Tlenowa czy interwałowa szkoła biegania? Testujemy, która jest skuteczniejsza

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13453
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Ja bym sie sam zameldował, ale u mnie nie da sie nic poprawić? :hahaha:
A i tak bym robił swoje... :bum:
I to 8-10x w tygodniu.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
cichy70
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4176
Rejestracja: 20 cze 2001, 10:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zewszont.

Nieprzeczytany post

pomysł ciekawy.
jestem jak najbardziej za.
jak dla mnie byłoby fajnie jakby był plan pokazany na tydzień w przód i wykonanie po tygodniu. itd .
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wg tej terminologii którą za sprawą Roliego tutaj używacie, każdy trening, który zawiera więcej niż jedną (czy dwie? - nie wiem, to pewnie kwestia definicji) intensywność jest treningiem spolaryzowanym.

Dlatego ten eksperyment polega na czymś innymi - polega na sprawdzeniu, czy bez treningu interwałowego będą osiągane postępy - a jeśli tak, to czy będą one większe niż w treningu z interwałami.

Ta grupa “tlenowa” przecież też będzie wchodziła w wysokie zmęczenia i ten trening też będzie różnorodny (“spolaryzowany”) ale będzie to realizowane inaczej niż w grupie “interwałowej”.

Trzymam kciuki za grupę tlenową :)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Artur, spoko. To jest ok inicjatywa. Może dzięki niej zbierzecie doświadczenie i ruszy projekt 36-38 minut. Potem 34-36 itd. Może z czasem doczekamy tego 28-30.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4798
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 12 gru 2022, 11:06 Artur, spoko. To jest ok inicjatywa. Może dzięki niej zbierzecie doświadczenie i ruszy projekt 36-38 minut. Potem 34-36 itd. Może z czasem doczekamy tego 28-30.
Nie wiem czy w Polsce jest 10 osób biegających w przedziale 28-30 :bum:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No a kto powiedział, że tylko dla Polaków?
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3982
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Jeżeli tylko mi się coś tu nieetycznego widzi, to znaczy że pewno się mylę i w związku z tym odwołuje swoje wątpliwości.
Łukasz Biega
Wyga
Wyga
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2022, 11:57
Życiówka na 10k: 40:58
Życiówka w maratonie: 3:27

Nieprzeczytany post

Ja się zgłosiłem do projektu. Ciekaw jestem takiego eksperymentu. Poprawa z 41 minut wydaje się być jeszcze dość prosta. Schodki pewnie pojawią się w okolicach 38 minut.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jak już to niech na grubo będzie. Pomierzyć czarnych i eksperymentować na nich swoje pomysły. Ja mogę do tego czasu skończyć swoje czujniki i wtedy będzie zabawa. Miki pewnie o tym nawet nie pomyślał, ale odwagi trzeba trochę. Canova nie ma monopolu.
artur_kozlowski
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 242
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: 12 gru 2022, 09:40 @artur, będą te treningowe tygodnie tu przedstawiane na bieżąco, czy tylko komentowane na koniec treningu.
Tak. Każdy tydzień będzie z góry podany + będzie analiza poprzedniego tygodnia, prawdopodobnie na dwóch przykładowych treningach z różnych szkół.
yacool pisze: 12 gru 2022, 11:06 Artur, spoko. To jest ok inicjatywa. Może dzięki niej zbierzecie doświadczenie i ruszy projekt 36-38 minut. Potem 34-36 itd. Może z czasem doczekamy tego 28-30.
Masz rację, robimy pierwszy raz, jak wyjdzie to będziemy mogli rozwijać temat. Gdybyś chciał się zaangażować to jest tu też miejsce na to. Ja bym widział temat przygotowania drogą yacoola vs drogą rolliego :)
Biegający Filozof
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 264
Rejestracja: 22 paź 2016, 09:23
Życiówka na 10k: 31:20
Lokalizacja: Waszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: 11 gru 2022, 19:26 Bardzo dobry pomysł.
I nie chodzi przecież o jakiś naukowy dowód na wyższość takiego czy innego podejścia ale formę pewnego eksperymentu społeczno-sportowego na który wszyscy uczestniczący się godzą i rezultaty mogą obserwować.
Dokładnie o to chodzi.


Trening będzie w pełni publiczny, co tydzień będziemy publikować plan na kolejny tydzień i krótką relację z minionego tygodnia.

Oczywiście liczymy na dyskusję :)
Trener biegania

PB: 5000m 15:12, 10 000m 31:20, maraton: 2:28:25
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12617
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Oj to idę do sklepu kupić rękawice i jakiś ochraniacz. Musimy ustalić zasady w co nie kopiemy.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3982
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Adam mi zasłonił swoimi przeprosinami i nie zauważyłem. :grr:
artur_kozlowski pisze: 11 gru 2022, 21:33 Na początku badania wydolnościowe, żeby zbadać poziom zawodnika, a w międzyczasie badania krwi - takie kompleksowe, które mogą nam podpowiedzieć jak dany rodzaj treningu oddziałuje na nasz organizm, krew, organy itd...

...Prawdopodobnie będziemy dawali pakiety badań do zrobienia co 1-2 miesiące. Konsultujemy ze specjalistą tak żeby to było efektywne.
Domyślam się, że badania wydolnościowe, ale ciekawi mnie co konkretnego.
Takie podstawy jak VO2max, maksymalne stężenie mleczanu, jakiś próg RCP,.
Ciekawe czy dałoby się zmierzyć koszt fizjologiczny biegu, większość laboratoriów to chyba robi.
MLSS by się przydało sprawdzić, ale może być to skomplikowane i czasu trochą trzeba na badanie.
No i bardzo interesujące byłoby sprawdzenie szybkości produkcji mleczanu VLamax, nie wiem czy to możliwe, ale podpytaj, bo to w kontekście tego eksperymentu byłoby istotne.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Łojezujezu, No bez tego to nawet nie ma co zaczynać. :)
Wszelkie badania to strata czasu, start w zawodach jest najlepszym badaniem.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3982
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A to już do Artura i Mikołaja proszę składać zażalenia. .
ODPOWIEDZ