BMI

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bebej
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2102
Rejestracja: 01 lis 2004, 09:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Przeźmierowo koło Poznania
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy juz była dyskusja o BMI i jego roli w bieganiu. Jeśli tak, to prosze o skierowanie tam tego posta .

Jest to zdecydowanie jeden z czynników który moze warunkowac wyniki, ale sprawa nie jest taka prosta jakby sie zdawało.

Pierwsza sprawa czy mamy do czynienia z dużą iloscia miesni, czy tłuszczu?

Druga sprawa to czy ilośc energii potrzebnej do rozpędzenia masy jest nieograniczona przy róznych dystansach?

Zaczyna sie bałagan genetyczno fizjologiczno morfologiczny -

Zacznijmy od sprintów (każdy ma obraz przecietnego sprintera - minikultyrysta, choć nie zawsze, sa wyjatki).

Im dalej w las tym sylwetka raczej smukleje - biegacze nie sa już tak atletycznie zdudowani. Tu sa wyjatki również.

Przy maratonie i jeszcze dalej tych wyjatków jest zaskakujaco dużo. Dlaczego?

No i 2 przykłady

Pudzian BMI powyżej 30
BMI powyżej 30 wskazuje na nadwagę która zwieksza ryzyko choroby serca, cukrzycy, nadcionienia, choroby pecherzyka żółciowego i niektórych postaci raka. Powinieneś schudnąć poprzez ćwiczenia i dietę. :lalala:
Adam Małysz BMI poniżej 18,5
Ważysz zdecydowanie za mało. Powinieneś zacząć lepiej się odżywiać. Jedz więcej i nie przejmuj się kaloriami, gdyż w Twoim przypadku są one jak najbardziej pożądane. Możesz sobie pofolgować, pamiętaj jedynie, aby jeść zdrowo. Jeżeli Twoja waga się nie zmieni, powinieneś skontaktować się z lekarzem.
Który lepiej pobiegłby 100 a który maraton?

Kto ten bałagan logicznie posprzata.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
piter82
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3381
Rejestracja: 31 lip 2008, 11:57
Życiówka na 10k: 40:32
Życiówka w maratonie: 3:22:xx
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Nieprzeczytany post

myśle że małysz spokojnie mógłby zostac marratończykiem, co do pudziana to obawaiam się czy on na jakiekolwiek biegi by sie nadawał, ma za duze serce i mogło by mu to chyba zaszkodzic jakby nagle zaczął biegac o maratonach to raczej nie ma mowy nie wiem czy na 10 km by sie nadawał wogóle
Ciągle do przodu pokonując własne słabości
10k - 40:32 - 05.10 15k - 01:04:39 - 09.10 21,097k - 1:29:57 - 09.10 42,195k - 03:22:36 - 09.09
Mój Blog Aktywni Sportowo
GG 730243
pikonrad
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 363
Rejestracja: 15 maja 2006, 14:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Toruń

Nieprzeczytany post

Wybaczcie, ale czy ten temat nie powinien byc w dziale melanż?
Awatar użytkownika
Gawron
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 192
Rejestracja: 26 lut 2009, 12:34
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: POL

Nieprzeczytany post

No temat raczej do melanzu/zdrowia.
Ja tez byl stawial na Malysza niz na Pudziana w maratonie, z ta waga
Pudzian raczej by nie mial szans na dobiegniecie w maratonie do mety
bez uszczerbku na zdrowiu.
Run 4 Fun

Biegam w Joma Carrera VI /
Puma Complete Infinitus
Awatar użytkownika
wysek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3442
Rejestracja: 16 paź 2004, 22:35
Życiówka na 10k: 32:34
Życiówka w maratonie: 2:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Myślę, że zarówno w maratonie jak i na 100m wygrałby Małysz. Lata ekstremalnego treningu na siłowni + wielka masa robi swoje...

