Zmiana - zamiast roweru bieganie

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
Aston
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 28 lis 2002, 23:30

Nieprzeczytany post

Na wstępie pragne się przywitać bo po raz pierwszy piszę na tej liście.
Dużo jeżdże na rowerze jednak gdy zaczyna się zimowa chlapa nie jest to zbyt przyjemne. Jeżdżę rano - pomiedzy 5 a 7 /teraz jest to ciena noc/ z reguły po okolicach W-wy, MPK /Maz. Park Krajobrazowy/. Chciałbym więc rozpocząć przygodę z bieganiem. Mam małą pronację więc w/g wskazówek tu zawartych potrzebuję buty amortyzujące. Zupełnie nie znam asortymentu więc proszę o podpowiedź jak oznaczane są  takie buty abym sam bez pomocy personelu sklepu mógł wybrać buty odpowiednie dla mnie. Proszę ewentualnie o podanie adresów sklepów w których sprzedawcy znają się na rzeczy w Warszawie lub Białymstoku.
Pozdrawiam
Aston
The Way Out
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wszystkie buty maja amortyzację, ty potrzebujesz stabilizacji.
Z tego co wiem w naszych sklepach(przynajmniej w Warszawie) jest dostepny but Asics GT-2070 lub Asics GT-1070 0 1070 jest trochę tańszy, którys z tych modeli widziałem w sklepie Decathlon.
Bardzo dobre opinie sa o Asics Gel DS Trainer VII - chociaz jego wygląd jest dość kontrowersyjny - był na Broniewskiego, telefon znajdziesz w dziale sprzęt w Bieganie.pl
Dawno nie chodziłem po sklepach z butami.
Chyba najwieksza kolekcję w poslce ma Adidas. Np. sa chyba u nas Supernova Trail albo Response Trail - akurat na ten okres jesienno/zimowy - chociaz mi akurat dobrze się w nich nie biegało. Ale to zależy od nogi indywidualnie.
Generalnie powinieneś znaleźć buty które należa do kategorii Stability bądź Motion Control (a nie Cushion).

(Edited by FREDZIO at 5:49 pm on Nov. 29, 2002)
Awatar użytkownika
BoL
Wyga
Wyga
Posty: 148
Rejestracja: 08 maja 2002, 00:35
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wodzislaw Sl.

Nieprzeczytany post

A to ciekawe. Jak na razie wszyscy, gdy bylo o butach, to o amortyzacji mówili. O stabilizacji czytałem w przypadku bucików NB. Mógłbyś wyjaśnić dlaczego ta stabilizacja jest tak ważna?
BoL (GG 1209329)
Aston
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 28 lis 2002, 23:30

Nieprzeczytany post

Wedlug wskazowek zawartych na tych stronach mam unikac butow motion control!!!!
Aston
The Way Out
Awatar użytkownika
lukasz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 256
Rejestracja: 14 lis 2001, 12:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Katowice Tysiąclecie

Nieprzeczytany post

Aston zajrzyj do do działu Sprzęt chociażby tutaj albo tez tutaj, na pewno znajdziesz jakies buty odpowiednie dla siebie. Tylko musisz pamietac zeby takim testom nie wierzyc bezkrytycznie, jak Ci jakis but nie bedzie pasował już podczas mierzenia to go nie kupuj - choćby wszystkie testy internetu na niego wskazywały ;) .
Ja mam pronacje normalna z tendencja do supinacji . Do tej pory biegałem w butach cushion, teraz mam New Balance 714 i bardzo sobie je chwale.  
łukasz
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Aston
Mozesz podac link do miejsca gdzie jest sugestie, że motion-control to nie dla Ciebie?

A wszyscy mówili o amortyzacji, bo to jest najbardziej podstawowowa sprawa jaką każdy but musi posiadać - żeby Ci nóżka łagodnie na ziemi ladowała w uproszczeniu mówiąc.
A stabilizacja ma powodować, że kostka w trakcie zetknięcia z podłożem na boki nie będzie Ci się gibała.

Z pronacją to jest tak, że długo sobie z tego sprawy możemy nie zdawać - dopiero kiedy nas zaczyna boleć (na przykład Achilles) zaczynamy szukac przyczyny i okazuje się, że mamy pronację.

