Komentarz do artykułu Czy ten zegarek zawojuje rynek? Polar V800 z GPS

Awatar użytkownika
MikeSpy
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 780
Rejestracja: 09 lip 2014, 11:49
Życiówka na 10k: 46
Życiówka w maratonie: 4
Lokalizacja: Puszcza Notecka

Nieprzeczytany post

Fenix testowany na starym sofcie GPS. FR620 ma ten sam czip i lepszy wynik po upgrade firmware. Fellrnr musial by ponowic test F2 na nowym sofcie. Tak bardzo różnić się nie mogą.
If you going to face a real challenge it has to be a real challenge. You can't accomplish anything, without the possibility of failure.
New Balance but biegowy
mondpas
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 298
Rejestracja: 04 paź 2013, 18:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wiele podanych przez użytkowników zegarka V800 informacji rozwiało moje wątpliwości.
Ponieważ do niedawna robiłem przymiarki do tańszego zegarka Polara M400 to po przeczytaniu ostatnich testów jestem skołowany.

Powiedzcie mi jak wygląda w zegarku V800 dokładność GPS i dokładność wskazania tempa chwilowego ( szczególnie przydatne w interwałach ).

Zegarek M400 ma takie niedomagania ( cytaty z jednego z testów):

1. "Problem pojawia się przy bardzo krętych trasach lub gdy ścieżka wiedzie przez las, wtedy zdarzają się pewne nieścisłości, co do aktualnego tempa, ale co ważne – dystans zawsze zliczany jest dokładnie (maksymalne różnice wahały się w okolicach 150 m/20km w przypadku krętych i leśnych tras oraz 70m/ 20km w przypadku prostych tras na bardziej odkrytej przestrzeni)."

2. "Piętą achillesową M400 jest dość słaba reakcja na nagłe przyspieszenie lub zwolnienie. Zdarzało się, że biegnąc w tempie 4:30/km i przyspieszając nagle do 3:50/km wskazania określały tempo jak gdyby zwiększało się one bardzo stopniowo, np. 4:30, 4:20, 4:15, 4:05, potem nagle 3:30 i dopiero stabilizowało się na około 3:50. Z tej prostej przyczyny nie polecałbym tego modelu do interwałów i wszelkich treningów wymagających nagłych zmian tempa."

Niestety nie wiem na ile różnią się podzespoły użyte w obu zegarkach i na ile za błędy odpowiada wyłącznie soft ale czy możecie ustosunkować się do dwóch powyższych kwestii jak funkcjonują w V800 ?
Wpiszę tu swoje wyniki gdy:
5k będzie poniżej 1? minut
10k będzie poniżej 4? minut
21k będzie poniżej 1h i ?? minut
42k będzie poniżej 3h i ?? minut
Na razie takich wyników nie ma więc siedzę cicho.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8790
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Z Footpodem problem reakcji na zmianę tempa znika. M400 nie współpracuje z sensorem biegowym dlatego wybrałem V800.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
rockduck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1077
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:26
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

W moim odczuciu tempo chwilowe pokazuje podobnie do ambita 2 co nie oznacza, że dobrze bo wahania są i będą, raczej nie do przeskoczenia jest podstawa na jakiej działa GPS

Jak bieganiesz realnie po 4'00 to będziesz miał wskazania od 3'50 do 4'30 przy czym tempo właściwe będzie najszczesciej pokazywane

Ja jedyny problem jaki zauważyłem to fakt iż jak polar bardzo szybko złapie GPS to widoczne jest przesunięcie startu o pareset metrów zwłaszcza jak zaczynamy w lesie albo gdy obok mamy budynki. Problem znika gdy po bardzo szybkim zlapaniu sygnału chwile jeszcze poczekamy

Nie zmienia to faktu ze dystans liczy tak czy inaczej dobrze
Jarek72
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 23
Rejestracja: 25 sie 2014, 14:38
Życiówka na 10k: 40:24
Życiówka w maratonie: 3:21
Lokalizacja: Mogilno

Nieprzeczytany post

mondpas
To co piszesz chyba występuje we wszystkich zegarkach z GPS (specyfika systemy) również w V800. Na maratonie policzył mi nawet ok 500m więcej. Na zakrętach potrafi pokazać dziwne tempo chwilowe, ale średnie tempo raczej jest dokładne i liczone do dystansu, ale do dystansu jaki liczy zegarek. Czyli jeżeli na 10 km pokaże 10,2km to tempo jest tak przeliczone. Musimy się nauczyć z tym żyć. Aktualnie nie mam footpoda do V800, ale używałem kiedyś z Garminkiem i faktycznie tam bezwładność jest mniejsza i większa stabilność. Jedynie był problem z kalibracją przy zmianie butów. Footpody również przekłamują w terenie i na śliskiej nawierzchni ponieważ noga "jeździ". Na śniegu to już czasami pokazywał głupoty.
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jak dla mnie bardziej mi odpowiada obecne rozwiązanie. Polecam V800 szczególnie jako zegarek multisportowy. Ostatnio dużo pływam w basenie i funkcje sprawdzają się rewelacyjnie :-). Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zukow2
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 693
Rejestracja: 01 paź 2007, 08:19
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: 2,52,20
Lokalizacja: PRZEMYśL-KRÓWNIKI

