Interpretacja treningu siłowego. LiveChat Chabowski

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Daniell
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 164
Rejestracja: 19 paź 2015, 11:55
Życiówka na 10k: 43
Życiówka w maratonie: 3:41

Nieprzeczytany post

ppgg pisze:
Adam Klein pisze:Tak, to był trening Eliouda Kipchoge. Macie wybór. :)
Adam Klein a masz gdzieś linka do tego treningu?

BTW osobiście interesuje mnie trening siłowy, bo biegam 5-10km.

Tak sobie jeszcze pomyślałem w kontekście tego jak trenują pakerzy. I o tej ilości powtórzeń. Że jak oni robią masę, to robią małą ilość powtórzeń z dużym ciężarem a to uszkadza włókna mięśniowe, które się odnawiają i tak rośnie biceps. :-)

Pod bieganie to byłoby dobrze nie zwiększać masy, ale zwiększać siłę. Stąd ten mój tekst o liczbie powtórzeń. Gdzieś przeczytałem że między 8-12 to oni robią (pakerzy) to pod siłę.

Czyli byłoby pod rzeźbę-siłę-masę.

Jeszcze może być siła dynamiczna, siła statyczna. Ogólne to bez siły nie ma mowy o szybkim bieganiu. Tylko czymże jest ta owa siła. :hej:
Oglądałeś całość livechatu ? Jesli nie - polecam.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2017, 09:26 przez Daniell, łącznie zmieniany 1 raz.
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

ppgg pisze:
Adam Klein pisze:Tak, to był trening Eliouda Kipchoge. Macie wybór. :)
Adam Klein a masz gdzieś linka do tego treningu?

BTW osobiście interesuje mnie trening siłowy, bo biegam 5-10km.

Tak sobie jeszcze pomyślałem w kontekście tego jak trenują pakerzy. I o tej ilości powtórzeń. Że jak oni robią masę, to robią małą ilość powtórzeń z dużym ciężarem a to uszkadza włókna mięśniowe, które się odnawiają i tak rośnie biceps. :-)

Pod bieganie to byłoby dobrze nie zwiększać masy, ale zwiększać siłę. Stąd ten mój tekst o liczbie powtórzeń. Gdzieś przeczytałem że między 8-12 to oni robią (pakerzy) to pod siłę.

Czyli byłoby pod rzeźbę-siłę-masę.
Widze ze czytanie nie jest twoja mocna strona.


Jeszcze raz w skrócie i nie dla pakerów, tylko dla biegaczy:
ilość powtórzeń:
1-6 na sile
7-15 na mase
15+ na wytrzymałość siłową.
ppgg
Wyga
Wyga
Posty: 77
Rejestracja: 11 lis 2017, 12:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
ppgg pisze:
Adam Klein pisze:Tak, to był trening Eliouda Kipchoge. Macie wybór. :)
Adam Klein a masz gdzieś linka do tego treningu?

BTW osobiście interesuje mnie trening siłowy, bo biegam 5-10km.

Tak sobie jeszcze pomyślałem w kontekście tego jak trenują pakerzy. I o tej ilości powtórzeń. Że jak oni robią masę, to robią małą ilość powtórzeń z dużym ciężarem a to uszkadza włókna mięśniowe, które się odnawiają i tak rośnie biceps. :-)

Pod bieganie to byłoby dobrze nie zwiększać masy, ale zwiększać siłę. Stąd ten mój tekst o liczbie powtórzeń. Gdzieś przeczytałem że między 8-12 to oni robią (pakerzy) to pod siłę.

Czyli byłoby pod rzeźbę-siłę-masę.
Widze ze czytanie nie jest twoja mocna strona.


Jeszcze raz w skrócie i nie dla pakerów, tylko dla biegaczy:
ilość powtórzeń:
1-6 na sile
7-15 na mase
15+ na wytrzymałość siłową.
Wszystko ok, tylko Ci się chyba 2 z 1 pomyliła. ;-)

No ale ja się nie znam. Więc spróbuję tak jak napisałeś.
Awatar użytkownika
Daniell
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 164
Rejestracja: 19 paź 2015, 11:55
Życiówka na 10k: 43
Życiówka w maratonie: 3:41

Nieprzeczytany post

ppgg pisze: Wszystko ok, tylko Ci się chyba 2 z 1 pomyliła. ;-)
Nic mu się nie pomyliło ;)

Czy można w tygodniowym mikrocyklu mieszać wytrzymałość siłową z siła maksymalną ?
krzysfizjobiega
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 785
Rejestracja: 13 paź 2015, 21:00
Życiówka na 10k: 47:21
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wiecie co jest taka fajna książka "Współczesny trening siły mięśniowej" AWF Katowice 2009. Polecam.
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=53810][color=#BF0000]BLOG[/color][/url]
[url=http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=53812][color=#4000BF]KOMENTARZE[/color][/url]
[url=https://run-log.com/profiles/profile/KaliGr/][color=#4000FF]run-log.com[/color][/url]
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: Widze ze czytanie nie jest twoja mocna strona.


