Komentarz do artykułu Czy Usain Bolt pobije rekord świata na

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach

Czy wg Ciebie Usain Bolt pobije Rekord Świata na 400m ?

TAK
21
60%
NIE
14
40%
 
Liczba głosów: 35
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
bebej
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2102
Rejestracja: 01 lis 2004, 09:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Przeźmierowo koło Poznania
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Michał Bebejewski - ................. :oczko: : oczywiscie, że to wrózenie z fusów, bo nie znam goscia, ale raczej nie pobije rekordu MJ, nie widziałem jeszcze tak wybitnego sprintera, który by miał rekordy na 100, 200 i 400. Dlaczego jeszcze się taki nie narodził? - wg mnie fizjologia jest odpowiedzia na to pytanie. Aha te wyliczenia to jeszcze moze by się sprawdziły dla wybitnego 200 metrowca takiego jak Urbaś, który nigdy nie został wybitnym 100 metrowcem, ale raczej zabawy w matematyków i ze wzorami sie nie sprawdzą dla typowych sprinterów na stówkę.
piotras
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 220
Rejestracja: 11 gru 2001, 21:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

W bieganiu jest specjalizacja. Czyli biegasz 100m i 200m lub 400m.

Żeby pobić rekord świata na 400m Usain musiałby trenować specjalistycznie pod 400m. Wtedy ucierpiałyby jego wyniki na 100m i 200m. Z tego co pamiętam w biegu finałowym na 200m w Pekinie to rekord świata został pobity "tylko" o 0,02s. Widać było że w końcówce trochę postawiło Usaina tzn usztywnił się i bieg ten nie była tka łatwy ja 100m. Widać pewne braki wytrzymałościowe:)

Widzę dla niego dwa rozwiązania:
a) trenuje nadal 100m/200m a 400m biegnie z marszu.
b) jest już znudzony krótszymi dystansami i specjalizuje się (czasowo/) pod 400m żeby pobić rekord świata.

Jak będzie to zobaczymy:)

A co do Johnsona to napweno nie jest zadowolony z tego że ktoś naruszył jego rekord. Rekord to czasowa nieśmiertelność. Tak dla ciekawości rekord Michaela Jonhsona na 100m wynosi 10,09s i jest z 1994 roku. W tamtym roku Michael pobiegł 400m w 43,90.
Awatar użytkownika
ssokolow
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1810
Rejestracja: 13 lis 2006, 00:22
Życiówka na 10k: 48:35
Życiówka w maratonie: 4:04:02
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

mato jak się to czyta... ;-) to aż to jest trudne do wyobrażenia ;-) o ile potrafię sobie wyobrazić kogoś trenującego 1 sezon żeby z 2:09 zejść do 2:08 w maratonie... o tyle poprawa o 0,02 s wydaje mi się takim mgnieniem oka ;-) że chyba nawet posiadając taki potencjał - nigdy nie zmusił bym się do treningu.
(oczywiście nie mam potencjału ale staram się sobie wyobrazić motywację takiego człowieka)...

Trzeba przyznać że jednak biegacze są "dziwni" ;-)
Szymon
Obrazek
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

400m biega się w dużym stopniu "z charakteru". Bolt ma genialną szybkość i fantastyczny luz- obie cechy niezbędne do bicia rekordów na jedno kółko. Ale czy ma charakter żeby znieść katorżniczy trening wytrzymałości beztlenowej i by nie pękać gdy film się rwie na ostatnich metrach?... Tego nie wie nikt.
Awatar użytkownika
Nagor
Ekspert/Trener
Posty: 3438
Rejestracja: 09 paź 2007, 17:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Słupsk

Nieprzeczytany post

Mnie też się wydaje, że on jest trochę za bardzo wyluzowany. Ostatnio miał wypadek, bo jechał jak wariat nowym, sportowym wozem. Wkrótce startuje w pokazowym wyścigu na 150m na ulicy, do tego ma masę różnego rodzaju spotkać, wyjazdów, reklamówek itd. Widać, że zajmuje go zbyt wiele rzeczy, nie wiem, czy będzie w stanie skupić sie na treningu.

