Komentarz do artykułu Garmin Epix - zegarek do działań specjalnych [TEST]

Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
pit78
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 579
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:04
Życiówka na 10k: 37:26 (JG 2017)
Życiówka w maratonie: 3:08 (Poznań 2013)
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Nieprzeczytany post

2200 PLN - chyba jednak zostanę przy 305-tce ;)
Już widzę jak ten dotykowy wyświetlacz obsługuje się oszronioną rękawiczką przy -20
Awatar użytkownika
MikeSpy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 780
Rejestracja: 09 lip 2014, 11:49
Życiówka na 10k: 46
Życiówka w maratonie: 4
Lokalizacja: Puszcza Notecka

Nieprzeczytany post

Nie ma problemu, większość opcji jest dostępne pod dużymi przyciskami :-) ekran dotykowy mozna ale nie trzeba używac.
If you going to face a real challenge it has to be a real challenge. You can't accomplish anything, without the possibility of failure.
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To jest bardzo dobry sprzęt, lecz instrukcja obsługi jest napisana przez kogoś kto bardzo dobrze zna Epix'a i/lub używał go długi czas, a nie przez osobę która pierwszy raz ma do czynienia z tym urządzeniem - jest mało intuicyjna.

Problemem może również być sytuacja, gdy posiadamy komputer starszej generacji, gdyż oprogramowanie do wgrywania map (z openstreetmap przerobionych przez Garmina) wymaga nowego systemu operacyjnego (mój kilkuletni macbook wyleciał po za nawias, i chyba pozostaje mi jedynie wirtualna maszyna z nowym windowsem lub coś podobnego).
W takiej sytuacji jak moja, nie ma opcji (o ile się nie mylę) na uaktualnienie urządzenia, gdyż tej możliwość nie ma za pośrednictwem BT, a jedynie w ten sposób mogę połączyć się z telefonem smartphonem.

Reasumując, jeśli nie ma się komputera, i smartphona to jest problem :-) Jeśli ma się jedynie smartphona, to jest połowiczny problem, gdyż zegarka nie da się uaktualnić przez BT.

Dodam jeszcze, że kształt zegarka jest taki, iż zabezpiecza wyświetlacz - przez kilka tygodni używania nadal wygląda jak nowy, co przy moich zdolnościach do masakrowania szybki zergarków jest bardzo dobrym wynikiem.

Urządzenie bez problemów da się używać z Mio optycznym monitorem pracy serca, który łączy się poprzez ANT+ (ma też opcję BT).

Jeżeli ktoś chce mieć podgląd na mapę podczas aktywności, to powinien uruchomić najpierw mapę (nawigację), a dopiero z poziomu mapy uruchomić aktywność - dziwne to jest, i mało intuicyjne. Dla mnie logiczniejsze byłoby dodanie kolejnego ekranu do aktywności i przeskakiwanie pomiędzy nimi podczas aktywności - ale może moja logika jest inna od większości urzytkowników.

Moje pytanie do autora materiału (bardzo miło się czyta ten tekst!), ile średnio kosztują mapy topo do tego urządzenia? Mój zegarek wyposażony jest w europejską mapę, o średniej -> słabej dokładności i chętnie zminiłbym na porządne topo.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Autor pewnie odpowie jak będzie miał dostęp, ale czy to nie przypadkiem sklep Azymut produkuje jedna z lepszych map?
http://www.eazymut.pl/mapy-i-oprogramow ... 20122.html
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Autor pewnie odpowie jak będzie miał dostęp, ale czy to nie przypadkiem sklep Azymut produkuje jedna z lepszych map?
http://www.eazymut.pl/mapy-i-oprogramow ... 20122.html
Spoko, dzięki za link, jest tylko mały problem, że nie o mapę Polski mi chodziło :-)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2015, 11:06 przez Klanger, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MikeSpy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 780
Rejestracja: 09 lip 2014, 11:49
Życiówka na 10k: 46
Życiówka w maratonie: 4
Lokalizacja: Puszcza Notecka

Nieprzeczytany post

Klanger pisze:
Jeżeli ktoś chce mieć podgląd na mapę podczas aktywności, to powinien uruchomić najpierw mapę (nawigację), a dopiero z poziomu mapy uruchomić aktywność - dziwne to jest, i mało intuicyjne. Dla mnie logiczniejsze byłoby dodanie kolejnego ekranu do aktywności i przeskakiwanie pomiędzy nimi podczas aktywności - ale może moja logika jest inna od większości urzytkowników.