Jeszcze raz w skrócie i nie dla pakerów, tylko dla biegaczy:
ilość powtórzeń:
1-6 na sile
7-15 na mase
15+ na wytrzymałość siłową.
No faktycznie, tak jest.
Ale robiąc powtórzenia 7 czy 15, zwiekszasz również siłę, to tak jest, im ciężar jest cięższy i tym robisz mniej powtórzeń, a im cięzar jest mniejszy i robisz więcej powtórzeń, to zdolności z siły przechodząc na wytrzymałość.
W każdych powtórzeniach coś tam rozwijasz, ale zawsze jest właśnie te kilka procent siły bądź wytrzymałości.

ppgg pisze:
Tak sobie jeszcze pomyślałem w kontekście tego jak trenują pakerzy. I o tej ilości powtórzeń. Że jak oni robią masę, to robią małą ilość powtórzeń z dużym ciężarem a to uszkadza włókna mięśniowe, które się odnawiają i tak rośnie biceps. :-)

Pod bieganie to byłoby dobrze nie zwiększać masy, ale zwiększać siłę. Stąd ten mój tekst o liczbie powtórzeń. Gdzieś przeczytałem że między 8-12 to oni robią (pakerzy) to pod siłę.

Czyli byłoby pod rzeźbę-siłę-masę.
Nie bierz przykładu z kulturystów - ich dieta i ich trening jest daleki od prawdziwego zdrowia i atletycznej sylwetki [mam tutaj na myśli, nie tylko wygląd, ale wszystkie aspekty sprawności jak szybkość, siła, moc, dynamika, lokalna wytrzymałość mięśniowa, zwinność, gibkość, czas reakcji, odruch bezwarunkowy etc etc..., i nie mylić proszę tego z lekcjami krossfitu].

Oni jak robią masę, to robię 'MASE' [mięśniową + tłuszczową], GŁUpie podejście.
ppgg pisze:Dziwne jest to że ktoś kto jest długodystansowcem chce robić siłę jak dla krótko albo średniodystansowca.

Był tu kiedyś taki filmik jak Kenijczycy robią siłę. Na steperze, z ciężarkami 2x 1kg. Masa powtórzeń z niewielkim obciążeniem, i tak by to szło na logikę. Tym czasem tutaj widzę rozmowa jest o 3-4 powtórzeń w serii. To chyba na masę jest, bo zawsze myślałem, że na siłę, to się wykonuje 8-12 powtórzeń.

Ta ilość powtórzeń jest wbrew pozorom bardzo istotna, bo rozwija konkretne zdolności.
Tutaj masz, robię ten trening siłowy 2x w tygodniu i już 3 tydzień mija. W poniedziałki i piątki, a w środę co innego robię.
Plus do tego dorzucam w poniedziałek wyciskanie sztangi stojąc, a w piątek podciąganie z talerzami.

https://www.youtube.com/watch?v=Dr7DfCbLMwo
Daniell pisze:Witam serdecznie,

ostatnio oglądałem tegoroczne nagranie M. Chabowskiego ( link ) na temat treningu siłowego m.innymi dla biegaczy. Marcin sugeruje aby trening ten traktować dosłownie tzn. pracować nad siłą maksymalną; duże ciężary, krótkie powtórzenia. Nie przypomina to polskiej szkoły treningowej typu siła bardziej wytrzymałościowa, obwody stacyjne, duża ilość powtórzeń - de facto trening ten jest wytrzymałościowy.
Promowane są ćwiczenia jak martwy ciąg, przysiady bułgarskie, przysiady klasyczne, unoszenie sztangi ponad głowe stojąc, hip trusty, podciąganie na drążku.
Wczoraj byłem u siebie w mieście rozmawiać z trenerem od ciężarowców i był trochę zaskoczony, ale w pewnym momencie stwierdził, że może to być ok.

Nie wiem, jakie rezultaty przyniosło to Marcinowi, wiem, że niektórzy z Was mają z nim dobry kontakt. Czy trenowanie siły maksymalnej i wykorzystywanie jej w treningu biegowym może przynieść lepsze rezultaty niż trening siły wytrzymałościowej ? Czy ktoś to przerabiał ?
Treningi tego typu rzutują sądzę na szybsze bieganie ale pod maraton czy raczej krótsze typu 10km ?
Dzięki.
Trenowanie siły maksymalnej przez cały rok ?
Wątpię aby to był słuszne podejście, można zrobić 2-4 miesięczny blok pod tą umiejętność. Jak robiąc przez cały rok wyłącznie siłe maksymalną, to zatracimy szybkość, dynamikę, lokalną wytrzymałość mięsniową.
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
Awatar użytkownika
Daniell
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 164
Rejestracja: 19 paź 2015, 11:55
Życiówka na 10k: 43
Życiówka w maratonie: 3:41

Nieprzeczytany post

Yahoo świetny link.

