Problem z kolanem /Ortopeda czy fizjoterapeuta /Kraków

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Aneta93
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2014, 13:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam :usmiech: ,
swoją przygodę z bieganiem zaczęłam trochę ponad rok temu, więc się trochę wciągnęłam xd ale ostatnio mam problem z kolanem. Zaczęło się od strzelania przy w chodzeniu po schodach, najpierw co kilka schodków a teraz doszło, że przy każdym. Po swoich pierwszych 20 km bolało mnie to kolano ale stwierdziłam, że po takim długim biegu musi coś boleć i zbagatelizowałam to. Ból powracał po prawie każdym niedzielnym dłuższym wybieganiu i trwał też dzień po. Aż pewnego dnia wyszłam sobie na 10 km i w trakcie biegu poczułam ostry ból aż mi się kolano ugięło, wtedy dopiero uznałam, że coś jest nie tak i od dobrych 2 tygodni nie biegam :chlip:
Problem w tym, że ta przerwa nie pomogła, nadal czuje ból po wewnętrznej, dolnej i tylnej części kolana. I tak się zastanawiam co to może być i czy wybrać się do jakiegoś specjalisty? Jeśli tak to lepszy był by na początku ortopeda czy fizjoterapeuta? I czy ktoś może mi polecić kogoś dobrego w Krakowie?
Od razu dziękuje za pomoc :usmiech:
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
MICHAL-CS
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 08 gru 2013, 09:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: CENTRUM-SYNERGIA
Kontakt:

Nieprzeczytany post

tego typu objawy moga byc spowodowane uszkodzona lakotka, przekonac sie o tym mozna przez wykonanie kilku testow przez fizjoterapeute lub ortopede, choc to czasami nie daje w 100% pewnosci, najbardziej precyzyjneym badaniem bylby rezonans magnetyczne. pytanie czy to "strzelanie" pojawilo sie znikad czy po jakims konkretnym incydencie? moze to byc rowniez uszkodzona chrzastka. ciezko jest jednoznacznie stwierdzic co to moze byc bez przeprowadzenia badania. jesli chodzi o krakow to moge polecic tylko prywatnego ortopede jakim jest Piotr Chomicki-Bindas.
http://www.chomicki-bindas.pl

gdybys miala jeszcze jakies pytania postaram sie odpowiedziec.

pozdrawiam
Monia500
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2014, 10:52
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

zdecydowanie najpierw ortopeda bo to mogą być np. zmiany zwyrodnieniowe lub stan zapalny lepiej żeby lekarz zrobił badania, zwłaszcza że z chorym kolanem to sobie nie pobiegasz.
Aneta93
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2014, 13:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuje bardzo za odpowiedz :)
Co do twojego pytania
czy to "strzelanie" pojawilo sie znikad czy po jakims konkretnym incydencie?
to w sumie nie pamiętam żebym się uderzyła albo coś w tym stylu, nawet wcześniej jak jeszcze nie biegałam było słychać jakby coś przeskakiwało ale bardzo rzadko i z tego co pamiętam to zawsze tak miałam.
Umówiłam się na usg i zobaczymy co wyjdzie.
Mam nadzieję, że to nic poważnego i po jakimś czasie wrócę do biegania :)
rolba
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 28 lut 2014, 14:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Aneta93 nie ma co się bawić w lekarza (w Polsce mamy prawie 40mln lekarzy :P), trzeba do niego iść. Internista -> skierowanie do ortopedy w tej kolejności (chyba że od razu prywatnie, to ortopeda). Po pierwszej wizycie zleci Ci prawdopodobnie RTG i USG kolana. Super, jak dostaniesz od razu skierowanie na MRI (rezonans). Ale zwykle MRI jest ostatecznością, jak nic na USG nie widać, a boli dalej mimo stosowania lekarstw.

I teraz chyba najważniejsza sprawa. Ortopeda oczywiście zapisze Ci leki, rzuci jakimś terminem choroby i da skierowania. Zaprosi na następna wizytę i w zasadzie tyle. Ale sztuką nie jest zapisanie lekarstwa i zwalczenie objawu, czy danie blokady na kolana. Sztuką jest znalezienie przyczyny. Tak że polecam od razu kontakt z fizjoterapeutą, który wynajdzie błędy w twojej postawie i od razu zacznie je korygować odpowiednimi ćwiczeniami. Uciekanie kolana do wewnątrz/na zewnątrz, jakieś kompensacje, lordozy, brak gibkości itp. To mogą być przyczyny tego, że gdzieś coś źle trze o siebie od kilku lat, i potem powoduje ból.

Dla sprostowania. Nie jestem lekarzem, jestem za to na początku tej drogi ze skierowaniem na RTG, i umówioną wizytą na USG po konsultacjach z fizjoterapeutą.