Nieprzeczytany post

A moje basenowe nie działają. "FATAL error".Podobno ma być aktualizacja bo sporo ludzi narzeka. Póki co nie mogę korzystać z tej funkcji.
Szafa Biegacza i http://szafabiegacza.com/
mondpas
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 298
Rejestracja: 04 paź 2013, 18:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuję Wam koledzy za informacje.
Być może naiwnie sądziłem, że problemy jakie zauważyłem biegając z telefonem i aplikacją Endo ustąpią przy bardziej profesjonalnym rozwiązaniu jak zegarek z gps.

Z racji tego, że na zimę przeniosłem się z treningami do lasu, notorycznie występuje problem z gubieniem sygnału gps i przez to ciągle przesuwa mi się start i meta wyznaczonego odcinka. Przez to i tempo zostaje zaburzone a właśnie z trzymaniem odpowiedniego tempa mam problemy i chciałem nad tym pracować.
Zegarek miał mi w tym pomóc.

Już kilka osób potwierdzało, że footpad to jedyne rozwiązanie w kierunku uwiarygodnienia wskazań tempa ale to dodatkowe ok. 300 zł. do ceny zegarka. Ponadto jak wspomnieliście zegarek M400 nie współpracuje a więc do ceny V800 na poziomie 1700,- ( z HR ) plus 300 robi się 2000,- co dla biegacza amatora jest dużym wyzwaniem i pytanie czy wykorzystam tak zaawansowany sprzęt . Ale to już moje wewnętrzne rozterki :hejhej:
Wpiszę tu swoje wyniki gdy:
5k będzie poniżej 1? minut
10k będzie poniżej 4? minut
21k będzie poniżej 1h i ?? minut
42k będzie poniżej 3h i ?? minut
Na razie takich wyników nie ma więc siedzę cicho.
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8790
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

No bez przesady z tymi cenami :)
Sam niedawno kupiłem V800 z HR w agito za 1498 zł - teraz jest nawet troszkę taniej.
Sensor biegowy Polar Bluetooth Smart zamówiłem w sportus.pl za trochę mniej niż 240zł - teraz widzę, że dokładnie tyle kosztuje.
Nie robię tu specjalnie reklamy sklepom, podaję tylko gdzie sam kupiłem, szukając najtańszych możliwości. W agito nie płaciłem za dostawę, bo odebrałem osobiście w punkcie odbioru.

Razem może nie jest to mały wydatek, ale Suunto Ambit3 Peak HR Sapphire jest zdecydowanie droższy i to bez sensora biegowego.

Ja wyczynowcem nie jestem, więc nie popadam w taką pogoń za mega dokładnością i natychmiastową reakcją zegarka na każdy mój ruch.
Należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń sprzętowych.

Dodam, że z zakupu V800 jestem bardzo zadowolony.
W okresie ostatniego miesiąca sporo się zmieniło:
- Polar Flow jest po polsku
- V800 ma polski język
- doszło monitorowanie dziennej aktywności - może to być dodatkowy bodziec, motywator
- doszły funkcje pływania na krytym basenie - tu jak widzisz niektórzy mają uwagi, ja jeszcze nie sprawdzałem.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Rafcik
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 12
Rejestracja: 25 cze 2013, 18:41

