Pierwsze buty

Tadeus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2007, 21:50

Nieprzeczytany post

Witam

pisze, poniewaz miesiac temu zaczalem biegac i obecnie stoje przed najwazniejszym zakupem - musze wybrac buty ;]

Mam 23 lata, waze 78kg, wzrostu mam 180cm
Biegam jakies 3-4 razy w tygodniu po lesie niedaleko domu.
Trasa to glownie piach, doly i srednie wzniesienia, wiec podejrzewam, ze przydaloby mi sie cos do traila (o ile taka kategoria istnieje i nie wymyslil jej tylko Decathlon :>).
Co do mojej formy, to jest bardzo srednio, generalnie jestem alergikiem, wiec stosunkowo czesto lapie zadyszke. Poza tym od poltora roku nic nie trenowalem (poza basenem raz w tygodniu). Jesli chodzi o bieganie to biegam bez przerwy jakies 20 minut, przerwa i nastepne 15 - ze wzgledu na bardzo urozmaicony teren ciezko stwierdzic ile tego wychodzi w kilometrach ;]
Najchetniej wybralbym jakies buty w okolicach 250zl ale jesli za niewiele wiecej da sie dostac cos znacznie lepszego, to moge przekroczyc i trzysta.

Poki co probowalem sporzadzic odcisk stopy na podstawie tego co wyczytalem w Runners World ale malo wyraznie to wyszlo i z tego co widze to mam podbicie normalne (probowalem spojrzec tez ktora strona buta jest wyrazniej zuzyta ale nie doszedlem do zadnych wnioskow). Jednak gdy biegam w moich starych butach (jakies normalne miejskie reeboki) to czuje ze sopy wyraznie zsuwaja mi sie do srodka i deformuja lekko but. (czyli rozumiem ze dosc ostro pronuje?)

Generalnie zastanawiam sie czy faktycznie potrzebne mi buty do traila, czy starcza normalne. Jak pomysle o niektorych miejskich chodnikach to wcale nie sa prostsze od sciezek u mnie w lesie ;]

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomysly ;]
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wystarczą Ci buty wcale nie trailowe.
Co do pronacji - 80% społeczeństwa pronuje.
Dlatego bezpieczniej będzie jełsi kupisz sobie buty stabilizujące.
Co do ceny - to najlepiej by było trafić do jakiegoś tzw Outletu.
W Warszawie w Ursusie albo w Piasecznie jest.
W innych miastach - nie wiem.
Tam napewno można w przyzwoitej cenie dostać Adidas Supernova Trail - trailowe i stabilizujące. Były by pewnie dobre i nie za drogie.
Jest jeszcze trochę modeli ale Decathlonowego nazewnictwa nie znam, choć pewnie to Kalenji jakieś przyzwoite modele robi.
Tadeus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2007, 21:50

Nieprzeczytany post

Dzieki za szybka odpowiedz ;]

Co do Kalenji (czyli tej calej marki Decathlonu) to czytalem ze ich buty sa corpawda wygodne ale kupa osob twierdzi ze szybko sie zuzywaja.

A jesli chodzi o outlet, to dobrze sie sklada, poniewaz akurat jestem ze stolicy. Tylko ze nie wiem czy spotkam tam sprzedawce, ktory bedzie mi w stanie dobrze doradzic, wolalbym w sumie jakis porzadny sklep sportowy, z drugiej strony tam jest pewnie duzo drozej..

A takie by byly na przyklad dobre ? Te pierwsze wygladaja ciekawie.

http://www.bednarek-sport.pl/index.php? ... tw_id=1185

http://www.bednarek-sport.pl/index.php? ... &tw_id=400

Z tego co sie domyslam, to te pierwsze maja lepsza amortyzacje i sa do twardego gruntu (asfalt) a te drugie sa ciezsze i twardsze w teren ? (na stronie firmy pisza, ze nawet czesciowo zimowe..).. i badz tu madry ;]
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Nie rozumiem jakiej porady oczekujesz w sklepie ?
Sklepowi zalezy przedewszystkim żeby sprzedać.
To jeszcze chyba nie jest ten moment w którym mali sprzedawcy prywatni są w stanie pozbyć sie krótkoterminowego patrzenia na klienta a duze sieci mają taką rotację pracowników że nie opłaca im się ich szkolić.

Jak idziesz do sklepu to Ty musisz wiedzieć czego chcesz.
Jeśli Adidas - to jakiś model Control (lub Supernova Trail).
Jeśli Asics - to wziąłbym w tej cenie 1120.
tomasz

Nieprzeczytany post

Arctic są tylko na nawierzchnię śniegową. Mają kolce.
Fredzio myślisz, że 2120 są warte dodatkowych 50zł?
Tadeus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2007, 21:50

Nieprzeczytany post

tomasz pisze:Fredzio myślisz, że 2120 są warte dodatkowych 50zł?
Z tego co widze to tu

http://www.bednarek-sport.pl/index.php? ... tw_id=1185

i tu

http://www.bednarek-sport.pl/index.php? ... tw_id=1153

roznica jest 10zl. Na stronie producenta 25 euro.

Chyba ze cos przeoczylem albo to blad ;]
tomasz

Nieprzeczytany post

Tadeus pisze:
tomasz pisze:Fredzio myślisz, że 2120 są warte dodatkowych 50zł?
Z tego co widze to tu

http://www.bednarek-sport.pl/index.php? ... tw_id=1185

i tu

http://www.bednarek-sport.pl/index.php? ... tw_id=1153

roznica jest 10zl. Na stronie producenta 25 euro.

