Płaskostopie poprzeczne

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
ArthurP
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 680
Rejestracja: 14 sty 2002, 13:29

Nieprzeczytany post

Z płaskostopiem poprzecznym , biegałem na przodach stóp (zostało mi po średnich na tartanie).
Przez 7 ubiegłych lat (odkąd prowadzę dzienniczek)ok. 15 tys. km, w tym 9 maratonów, wszystko na przodach s.
Skutek:
Od 6 miesięcy nie biegam. Przerwałem licząc na poprawę zdrowia- bez rezulatatu. Mam nadal pieczenie przedniej podeszwy i ból III-ciej kości śródstopia. Dziś wiem że lądowanie na przodach może być groźne. Niestety nikt mnie nie uprzedził, że przeciążanie przodów przy p. poprz. poszerza przodostopie i obniża łuk poprz. Teraz moja stopa nie trzyma się na zewnętrznych kościach. Całe podparcie jest na środku a to daje palenie podeszwy i "łamanie" III-ciej kości.

Lekarz proponuje mi operację ale to wiąże się potem z długą rehabilitacją no i nie daje większej nadziei że wszystko nie wróci.
Podobno stosuje się jakieś ćwiczenia mięśni łydek i stóp. Wkładki nie bardzo mogę użyć bo mam za dużo odcisków. Zanim jedne podleczę robią się nowe.

Czy ktoś z Was miał podobnie? Czy biegacie na przodach? Czy z wkładkami ortop.?

dziękuję za uwagę i życzę zdrowych nóg :)
[url=http://www.sbbp.pl][b]SBBP[/b][/url] m/f
New Balance but biegowy
Janusz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 476
Rejestracja: 22 cze 2001, 19:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Nie rezygnuj z wkładek ortop.!  Odciski - przypuszczam, że modzele - powinny ustąpić od Corn Scholl. Byłeś z tym u dermatologa?

Jednak wkładek jakie przepisują w kraju (w dodatku nie refundują) nie bierz do ręki! Twarde peloty nie nadają się do biegania, przy dłuższym b. mogą doprowadzić do przemieszczenia, a nawet pęknięcia środkowej kości. Materiał musi być dynamiczny. Najlepiej zrobić odlew w butach treningowych oraz gorący odcisk stopy (ale pianką polipropylenową, nie wiem czy robią u nas).
Niektórzy (gł. Niemcy) stosują do pelot multifon, ostatnio nawet ultra (używają piloci NASA). Jest to praktyczne, bo można wkładać do różnych butów ale nie respektuje wyścielenia i jest nadal na  "czuja" jak tradycyjne, bo bez odlewu. Podobnie skampolit.

Co mogę dodać? Nie szukaj winnych poza sobą, i nie popadaj w apatię! Choć w naszym kraju, fore-foot strikerów praktycznie nie ma wśród amatorów długiego b., to na świecie jest ich tysiące. Niektórzy też mają pł. poprz. ale nadal biegają. Czy równolegle do biegania na przodach trenowałeś mięśnie krótkie i glistowate? Czy przed decyzją o wyborze fore-foot robiłeś badanie pedoskopowe? Nie biegasz od pół roku, tak? A co robisz żeby nie padały mieśnie łydek? Sflaczałe łydki to przy pł. poprz. pogorszenie.

Nie jestem ani lekarzem ani nawet pielęgniarzem. Fore-foot strikerem zaledwie od 5 lat i z mniejszym km od Twojego. Twierdzę, że ta technika nie musi degradować stopy. Chroni kolana i kręgosłup. Nie wyobrażam sobie jednak biegania po twardym, nawet z wkładkami o absorpcji ponad 90%, jaką daje Sorbothane.

Muszę teraz kończyć. Jak jesteś zainteresowany wznowieniem biegania wyślij maila. W sobotę będę mógł popytać jakie są możliwości na miejscu.

A tymczasem- borem, lasem i głowa do góry chłopie, a nie w dół do cholery!  :hejhej:

(Edited by Janusz at 9:24 am on Jan. 26, 2002)
Janusz
Awatar użytkownika
lezan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 555
Rejestracja: 20 cze 2001, 04:17
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Australia

Nieprzeczytany post

Arthur, bardzo wazne sa odpowiednie buty. jesli jestes nie tylko forefoot striker ale rowniez underpronator (stopa nie roluje sie do srodka przy uderzeniu o ziemie) jak ja to polecam Adidas Boston lub Nike Pegasus. Jesli Twoj typ stawiania nogi jest inny sprobuj przewodnik po butach w "Bieganiu". Czy Twoj lekarz jest specjalista w medycynie sportowej lub biegaczem. Jesli nie, to zanim sie zdecydujesz na operacje poszukaj drugiej opinii. Niestety znalezc lekarza, ktory wie cos o bieganiu to problem na calym swiecie. Sprobuj znalezc tez informacje w dziale o kontuzjach w ktorejs z ksziazek dla biegaczy. Duzo zdrowia
If God invented marathons to keep people from doing anything more
stupid, triathlon must have taken Him completely by surprise
ArthurP
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 680
Rejestracja: 14 sty 2002, 13:29

