Komentarz do artykułu Z biegu EXTRA: Trening mocy, Sofia Ennaoui i Wojciech Szymaniak

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
tompoz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2698
Rejestracja: 14 sty 2003, 12:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

adam1adam pisze:Zdziwiłem się ,że tutaj juniorka robi tyle siły!
Ja raczej tutaj obcjonuje za OWB1 , zabawą biegową itp. raczej w tym
kierunku. Ale są różne zdania :grr:
kolego 14-16 letni młody kolarz biegacz to już taki zawodowiec, to jest ciężka harówka. Ty proponujesz zawodniczce 20 letnie sportowcowi zawodowemu bieganie WB 1 i zabawę biegową. Na tym filmie widać że trener dba o zawodzniczkę że tak naprawdę to był treningi mocy dynamiki i bardzo dobrze. Mój syn ma 11 lat trenuje kolarstwo na razie w żakach ( raczej taki wstęp do trenowania poważniejszego ) i na danym treningu ma kilka razy tętna 190-193.

Tompoz
Tompoz
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Krzysiek Janik słusznie zauważył, że Skip A jest nazwą mylącą, to trzeba nazwać Bieg z wysoko unoszonymi kolanami. I moze taki bieg jest dla biegacza lepszy niż skip A.
I zwróćcie uwagę, ile pracy Sofia wkłada w przygotowanie do każdego treningu.

A obciążenia nie wydaje mi sie, aby były dla Sofii jakieś bardzo duże.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Fajne ćwiczenia.

Trochę mi się nie podobają te ćwiczenia dynamicznego skurczu zginacza kolana, ale tez je wypróbuje.

Zginacz kolana powinno się trenować więcej ekscesywnie... ale to może w innych dniach ona trenuje i tu ma być tylko troche zaczepione jako siła szybkościowa.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

tompoz pisze:
adam1adam pisze:Zdziwiłem się ,że tutaj juniorka robi tyle siły!
Ja raczej tutaj obcjonuje za OWB1 , zabawą biegową itp. raczej w tym
kierunku. Ale są różne zdania :grr:
kolego 14-16 letni młody kolarz biegacz to już taki zawodowiec, to jest ciężka harówka. Ty proponujesz zawodniczce 20 letnie sportowcowi zawodowemu bieganie WB 1 i zabawę biegową. Na tym filmie widać że trener dba o zawodzniczkę że tak naprawdę to był treningi mocy dynamiki i bardzo dobrze. Mój syn ma 11 lat trenuje kolarstwo na razie w żakach ( raczej taki wstęp do trenowania poważniejszego ) i na danym treningu ma kilka razy tętna 190-193.

Tompoz
Pełne poparcie. Najlepszy wiek na ciężka, bardzo ciężka prace.

Ci co biegają OWB1 nie dalej sobie truchtają, ale nie mogą liczyć na wyniki.
tompoz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2698
Rejestracja: 14 sty 2003, 12:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Fajne ćwiczenia.

Trochę mi się nie podobają te ćwiczenia dynamicznego skurczu zginacza kolana, ale tez je wypróbuje.

Zginacz kolana powinno się trenować więcej ekscesywnie... ale to może w innych dniach ona trenuje i tu ma być tylko troche zaczepione jako siła szybkościowa.
abstrahując od dyscypliny ważny jest balans pomiędzy siła 4 i 2 głowego uda.

Tompoz
Tompoz
tompoz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2698
Rejestracja: 14 sty 2003, 12:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Krzysiek Janik słusznie zauważył, że Skip A jest nazwą mylącą, to trzeba nazwać Bieg z wysoko unoszonymi kolanami. I moze taki bieg jest dla biegacza lepszy niż skip A.
I zwróćcie uwagę, ile pracy Sofia wkłada w przygotowanie do każdego treningu.

A obciążenia nie wydaje mi sie, aby były dla Sofii jakieś bardzo duże.
trafne uwagi Redaktora Naczelnego, trochę mi to przypomina jak Justyna Kowalczyk wbiega na nartach stylem klasycznym na krótkie sztywne podbiegi natim nakładaniem nart na śnieg.

Tompoz
Tompoz
Awatar użytkownika
Maxxer
Wyga
Wyga
Posty: 83
Rejestracja: 25 gru 2012, 16:34
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam

Sofia to rolowanie piłką robiła całkowicie bez jakiejkolwiek rozgrzewki czy po wykonaniu już kilku ćwiczeń?
1500m: 4:19:00 (2014) 4:01:13 (2015)
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

tompoz pisze:
Rolli pisze:Fajne ćwiczenia.

Trochę mi się nie podobają te ćwiczenia dynamicznego skurczu zginacza kolana, ale tez je wypróbuje.

