Teraz jest N, 8 grudnia 2019, 17:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Trening i wyniki po kilku latach biegania
Nowy postNapisane: Cz, 13 czerwca 2019, 20:22 
Dyskutant
Dyskutant

krunner napisał(a):
Jeżeli dobrze odczytuję nicka to masz 46 lat i to są dobre lata do ataku na 40/10. Przy 60-tce może być naprawdę za późno i nawet Rolli nie pomoże :hahaha:

Oj tam, oj tam :bleble: . Mam 52, szuram od 2 lat ( tak dla zdrowia ) i pewnie dalej by tak było ale z inspiracji młodszego pokolenia w pracy, przebiegłem w tym roku z dobrym samopoczuciem półmaraton a z planu do połówki, 3 x w tygodniu ( plan z tego forum ) pobiegłem 5 km w 20:33 . Plan na przyszły rok - zaliczyc piątkę poniżej 20 min. i zaatakowac dyszkę w 40 min. No i połówkę tak co by pasowała do czasów z krótszych dystansów.
Planuję dalej biegać 3 x w tygodniu śr. 40 km na tydzień, ciekawe czy wystarczy ;)

PS
Forum przeglądam od wielu miesięcy, jest dobrym źródłem informacji i inspiracji.
Pozdrawiam

Nowy postNapisane: Cz, 13 czerwca 2019, 23:15 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

A tak z ciekawości grzes73: czy możesz wkleić swój trening (wszystkie aktywności) z 3 miesięcy poprzedzających zawody na 10km?
Bo wiesz, można biegać i "biegać". Tak samo z trenowaniem. Fakt, że ktoś biega po 50-60 km przez 1,5 czy 15lat niczego nie zmienia, jeśli robi się to bez sensu/ładu/składu. Talent nie ma tutaj nic do rzeczy. Chyba 3 lata temu miałem okazję porozmawiać z zawodnikiem z polskiego "wyczynu", który również prowadzi amatorów. Jego konkluzja była taka, że zdrowy facet w wieku 20-50 biegający w miarę poprawnie technicznie przy sensownie ułożonym treningu 40min/10km złamie i tyle. Żaden talent potrzebny nie jest. Zresztą to widać po blogach na forum - ludzie biegający dużo i z głową + wprowadzający poprawki do swojego treningu idą wynikowo do przodu, oczywiście do pewnego poziomu (ale raczej nie jest to 40min/10km).

Aha - i nie mylmy proszę talentu z faktem, że ktoś pali/pije/imprezuje/nie dosypia/ma nadwagę/nie pilnuje diety/"czasem ma miesiąc przerwy"/"nie biega zimą do zimno i latem bo za gorąco" etc

Nowy postNapisane: Cz, 13 czerwca 2019, 23:27 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Albo jeszcze lepiej: załóż bloga, wrzuć plan treningowy i opisuj realizację. Zobaczysz, że znajdzie się kilka życzliwych osób, które pomogą Ci podpowiedzieć co nie działa.

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 00:46 
Stary Wyga
Stary Wyga

Może też warto spotkać się z kim "w realu" i przeanalizować technikę biegu.

Kiedyś widziałem materiał o technikach biegu stosowanych przez uczestników Iron mana. Dzielono ich na dwie grupy: "gazele" i "szybowce" (gliders). O tej drugiej grupie niektórzy mówią też, że biegają stylem podobnym do stosowanego przez chodziarzy.
Przykład (zaznaczyłem moment od 6:13 - pani w niebieskim):
https://www.youtube.com/watch?v=tJWPwVF30yo#t=6m13s

Widać dość krótki krok, niską oscylację w pionie i wysoką kadencję biegu, która jest konieczna do osiągnięcia przyzwoitego tempa.
Część zawodników (choć głównie są to kobiety) stosuje ten styl z niezłymi wynikami w trakcie długiego wysiłku (maraton i dłużej czy właśnie maraton w czasie IM - biegany przecież na dużym zmęczeniu).
Ale styl ten ma wady: o ile można nim pobiec maraton w 3h, to staje się bardzo trudny w biegu 4 min/km i szybciej. Przy stosunkowo krótkim kroku zawodnik musiałby wchodzić na absurdalnie wysoką kadencję.

To może być przykład techniki biegu stosowanej z powodzeniem w bardzo długich zawodach (i przez niezłej klasy triathlonistów), a która może być jednocześnie ślepą uliczką w przypadku biegu na 5 czy 10 km - nawet na mocno amatorskim poziomie.

Co do Grzegorza i bloga treningowego - to może być ciekawy pomysł, może komuś jeszcze pomoże. Oczywiście jeśli będzie miał ochotę, mam nadzieję, że nie czuje się pod presją. :)

5k: 18:19 | 10k: 37:31 | HM: 1:25:57

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 11:35 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

dziki_rysio_997 napisał(a):
Kiedyś widziałem materiał o technikach biegu stosowanych przez uczestników Iron mana. Dzielono ich na dwie grupy: "gazele" i "szybowce" (gliders). O tej drugiej grupie niektórzy mówią też, że biegają stylem podobnym do stosowanego przez chodziarzy.
Przykład (zaznaczyłem moment od 6:13 - pani w niebieskim):
https://www.youtube.com/watch?v=tJWPwVF30yo#t=6m13s

Widać dość krótki krok, niską oscylację w pionie i wysoką kadencję biegu, która jest konieczna do osiągnięcia przyzwoitego tempa.
Część zawodników (choć głównie są to kobiety) stosuje ten styl z niezłymi wynikami w trakcie długiego wysiłku (maraton i dłużej czy właśnie maraton w czasie IM - biegany przecież na dużym zmęczeniu).
Ale styl ten ma wady: o ile można nim pobiec maraton w 3h, to staje się bardzo trudny w biegu 4 min/km i szybciej. Przy stosunkowo krótkim kroku zawodnik musiałby wchodzić na absurdalnie wysoką kadencję.