Nieprzeczytany post

Ponieważ minęły już prawie dwa lata pozwolę sobie  odpowiedzieć:
- używałem różnych butów, i stosowałem różne wkładki.
Wniosek:
Nie pomagą ani najlepsze buty ani najlepsze wkładki.

a) buty
P. poprzecznego nie uwzględnia żaden producent butów, żaden model! Trzeba brać mt ale bez wkładek nie wiele pomogą
b) wkładki
nic nie dadzą wkładki nawet na gorąco odciskane jak peloty poprzecznych łuków i tak trzeba doklejać, bo jeśli się dokleji nietrafnie np. tak że są pod główkami kości to zamorduje sie stopę przy bieganiu. Za właściwe pozycjonowanie pelot dałem więcej niż za same wkładki z pelotami( a panienka dała mi peloty z usmiechem mówiąc _
" -to sobie pan sam przykleji
- ale ja nie mam pojęcia
- acha to w takim razie ja.
przykleiła nie majac wiedząc nic o "złotym trójkącie" i innych prawidłach sztuki ortop., mógłbym oddać ich do sądu i pewnie bym to zrobim gdym przy takim pozycjonowaniu pobiegł maraton). Osobna sprawa to rozmiary pelot, długość wolna wkł właść.  i inne szczegóły w których siedzi demon.

Następny post za kolejne dwa lata ;-)
[url=http://www.sbbp.pl][b]SBBP[/b][/url] m/f
yock
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 32
Rejestracja: 12 wrz 2003, 17:11

Nieprzeczytany post

ArturP
Jeżeli np. gimnastyk ma wade kregosłupa to wcześniej czy później się ona odezwie. To samo z biegaczem jeżeli ma np.nieprawidłową budowę stopy, stawu kolanowego itd to też przy określonych obciażeniach zaczyna to skutkować bólem.
Resting is rusting
Awatar użytkownika
kaktus
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 278
Rejestracja: 08 wrz 2003, 13:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dowiedziałem się dziś u ortopedy, że mam płaskostopie poprzeczne. Polecił mi wizytę w specjalistycznym ośrodku (http://podologia.polska.free.fr/). Muszę przyznać, że byłem zaskoczony tym ,  że mam w Szczecinie taki profesjonalny ośrodek (przu okazji - może ktoś ma jakieś doświadczenia ze współpracy z nim?).
Po lekturze Waszych postów na temat tego typu płaskostopia i wkłądek mocno się zastanawiam, czy sensownym ruchem będzie wydatek 335PLN na wizytę + 220PLN (w sumie więcej niż moje buty!) na wkładki, które mają wytrzymać góra rok. Z tego co piszecie muszę jeszcze gogli popytać o różne "złote trójkąty" i inne peloty żeby w razie czego wiedzieć o czym do mnie mówią albo żeby mieć się do czego przyczepić ;) Czy aby jednak warto w temat wchodzić, skoro jak piszecie , mam duże szanse że nawet wykonane z odlewów wkłądki mogą być źle spozycjonowane itp... Troche mnie to przeraża, bo do niedawna bieganie mnie urzekało swoją prostotą, a tu się okazuje, że bez forum i googli ani rusz ;)

Eeeech - co robić?
kaktus
GG: 1251017
Awatar użytkownika
outsider
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1858
Rejestracja: 27 lut 2003, 16:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

1.Bieganie samo w sobie nie jest zdrowe, jest przede wszystkim kontuzjogenne.
2.Bycie platfusem oznacza, że ma się mniej lub bardziej układ ścięgien, mięśni, przyczepów i czort wie czego  jeszcze innego nie taki jak w atlasie anatomicznym.Czyli zwiększa się ryzyko jakiegoś urazu.Ale czy w twoim przypadku zakończy się to "łamaniem" III-ciej kości jak u ArturaP, czy nawracającym zwichnięciem ścięgna mięśnia strzałkowego jak u mnie czy czymś innym albo niczym tego to ja nie wiem.
3.Co do wkładek to ja biegam w zwykłych amortyzujących. W Warszawie można takie kupić Scholla(ok22zł) i krajowej firmy AnKa(ok12zł).
4.Jeśli chodzi o te z odlewów to dyskusja była w swoim czasie tutaj:

http://www.bieganie.home.pl/cgi-bin/iko ... 89&start=0
Nie jestem skracaczem. Biegam całą trasę, a nie kawałek. Czego życzę także innym.
Awatar użytkownika
saint
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 776
Rejestracja: 24 cze 2003, 22:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

tez sie dzis dowiedzialem ze mam plaskostopie poprzeczne, bylem na badaniu w osrodku zdrowej stopy Podologia Polska w Szczecinie
skorygowac sie tego nie da, jedyne co mozna zrobic to wkladki ortopedyczne, przeraza troche koszt bo do butow sportowych w rozmiarze >44 wynosi 220 zl
wkladki wykonywane sa indwidualnie do kazdego rodzaju buta i tez sie zuzywaja wiec trzeba liczyc sie z zakupem nowych wkladek do kazdego nowego buta
z drugiej strony jezeli przez brak takich wkladek mialbym sie nabawic kontuzji to juz wole przestac biegac
poszukam chyba jeszcze na google co pisza o takim plaskostopiu
Arthur czekamy na dalszy opis Twoich zmagan (moze tak co pol roku :) )
zula
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 420
Rejestracja: 05 mar 2004, 13:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