A co do samego BMI to kierowane jest raczej do lwów kanapowych, których związek ze sportem jest znikomy. Sportowiec powinien brać inne sposoby kontrolowania swojej wagi. Zapytajmy specjalistów jakie :ble:
Obrazek
Biegacz, bloger, trener biegania
Awatar użytkownika
Bartess
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1338
Rejestracja: 08 gru 2006, 10:30
Życiówka na 10k: 999:99
Życiówka w maratonie: 999:99
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Nieprzeczytany post

Bebeju to mi przypomina pytanie „gruby czy chudy” z programu Brainiac ;-). Wg. mnie Adam.
Awatar użytkownika
PiotrekMarysin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1143
Rejestracja: 21 lip 2006, 13:15

Nieprzeczytany post

Uważam, że to pytanie jest jak najbardziej zasadne w dziale trening.
Sam się nad tym zastanawiam, jak najefektywniej trenować pod długo trwające wysiłki. Moje BMI nie jest może ekstremalnie wysokie, ale w szczycie przygotowania do maratonu i tak jest powyżej 23. Jak biegłem na jesieni swoją najszybszą dotychczas dyszkę, to otaczał mnie mały tłumek chudzielców.
W jednym na pewno biegaczom długodystansowym z wysokim BMI jest trudniej. Ekonomia biegu jest dużo niższa niż u szczupłych zawodników.
Daniels bodajże, podaje nawet tabele pokazujące wynik w zależności od masy. To pokazuje, że cięższy zawodnik musi być lepiej wytrenowany niż lekki, biegnący na taki sam czas.
[url=http://team.entre.pl]ENTRE.PL TEAM[/url]
Awatar użytkownika
Nagor
Ekspert/Trener
Posty: 3438
Rejestracja: 09 paź 2007, 17:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Słupsk

Nieprzeczytany post

Piotrek, to chyba nie chodzi nawet o samą ekonomię, bo potrafię sobie wyobrazić osobnika umięśnionego, który biega ekonomicznie. Chodzi o to, że im więcej masy mięśniowej, tym mniejsze V02max, czyli mówiąc prościej - dostarczamy mniej tlenu na każdy kilogram masy. A każdy kawałek pracującego mięśnia zużywa niestety cenny tlen.
Awatar użytkownika
PiotrekMarysin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1143
Rejestracja: 21 lip 2006, 13:15

Nieprzeczytany post

Dokładnie tak uważam, ale dla mnie to też jest ekonomia biegu, bo mając taki sam przydział tlenu nie oszczędzamy go (gospodarowanie ekonomiczne) a "roztrwaniamy", karmiąc nim mięśnie.
[url=http://team.entre.pl]ENTRE.PL TEAM[/url]
Awatar użytkownika
Biuro ds Apokalipsy
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 10
Rejestracja: 01 mar 2009, 18:52
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Inąd

Nieprzeczytany post

powtórzę to, co wszyscy zainteresowani i tak wiedzą, (na wypadek młodzieży która na pewno nas czyta / :oczko: bebej/

BMI jest PROSTYM i BARDZO OGÓLNYM wskaźnikiem oceniającym budowę ciała STATYSTYCZNEGO człowieka pod kątem zdrowia
służy np do wstępnej oceny ryzyka chorób serca i ukłądu krążenia
albo ustalenia wysokości składki ubezpieczenia na życie (przynajmniej w stanach)

o sportowcach (uprawiających dyscypliny, gdzie masa odgrywa jakąś rolę) BMI nie mówi nic / no prawie - mówi jaki jest iloraz masy przez wzrost do kwadratu :)/

samo BMI nic nie warunkuje, dlatego jest tak dużo wyjątków
topowi maratończycy mają koło 18, ale taki artur pelo (PB 2.15.xx) przy wzroście 170cm ważył około 70 kg (BMIponad 24) / kiedy z nim rozmawiałem w 2007 po jego zwycięstwie w maratonie swiętojańskim w gdyni/
różnica bierze się z budowy ciała - pelo jest bardzo masywny, kości ma pewnie ze dwa razy grubsze niż haile

jeśliby samo BMI biegało, to przecież żaden biegacz nie robiłby ćwiczeń siłowych, tylko wszyscy biegaliby 300 km/tyg, żeby spalić zbędne mięśnie i zbić masę

reasumując: jeśli potrzebujesz numerycznych danych o sobie

1 sprawdź sobie % tłuszczu w organizmie elita maratońska ma 5-7%
(ale kulturyści na zawody schodzą poniżej 3%, to już bardzo niezdrowo; potem odbijają)