Jaka jest w końcu konkluzja co do kolejności układania makrocykli co się tyczy treningów na siłowni ? Czy warto pierw trenoiwać siłe max. potem tą wytrzymałościową czy odwrotnie ...?
brujeria
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1060
Rejestracja: 30 lis 2009, 11:32
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Daniell

No i ten gość mówi (to samo co nasz kolega Bylon z forum) że podstawa to przysiad w pełnym zakresie ruchu. Ale po jakiego grzyba to jest tak ważne to już nie bardzo wiadomo.
Chodzi chyba przede wszystkim o zdrowie i uniknięcie kontuzji. Po prostu półprzysiad jest bardziej niebezpieczny. Teraz są badania i teraz to wiemy.
Based on biomechanical calculations and measurements of cadaver knee joints, the highest retropatellar compressive forces and stresses can be seen at 90°.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23821469

Choć z drugiej strony biegacze robią półprzysiady z dużo mniejszym obciążeniem (jeśli w ogóle z jakimkolwiek) niż kulturyści, czy trójboiści. Ciekawe więc czy bezpieczniej jest robić pełny przysiad z dużym obciążeniem, czy niepełny np. z 1/3 tego ciężaru.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Daniell pisze:Yahoo świetny link.

Jaka jest w końcu konkluzja co do kolejności układania makrocykli co się tyczy treningów na siłowni ? Czy warto pierw trenoiwać siłe max. potem tą wytrzymałościową czy odwrotnie ...?
Makro- czy mikrocykli?

Makrocykle periodycznie 2-3 miesiące w czasie budowania bazy. Potem tylko 1x na tydzień albo nawet rzadziej, no utrzymanie.

Mikrocykle juz o wiele ciężej cos zaproponować.
Awatar użytkownika
Daniell
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 164
Rejestracja: 19 paź 2015, 11:55
Życiówka na 10k: 43
Życiówka w maratonie: 3:41

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Daniell pisze:Yahoo świetny link.

Jaka jest w końcu konkluzja co do kolejności układania makrocykli co się tyczy treningów na siłowni ? Czy warto pierw trenoiwać siłe max. potem tą wytrzymałościową czy odwrotnie ...?
Makro- czy mikrocykli?

Makrocykle periodycznie 2-3 miesiące w czasie budowania bazy. Potem tylko 1x na tydzień albo nawet rzadziej, no utrzymanie.

Mikrocykle juz o wiele ciężej cos zaproponować.
Możliwości są nieograniczone widzę ...
Może inaczej lepiej jest teraz koncentrować się na sile max. powiedzmy kilka tygodni w okresie budowania bazy a potem siłą wytrz. czy może na odwrót ? A może jedno i drugie jednocześnie.
Człowiek kupuje gotowca np. Daniellsa a potem ma problem bo nie umie sam planować sezonu ...
Awatar użytkownika
Daniell
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 164
Rejestracja: 19 paź 2015, 11:55
Życiówka na 10k: 43
Życiówka w maratonie: 3:41

Nieprzeczytany post

brujeria pisze: Choć z drugiej strony biegacze robią półprzysiady z dużo mniejszym obciążeniem (jeśli w ogóle z jakimkolwiek) niż kulturyści, czy trójboiści. Ciekawe więc czy bezpieczniej jest robić pełny przysiad z dużym obciążeniem, czy niepełny np. z 1/3 tego ciężaru.
Wydaje mi się że należało by zadać pytanie co ćwiczy : siłę maksymalną (duże ciężary) czy siłę wytrzymałościową (mniejsze ciężary).
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Na końcu warto też zadać pytanie - jakie to ma przełożenie na bieganie.
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Na końcu warto też zadać pytanie - jakie to ma przełożenie na bieganie.
Oj tam, ty zawsze w tym samym kierunku się obracasz.
Moim zdaniem ćwiczenie przez cały rok jednej cechy motorycznej to takie sobie. Należy rok zaplanować tak, aby urozmaicać. A dalej kolejne lata nalezy dobrze rozpocząc.
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zgadza się. Ten sam kierunek oznacza specjalizację ruchową. To stoi w kontrze z crosfItem i modną wszechstronnością, ale specjalizacja nie wyklucza trenowania różnych zdolności motorycznych.
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Zgadza się. Ten sam kierunek oznacza specjalizację ruchową. To stoi w kontrze z crosfItem i modną wszechstronnością, ale specjalizacja nie wyklucza trenowania różnych zdolności motorycznych.
Co tak się boisz crossfitu? Zagraża twojej branży ?
zamiast pull ups butterfly robisz pull ups w hollow body.

Zamiast przysiadów z nogami bardzo szeroko, to robisz przysiady ze stopami równolegle.

Zamiast handstand push ups z wybiciem nóg przy ścianie to robisz te ćwiczenie siłowo, bez wybicia.

Jaki problem masz? Modyfikacji nie umiesz zastosować ?

Bycie wysportowanym nie oznacza biegać biegać i biegać. I coś tam porobić na core i mięśnie.
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
ODPOWIEDZ