Operacja to ostateczność, w tym wypadku jest dość rozległa, a jej skuteczność dyskusyjna.
Często mniej oznacza więcej
tdolny
Wyga
Wyga
Posty: 63
Rejestracja: 04 kwie 2004, 13:35
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Świnoujście

Nieprzeczytany post

Widzę, że nie jestem sam z tym problemem. Ostatnio przez swoją głupotę nabawiłem sie ostrego zapalenia kolan. Biegałem w nieodpowiednich butach. Teraz używam Mizuno Legend i widzę poprawę.
Ale faktycznie tak jak piszecie może powodować to wiele komplikacji.
Pozdrawiam płskostpych-poprzecznych :)
harnas
dadanel
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2007, 23:46

Nieprzeczytany post

witam ,odnośnie tematu mam takie pytanie ,robilem sobie podoskop i okazalo sie ze luk podłuzny jest ok natomiast poprzeczny jest płaski ,z kolei na teście wodnym slad wskazuje na tendencje do supinacji (czyli zewnetrzne krawedzie ) bylbym wdzieczny za pomoc w doborze butów gdyz płaskie stopy wskazuja niby na jeden typ natomiast supinacja na co innego ,pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ale to groźne dla biegacza płaskostopie (czyli to związane z mocną pronacją) to jest płaskostopie podłużne a nie poprzeczne.
Czyli wybierz jakieś buty z kategorii Neutralnych (czyli Cushion)
Ruda
Ekspert/fizjoterapia
Posty: 432
Rejestracja: 17 lis 2006, 18:48
Życiówka na 10k: 40:30
Życiówka w maratonie: 3:20
Kontakt:

Nieprzeczytany post

nie róbcie sobie testów wodnych i innych dziwnych rzeczy. Po badaniu podczas półmaratonu wszyło, ze biegacze nie mają zielonego pojęcia o swoich problemach zdrowotnych, budownie stóp i najczęściej biegają w obuwiu, które pogłębia ich wadę.
plaskostopie poprzeczne też jest groźne - wywołuje halluxy , źle rozkłada siły podczas odbicia
Polecam ćwiczenia i wkładki termoplastyczne Formthotics
sKarcio
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2009, 17:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

A czy mogłabyś podać, jakie ćwiczenia są dobre na płaskostopie poprzeczne i kiedy będzie następna impreza (Warszawa) na której będzie się można dowiedzieć o wadach lub ich braku? "Nie robić testów wodnych" - inaczej nie mamy za bardzo jak się tego dowiedzieć. Mi ze "starcia" buta, wynika, że jestem supinatorem i mam na dodatek płaskostopie poprzeczne. Mam do butów włożoną żelową wkładkę orto, ale chyba to niczego nie daje. Czy włożenie wkładki supinującej (tudzież) pronującej do buta by pomogło? Cały czas mam wrażenie, że w trakcie biegu po wylądowaniu na pięcie, stopa dalej przemieszcza się prawie na krawędzi podeszwy. Czy te wkładki termocośtam pomogą na to? Rozłożą tylko ciężar równomiernie czy będą działały podobnie jak ortopedyczne. Proszę usilnie o odpowiedź. I ile te wkładki kosztują? Fredzio napisał, że to podłużne jest groźne, ale skoro poprzeczne boli, to jak tu biegać? :echech:
podologia
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2009, 18:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Żeby dobrać wkładki potrzebne jest diagnoza ortopedyczna - przebadanie stopy i jej obciążenia.
Taka usługę najlepiej wykonać w profesjonalych ośrodkach i przez wykwalifikowany personel - technik ortopeda.
Sporo by tu pisać trzeba przede wszystkim zrobić badanie a nie działać na własną rękę - najlepiej kupować buty w formie neutral bo ustawienie prawej i lewej stopy może być różne - po to właśnie robi się indywidualne wkładki ortopedyczne ( takie które zmieniają ustawienie stawów lub optymalizują rozłożenie obciążenia).

Poza tym pewne ustawienia stopy wynikają z tzw.przybierania postawy ergonomicznej - postawa ciała to łańcuch biomechaniczny od stopy po czaszkę ale jego obciążenia zaczyna się od stopy dlatego patrzeć trzeba globalnie a jeśli wzorzec obciązenia jest nieprawidłowy i można go mechanicznie zmieniać za pomocą wkładki lub buta wtedy takie rozwiązanie ma sens. Nie jest to niestety złoty środek ale odpowiednia terapia połączona daje duże szanse powodzenia.
ODPOWIEDZ