Zbyt wysokie tętno przy słabym biegu

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
mareko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 657
Rejestracja: 07 lip 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 39,11
Życiówka w maratonie: 3,23,05

Nieprzeczytany post

Witajcie,

Od paru dni na treningi zabieram pulsometr i zauwazyłem, że mam dużo wyższe tempo przy podobnym tempie w porównaniu do jesiennych treningów.
Np. tempo 6min/km - na jesieni tętno oscylowało ok. 130-140 a dzisiaj było ponad 150.
To samo jest z podbiegiem pod który biegam regularnie i dobrze go znam. Tam przy tym samym tempie 6min/km tętno wahało sie w na jesieni ok. 150-155 a teraz jest ponad 170.

Czy to może być objaw jakiejś choroby serca ?
Dodatkowo mam troche stresów w pracy i lekko mnie pobolewa serducho. Czy takie wahania tętna są waszym zdaniem w normie czy powienienem cos zrobic ? EKG ale spoczynkowe robione 1 miesiac temu i OK
5km - 19:33
10km - 39:11
21km - 1:28:45
42km - 3:23:05
Górski Ultra 100km - 14h
New Balance but biegowy
monterpw
Wyga
Wyga
Posty: 99
Rejestracja: 21 cze 2013, 10:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam. Może po prostu miałeś zły dzień. Może pogoda i ciśnienie atmosferyczne do bani.
Stres również robi swoje, dużo stresów może prowadzić do nerwicy itp. co może objawiać się wysokim tętnem i dziwnym uciskiem w klatce.
Może bierze cie jakieś przeziębienie, ja osobiście kilka dni przed atakiem choroby właśnie mam podwyższone tętno.
Może jesteś przemęczony.
Miałem i mam czasami coś jakby kołatanie serca, ucisk w klatce i problem z głębokim oddechem i doszedłem że to od kręgosłupa, zatem powodów podwyższonego tętna może być masa, ciężko coś konkretnego powiedzieć, nie zakładałbym raczej zaraz jakieś poważnej choroby ale jeśli czujesz się niepewnie to lepiej zgłoś się do lekarza na serducho trzeba uważać.
A z tego co wiem miarodajnym teścikiem naszej "codziennej kondycji" jest regularny pomiar tętna spoczynkowego rano zaraz po przebudzeniu, po wynikach od razu widać w jakiej jesteśmy dyspozycji danego dnia.
mareko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 657
Rejestracja: 07 lip 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 39,11
Życiówka w maratonie: 3,23,05

Nieprzeczytany post

Spoczynkowe mam ponizej 60 o kazdej porze dnia. Nawet godzine po treningu.
5km - 19:33
10km - 39:11
21km - 1:28:45
42km - 3:23:05
Górski Ultra 100km - 14h
marek84
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3659
Rejestracja: 06 sie 2014, 22:31
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: stara i nieaktualna
Lokalizacja: Wroclaw, POL
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Może, ale i nie musi.

Wyższe tętno przy wysiłku u mnie np. występuje dzień-dwa przed infekcją. Coś jak system wczesnego ostrzegania.
Jeśli to było jednorazowo - przyczyn może być wiele.

Jeśli to się powtarza, to trzeba się zainteresować. Oczywiście stres w pracy, niewyspanie, przemęczenie - mogą spowodować takie zmiany, oczywiście należało by temu przeciwdziałać. Nie powinno Cię pobolewać serce, przy intensywnym wysiłku (udział w zawodach lub sesja podbiegów/interwałów) może się źle skończyć.

Równie dobrze - jeśli w zimę mniej biegałeś (czyli forma jest słabsza) lub przytyłeś, to również taka sama intensywność biegu powoduje wyższe tętno.

Pora biegania - ja mam zawsze te kilka uderzeń inaczej wieczorem niż rano, pogoda też oczywiście ma wpływ - ale te czynniki aż takiej różnicy nie spowodują.


Ja bym w każdym razie odwiedził kardiologa, może zaleci holter?
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-s ... 40357.html


Serducho masz jedno - trzeba dbać i lepiej dmuchać na zimne :)
biegam ultra i w górach :)
sumik
Wyga
Wyga
Posty: 71
Rejestracja: 02 lut 2016, 11:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

mareko pisze:Witajcie,

Od paru dni na treningi zabieram pulsometr i zauwazyłem, że mam dużo wyższe tempo przy podobnym tempie w porównaniu do jesiennych treningów.
Np. tempo 6min/km - na jesieni tętno oscylowało ok. 130-140 a dzisiaj było ponad 150.
To samo jest z podbiegiem pod który biegam regularnie i dobrze go znam. Tam przy tym samym tempie 6min/km tętno wahało sie w na jesieni ok. 150-155 a teraz jest ponad 170.
Tempo na płaskim 6'/km- tętno 130-140 , tempo pod górkę 6'/km-tętno 150-155. Stawiam na błąd pomiaru jesienią. Mierzyłeś tym samym pulsometrem ?
mareko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 657
Rejestracja: 07 lip 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 39,11
Życiówka w maratonie: 3,23,05

Nieprzeczytany post

sumik pisze:
mareko pisze:Witajcie,

Od paru dni na treningi zabieram pulsometr i zauwazyłem, że mam dużo wyższe tempo przy podobnym tempie w porównaniu do jesiennych treningów.
Np. tempo 6min/km - na jesieni tętno oscylowało ok. 130-140 a dzisiaj było ponad 150.
To samo jest z podbiegiem pod który biegam regularnie i dobrze go znam. Tam przy tym samym tempie 6min/km tętno wahało sie w na jesieni ok. 150-155 a teraz jest ponad 170.
Tempo na płaskim 6'/km- tętno 130-140 , tempo pod górkę 6'/km-tętno 150-155. Stawiam na błąd pomiaru jesienią. Mierzyłeś tym samym pulsometrem ?
Pulsometr ten sam. Czy uwazasz ze tętno 130-140 przy 6min/km to błąd pomiarowy ? Czyli powinno być wyższe/niższe ?
5km - 19:33
10km - 39:11
21km - 1:28:45
42km - 3:23:05
Górski Ultra 100km - 14h
sumik
Wyga
Wyga
Posty: 71
Rejestracja: 02 lut 2016, 11:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Uważam, że 6'/km to powłóczenie nogami (przepraszam) Jesteś na dość niskim poziomie wytrenowania biegowego (przepraszam). Jeśli osoba na takim poziomie wytrenowania biegnie pod górę w tempie takim samym jak robi rozbiegania na płaskim, to tętno powinno podskoczyć do 90 % HR max. Jakie masz HRmax ?
ODPOWIEDZ