bieganie z palcow/srodstopia - buty

airda

Nieprzeczytany post

I oto daje kolejna okazje Fredziowi, by sie mogl nad moja skromna osoba nieco popastwic - znow mam zamiar dac zarobic producentom butow i oddac sie realizacji jakowys wydumanych, niepotrzebnych ciagot ;)

Ad rem. Jednak chcialabym porzucic bieganie z piety. Zalozenie jest takie, iz na poczatek bylby to np. jeden stosunkowo lekki treninig tygodniowo w butach, ktore pozbawione sa, w znacznym stopniu, hibernujacych bieganie z piety, gadgetow.

W tej sytuacji jaki model polecacie?
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
sredniak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 359
Rejestracja: 21 mar 2008, 12:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zabrze
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Spróbuj na boso :hej:
A jeżeli koniecznie chcesz biegać w butach i chcesz stawiać stopę dynamicznie na śródstopiu, to polecam jakiś treningowo startowy model, biegałabys w nim raz w tyg. na jakims zakresie. Saucony Grid Tandent 3 , Adidas Adi Zero Mana, New Balance 826. No i polecam także ćwiczenia śiłowe na łydki. Wspięcia (stawanie na palcach) skipy, jakieś wyskoki, pamiętając o dynamicznym wybiciu ze śródstopia.
run your way

www.sklepbiegacza.pl - polecam
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

airda - jeśłi chcesz zrobic ten szaleńczy krok ;) - polecałbym Ci szczegółowe zapoznanie sie z moetodą Romanova. Bo on jest jedyny który to opracował od A do Z.

U nas Bartosh sie na to w sposób planowy zdecydował. Planowy, czyli zaopatrzył sie w materiały sprzedawane przez Romanova, zacząl stosowac przepisane przez niego ćwiczenia itd.

Bo same buty nie wystarczą - to jest duża zmiana.

Chciałbym Cie tylko uprzedzić, że ja mimo, że uważam że nieodłączną cechą świetnego biegania kenijczyków jest właśnei takie bieganie (czyli i wybijanie z "ball of feet") - to nie od razu każdy musi byc Kenijczykiem.
Więcej. Buszując trochę po podiatrycznych forach możesz znaleźc dużo wpisów zawodowych podiatrów czy ortopedów którzy mówią, że mają mnóstwo pacjentów których im "nagania" Romanow. Wprawdzie zwłaszcza podiatrzy sa po drugiej stronie barykady (bo produkuja mnóstwo rodzajów wkładek a Romanov odbiera im chleb) ale wielu z nich to są jednoczesnie bardzo wporządku ludzie (jeden z nich maraton 2:30) i tak jak mówią - do wszystkiego trzeba mieć umiar.
Chyba przedewszystkim chcemy byc dobrymi biegaczami - dobrymi, czyli szybkimi, sprawnymi, zdrowymi, szczupłymi. Jeśli uznałaś, że w Twoim przypadk priorytetem który sprawi, żę staniesz się dobrym biegaczem jest to przestawienie się na "przód" - ok.

Taka mała osobista dygresja - ja w czasach kiedy biegałem byłem stosunkowo sprawnym amatorem (maraton <3h, dyszka ~ 37 minut). Wiem, że mam jeszcze mnóstwo niewykorzystanych rezerw w dażeniu do stania się dobrym biegaczem ale przestawienie się na "przód" nie znajduje sie w sferze moich zainteresowań. :) Wg mnie - to jest tak zwany "side effect" bycia dobrym biegaczem.
Awatar użytkownika
wysek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3442
Rejestracja: 16 paź 2004, 22:35
Życiówka na 10k: 32:34
Życiówka w maratonie: 2:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

airda to co Adam napisał jest bardzo ważne, wręcz najważniejsze!

Od siebie polecam takie buciki - oczywiście są to startówki:
Asics Gel Speedstar 3
Asics DS Racer VII
Adidas adiZERO Pro
Adidas adiZERO Adios [Haile w takich śmiga]
Nike Air Zoom Explosion Road 2
Nike Lunaracer+
Mizuno Wave Musha

Aj same szybkie buty :D
Obrazek
Biegacz, bloger, trener biegania
airda

Nieprzeczytany post

Fredzio, moje motywacje sa zgola inne niz Ty sadzisz. Nie chodzi mi o wyniki, nie temu podporzadkowana jest chec zmiany stylu biegania. Chodzi mi o unikanie potencjalnych kontuzji, o bieganie w sposob do ktorego stworzone jest niejako nasze cialo - uklad kostny, miesnie i sciegna. Z tego co dotad czytalam, bieganie z piety, do owych naturalnych nie nalezy. Lecz w tym momencie zakup kazdych kolejnych butow z amortyzacja i innymi 'dobrami' utrwala bieganie z piety. Czyz nie?

Doskonale pamietam Twoje retoryczne pytanie, czy urywanie sekund z moich wynikow, to moj cel. Zatem powtorze raz jeszcze - oczywiscie to moj cel, ale nie o to mi chodzi w zmianie stylu biegania :)

Jesli jednakowoz widzisz jakis blad w moim toku rozumowania (procz swojego osobistego stosunku don ;)), to dawaj ;)

Wysek, Ty lizusie ;)
Awatar użytkownika
Nagor
Ekspert/Trener
Posty: 3438
Rejestracja: 09 paź 2007, 17:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Słupsk

Nieprzeczytany post

Zwróćmy tylko uwagę, że Romanow to skrajność (wystarczy spojrzeć na buty, które poleca). Airda może stopniowo wplatać w trening elementy szybkości, skoczności i biegania z palców, oceniając, jak się z tym czuje i stopniowo budując mięśnie potrzebne do takiego biegania. Ja też uważam, że takie bieganie to niejako efekt uboczny, ale nie samego bycia dobrym biegaczem, które przecież nie bierze się z powietrza, tylko odpowiedniego treningu.