Nieprzeczytany post

Jest jeszcze jeden mały problem. Otóż zawsze gdy rozpoczynam trening zaraz po rozgrzewce, wyszukuje sobie GPS'a. Pokazuje OK. No to wiec wyruszam na drogę, kiedy juz przyciskam przycisk START, rozpoczyna pomiar min/km. Wszystko niby było by ok, gdyby tylko praktycznie dosyć często właśnie przez pierwsze 100m rysuje mi bieg, nie po drodze tylko obok i pokazuje zamiast 4:50/km to 4:10 przez pierwsze 100m. Sytuacja uspokaja się po ok 100, i potem zaczyna już dobrze rysować a praktycznie idealnie. Czasami jest tak ze od startu do końca maluje idealnie i pokazuje racjonalny dystans, a czasami pierwsze 100m rypie się na całego i maluje daleko od drogi. Przez te pierwsze 100m pokazuje mi zbyt za blisko pierwszy kilometr (o 20-50m). Każdy nastepny kilometr jest juz poprawny do tego pierwszego, ale nie jest to poprawne do całego dystansu.
Jeżeli ktoś wie w czym tutaj leży problem to napiszcie. Dzieje sie tak jak jest i czyste niebo i zachmurzone, więc od pogody to chyba nie zależy.
Awatar użytkownika
rockduck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1077
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:26
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Rafcik pisze:Jest jeszcze jeden mały problem. Otóż zawsze gdy rozpoczynam trening zaraz po rozgrzewce, wyszukuje sobie GPS'a. Pokazuje OK. No to wiec wyruszam na drogę, kiedy juz przyciskam przycisk START, rozpoczyna pomiar min/km. Wszystko niby było by ok, gdyby tylko praktycznie dosyć często właśnie przez pierwsze 100m rysuje mi bieg, nie po drodze tylko obok i pokazuje zamiast 4:50/km to 4:10 przez pierwsze 100m. Sytuacja uspokaja się po ok 100, i potem zaczyna już dobrze rysować a praktycznie idealnie. Czasami jest tak ze od startu do końca maluje idealnie i pokazuje racjonalny dystans, a czasami pierwsze 100m rypie się na całego i maluje daleko od drogi. Przez te pierwsze 100m pokazuje mi zbyt za blisko pierwszy kilometr (o 20-50m). Każdy nastepny kilometr jest juz poprawny do tego pierwszego, ale nie jest to poprawne do całego dystansu.
Jeżeli ktoś wie w czym tutaj leży problem to napiszcie. Dzieje sie tak jak jest i czyste niebo i zachmurzone, więc od pogody to chyba nie zależy.
Ja tak mam wtedy kiedy bardzo szybko złapie sygnał , jest lepiej jak jeszcze chwile przed startem postoimy w miejscu
Awatar użytkownika
zukow2
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 693
Rejestracja: 01 paź 2007, 08:19
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: 2,52,20
Lokalizacja: PRZEMYśL-KRÓWNIKI

Nieprzeczytany post

J.w.
Szafa Biegacza i http://szafabiegacza.com/
mondpas
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 298
Rejestracja: 04 paź 2013, 18:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To może lepiej włączyć GPS np. w trakcie dynamicznego rozciągania na rozgrzewce kiedy jesteśmy w miejscu przez kilka minut, jeśli aż tyle czasu potrzeba aby zegarek właściwie zarejestrował położenie.
Jeśli pospiesznie ruszymy do biegu na nie do końca określonej pozycji to wtedy wychodzą takie przesunięcia, o których piszecie.

Język polski na pewno się przyda na stronie www do programowania treningów.
Powiedzcie tak uczciwie ile Wam to czasu zajmuje. Wolałbym programować trening w zegarku a nie siedzieć przed komputerem i dodatkowo tracić czas. Często bywa tak, że mam spore przesunięcia czasowe miedzy godziną na którą zaplanowałem trening a godziną faktycznego przeprowadzenia. Taka praca :hejhej:
Wówczas zaraz po przyjściu do domu od razu przebieram się i na trening.
Gdybym miał jeszcze na chwilę usiąść przy komputerze to mogę już nie wstać jak dupa poczuje wygodę.
Wpiszę tu swoje wyniki gdy:
5k będzie poniżej 1? minut
10k będzie poniżej 4? minut
21k będzie poniżej 1h i ?? minut
42k będzie poniżej 3h i ?? minut
Na razie takich wyników nie ma więc siedzę cicho.
Awatar użytkownika
zukow2
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 693
Rejestracja: 01 paź 2007, 08:19
Życiówka na 10k: 36:00
Życiówka w maratonie: 2,52,20
Lokalizacja: PRZEMYśL-KRÓWNIKI

Nieprzeczytany post

Planujesz dzień wcześniej i wysyłasz do zegarka. Trwa kilka minut.
Jeżeli chodzi o GPS, to mi przez ok 200 m pokazuje wolniejsze tempo,ok 45s do minuty. Rysuje ładnie od początku.
Miałem trochę zegarków i każdy ma podobnie, choć Suunto Ambit 2 chyba najszybciej łapał tempo.
Szafa Biegacza i http://szafabiegacza.com/
mondpas
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 298
Rejestracja: 04 paź 2013, 18:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zdarza się, że powtarzam treningi lub je tylko nieznacznie modyfikuję.
Ile takich przesłanych treningów można na raz przechowywać w zegarku ?
Czy nowo przesłane nadpisują stare ?
Wpiszę tu swoje wyniki gdy:
5k będzie poniżej 1? minut
10k będzie poniżej 4? minut
21k będzie poniżej 1h i ?? minut
42k będzie poniżej 3h i ?? minut
Na razie takich wyników nie ma więc siedzę cicho.
lucpo
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 35
Rejestracja: 19 sty 2014, 21:55
Życiówka na 10k: 49:20
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przecież zawsze można trening zapisać w ulubionych. Wtedy wystarczy raz skonfigurować kilka typów trening.
ODPOWIEDZ