Technika biegu - analiza

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W judo masz ten sam problem szkoleniowy, czyli przełożenie trenowanych sekwencji danego ruchu/rzutu na skomplikowany rzut wykonany na pełnej prędkości podczas walki. Tysiące wejść do rzutu i wyjść, czyli niedokończenie danej techniki, programuje ciało do wejścia i wyjścia, a nie do wykonania całej akcji. Nie chcę tego dalej rozwijać. To taka dygresja tylko. W bieganiu odpowiednikiem wejścia i wyjścia są bezużyteczne skipy i większość sekwencji "etiopskich rozgrzewek". Trening siłowy z gryfem piłkami, stacje, core itd. To wszystko nie naprowadza na ruch biegowy. Jeżeli ten ruch biegowy już jest, to wszystko co wyżej może co najwyżej mu sprzyjać.
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 08 sty 2022, 10:50 W judo masz ten sam problem szkoleniowy, czyli przełożenie trenowanych sekwencji danego ruchu/rzutu na skomplikowany rzut wykonany na pełnej prędkości podczas walki. Tysiące wejść do rzutu i wyjść, czyli niedokończenie danej techniki, programuje ciało do wejścia i wyjścia, a nie do wykonania całej akcji. Nie chcę tego dalej rozwijać. To taka dygresja tylko. W bieganiu odpowiednikiem wejścia i wyjścia są bezużyteczne skipy i większość sekwencji "etiopskich rozgrzewek". Trening siłowy z gryfem piłkami, stacje, core itd. To wszystko nie naprowadza na ruch biegowy. Jeżeli ten ruch biegowy już jest, to wszystko co wyżej może co najwyżej mu sprzyjać.
OK. Skipy sa do dupy.
To dlaczego zawodnicy robiący skipy maja lepsze wyniki jak ci co ich nie robią (twoi?)?
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Deter pisze: 07 sty 2022, 10:58 "czy mógłby biegać 2:05 gdyby poprawił technikę i szybkość?"
Jasne, rozumiem :) moja odpowiedź w wersji skróconej brzmi:

Tak, Heniu Szost mógłby biegać 2.05 gdyby poprawił technikę i szybkość. Z podobnym prawdopodobieństwem mógłby biegać 2.02. A z największym prawdopodobieństwem ingerencja w jego technikę sprawiłaby, że nie byłby w stanie złamać 2.10
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 08 sty 2022, 10:50 To wszystko nie naprowadza na ruch biegowy.
Zgadzam się, ale co naprowadza?
Moim zdaniem m.in. to: https://www.youtube.com/watch?v=v-areHvwCZc
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Gdyby stepper Kipchoge naprowadzał na ruch, to wszyscy z tej grupy powinni stać się biomechanicznymi klonami Eliuda. Tak się stało? Nie.
Nie chodzi też o to, żeby teraz nerwowo szukać ćwiczeń zapełniających powstałą lukę. Jeżeli wciąż nie znamy wielu szczegółów techniki biegu, to poszukiwanie nowych ćwiczeń, bez pełniejszej wiedzy o biomechanice biegu, sprawia że ten przykładowy stepper jest tyle samo wart co skipy, czyli nic.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Drwal Biegacz pisze: 08 sty 2022, 11:28
yacool pisze: 08 sty 2022, 10:50 To wszystko nie naprowadza na ruch biegowy.
Zgadzam się, ale co naprowadza?
Moim zdaniem m.in. to: https://www.youtube.com/watch?v=v-areHvwCZc
:hahaha:
Drwal, ale ty sie na wszystko zgadzasz, co napisał Yacool.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 08 sty 2022, 11:42 Gdyby stepper Kipchoge naprowadzał na ruch, to wszyscy z tej grupy powinni stać się biomechanicznymi klonami Eliuda. Tak się stało? Nie.
Nie chodzi też o to, żeby teraz nerwowo szukać ćwiczeń zapełniających powstałą lukę. Jeżeli wciąż nie znamy wielu szczegółów techniki biegu, to poszukiwanie nowych ćwiczeń, bez pełniejszej wiedzy o biomechanice biegu, sprawia że ten przykładowy stepper jest tyle samo wart co skipy, czyli nic.
Ja wiem ze te pytania sa dla ciebie denerwujące, ale: jak nie skipy to jakie twoje ćwiczenie poprawiło wyniki u twoich zawodników? Na razie nie widzę poprawy. A to byłby dowód na cos...