2 oszacuj ciężar koścca, albo chociaż typ budowy ciała - im masywniej, tym gorzej dla wyniku, ale przynajmniej ryzyko wielu kontuzji mniejsze

tu też można zbijać masę - wysycenie kości minerałami. zero wapnia przez rok i już masz niższe BMI... i osteoporozę


--------------------------
wynik pudzian vs małysz w maratonie hmmm
jeśli oboje byli najlepsi na świecie w swoich dyscyplinach, to są przyzwyczajeni do PRZECIĘŻKICH treningów, rygoru dietetycznego i odnowy biologicznej
zmotywuj ich kosmiczną kasą
daj rok, może dwa na totalną przebudowę masy mięśnowej z włókien szybkokurczliwych na wolnokurczliwe, optymalizację ilości mięsni (Pudzian), wyrobienie w pracy tlenowej i co tam jeszcze
to na pewno pobiegną szybciej od nas
----------------------
ja mam BMI 24,5 ; kiedy zaczynałem biegać miałem ponad 26,5
tłuszczu mam tyle samo, ale zrzuciłem dobre siedem kilo mięśni z 'góry' -
nabytych przez parę lat treningu BJJ. kark klata i te sprawy :)
addicted to bad ideas
Awatar użytkownika
bebej
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2102
Rejestracja: 01 lis 2004, 09:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Przeźmierowo koło Poznania
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Vo2max :ojoj: ktos juz zauważył, że najwyższe wartości maja średniacy, a nie długasi więc tu raczej pies nie jest pogrzebany.

Ja myslałem że ktos raczej pójdzie droga jakie źródła energii, skąd i na ile starczają przy sprintach, biegach średnich i długich i czy taka, a nie inna budowa nie predystynuje do określonych dystansów z punktu widzenia fizjologicznego.
Fosfokreatyna, glikogen i tłuszcz - z tego uzyskujemy energię potrzebna do biegu - ale gdzie to jest magazynowane i czy coś z tego wynika?
Awatar użytkownika
bebej
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2102
Rejestracja: 01 lis 2004, 09:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Przeźmierowo koło Poznania
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Co do szans Małysza i Pudziana to chyba nie są wstanie przebiec maratonu poniżej 4 godzin chociazby nie wiem kto ich trenował, tak mi sie wydaje. Co innego 100 metrówka Tu zarówno jeden i drugi chyba miałby porównywalne szanse na powiedzmy 12.5 - gdybam oczywiście. :oczko: a może poniżej 12 sekund :lalala:
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

bebej pisze:Co do szans Małysza i Pudziana to chyba nie są wstanie przebiec maratonu poniżej 4 godzin chociazby nie wiem kto ich trenował, tak mi sie wydaje. Co innego 100 metrówka Tu zarówno jeden i drugi chyba miałby porównywalne szanse na powiedzmy 12.5 - gdybam oczywiście. :oczko: a może poniżej 12 sekund :lalala:
Małysz przebiegłby poniżej 4 h - 4h to nie jest nic niezwykłego - przebiegłem sam po 3 miesięcznym przygotowaniu z 20 kg nadwagą
Awatar użytkownika
wysek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3442
Rejestracja: 16 paź 2004, 22:35
Życiówka na 10k: 32:34
Życiówka w maratonie: 2:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pytanie do autora tematu: Czemu służyć ma ten temat o BMI ? ;- )

Maraton poniżej 4h = ~05:35+/km także wydaje mi sie, że leciutki pan Adam przebiegłby ten maraton o bułce i bananie :)
Obrazek
Biegacz, bloger, trener biegania
Awatar użytkownika
bebej
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2102
Rejestracja: 01 lis 2004, 09:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Przeźmierowo koło Poznania
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Odpowiadam o co mi chodziło, wysek.
Rola BMI w bieganiu - albo rola masy miesniowej w bieganiu, bo tłustych biegaczy chciałbym pominąc.
ODPOWIEDZ