Ja w tym roku pierwszy raz zobaczyłem jak mi stopa "pronuje" na filmie. Bardzo nieprzyjemnie to wygładało.

A poniżej zamieszczam moją "przygodę" ze stabilizacją, wyciętą z opisu jednego buta który zrobiłem.

Biegaczem jestem o niedługim stażu _ regularnie biegam dłuższe dystanse od lipca 2001. Po kilku tygodniach poszukiwań znalazłem buty, które wydały mi się dosyć wygodne, nareszcie mnie nie obcierały  Adidas Trail Response. Biegałem sobie w nich z równą przyjemnością po szosie jak i lesie. Im dłużej biegałem tym jednak bardziej czułem ból ścięgna Achillesa. Późną jesienią był on już tak poważny, że zdecydowałem się pójść do lekarza sportowego (jestem znanym na Warszawskich Bielanach hipochondrykiem).
Lekarz obejrzał, zrobiliśmy USG _ i diagnoza była taka, że mam lekką pronację (zbytnie odchylanie się kostek do środka w momencie zetknięcia z podłożem _ zwłaszcza prawej stopy), jest lekkie zapalenie, musze ograniczyć chwilowo bieganie i odbyć rehabilitację. Ponieważ jednak nadeszła zima, obciążenia biegowe były mniejsze, do wiosny wszystko się uspokoiło. Na wiosnę kupiłem jakieś bardzo tanie (na wyprzedaży) buty NIKE. Pobiegłem sobie w nich raz. Wszystko było OK! Następnego dnia pobiegłem w TRAIL Response _ i co się stało?? Ból Achillesa od razu powrócił! Następnego dnia _ NIKE _ Achilles OK. Potem znów Adidas i znów ból. Doznałem oświecenia: biegałem dotychczas w nieodpowiednich butach!!! Swoją drogą dziwne jest, że sportowy lekarz (Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej) nawet mi nie zasugerował, że być może biegam w nieodpowiednich butach.

(Edited by FREDZIO at 11:39 am on Dec. 2, 2002)
festin
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 244
Rejestracja: 12 cze 2002, 13:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Pruszków

Nieprzeczytany post

Aston - nieporozumienie wyniknelo chyba z twojego niezbyt precyzyjnego okreslenia "mala pronacja". Jak rozumiem z dlaszej czesci wywodu oznacza to w tym przypadku "za mala pronacje", a Fredzio odczytal to chyba jako "troche pronacji za duzo" ;)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

No rzeczywiście, pewnie tak.
Aston
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 28 lis 2002, 23:30

Nieprzeczytany post

Tak właśnie to wygląda. Według wskazań na stronie - MAM MAŁĄ PRONACJĘ. Moje pytania o buty wynikaja stąd, że do jazdy na rowerze /jeżdżę w pedałach zatrzaskowych/ również poszukiwałem właściwych butów przez dłuższy czas. Dopiero za trzecim razem udało mi sie dokonać właściwego wyboru a przecież przy jeździe na rowerze nie wystepują takie obciażenia. Chciałbym uniknąć takiej sytuacji ale i tak prawdopodobnie sie to nie uda. Oglądałem i przymierzałem kilka modeli, może je wymienię:
Adidas - Tremello? Kumasi? Ozweego 5M
Asics - GT 20 70
Nike - Air Storm Pegasus
Z tych wszystkich najbardziej odpowiadały mi Nike. Tylko że co innego pospacerować po sklepie a co innego pobiegać.
Aston
The Way Out
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Zapytaj się Radka Wieliczko - główny expert od butów a ostatnio kupił sobie właśnie Stormy Pegasus
Awatar użytkownika
lezan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 555
Rejestracja: 20 cze 2001, 04:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Australia

Nieprzeczytany post

Ozeego i 2070 sa Ok dla pronatorow. Ostroznie z Pegasus bo sa one z kategorii cushioned- dla supinatorow- ale musze zaznaczyc ze nie jestem pewien co do Storm Pegasus. Widzialem je w sklepie- wygladaja jak wersja trail modelu Pegasus.
If God invented marathons to keep people from doing anything more
stupid, triathlon must have taken Him completely by surprise
ODPOWIEDZ