Zginacz kolana powinno się trenować więcej ekscesywnie... ale to może w innych dniach ona trenuje i tu ma być tylko troche zaczepione jako siła szybkościowa.
abstrahując od dyscypliny ważny jest balans pomiędzy siła 4 i 2 głowego uda.

Tompoz
Tak, ale trochę to patetycznie... musisz kształtować sile funkcjonalna dla danej dyscypliny.
Widgetos
Wyga
Wyga
Posty: 107
Rejestracja: 22 sie 2012, 23:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Bardzo dobry i pouczający odcinek. Powiedziałbym nawet, że jeszcze z żadnego filmu w necie nie nauczyłem się czegoś o bieganiu oraz jak się robi parapety. Zastanów się Adamie czy by nie rozszerzyć działalności portalu i wplatać w filmiki coś ekstra :D Jestem przed remontem mieszkania to mi się przyda :D
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Krzysiek Janik słusznie zauważył, że Skip A jest nazwą mylącą, to trzeba nazwać Bieg z wysoko unoszonymi kolanami. I moze taki bieg jest dla biegacza lepszy niż skip A.
I zwróćcie uwagę, ile pracy Sofia wkłada w przygotowanie do każdego treningu.

A obciążenia nie wydaje mi sie, aby były dla Sofii jakieś bardzo duże.

Jasne, że nazwa skip jest tu umowna. Ale moim zdaniem to nie znaczy, że typowy skip nie jest potrzebny niektórym w początkowej fazie pracy nad siłą (a nie tym, co nazywamy mocą). Tak czy siak dynamika musi być zachowana na całej długości ćwiczenia, jeśli ma mieć sens, fajnie się to na filmiku ogląda, ale wymaga świetnej podbudowy i stanowi raczej punkt odniesienia, jak aktualnie stoimy z dynamiką (tak przynajmniej mówi trener)
A co do obciążeń na gryfie zauważcie proszę, że obciążenia - jak rozumiem przy niektórych 35 kg, to jakieś 80% wagi ciała Sofii, to nie jest tak mało:)
I jeszcze słusznie Adam zwraca uwagę na przygotowania Sofii do treningu, miałem okazję kilka razy to oglądać i powiem Wam, że to właśnie jedna z tych niedocenianych rzeczy, która różni nas amatorów od wyczynowców.
Materiał ciekawy!
tompoz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2698
Rejestracja: 14 sty 2003, 12:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Maxxer pisze:Adam

Sofia to rolowanie piłką robiła całkowicie bez jakiejkolwiek rozgrzewki czy po wykonaniu już kilku ćwiczeń?
z tego co było mówione to był sam początek treningu i niech mnie ktoś poprawi ale to jedno z ćwiczeń związanych nazwijmy to umownie "rozgrzewaniem" czy "uleastycznianiem" powięzi

Tompoz
Tompoz
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: Trochę mi się nie podobają te ćwiczenia dynamicznego skurczu zginacza kolana, ale tez je wypróbuje.
Zginacz kolana powinno się trenować więcej ekscesywnie...
Mi się też nie podoba, wydaje mi się, że lepiej można to trenować w biegu (tzn teraz juz wiem jak, kiedyś nie wiedziałem)
Maxxer pisze:Adam

Sofia to rolowanie piłką robiła całkowicie bez jakiejkolwiek rozgrzewki czy po wykonaniu już kilku ćwiczeń?
Tak, bez rozgrzewki, to było pierwsze ćwiczenie.
brujeria
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1060
Rejestracja: 30 lis 2009, 11:32
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Za takie materiały to mogę płacić :)
Annka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 23
Rejestracja: 02 lip 2015, 09:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

beata pisze:
radslo1 pisze: BTW Jak ona pięknie biega!
Pięknie biega, bo ma siłę i dynamikę.
I tu można by wrócić do różnych dyskusji, które toczyły się na łamach forum nie raz, pt. "po co biegaczowi siła". Myślę, że oponenci znajdą odpowiedź.
I waży 40kg. Masa serca/pojemność wyrzutowa do ogólnej masy ciała = to co mamy.

Plus dla autora materiału, bo to jest prawdziwe bieganie, a nie jakieś tam bezmyślne klepanie maratonów w 5h.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Annka pisze:Plus dla autora materiału, bo to jest prawdziwe bieganie, a nie jakieś tam bezmyślne klepanie maratonów w 5h.
Jako autor pozwolę sobie tylko zauważyć, że określenie "bezmyślne klepanie maratonów w 5h" jest nie fair. Osoby które "klepią" maraton w 5h mają przemyślane, inne cele niż Sofia. Wyczuwam tutaj znany mi skądinąd tok myślenia, że warto jest pokazywać tylko biegaczy wyczynowych a biegacze amatorzy powinno odłożyć buty na półkę i zająć się oklaskiwaniem tych wielkich.
ODPOWIEDZ