Wiec na razie 1:0 dla skipów. Czy ci sie to podoba czy nie.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Poczytajcie artykuł o Wyciszkiewicz i niech będzie dla wszystkich przestrogą. Obserwuję ją od początku jej kariery. Miała najlepszy ruch biegowy ever. Nie widziałem lepiej technicznie biegającej dziewczyny w Polsce. To był piękny ruch długo i średniodystansowy. Ale to było dekadę temu. Teraz biega dużo gorzej technicznie, a właściwie nie biega, bo leczy ciało po długoletnim bodźcowaniu go sprintem i typowymi ćwiczeniami sprinterskimi.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13482
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Przeczytajcie artykuł o Ingebrigsten. Za pomocą miedzy innymi skipów i dodatkowego treningu elementów sprinterskich dokonał "niemożliwego"... złotego medalu olimpijskiego. Pokonując dominatorów wschodnioafrykańskich. Nich będzie to dla was przestroga. :trup:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Już oficjalnie mogę potwierdzić, że mamy trzeci czujnik na miednicę. To tak przy okazji artykułu o oscylacjach pionowych.
https://teoria-ruchu.pl/2022/01/oscylac ... nosc-biegu
Przypomniał mi się wpis Giżyńskiego w mediach społecznościowych, gdzie pisze o zmniejszaniu VO. (Ricardo wrzucał do tego link). Ciekawe czy zastanawiał się nad tym jak to zrobić, czy po prostu wyznaczył sobie takie zadanie kierowany internetowymi "poradami" w stylu: rób 6x150, a będziesz jak Ingebrigtsen.
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 08 sty 2022, 12:09
:hahaha:
Drwal, ale ty sie na wszystko zgadzasz, co napisał Yacool.
O tym, z czym się nie zgadzam, albo mam wątpliwości, puki co nie piszę :spoczko:
Czuję, że kierunek, który obrał jest dobry, dlatego ostrożnie wszystko, no prawie wszystko co proponuje sprawdzam na sobie. I wiele rzeczy mi się potwierdza, to działa.
Ale puki co jeszcze w jego trenerskie ręce się nie oddałem, za mało wyrobiony jestem :hahaha:
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1976
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Im niższe VO tym lepiej, gdyż niższe wartości oznaczają, że biegacz nie potrzebuje aż tak mocno zwiększać kąta zgięcia kolana w fazie amortyzacji.
Przy takim podejściu nie wychodzi na to, że bieg zbliżony do chodu sportowego jest najlepszy?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12671
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Myślę, że najlepiej będzie poczekać na jakiś wykres z zestawieniem wzniosu VO w funkcji kroku biegowego, z taką rozdzielczością, do której już nas Filip przyzwyczaił.
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 08 sty 2022, 13:09 Przeczytajcie artykuł o Ingebrigsten. Za pomocą miedzy innymi skipów i dodatkowego treningu elementów sprinterskich dokonał "niemożliwego"... złotego medalu olimpijskiego. Pokonując dominatorów wschodnioafrykańskich. Nich będzie to dla was przestroga. :trup:
Dokładnie. I dziwię się ,żę inni się dziwią ,że 400 metrowiec wplata ćwiczenia sprinterskie.
Bez dobrych 200m nie miałby co szukać dany sportowiec na 400. To przedłużony sprint więc mieszanka wytrzymałościowo-szybkościowa.
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3999
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 08 sty 2022, 10:50 To wszystko nie naprowadza na ruch biegowy. Jeżeli ten ruch biegowy już jest, to wszystko co wyżej może co najwyżej mu sprzyjać.
Czyli co, jesteś za a nawet przeciw.
Robić to wszystko, czy nie robić?
ODPOWIEDZ