Na pewno nie będzie dobrym biegaczem ten, kto tylko człapie i cały czas człapie.
Awatar użytkownika
sredniak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 359
Rejestracja: 21 mar 2008, 12:59
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: zabrze
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wystarczy spojrzeć na technikę biegu czołowych biegaczy. Szczególnie chciałbym zwrócic uwagę na zawodników trenera Króla. Czapiewski, Janowska, Chojecka (do niedawna) Wszyscy biegają dynamicznie ze śródstopia, ale to wszystko jest efektem odpowiedniego treningu, wytrenowania odpowiednich mięśni, nie wystarczy sobie powiedzieć od dzisiaj biegam na palcach i już.
run your way

www.sklepbiegacza.pl - polecam
Awatar użytkownika
wysek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3442
Rejestracja: 16 paź 2004, 22:35
Życiówka na 10k: 32:34
Życiówka w maratonie: 2:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wysek, Ty lizusie ;)
Oj chyba mnie nie zrozumiałaś ; -)
Obrazek
Biegacz, bloger, trener biegania
airda

Nieprzeczytany post

Nagor jedyny mnie rozumie ;)
I wreszcie jakies dobre slowo :)

Wysek, dobrze zrozumialam - juz wiemy, kto pisze to co jest najwazniejsze ;)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Nagor pisze:Na pewno nie będzie dobrym biegaczem ten, kto tylko człapie i cały czas człapie.
I nie ten który sobie kupi odpowiednie buty.
sebeq
Wyga
Wyga
Posty: 137
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:23
Życiówka na 10k: 0:44
Życiówka w maratonie: 3:56

Nieprzeczytany post

ja też ostatnio zacząłem biegać ze śródstopia, przynajmniej się uczę :-)
z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze są buty, które nie mają zbyt dużej amortyzacji, wtedy to niejako wymusza bieganie ze śródstopia.
ja kupiłem sobie właśnie nike structure triax, przymierzałem się do asics 3000 gel, ale wydawały mi się za miękkie.
na początku myślałem, że nie wytrzymam w postanowieniu, ale coraz lepiej mi się biega i chyba już pozostanę przy tym stylu, muszę tylko jeszcze popracować nad mięśniami łydek.
airda

Nieprzeczytany post

sebeq pisze: na początku myślałem, że nie wytrzymam w postanowieniu, ale coraz lepiej mi się biega i chyba już pozostanę przy tym stylu, muszę tylko jeszcze popracować nad mięśniami łydek.
Dlaczego?
Awatar użytkownika
bartie
Ekspert/Buty
Posty: 92
Rejestracja: 17 sty 2008, 14:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

znam wielu biegaczy ale nie znam nikogo kto skutecznie nauczylby sie biegac ze srodstopia majac za soba cale zycie biegania na piecie.

Teoretycznie mozna przez odpowiednie treningi dziecko przestawic na ten styl biegania bo u niego wszystko jeszcze sie ksztaltuje, rosnie itd.

Nie potrafie sobie jednak wyobrazic, ze osoba ktora cale zycie biega z piety postanowi sie przestawic i sprawi, ze naturalnym sposobem biegu bedzie forefoot striking.

To sie wczesniej czy pozniej skonczy kontuzja...
PROJEKTANT OBUWIA
http://www.bartiedesign.com

- ASICS 1090
- AVIA Atlas, Euphoric, 2060
- ADIDAS modele adiSTAR i Response, kolce (Allyson Felix, Tyson Gay)
Awatar użytkownika
Nagor
Ekspert/Trener
Posty: 3438
Rejestracja: 09 paź 2007, 17:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Słupsk

Nieprzeczytany post

Bartie - a ile to dla Ciebie "całe życie"? 5 lat, 10? Czy ktoś, kto ma lat 40 i biega pół roku może powiedzieć, że całe życie biega z pięty?
Awatar użytkownika
bartie
Ekspert/Buty
Posty: 92
Rejestracja: 17 sty 2008, 14:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

dobre pytanie Nagor :oczko:

Powiem tak... kazdy z nas kiedys biegal, jak byl maly chociazby. Sa osoby dla, ktorych bieganie na srodstopiu jest naturalnym sposobem biegu. Paula Radcliff od zawsze biegala na srodstopiu, pewnie moglaby ladowac na piecie gdyby chciala ale nie bylby to jej normalny sposob biegu.

Wszyscy wiemy, ze bieganie na przedniej czesci stopy jest bardziej efektywne, byc moze da sie tego nauczyc.
Chce jedynie zwrocic uwage na fakt, ze aby tak biegac trzeba miec naturalne do tego predyspozycje, a malo kto z nas je ma. Niestety.

Temat jest ciekawy... postaram sie cos wiecej dowiedziec.
PROJEKTANT OBUWIA
http://www.bartiedesign.com

- ASICS 1090
- AVIA Atlas, Euphoric, 2060
- ADIDAS modele adiSTAR i Response, kolce (Allyson Felix, Tyson Gay)
ODPOWIEDZ