Nie trzeba tak robic. Wystarczy w ustawieniach appki w data screens uaktywnic ją i bedzie widoczna jako dodatkowy ekran.
W czasie aktywnosci mozna dodatkowo odpalic nawigcje na rozne sposoby (np trackback, nawigacje do punktu wybranego z mapy czy poi, mnostwo tego jest). Mozna tez nie odpalac nawigacji a miec wczesniej przygotowana trase ktora po prostu wyswietlamy na mapie. Zegarek wtedy nie informuje o zoboczeniu z kursu ale ciagle wiemy gdzie powinnismy biec. Bardzo czesto tak robie, bo trasy tworze w basecampie i nie wszystkie dadza sie nawet po nogach przejsc wiec czasami improwizuje, a wtedy zegarek ciagle by sie darl ze zbaczam z kursu, a tak wiem ile omijam i kiedy wracam na kurs.
Jak na razie jest to dla mnie najlepszy zegarek treningowy dostepny na rynku (zaden nie mogl mi wysluzonego FR305 zastapic ;P ). Jeszcze pare bugow ma ale najwiekszy problem z wolno dzialajacymi mapami po 2,5h biegu chyba juz naprawili. Na razie bieglem najdluzy bieg 2,5h po tym fixie i nie bylo problemow. Zobaczymy co przy dluzszych.
If you going to face a real challenge it has to be a real challenge. You can't accomplish anything, without the possibility of failure.
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To chyba są opcje w nowszej wersji softu, ja ze względów o których pisałem wcześniej jestem na v2.10

Ale dzięki za info. Zegarek jest mega, tak jak wspomniałeś.
Awatar użytkownika
MikeSpy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 780
Rejestracja: 09 lip 2014, 11:49
Życiówka na 10k: 46
Życiówka w maratonie: 4
Lokalizacja: Puszcza Notecka

Nieprzeczytany post

Wyswietlanie mapy w aplikacji mam od początku kiedy pojawił się w Polsce, dostałem go w wersji 2.10 :)
Dodają jednak dużo nowych rzeczy i mam nadzieję szybko nie przestaną a epix2 pojawi sie nie wczesniej niz za 3 lata ;P
A no i mogli by naprawic altimeter bo czasami glupoty robi :P
If you going to face a real challenge it has to be a real challenge. You can't accomplish anything, without the possibility of failure.
MarcinK_k
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 02 cze 2012, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

sporo map jest dostępnych na tej stronie http://garmin.openstreetmap.nl/
lub na tej stronie https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/wearabl ... 46065.html w zakładce Mapy można wybrać region i typ mapy

cd podglądu mapy podczas treningu w wersji oprogramowania którą ja testowałem (2.80) nie trzeba włączać nawigacji, wystarczy w ustawieniach danej aplikacji (bieganie, rower itp.) włączyć mapę, wtedy wyświetli się jako dodatkowy widok treningu.
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Chyba muszę YT przeszukać by mieć filmik jak to zrobić krok po kroku. Strasznie tępy jestem jeśli chodzi o to urządzenie ;-)

Dzięki za link do map (openstreetmap wymaga kompa połączonego z zegarkiem, rozumiem że mapy ze strony garmina też?).
noname99
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 19 cze 2014, 13:32
Życiówka na 10k: 37:56
Życiówka w maratonie: 2:58:59

Nieprzeczytany post

Niewątpliwie będzie to zegarek, który wyznaczy nowy trend wśród gadżetów do biegania i innych sportów.
PYTANIE:
Czy jest możliwość modyfikacji częstotliwości rejestrowania śladów na trasie i ustawienia np. na ślad na mapie co 1 sekundę lub rzadziej? To na pewno ma wpływ na dokładność odwzorowania trasy naszego biegu i ilość możliwych do zarejestrowania godzin biegów (przy 8GB na pewno sporo będzie można biegać bez usuwania starszych treningów).
10k - 37:56 (2014)
15k - 58:49 (2015)
21,1k - 1:25:38 (2014)
42,2k -2:58:59 (2015)
Awatar użytkownika
MikeSpy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 780
Rejestracja: 09 lip 2014, 11:49
Życiówka na 10k: 46
Życiówka w maratonie: 4
Lokalizacja: Puszcza Notecka

