Pronacja - supinacja - czym to się je

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
galka91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 26
Rejestracja: 16 sie 2009, 13:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Złotów

Nieprzeczytany post

„ - Doskonałym ćwiczeniem, które mogą wykonywać osoby w różnym wieku, jest ćwiczenie „krótkiej stopy” - mówi Ewa Witek Piotrowska z klinikarehabilitacji.pl. „ - Polega ono na ustawieniu całej kończyny w osi, tak, żeby kolana były nad stawami skokowymi, a biodra nad kolanami. Obciążamy głowę pierwszej kości śródstopia (punkt pod paluchem), głowę piątej kości śródstopia (punkt pod V palcem) i zewnętrzną krawędź pięty. Możemy podłożyć sobie pod te punkty sznureczki lub gumki, tak, żeby czuć co dokładnie obciążamy. Zaczynamy od pozycji siedzącej a kończymy na staniu jednonóż.”
:niewiem: Jakoś tego nie rozumiem, mogę prosić o zdjęcie, a ja już całe wakacje śmigam boso, ostatnio już nawet przez miasto szedłem na bosaka, to się ludzie trochę dziwnie patrzeli, jak na głupka, na początku bolało ale teraz już luz :)
Pozdrawiam,
Patryk
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

niesamowite, zalecacie bieganie na boso po trawie ;) a tak na serio to ten tekst powinien sie zaczynać od wyjaśnienia, że pronacja nie dotyczy lądowania na śródstopiu
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

gasper pisze:to ten tekst powinien sie zaczynać od wyjaśnienia, że pronacja nie dotyczy lądowania na śródstopiu
A dlaczego? Nie bardzo rozumiem.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:
gasper pisze:to ten tekst powinien sie zaczynać od wyjaśnienia, że pronacja nie dotyczy lądowania na śródstopiu
A dlaczego? Nie bardzo rozumiem.
chyba to logiczne umieszczać na początku tekstu informacje kluczowe :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ale nie rozumiem, dlaczego pronacja nie dotyczy lądowania na śródstopiu?
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Ale nie rozumiem, dlaczego pronacja nie dotyczy lądowania na śródstopiu?
zacytuje artykuł:
Czy pronacja jest nienaturalna?
Pronacja jest naturalnym efektem przetaczania – przenoszenia ciężaru ciała od pięty ku palcom. Jest to mechanizm, który pozwala naszemu ciału lepiej zamortyzować zetknięcie z podłożem, dostosować stopę do nierówności podłoża.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

U osoby która ląduje na śródstopiu też występuje przetaczanie.
Tylko w innej kolejności.
Najpierw jest uderzenie przodem stopy, potem uderza pięta, w tym momencie pronacja jest największa, potem pięta luzuje i jest wybicie.
bba
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 167
Rejestracja: 29 cze 2010, 07:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jak patrzę na animacje yacoola to wydaje mi się, że lądowanie jest na zewnętrzej części śródstopia a potem tak jak pisze Adam jest przekrzywienie kostki do środka. Zupełnie jakby stopa przechodziła od supinacji do pronacji.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:U osoby która ląduje na śródstopiu też występuje przetaczanie.
Tylko w innej kolejności.
Najpierw jest uderzenie przodem stopy, potem uderza pięta, w tym momencie pronacja jest największa, potem pięta luzuje i jest wybicie.
pięta już wtedy nie uderza tylko co najwyżej dotyka ziemi - zresztą mam fajny filmik, gdzie biegnie 2 zawodników i jeden ląduje na śródstopiu a drugi na pięcie - u tego pierwszego pianka w bucie pod piętą nie zmienia grubości w momencie kontaktu z ziemią a drugi niestety znacznie zmniejsza jej grubość
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

gasper pisze: pięta już wtedy nie uderza tylko co najwyżej dotyka ziemi - zresztą mam fajny filmik, gdzie biegnie 2 zawodników i jeden ląduje na śródstopiu a drugi na pięcie - u tego pierwszego pianka w bucie pod piętą nie zmienia grubości w momencie kontaktu z ziemią a drugi niestety znacznie zmniejsza jej grubość
Opisujesz Gasper wyidealizowaną sytuację, zupełnie jak gdyby ten filmik o którym mówisz był dostarczony przez jakiegoś propagatora "jedynie słusznej myśli".
Ja mam też sporo filmików.
Jestem gotów się założyć, że ten pierwszy też pronuje tylko inaczej.
Bose stopy też pronują, i to jak.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:
gasper pisze: pięta już wtedy nie uderza tylko co najwyżej dotyka ziemi - zresztą mam fajny filmik, gdzie biegnie 2 zawodników i jeden ląduje na śródstopiu a drugi na pięcie - u tego pierwszego pianka w bucie pod piętą nie zmienia grubości w momencie kontaktu z ziemią a drugi niestety znacznie zmniejsza jej grubość
Opisujesz Gasper wyidealizowaną sytuację, zupełnie jak gdyby ten filmik o którym mówisz był dostarczony przez jakiegoś propagatora "jedynie słusznej myśli".
Ja mam też sporo filmików.
Jestem gotów się założyć, że ten pierwszy też pronuje tylko inaczej.
Bose stopy też pronują, i to jak.
bose stopy w trakcie biegu mogą pronować i supinować - co wtedy? jakie ćwiczenia robić? na supinacje czy pronacje? bo buty z systemem tu nic nie dadzą... czy moze wtedy sie tym nie przejmować?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ten tekst mówi o pronacji i supinacji.
Mówi także, że poprzez pewne ćwiczenia, także zmianę stylu biegu możemy ją zmniejszyć lub nieco zmniejszyć.
Ale występuje ona zarówno w przypadku lądowania na pięcie i lądowania na śródstopiu.
W przypadku lądowania na śródstopiu może nastąpić jeszcze całkiem mocne przywalenie pietą co daje się zastanawiać, czy jednak nie amortyzować jakoś tego uderzenia.
Zaraz wstawię filmik do refleksji.
gasper
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2876
Rejestracja: 20 sie 2001, 13:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: Mówi także, że poprzez pewne ćwiczenia, także zmianę stylu biegu możemy ją zmniejszyć lub nieco zmniejszyć.
Ale występuje ona zarówno w przypadku lądowania na pięcie i lądowania na śródstopiu.
W przypadku lądowania na śródstopiu może nastąpić jeszcze całkiem mocne przywalenie pietą co daje się zastanawiać, czy jednak nie amortyzować jakoś tego uderzenia.
Zaraz wstawię filmik do refleksji.
to walenie piętą przy bieganiu na śródstopiu trzeba wyeliminować i po problemie ;) bo walenie piętą przy lądowaniu na śródstopiu psuje całą idee amortyzacji mięśniami a nie pianką eva pod piętą; wrażenie uderzania piętą może być też wynikiem profilu buta, który najczęściej pięte ma podwyższoną w stosunku do śródstopia
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

To apropos tego, czy pronacja dotyczy spadania tylko na piętę czy też na śródstopie:

http://www.youtube.com/watch?v=ki2EwMWwFRs
ODPOWIEDZ