Chyba ze cos przeoczylem albo to blad ;]
Do nie dawna było inaczej. Przepraszam za przeoczenie. W taki razie kupuj 2120 bez zastanowienia. No ja bym jeszcez pomyślał nad Mojave lub Trabucco. Ile % biegasz po asfalcie a ile po trudnym terenie?
Tadeus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2007, 21:50

Nieprzeczytany post

A z boku na tej samej stronie jest nadal stara cena 349zl ;]

Wlasnie czytalem o tych butach 2120 i 1120 na runners world i zgodnie z opiniami 2120 daja wiecej miejsca na boki (ja mam dosc waskie stopy) i wewnetrzna gabka stabilizacyjna jest przesadzona i tworzy odciski. Ludzie generalnie skarza sie, ze mimo patentow nie takie dobre jak starsze serie.

Za to 1120 maja praktycznie same pozytywne komentarze - mimo, ze duzo mniej, wiec mozliwe, ze to przypadek ze tylko pozytywne ;]

Dzisiaj bede mial okazje przymierzyc i jedne i drugie, to zobacze, co bedzie wygodniejsze.. na pewno 1120 sa troche ladniejsze (mniej blyszczace) :)

Obecnie biegam jakies 80% po sciezkach lesnych i reszte po asfalcie. Ale to moj pierwszy miesiac biegania, wiec moje trasy moga sie jeszcze spokojnie zmienic. (Podejrzewam ze w zimie na przyklad duzo tras bedzie nie do pokonania (drogi pochyle "w bok" i lod w lesie, to cos z czym nie radza sobie nawet moje buty trekkingowe) :D
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Róznica jaka między nimi jest - to tylko ten Impact Guidance System - czyli ta konstrukcja która ma "prowadzić" twoją stopę w trakcie uderzenia i fazy odbicia.
To jest teoria.
Co do praktyki to jak czegoś takiego słucham to zawsze chciałbym pogadać z projektantem który cos takiego wymyślił, zęby mnie przekonał, ze to nie jest tylko jakis marketingowy trick ale coś naprawde wartościowego.

Może jak już ruszymy to uda mi się jakos dotrzeć do projektantów żeby ich popytać.
Awatar użytkownika
Buddy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 426
Rejestracja: 26 lip 2006, 00:56
Życiówka na 10k: 35:20
Życiówka w maratonie: 2:47:38

Nieprzeczytany post

FREDZIO pisze:Róznica jaka między nimi jest - to tylko ten Impact Guidance System - czyli ta konstrukcja która ma "prowadzić" twoją stopę w trakcie uderzenia i fazy odbicia.
To jest teoria.
Co do praktyki to jak czegoś takiego słucham to zawsze chciałbym pogadać z projektantem który cos takiego wymyślił, zęby mnie przekonał, ze to nie jest tylko jakis marketingowy trick ale coś naprawde wartościowego.

Może jak już ruszymy to uda mi się jakos dotrzeć do projektantów żeby ich popytać.
Fredzio - na biegajznami pisze projektant obuwia. Projektowal Asicsy 1090 i teraz robi dla Adidasa.
Zreszta poznalismy sie osobiscie w zeszla sobote i pokazywal mi nawet
"swoje" buty w wieelkim outlecie "adasia" tam "u nich" :-)
Bardzo sympatyczny i kontaktowy.

Cholera znowu wydalem kupe kasy, ale warto bylo...
Tadeus
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2007, 21:50

Nieprzeczytany post

Ok, po paru wizytach w warszawskich sklepach wybralem w koncu asics 1120. Chcialem niebieskie - wyszly czerwone ale jakos przezyje ;]
Z wszystkich, ktore testowalem wydawaly sie zdecydowanie najwygodniejsze i najlepiej dopasowane do mojej stopy. Oczywiscie czas i kilometry pokaza czy pierwsze uczucie bylo wlasciwe ;]

Ogladalem jeszcze pare modeli trailowych ale generalnie byly duzo twardsze i mialy tendencje do uciskania mi stopy z boku albo od dolu przy srodstopiu.

Aktualnie patrze na metke od butow i widze ze skory to tam wogole nie ma.. same tekstylia i syntetyki. Starczy to przemywac lekko ciepla woda z mydlem, czy da sie jeszcze jakos lepiej zadbac o zywotnosc buta ?
Bydlakos
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 35
Rejestracja: 28 paź 2006, 21:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Somewhere

Nieprzeczytany post

Hmmm... Ja biegam w butach firmy asics, To jest firma zaufana przez wielu sportwców. Buty są bardzo dobre. Polecam. U Bednraka kupowałem i nie mam żadnych zastrzeżeń. Uważaj aby ich nie rozerwać o jakieśkorzenie. Sąbardzo wytrzymałe. Wystarczy gąbka i woda. Uzywaj łyżek do zakładania i ściągania butów, bo mi sie szybko tyły wytarły. No ale robie jużtroche tych kilometrów.
Bieganie jest tym co kocham najbardziej, jest dla mnie powietrzem w moich płucach, krwią płynącą w żyłach, dawką endorfin, źródłem szczęścia i celem samym w ...
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ja w życiu butów nie myłem.
Ale o tym już kiedyś była "awantura" na tym forum :)
tomasz

Nieprzeczytany post

FREDZIO pisze:Ja w życiu butów nie myłem.
Ale o tym już kiedyś była "awantura" na tym forum :)
Ale przecież to śmierdzi po czasie :echech:
Ja swoje płykam w wodzie pod dużym ciśnieniem. Nastpępnie wkładam do pralki, nastawiam na wirowanie + płukanie i gotowe.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Hmm. No nie wiem. Swoich butów biegowych nigdy nie wąchałem :) a w domu nic nie śmierdzi.

A buty do garnituru myjesz ? Tam noga gorzej oddycha i pewnie też się nieźle poci.
ODPOWIEDZ