3maj się.
Lutka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 26 lut 2015, 14:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy jeszcze aktualne, ale może komu innemu się przyda. Można zajrzeć do poradni rehabilitacyjnej w Krakowie, przy ulicy Garncarskiej 4. Mają szeroki zakres usług i z tego co wiem, też doświadczenie ze sportowcami. Ja się kiedyś nabawiłam kontuzji kolana na łyżwach, i wtedy właśnie trafiłam do tej przychodni.
Kiszyniów
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 17 kwie 2015, 10:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zdecydowanie polecam dr. Ślusarskiego z przychodni ortopedycznej na Lubicz. Wejście od strony parku. Ortotop się nazywają. Dr. Ślusarski jest specjalistą od urazów sportowych, młody lekarz o dużej wiedzy. Praktyk, bo wiem, że zajmuje się także operacjami.

Jakby ktoś był zainteresowany, to tam więcej lekarzy jest. Mają swoją stronkę teraz widzę www.ortotop.pl jakby ktoś chciał.

Może nie mają najlepszych warunków lokalowych, ale USG bardzo nowoczesne. U mnie skończyło się na 3 zastrzykach i uciekłem od skalpela :) :) :)
paulabb
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2015, 23:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Najlepiej wybrać się do dobrego fizjoterapeuty sportowego. Polecam Alę z http://www.fizjotrener.com, która zajmuje się rehabilitacją sportowców.
Awatar użytkownika
CrazyAnt
Wyga
Wyga
Posty: 70
Rejestracja: 29 wrz 2014, 14:47
Życiówka w maratonie: 4:43:18

Nieprzeczytany post

Kryniu pisze:Wątek numer iles w ktorym jestem i polecam mojego kolanowego cudoworce Dra Wiecka z Kraka. Nie zawsze sam dotor robi zabiegi, bo ma tez kilku specjalistow, ktorzy tez znaja sie na rzeczy, ale wart. aha jeszcze jedna wazna rzecz gdybyscie wpadali do gabinetu na Słomczynskiego to odwiedzcie przy okazji tez Gabinet jego zony Grazyny - zajmuje sie sportowcami i pare wazych wskazowek mozna dostac jak optymalnie cwiczyc itd.
Kolega w KAŻDYM poscie na forum wspomina dr Więcka. Przypadek? Reklama?!

Ja osobiście dr Więcka nie polecam. Nie pomógł mi w stosunkowo mało poważnej kontuzji, a zdarł jak za zboże. Lekarz co się w drzwiach nie mieści :|
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Potwierdzam obserwację CrazyAnt, jak również jego opinię o ortopedzie Więcku z Krakowa. Dodatkowo zauważyłem, że wielokrotnie gdy ktoś napisał coś niepochlebnego o Więcku, natychmiast zjawiają się nowo zarejestrowani użytkownicy by lekarza bronić i chwalić.
Jak można nazwać takie praktyki?
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przy innej okazji przejrzałem sobie dzisiaj Kodeks Etyki Lekarskiej.
Art. 63.
1. Lekarz tworzy swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki swojej pracy,
dlatego wszelkie reklamowanie się jest zabronione.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
jagakrakow2015
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2016, 17:05
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja polecam Pawła Czarnockiego, który specjalizuje się w fizjoterapii sportowej. Kompetentnie, skutecznie i bez ściemniania. Kilkoro znajomych leczyło się u Pana Pawła. Polecam.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

A ja polecam koleżance - w oczekiwaniu na diagnozę specjalisty - roller, nie zaszkodzi, a może pomoże.

Oraz ćwiczenia, rozmaite, choćby takie: http://bieganie.pl/?show=1&cat=15&id=4999
Innych nie chce mi się teraz szukać, polecam przejrzenie innych wątków kolanowych - praktycznie w każdym ktoś polecał jakieś ćwiczenia, a kilka poruszanych problemów było bardzo podobnych ...

(moja pobieżna diagnoza - pasmo biodrowo-piszczelowe, lub boczne przyparcie rzepki. a do uporania się tym nie potrzeba lekarza, natomiast fizjoterapeuty - owszem ... ale, mogę się mylić)
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zwróć uwagę, że połowa z nich to są tacy superużytkownicy, co to zakładają konto na forum specjalnie po to, żeby polecić tego konkretnego lekarza. Po tym jednym poście, lub po czterech, ich zapał do biegania słabnie i już się tu nie pojajwiają.
Sami sobie odpowiedzcie, ile wart może być taki lekarz.
bosak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1083
Rejestracja: 10 lut 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zgadza się. Czujni zauważają lipę. Najlepsi lekarze to ci z polecenia osobistego. W sieci każdy może pisać co chce i "polecać"... sam siebie :spoczko:
ODPOWIEDZ