Jacek Ksiąszkiewicz – czy istnieje ładne bieganie?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To jest jeden bieg. A te dziwne piki na wykresie trwają ze 20 milisekund więc nic dziwnego, że noga jest zamrożona, bo wideo nie wyrabia.
New Balance but biegowy
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

To jest ok. 9 klatek/kliknięć w do przodu lub do tyłu, od górki do górki. Chyba nie ma innego momentu z takim zamrożeniam, mówisz 20 milisekund? Wygląda na to, że wystarczy by miednica szalała (tańczyła)!
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To są surowe dane z żyroskopu. Nic tam raczej nie tańczy i nie szaleje. Wychylenia w kątach będą z tego niewielkie. Na razie zostawiam to i biorę się za podobne rejestry z treningu na holu.
Drwal Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1239
Rejestracja: 21 paź 2020, 20:15
Życiówka na 10k: 42:15
Życiówka w maratonie: 3:48:08
Lokalizacja: Wieś

Nieprzeczytany post

yacool pisze: 14 lis 2023, 19:45 To są surowe dane z żyroskopu. Nic tam raczej nie tańczy i nie szaleje. /.../
To tak w przenośni z tym "tańczy i szaleje". Raczej dochodzi tam do jakiegoś drgnięcia, które może być zwykłym zakłóceniem ruchu, albo brakującym kluczowym elementem tego ruchu.

U Kiptum jest taki skok, drgnięcie, przyspieszenie biodra. Może to oto chodzi. Coś takiego jest widoczne też u innych, szczególnie biegaczek.
To teraz rozgryzam, generalnie pod swoim kątem, czy mi się to do czegoś przyda w procesie kształtowania ruchu.
mimi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 380
Rejestracja: 29 sie 2019, 11:36

Nieprzeczytany post

A sprawdzaliście może jak to wygląda na pomiarach, gdyby zawodnik nie biegał, tylko np. podskakiwał w miejscu z nogi na nogę. Albo np. na jednej nodze?

A co do wcześniejszego porównania kadencji i długości kroku zawodników (względem wzrostu) np. Kiptum, Bekele, Kipchoge... Skoro, było to już analizowane, to nie potrzebuje "wynajdować koła na nowo".
Na razie zostawiam to i biorę się za podobne rejestry z treningu na holu.
Bardzo ciekawe, czy będą jakieś różnice między samodzielnym biegiem, a biegiem na holu.
----------------------------------------------------------
1440miles
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zrobiłem taką sesję z holem i bez, ale zawiesił się czujnik i nie nagrał.
Radość z biegania
Wyga
Wyga
Posty: 112
Rejestracja: 23 maja 2023, 15:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A to pech,biedny Seba...😉
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Za to garmin coś dziś nagrał. Zrobiliśmy trening na podbiegu z jedną serią na holu. Można sobie prześledzić jak taka seria na holu jest widziana w statystykach.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Po redlinach pobiegałem, ale to nieistotne.

Sytuacja wygląda tak:
Buty novablast 3, tempo 3:30, kadencja 160, długość kroku 178 cm. Bieg dość swobodny stabilny, ale przyspieszenie licho wychodzi, jakby brak mocy.
Buty propel v2, tempo 3:30, kadencja 170, krok 168 cm. Bieg swobodny, ale uczucie jakby tempo było szybsze, natomiast przyspieszenie mocne, dynamiczne, wręcz swobodne.

Tak się poświęciłem dla nauki. :spoczko:
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4815
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 20 lis 2023, 22:45 Po redlinach pobiegałem, ale to nieistotne.

Sytuacja wygląda tak:
Buty novablast 3, tempo 3:30, kadencja 160, długość kroku 178 cm. Bieg dość swobodny stabilny, ale przyspieszenie licho wychodzi, jakby brak mocy.
Buty propel v2, tempo 3:30, kadencja 170, krok 168 cm. Bieg swobodny, ale uczucie jakby tempo było szybsze, natomiast przyspieszenie mocne, dynamiczne, wręcz swobodne.

Tak się poświęciłem dla nauki. :spoczko:
Po redlinach cisnąłeś 3:30 ???
gokish
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 584
Rejestracja: 30 kwie 2021, 16:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

pawo pisze: 20 lis 2023, 22:45 Po redlinach pobiegałem, ale to nieistotne.

Sytuacja wygląda tak:
Buty novablast 3, tempo 3:30, kadencja 160, długość kroku 178 cm. Bieg dość swobodny stabilny, ale przyspieszenie licho wychodzi, jakby brak mocy.
Buty propel v2, tempo 3:30, kadencja 170, krok 168 cm. Bieg swobodny, ale uczucie jakby tempo było szybsze, natomiast przyspieszenie mocne, dynamiczne, wręcz swobodne.

Tak się poświęciłem dla nauki. :spoczko:
Jak dobrze, że przy zmianie butów nagle tempo Ci nie skonczyło o 40 sekund :hahaha:
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12674
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No to jeszcze wleć na indywidualny trening. Dwie godziny ciężkiej roboty w terenie plus taśmy, overstriding, hamowanie itp. Potem znów zrób test na swoich redlinach. Tylko tak zaczniemy ze sobą gadać, bo jak czytam, że ludki coś tam robią i czują jakieś niesamowite zmiany po obejrzeniu jednego filmu na YT, to już wiem, że to słabe jest.
Aha, przypomniało mi się, że pan jagoda zaczął w taśmach biegać i pisał, że ukradł pomysł. Nie wiem co o tym myśleć, ale tak po ludzku powodzenia my życzę. Może to jego pierwszy krok ku zwrotowi w stronę biegania.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Biegałem przed redlinami, gdzieżby w ubłoconych butach mierzyć kadencję.

A tam jutuby.
Chodzi o to, że przyspieszam zwiększając krok, nawet przy zmęczeniu utrzymuję tempo robiąc dłuższe kroki. Przy kroku 178 cm, to nie dało się nic zrobić bo bym się rozerwał, a zwiększenie kadencji przy długim kroku, nienaturalne dla mnie. W drugim przypadku jak już przebierałem nogami te 170 razy, a krok 168, to wydłużenie tego kroku było możliwe i dla mnie naturalne.
Nawet nie znając tych danych to na ściganie się na piątkę czy trójkę założyłbym propele i miałbym szanse prześcignąć na finiszu Rolliego. :niewiem: Chyba.

Może pokombinujcie z butami, jak boicie się tych redlin.
Panzer_General
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 18 sie 2021, 20:09
Życiówka na 10k: 56:30
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Pamiętajcie że gdy biegniecie na krótszych czasowo odcinkach to naTURALNA kadencja jest większa. Dlatego kadencja maratonu będzie np. 180 a na 5 km większa a na 100 metrów jeszcze większa. Czyli jak ktoś w treningu robi interwały VO 2 max np. trwające 3-5 minut to one nie będą na kadencji 180 tylko np. 190 itd. itd.

Tompoz
Tompoz
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 4001
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Będziemy pamiętać, ale yacool przecież nie biega maratonu, umarłby na półmetku.
Interesuje nas piątka. Proste.
ODPOWIEDZ