwiedził przemysłową chlewnię oraz ubojnię, zapoznając się z procesem "produkcji" twojego kotleta (tak, wiem, jesz tylko szczęśliwe świnki od zaprzyjaźnionego gospodarza, które żywią się młodymi pędami i truflami wygrzebanymi w pobliskim lasku) ;-)
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Hehe, tak w temacie...

https://youtu.be/gXsv97i49Ms
kon
Wyga
Wyga
Posty: 110
Rejestracja: 24 lip 2018, 19:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:Ubolewam.
Czułbyś się całkiem inaczej, gdybyś odwiedził przemysłową chlewnię oraz ubojnię, zapoznając się z procesem "produkcji" twojego kotleta


Mam świadomość jak wygląda przemysłowa produkcja mięsa. I wiem też że ubój rytuały na potrzeby kosher czy halal komfortu zwierzętom nie poprawia, a wręcz przeciwnie.
Kangoor5 pisze:
(tak, wiem, jesz tylko szczęśliwe świnki od zaprzyjaźnionego gospodarza, które żywią się młodymi pędami i truflami wygrzebanymi w pobliskim lasku) ;-)
Darujmy sobie takie figury retoryczne, bo nie podnoszą jakości dyskusji.
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Kangoor5 już tak ma, że dyskutuje wysoce emocjonalnie i traktując oponentów z góry. :hahaha:

Szanuję przekonania religijne innych ludzi o ile nie ingerują nadmiernie w moją wolność. Więc nie ma nic przeciwko zasadom koszerności, czy halal bo nie muszę się w Polsce do nich stosować. Jeżeli ktoś chce, to proszę bardzo. Jak pojadę do Izraela czy któregoś kraju arabskiego, to nie będę się dopominał by mój obiad był koniecznie z polskiej wieprzowiny. :lalala: Będę jadł dania gospodarzy nie wnikając czy są halal, czy kosher. I który z rabinów wydał certyfikat... :oczko:
Co ciekawe, liczni specjaliści twierdzą, że zasady koszerności oraz wiele innych zapisów biblijnych, których religijni żydzi przestrzegali w dawnych czasach dawały im przewagę nad innymi narodami (byli zdrowsi, żyli dłużej). Dzisiaj nie wszystkie one mają rację bytu, ale czy zabronimy komuś nosić tradycyjny strój, bo my uważamy, że jeans jest lepszy?

Ubój rytualny jest dyskusyjny od strony etycznej. Ale moim zdaniem to tylko detal biorąc pod uwagę, że hodowla jest i tak przemysłowa, a różnica polega na samym sposobie zadawania śmierci zwierzęciu.
Odrzucenie uboju rytualnego może być traktowane jako wstęp do zakazu uboju przemysłowego. A to już nie jest fajne dla przeciętnego zjadacza schabowego.
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zwykły zjadacz schabowego płaci odroczone koszty chowu przemysłowego związane z eksploatacją- i z zanieczyszczeniem środowiska jego życia.
Chyba tylko przemysłowa produkcja mięsa in vitro może nam pomóc.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:To bardzo dobra zmiana: dzieci dłużej pożyją, a mniejszość pozostanie nie obrażona ;-) U nas to się ludzie w szkole obrażają nawet na brak drożdżówek i chipsów.
A z ciekawości: co to za szkoła?
panstwowa, normalne gimnazium "le medie"
juz w przedszkolu a potem w podstawowej usunièto kolèdè i robi siè tylko zimowe festyny miedzyreligijne, no ale to z innej beczki
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Tak sobie myślę: może zarządzający tą czy inną szkołą doszły do wniosku, że będzie po prostu taniej zrobić menu jedno odpowiadające wszystkim? Kończę na razie, nie mi odgadywać ich motywacje.
ODPOWIEDZ