Półmaraton i asfalt

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
tookie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 40
Rejestracja: 08 kwie 2013, 12:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Hej drodzy.

W kwietniu biegne połówke w Poznaniu i bedzie to moje pierwsze 21km w biegu ulicznym. Biegam juz sporo lat, mam za soba kilka trailowych połówek. Mieszkam na wiosce i moje treningi to 100% las, szutr i piach. Waże 110kg biegam 5:15min/km bez szaleństw.

No i tu zaczynaja sie schody. Do zawodów pozostalo 3 tyg a mnie coś ruszyło żeby sprawdzić ten asfalt. Nigdy po nim nie biegałem. Znalazłem droge gminna i machnalem 10km w tempie 5:15 w 100% po asfalcie. dobrze sie biegło. Tylko problem mam dzisiaj na drugi dzien bo nogi wchodza mi do tyłka nie mówiąc o kolanach. Pierwszy raz bola mnie stawy a nie miesnie.

Moje buty to Nimbusy i biegam w nich od numerku bodajże 17 teraz mam 25, przebieg to 150km po szutrze wiec nie sa wywalone.

Moje pytanie brzmi: co moge zrobic, aby przebiec połówke w Poznaniu i wstać na drugi dzień z łóżka? Dzieki…
New Balance but biegowy
mariokej
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 210
Rejestracja: 08 mar 2016, 14:45
Życiówka na 10k: 40:55
Życiówka w maratonie: 3:14:45

Nieprzeczytany post

W 3 tygodnie kupić inne buty i pewnie zdążysz je jeszcze obiegać. Może Hoki z grubą podeszwą? Tylko one drogie i szybko się niszczą. Wymyśl inne.
Polecieć ten półmaraton w tempie 6:00 i nie poczujesz stawów.
Polecieć ostro z satysfakcją i przeboleć te 2 dni później.
Powodzenia!
Start: 2015
10 km - 40:55 (V 2019)
HM - 1:31:53 (III 2019)
M - 3:14:44 (IV 2019)
John90
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2024, 16:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Gratulacje za podjęcie wyzwania! Oto kilka sugestii, które mogą pomóc Ci przygotować się do biegu i zminimalizować dyskomfort po nim:

Zmniejsz intensywność: Biorąc pod uwagę, że jesteś nowy w bieganiu po asfalcie, warto zacząć od mniejszej intensywności i stopniowo ją zwiększać12. Możesz zacząć od krótszych dystansów i wolniejszego tempa, a następnie stopniowo zwiększać dystans i tempo.

Zmiana obuwia: Twoje obecne buty mogą nie być odpowiednie do biegania po asfalcie. Rozważ zakup butów specjalnie zaprojektowanych do biegania po twardej nawierzchni, które mają dodatkowe amortyzacje. Pamiętaj, aby dobrze dopasować buty i dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nich przed biegiem.

Trening siłowy i rozciąganie: Regularne ćwiczenia siłowe i rozciągające mogą pomóc wzmocnić mięśnie i stawy, co z kolei może pomóc zmniejszyć ryzyko urazów i bólu po biegu127.

Odpoczynek i regeneracja: Po biegu ważne jest, aby dać swojemu ciału czas na odpoczynek i regenerację. To może obejmować odpowiednie nawodnienie, zdrowe odżywianie, masaż, stosowanie lodu na bolące miejsca, a także odpowiednią ilość snu891011.

Konsultacja z lekarzem: Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu treningowego, zwłaszcza jeśli doświadczasz bólu stawów1.

Pamiętaj, że każdy jest inny, więc to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i dostosować swoje treningi do swoich indywidualnych potrzeb i celów. Powodzenia!
Norbert1991
Wyga
Wyga
Posty: 115
Rejestracja: 18 sty 2016, 09:50
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

mariokej pisze: 27 mar 2024, 10:32Może Hoki z grubą podeszwą? Tylko one drogie i szybko się niszczą.
Ale komu się szybko niszczą? Tobie? Nie ma co uogólniać. Dla mnie nie ma lepszych butów, niż firmy Hoka. Mam i asfaltowe i w teren i żadnych innych nie chcę, a biegałem i w Nike, Adidasie, Saucony i Salomonach w teren.
Awatar użytkownika
weuek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1591
Rejestracja: 07 paź 2022, 16:56
Życiówka na 10k: 42
Życiówka w maratonie: 3:55
Lokalizacja: Podkarpacie

Nieprzeczytany post

Po 600 km robi się wyklepany kapeć (ważę 65 kg). A inne spokojnie ponad 1000 km zachowują u mnie cechy "biegalności".
Nie umiem biegać, ale bardzo lubię. W szkole nigdy nie ukończyłem biegu na 1km, a w 2023. roku przebiegłem 3714 km. Nie robię planów i jest mi z tym dobrze.
tookie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 40
Rejestracja: 08 kwie 2013, 12:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

mariokej pisze: 27 mar 2024, 10:32 W 3 tygodnie kupić inne buty i pewnie zdążysz je jeszcze obiegać. Może Hoki z grubą podeszwą? Tylko one drogie i szybko się niszczą. Wymyśl inne.
Polecieć ten półmaraton w tempie 6:00 i nie poczujesz stawów.
Polecieć ostro z satysfakcją i przeboleć te 2 dni później.
Powodzenia!
Dzieki. Zejde z tempem mysle ze wlasnie w okolice 6 min. Liczy sie dla mnie komfort po biegu. Pracuje sporo na nogach (jestem drwalem)
TomekM
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2007, 23:09
Życiówka na 10k: 37:45
Życiówka w maratonie: 2:59:53
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

John90 pisze: 27 mar 2024, 12:34 Zmiana obuwia: Twoje obecne buty mogą nie być odpowiednie do biegania po asfalcie. Rozważ zakup butów specjalnie zaprojektowanych do biegania po twardej nawierzchni, które mają dodatkowe amortyzacje. Pamiętaj, aby dobrze dopasować buty i dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nich przed biegiem.
Przecież pisał, że ma Nimbusy 25, buty z dużą amortyzacją na asfalt... więc to raczej nie kwestia butów
TomekM
Slawcio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1314
Rejestracja: 10 lip 2017, 06:06
Życiówka na 10k: 39:40
Życiówka w maratonie: 3:02:02
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nieprzeczytany post

TomekM pisze: 28 mar 2024, 22:12 Przecież pisał, że ma Nimbusy 25, buty z dużą amortyzacją na asfalt... więc to raczej nie kwestia butów
Ale John tworząc promta do ChatuGPT o tym nie wspomniał.
Co za czasy....
KISS (Keep It Simple, Stupid)
ODPOWIEDZ