Nieprzeczytany post

Masz do wyboru 1-sekundowe zapisywanie lub smart. Oba tak samo zjadają baterię. W trybie smart tez czasami jest zapis co sekundę a czasami np co 3 lub 4 zaleznie od tego co sie dzieje.
Częstszego niż 1 sekunde zapisu punktów w sladzie nie widziałem w urządzeniach które miałem, jednak nie widziałem nigdy takiej potrzeby.
Mozesz tez uzywac trybu UltraTrac ktory to powoduje budzenie GPS co jakis dluzszy interwal czasu (nie pamietam jakie mozna ustawic ale pewnie 30-60sekund). Oszczedza to baterie i miejsce, ale oczywiscie slad jest znacznie mniej dokładny.

Nie wiem jak z tą pamiecią. Nigdy mi jej nie zabrakło, ale też nie kasuje specjalnie aktywności. Widze ze mam w swoim pierwsza aktywnosc z 17 maja czyli generalnie od poczatku kiedy uzywam Epixa. Z tym ze zazwyczaj na bieżąco synchroznizuję moje aktywnosci z garmin connect i nie martwię sie pamiecią.
If you going to face a real challenge it has to be a real challenge. You can't accomplish anything, without the possibility of failure.
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2246
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Kilka moich uwag,...
1. Treningi na sali/bieżni to oczywiście są głupoty. Z ciekawości kiedyś to sprawdziłem. To nie jest jednak uroda tego modelu. Tak samo ma 920.
2. Ostatnio miałem okazję sprawdzić go w wysokich górach, czyli pow. 4 tys. metrów. Wysokość oczywiście nie ma znaczenia. Moje uwagi.
- miałem też Garmina 62s i wysokość z typowo turystycznego modelu była "co do metra", EPIX nie wiele ale jednak zaniżał.
- idąc w górę, "krótkim trawersem", czyli podchodzisz do góry i często skręcasz w lewo-prawo jest równie bezradny jak każdy inny model podczas biegania na bieżni a nawet jeszcze gorzej. To jednak nie jest dyskwalifikujące. Nie brałem go w góry aby pokazywał mi dystans i wysokość. EPIX nie jest do tego. Do tego celu miałem 62s. Coś musiałem mieć na ręce i włączyłem z ciekawości.
- Mapy turystycznie są użyteczne ale nie podczas trekkingu. Do tego celu wolę górskie wersje z wgranymi mapami i sporo większym wyświetlaczem.
3. Dokładność Glonassa, a raczej krytyczne uwagi do zasadności jego używania są ciekawe ale "materiał badawczy" jest zbyt skromny aby na podstawie niego wyciągać wnioski.
4. Tempo chwilowe to według mnie jednak problem. Czasem rozrzut pomiarowy jest dosyć duży i nie zrozumiały albo ja mam skoki tempa z 4:40 na 7:10.
Generalnie, uważam że jest to porządny zegarek. Jeżeli chodzi o pomiar GPS, to używałem zamiennie 920 i EPIX-a. Wydawało mi się, że EPIX jest dokładniejszy ale to może być złudne.
Ach, i jeszcze pomiar temperatury. To bym sobie odpuścił i traktował w formie ciekawostki.
Każdy oczekuje od urządzenia czegoś innego. Dla mnie te przeróżne komunikaty, powiadomienia, sterowania muzyką to zbiór bzdur.
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Pomiar temperatury jest zbliżony do realnej wartości po 10-15 min jazdy rowerem z zegarkiem na odsłoniętym nadgarstku :-) i w takich warunkach jest poźniej stabilny pomiar. W każdej innej opcji gdy zegarek jest na ręce pomiar podaje wartość temp w okolicy zegarka co często różni się od realnej wartości o 7-10oC. O ile zegarek nie leży jako termometr na stole czy szafie to jest to funkcja totalnie bez sensu. Kogo interesuje temp. skóry ;-)
ODPOWIEDZ