Jacek Ksiąszkiewicz – czy istnieje ładne bieganie?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
sultangurde
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1916
Rejestracja: 10 paź 2018, 10:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Co do wczorajszego finału na 1500m to nie Ingebrigsten pobiegł słabo, tylko 3 zawodników pobiegło minimalnie mądrzej i wyszło na tym lepiej. On zdawał sobie sprawę, że na finishu nie wygra i musiał podjąć próbę zgubienia pozostałych mocnym tempem na dystansie. Nie wyszło? Taki jest sport.

Co do sprintu to faktycznie jest pytanie jak przełożyć wektor siły (doyebanie) w kierunku który chcemy czyli w przód, zamiast do góry. U mnie np. o ile wierzyć pasowi im szybciej biegnę tym mam mniejsze odchylenie pionowe.
Blog: viewtopic.php?f=27&t=60020
Komentarze: viewtopic.php?f=28&t=60021
2024 [M40] 18:41//40:12//1:31:02
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12665
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Strzałka reakcji ma mieć mały kąt. Im większy overstriding tym ten kąt mniejszy, tak teoretycznie. Miednica ma być popchnięta od tego w tył, co naciąga wszystkie taśmy powięziowe na całej ich długości. Z tego jest szarpnięcie do przodu. Proste. Ale jak to wytrenować?
Awatar użytkownika
fangss
Wyga
Wyga
Posty: 61
Rejestracja: 24 sie 2023, 23:52
Życiówka na 10k: 44:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 07 sie 2024, 10:55 Proste. Ale jak to wytrenować?
Nie znam się na bieganiu, ale dlatego mam czystą głowę nie popsutą setkami przeczytanych książek - i przyszedł mi na myśl szpagat ten wzdłuż nie w poprzek. Po prostu przyszło mi to na myśl. Ale chyba na pewno się mylę.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12665
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

U mnie w głowie syf. Dobrze, że przestałem czytać książki, ale co złego zrobiły, to już zostało.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12665
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Do tych książek jeszcze wrócę, bo one naprawdę sprawiły wiele zła i zatrzymały rozwój prac nad biomechaniką biegu, ale to może za chwilę. Najpierw ten szpagat.

Obrazek

Czy topowi zawodnicy mają topową biomechanikę? Od tego by trzeba było zacząć, czyli czy da się u nich coś poprawić. Może nie od razu ten szpagat, ale chodzi o samą ideę. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że od zwiększonych zakresów w zgięciu i wyproście, bardziej w bieganiu przydają się zwiększone zakresy rotacji, więc ja stawiam bardziej na ten aspekt zmiany ruchu.
Awatar użytkownika
fangss
Wyga
Wyga
Posty: 61
Rejestracja: 24 sie 2023, 23:52
Życiówka na 10k: 44:27
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 07 sie 2024, 10:55 Proste. Ale jak to wytrenować?
...bardziej w bieganiu przydają się zwiększone zakresy rotacji...
W moim obecnym treningu mam taki bardzo krótki odcinek, który jest ostrym slalomem na trochę miękkiej nierównej powierzchni, coś w tym odcinku jest, coś innego od wszystkiego innego w treningu...
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12665
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Są dwie koncepcje pracy nad ruchem. Utrudniamy sobie wykonanie jakiegoś zadania lub ułatwiamy. To pierwsze wydaje się logicznym działaniem, bo zmuszamy ciało i umysł do rozwoju stawiając mu wyzwania. To drugie w takim razie musi być nielogiczne. No ale tak jak napisałem wcześniej - bieganiu z logiką nie po drodze.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4815
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Oglądam od kilku dni lekką na igrzyskach. Biegają w pumach, skaczą w pumach. Mnóstwo pomarańczowych butów. Jakiś zmasowany marketingowy atak
Olaboga
Wyga
Wyga
Posty: 64
Rejestracja: 23 sty 2022, 14:32
Życiówka na 10k: 49:26
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze: 08 sie 2024, 20:59 Oglądam od kilku dni lekką na igrzyskach. Biegają w pumach, skaczą w pumach. Mnóstwo pomarańczowych butów. Jakiś zmasowany marketingowy atak
Wątpię, raczej unifikacja kolorystyczna. Zwróć uwagę, że nawet na dużych oddaleniach bez problemu rozpoznajesz jakie buty ma zawodnik/zawodniczka.
Mnie zaskoczyła obecność Emporio Armanii wśród dresów:)

Pozdro.
gokish
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 582
Rejestracja: 30 kwie 2021, 16:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze: 08 sie 2024, 20:59 Oglądam od kilku dni lekką na igrzyskach. Biegają w pumach, skaczą w pumach. Mnóstwo pomarańczowych butów. Jakiś zmasowany marketingowy atak

A to jest chyba też zmiana podejścia nike'a i innych dużych. Nike lata temu stwierdził, że będzie wspierał tylko najlepszych więc Ci słabsi gdzieś musieli przejść a Puma korzysta
Inna sprawa cała linia Electric od najka też jest pomarańczowa :D
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3998
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A pani Sydney biega w NB.
I ja też. :spoczko:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12665
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A pani Hodgkinson w czym biega, bo ja od dłuższego czasu piętro wyżej tylko patrzę.
gokish
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 582
Rejestracja: 30 kwie 2021, 16:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 08 sie 2024, 22:41 A pani Hodgkinson w czym biega, bo ja od dłuższego czasu piętro wyżej tylko patrzę.
Pani Keely najkowa jest
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4815
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Technika biegu i wytrenowanie to jedno ale taktyka to trzecia strona biegu.
Femke i Jakob to idealne przykłady
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12665
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jest coś takiego jak dmuchanie balonika. Profesjonalnie nazywa się to: Rola nowych mediów w świecie sportu. Bol, Ingebrigtsen, Lyles i inni. Szum wokół nich nakręca zainteresowanie. Lyles jest przecież gwiazdą serialową z kontraktem wszechczasów. Przy nim Bolt to medialny dinozaur niczym Małysz wciskający czekoladki. No ale ma to też swoją cenę. Trzeba robić szoł i skakać jak małpa w cyrku. Na początku to będzie deprymować rywali, lecz z czasem idzie się przyzwyczaić. I taki Tebogo po finale na 100m już w finale na 200 robił swoje. Taktyka na przeczekanie teatralnego pajacowania. Być może ta lekcja sprawi, że wahadło odbije w stronę bardziej stonowanych zachowań i rytuałów, gdzie liczy się wyciszenie, koncentracja i nastawienie na wyciągnięcie maksa z ciała w warunkach pracy pod presją. Mało medialne, ale skuteczne.
ODPOWIEDZ