skurcze a nadmierna potliwość

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
Kapitan Bomba!
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1212
Rejestracja: 13 lut 2008, 22:50

Nieprzeczytany post

Witam!
Proszę o rady jak pozbyć się bolesnych skurczy, w szczególności łydek.
Biegam regularnie jakieś 1,5 roku. Od czasu do czasu, przy dłuższych biegach w szybszym tempie (półmaraton, maraton) czasami zaczynają mnie łapać bardzo bolesne skurcze łydek. Najgorsze jest to, że nie jestem mocno zmęczony ale przez te skurcze nie mogę biec. Na początku myślałem, że to sprawa niedoboru wapnia i potasu, zażywałem więc regularnie MgB6. Przed maratonem zacząłem zażywać Vita-min z Olimpu (brałem je w dni treningowe, czyli 4 razy w tygodniu) jednak na 30 km maratonu skurcze mnie dopadły. Doszedłem do wniosku, że to wina nadmiernego pocenia się (podczas maratonu było bardzo ciepło), bo pocę się od dziecka naprawdę mocno. Dodaję, że podczas biegów nie opuszczam żadnego punktu z wodą i innymi napojami a jednak wiele to nie daje. Ktos poradził mi, żebym używał więcej soli, bo zatrzymuje wodę w organiźmie. Ostatnio ograniczam też picie kawy do maksimum 1 dziennie. Po treningu obowiązkowo rozciągam się. Mimo to czasami budzę się w nocy bo tak mnie złapie, że musiałbym wyć z bólu.
Poradźcie proszę jak pozbyć się tych skurczy???
Z góry dziękuję!
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
glodny1988
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 282
Rejestracja: 19 lip 2008, 22:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Nieprzeczytany post

przejzyj moze te tematy chociaz wiekszosc zaleca magnez i potaz mimo iz tobie nie pomoglo ale przejzec nie zaszkodzi
http://www.sfd.pl/skurcze_%C5%82ydek-t150063.html
OlekB
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 683
Rejestracja: 04 maja 2008, 21:35
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Z lasu w TG

Nieprzeczytany post

Ten kto doradził sód to sobie zażartował tylko. Są to zaburzenia wodno-elektrolitowe organizmu, w twoim przypadku na 99,8%, pomyśl o celowanej suplementacji. Twój organizm nie może się w tej sferze zregenerować z niewiadomych przyczyn. Wystarczy tylko pomyśleć, czy miałeś je zawsze, czy zaczęły się dopiero jak zacząłeś biegać i też nie od początku, czy narastały klinowo, ilościowo i jakościowo, a wszystko będzie jasne Bruner.

pozdro
Nic nie umiem i nic nie wiem, jestem matoł bity w ciemię...
Awatar użytkownika
trinity
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 185
Rejestracja: 24 paź 2008, 04:15

Nieprzeczytany post

OlekB pisze:Ten kto doradził sód to sobie zażartował tylko.
Nie widzę w tym nic śmiesznego... Sód jest odpowiedzialny za inicjowanie sygnału w komórkach nerwowych i jego niedobór może mieć związek z kurczami mięśni.

Ale moim zdaniem suplementacja na chybił-trafił może do niczego niedoprowadzić. Może zrób badania, sprawdź czego Ci w organizmie brakuje i wtedy uzupełnij niedobór tego właśnie elementu.
OlekB
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 683
Rejestracja: 04 maja 2008, 21:35
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Z lasu w TG

Nieprzeczytany post

Naukowcy nie są zgodni i nie mają jasnego wytłumaczenia, trzeba pczekać jeszcze deczko, oczywiście wykluczając choroby które wywołują kurcze miesniowe. Zbyt duża ilość sodu powoduje wzrost ciśnienia na każdym poziomie i może to doprowadzić do przykrych konsekwencji, tym bardziej jak biegamy! Sód jest we wszystkim w dużych ilościach, dzienne zapotrzebowanie jeżeli dobrze pamiętam to jedna płaska łyżeczka i spokojnie wszystkie zjedzone posiłki i wypite płyny dostarczają nam go więcej niż nam potrzeba, nie ma sensu jeść soli dodatkowo, a jest sens jeść potas dla równowagi elektrolitowej z sodem, dla tego że z kolei obniża ciśnienie ;) Sód, potas, magnez, cynk to moja teoria... Bogatsza dieta, w owoce i jarzyny, masarz, infrared.

pozdro
Ostatnio zmieniony 09 lip 2009, 21:35 przez OlekB, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic nie umiem i nic nie wiem, jestem matoł bity w ciemię...
Awatar użytkownika
Kapitan Bomba!
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1212
Rejestracja: 13 lut 2008, 22:50

Nieprzeczytany post

skurcze łapały mnie, praktycznie odkąd pamiętam, a przynajmniej od 15-go roku życia. Robiłem badania i wszystko wyszło ok. A pocę się naprawdę bardzo mocno i to chyba wina tego. Jak sobie z tym poradzić???
OlekB
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 683
Rejestracja: 04 maja 2008, 21:35
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Z lasu w TG

Nieprzeczytany post

Czy są jakieś objawy towarzyszące podczas obfitego pocenia prócz kurczów...

sory poprawilem ;)
Ostatnio zmieniony 10 lip 2009, 19:00 przez OlekB, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic nie umiem i nic nie wiem, jestem matoł bity w ciemię...
Awatar użytkownika
Kapitan Bomba!
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1212
Rejestracja: 13 lut 2008, 22:50

Nieprzeczytany post

OlekB pisze:Czy są jakieś objawy towarzyszące podczas obfitego pocenia prócz zakwasów...
tzn. nie mam zakwasów, po prostu jak dosyć szybko biegnę to mam silne skurcze, czasem tak na 18 km a czasem na 30 km... generalnie nie mam skurczy na dychach i piętnastkach, czasami na półmaratonie. Objawów żadnych nie mam, zmęczony nie jestem za bardzo tylko generalnie fest spocony.
Awatar użytkownika
trinity
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 185
Rejestracja: 24 paź 2008, 04:15

Nieprzeczytany post

OlekB pisze:Sód jest we wszystkim w dużych ilościach, dzienne zapotrzebowanie jeżeli dobrze pamiętam to jedna płaska łyżeczka i spokojnie wszystkie zjedzone posiłki i wypite płyny dostarczają nam go więcej niż nam potrzeba
Nawet jeśli dzienne zapotrzebowanie to jedna płaska łyżeczka, to trzeba by się zastanowić ile płaskich łyżeczek jesteśmy zdolni wypocić podczas mocnego treningu czy maratonu.
A jeśli ktoś się poci wyjątkowo mocno... zresztą mniejsza o to, jeśli ktoś się wyjątkowo mocno poci, to traci podczas wysiłku wyjątkowo dużo mikroelementów i należy je uzupełniać.
Oczywiście dostarczanie ich w diecie jest korzystniejsze, niż w formie tabletek, aczkolwiek dobry izotonik nie jest zły ;)
Awatar użytkownika
Kapitan Bomba!
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1212
Rejestracja: 13 lut 2008, 22:50

Nieprzeczytany post

stosuję Izo Plusa, jem dosyć dużo warzyw i owoców...
ODPOWIEDZ