O tym stylu mowi sie tez "Ironman shuffle".
Najczesciej poleca sie go tym, ktorzy chca ukonczyc IM, czyli zmiescic sie w limicie.

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 20:30 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Kolego Grzes73. Ja Ciebie rozumiem i chyba się z Tobą zgadzam. Sam jestem przykładem beztalencia biegowego. Ja biegam od 2,5 roku regularnie po 3, a teraz 4 a czasem 5 razy w tygodniu (ze względów zdrowotnych w okresie grudzień-marzec biegałem mało), po ok 50km/tydzień i już drugi rok kręcę się cały czas w okolicach 48-49min/10km.
Prowadziłem bloga, ale go zawiesiłem, bo nie widziałem efektów biegania. No, ale teraz chyba go reaktywuję, bo nie raz dostałem cenne rady od kolegów z forum (m.in. marek84, barto, jacekww...), więc może czyjeś spojrzenie z boku coś jeszcze pomoże...
Acha, chciałem dodać, że od roku mam możliwość trenowania z bardzo dobrym trenerem, ale on też chyba niewiele może ze mną zdziałać.
Nic, ale ja się nie poddaję i wierzę, że kiedyś oś jeszcze zaskoczy i pójdę w końcu do przodu.
Pozdrawiam

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 21:41 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

To ja mam jednak wielkie szczęście w życiu. Chyba bylem zawsze grzeczny i bozia w ten sposób mi dziękuje.

Nigdy nie trafiłem na tyle beztalencia, co tu.

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 21:45 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Po co sarkazm? Może po prostu innym przychodzi coś łatwiej, innym zdecydowanie trudniej (jak w życiu).
Pozdrawiam

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 21:49 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Shadow1 napisał(a):
Po co sarkazm? Może po prostu innym przychodzi coś łatwiej, innym zdecydowanie trudniej (jak w życiu).
Pozdrawiam

Uważasz ze to "sarkazm"?
Nikomu nie przychodzi "cos łatwiej".

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 21:57 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Nie wiem. Ok, może nie łatwiej, ale szybciej widać postępy. Zresztą, nie znam się na tym. Może faktycznie mądrzej trenują. Może są młodsi, sprawniejsi, z lepszą przeszłością sportową. Pewnie tak jest. Ja pewnie trenuję źle, stąd taki marny efekt.
Pozdrawiam

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 22:17 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Shadow1 napisał(a):
Nie wiem. Ok, może nie łatwiej, ale szybciej widać postępy. Zresztą, nie znam się na tym. Może faktycznie mądrzej trenują. Może są młodsi, sprawniejsi, z lepszą przeszłością sportową. Pewnie tak jest. Ja pewnie trenuję źle, stąd taki marny efekt.
Pozdrawiam

Nie nazwał bym treningu: "zle trenuje". Po prostu mamy jeszcze bardzo duze rezerwy, których nie wykorzystujemy. Biegales juz 140km przez 6-8 tygodni? Nauczyłeś sie biegać bardzo szybko i robiłeś cos takiego jak 6x200 na maxa na 4'P? Trening siłowy? Plyo? Odmówiłeś alkohol przez 6 miesięcy? Wyrzuciłeś słodycze z diety? Zszedłeś z masa na BMI 18? Byleś na urlopie, gdzie przez 2 tygodnie biegało sie 24 razy?

Nie, ja nie chce Ciebie zmusić do takich wyrzeczeń, ale to sa własnie rezerwy, które mało kto potrafi/chce wykorzystać.

Wiec nie beztalent, tylko osiągnięcia na takim poziomie, jaki chcemy na to poświecić.

Nowy postNapisane: Pt, 14 czerwca 2019, 22:35 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Ok, pewnie masz rację. Myślę, że większość osób na tym forum nie trenuje tak ekstremalnie. Zresztą, mi bardziej chodzi o relację włożonej pracy do osiąganych efektów - założonego celu. Wydawać by się mogło (przynajmniej tak mi się wydaje), że trenuję wystarczająco, by pobiec np. 10km w 45 minut, a tyle przecież każdy powinien pobiec? A tak nie jest. Więc gdzieś tkwi błąd - albo w moim treningu, albo rozumowaniu.

Nowy postNapisane: So, 15 czerwca 2019, 00:02 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Shadow1 napisał(a):
Ok, pewnie masz rację. Myślę, że większość osób na tym forum nie trenuje tak ekstremalnie. Zresztą, mi bardziej chodzi o relację włożonej pracy do osiąganych efektów - założonego celu. Wydawać by się mogło (przynajmniej tak mi się wydaje), że trenuję wystarczająco, by pobiec np. 10km w 45 minut, a tyle przecież każdy powinien pobiec? A tak nie jest. Więc gdzieś tkwi błąd - albo w moim treningu, albo rozumowaniu.

A ile masz wzrostu i wagi?

Nowy postNapisane: So, 15 czerwca 2019, 07:18 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Arti napisał(a):
Shadow1 napisał(a):

A ile masz wzrostu i wagi?

180cm, waga w przedziale 72-73kg.

Nowy postNapisane: So, 15 czerwca 2019, 09:11 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Shadow1 napisał(a):
180cm, waga w przedziale 72-73kg.

Ja mam 182 cm i 93 kg.
Wynik na 10 km to 48:12.

Coś musi być nie tak z treningiem w twoim przypadku.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]