A z drugiej strony - nie przesadzajmy też z ciężkością tego treningu pod 400m. Trenując pod 800m często rozmawiałem i biegałem z chłopakami, którzy biegali 400m na mniej więcej moim poziomie: 48-51s. Oni owszem, więcej czasu spędzali na siłowni, ale sam trening nie był przerażający. Wiele odcinków biegałem z podobną szybkością, a na dużo krótszych przerwach, do tego pod 800m dochodziła długa siła biegowa i sporo męczących treningów wytrzymałościowych. Z mojego punktu widzenia trenowanie 400m wygląda na pełen luz - przychodzi sie na stadion, macha kilka odcinków na maksa lub prawie na maksa, w przerwach spacerek, opalanie - żyć nie umierać. Dla mnie sesje pod 400m to był odpoczynek, przede wszystkim psychiczny. Naprawdę nie ma porównania do biegania ciężkich, beztlenowych treningów na krótkich przerwach, jak to jest pod 800m, np 6x600m na przerwie 2 minuty czy 3x400m na 3 minuty - to jest dopiero rzeź.
Gramowicz
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 175
Rejestracja: 05 kwie 2009, 19:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Książ Wielki

Nieprzeczytany post

Jak dla mnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że da radę. A że jest wyluzowany, no akurat taki typ człowieka, byłby spięty to by się mówiło że jest taki, a nie inny. UB pokazał że potrafi, czy pokaże więcej, myślę że tak ;)
"Uprawianie sportu nie może być przymusem
Czymś sztucznym w życiu
Sportowcowi potrzebna jest ambicja
Pasja, wola walki i bystrość umysłu"
---------------------------------------------
Ciężko pracuje by być lepszym, dlatego nim się staje.
Awatar użytkownika
bebej
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2102
Rejestracja: 01 lis 2004, 09:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Przeźmierowo koło Poznania
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Cieżar gatunkowy, trenerze Nagorze, treningu 400 metrowca nie polega na ilosci przebytych kilometrów podczas tempa, ale na jakosci tego treningu czyli intensywnosci, ale rzeczywiscie trudno oceniać takie sprawy. osobiscie najwiiekszy zgon miałem po cztrerystu metrach - sciana mnie dorwała na kilka metrów przed metą - dawała sie jescze we znaki przez 2 godziny i to tak że chciałem umrzeć - na 800 metrów biegałem sporadycznie za juniora, ale tez pamietam to z lat juz dosc odległych jako jakąs masakrę choc troche inną. Nie ma co porównywac rodzajów zmeczenia - jedno jest pewne na 100 nie ma szansy na takie zgony - to fakt.
Aha po maratonie miałem do czynienia z bolesnoscia miesniowa.- tyle ze dosc długą :oczko: serce nie chciało wyskoczyc z klatki piersiowej, ból był na zasadzie totalnego wycieńcienia ale nie rorwywał trzewi od środka i trudno tutaj o porównania Tak samo jak trudno trenować pod 100 i 400 metrów. :oczko:
KRZYSIEKBIEGA
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 512
Rejestracja: 16 sty 2008, 22:22
Życiówka na 10k: 31.16
Życiówka w maratonie: 2:23;47

Nieprzeczytany post

Dodam że Bolt jak i multirekordzista świata Haile Gebreselassie startują już w najbliższą niedzielę w Manchesterze. Z tego co wyczytałem to Bolt w Manchesterze pobiegnie 100 metrów
Żyje po to, by biegać
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Szanse na to że pobiegnie w końcu te 400m są pewnie ciągle większe, zwłaszcza po takich namowach Johnsona.
Mam nadzieję. :)
http://bieganie.pl/?show=1&cat=11&id=1627
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ktoś sprawdzał kadencję Bolta na 400m?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Na pewno rzadsza niż Johnsona. :)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12431
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A czy porównywalna z Bekele na 5000m? bo jakby tak przymrużyć oczy, to w biegu wyglądają podobnie - taki pół metra wyższy Bekele. Różnią się tylko po starcie i na mecie, gdzie Bolt buja się jak gwiazda futbolu amerykańskiego. hahaha
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Cos w tym jest ale czuje że doszukujesz sie przez to dowodów na to, że to jest jedna spójna idealna sylwetka dla prawie każdego dystansu.
Bekele jest najlepszy ale Ci Kenijczycy którzy są zaraz za nim też są dobzi a biegają inaczej.
ODPOWIEDZ