Pogłębianie oddechu

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Roland8
Wyga
Wyga
Posty: 52
Rejestracja: 25 lis 2007, 09:28

Nieprzeczytany post

Ostanio w runner's world wyczytałem o ćwiczeniach na pogłebianie oddechu i tym samym zwiększających pojemność płuc artykuł był napisany zachęcjąco by zacząć je stosować.Mam pytanie czy ktokolwiek z forum stosuje takie ćwiczenia i jakie są efekty?
New Balance but biegowy
Wuj Phyll
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 347
Rejestracja: 04 paź 2008, 15:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja też czytałem i w najbliższych dniach mam się zamiar za nie zabrać :)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12424
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Napisz szczegóły dotyczące tego artykułu. Jeżeli to to o czym myślę, to mogę ci napisać kilka zdań. Pojemność płuc można zwiększyć ale tylko w wieku dorastania. Można natomiast zwiększać poprzez odpowiednie ćwiczenia tolerancję na obniżenie poziomu O2. Czyli mamy do czynienia z symulacją zjawiska hipoksji. To dość ciekawe zagadnienie, którym zajmuję się od kilku lat.
Zydek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 18 sty 2009, 17:43

Nieprzeczytany post

Powiedzcie cos wiecej co i jak
Awatar użytkownika
Libero
Wyga
Wyga
Posty: 75
Rejestracja: 05 gru 2008, 22:49

Nieprzeczytany post

A możecie opisac na czym dokładniej polegaja te ćwiczenia? ewentualnie podac link, z góry thx :bleble:
Zaczynam biegać....znowu
Awatar użytkownika
ssokolow
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1810
Rejestracja: 13 lis 2006, 00:22
Życiówka na 10k: 48:35
Życiówka w maratonie: 4:04:02
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

yacool pisze: obniżenie poziomu O2.
A do czego by się to miało przydać ??

Bawiłem się ostatnio w szpitalu takim urządzeniem badającym stężenie o2 w krwi. - zakłada się to to na palec... i pokazuje wysycenie krwi tlenem w opuszku palca...

- zauważyłem że po 3 minutach od wstrzymania oddechu zawartość tlenu w krwi praktycznie się nie zmieniła (normalnie pokazywało 100, chyba udało mi się "osiągnąć" 97 po 3 minutach) dłużej nie byłem w stanie wstrzymać oddechu... więc dłuższego testu nie przeprowadziłem....

za to po zrobieniu zupełnego wydechu... i zatrzymaniu na 20 sekund...
po wzięciu oddechu jakąś sekundę później urządzenie pokazywało spadek wysycenia tlenem krwi do wartości rzędu 55-60.. i włączał się alarm;-) (pewnie takie było opóźnienie pomiaru + czas w jakim krew ponownie trafiała do "palca")

Wniosek mój stąd jest taki... że jak płuca pracują "normalnie" to wielkość oddechu nie ma większego znaczenia... - powietrza i tak starczało by na 3 minuty - a przecież oddychamy znacznie szybciej... i rozumiem że biegnąc mamy znacznie większe zapotrzebowanie na tlen, ale jednak nie wydaje mi się żeby mogło się to aż tak radykalnie zmienić.

Chyba większe znaczenie miało by po prostu ćwiczenie mięśni oddechowych by zapewnić w miarę bezproblemową wentylację nawet w przyspieszonym tempie.

(Oczywiście to takie moje "chłopskie" główkowanie po zabawie tamtym urządzeniem)
Szymon
Obrazek
Roland8
Wyga
Wyga
Posty: 52
Rejestracja: 25 lis 2007, 09:28

Nieprzeczytany post

Oto ćwiczenia:
1PŁASKI SCYZORYK
połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i stopami płasko na podłodze.Ramiona ułóż wzdłuż ciała,dłonie wyprostowane.Zrób wdech i unieś głowę,kark,barki i ramiona.Następnie unieś kolana do kąta 45.Teraz wez pięć płytkich wdechów i pięć płytkich wydechów.Każdy wdech i wydech zaznaczaj lekim uniesieniemi opuszczeniem ramion.
2ŁABĘDZ
połóż się na brzuchu z dłońmi na podłodze , ak do robienia pompek.Pochyl głowę, tak by kark wyrównał się z kręgosłupem.Zrób wdech i podpierająć się na dłoniach, powoli unieś głowę,kark,barki i klatkę piersiową.Nie prostuj ramion do końca.Wypuszczając powietrze powoli opuszcaj tułów do pozycji wyjściowej.
3ROZSZERZANIE KLATKI
Stań wyprostowany z nogami lekko ugiętymi w kolanach,rozstawionymi na szerokości barków i rękami zwieszonymi wzdł€ż boków.W trakcie wdechu podnoś powoli ramiona na boki i do góry,tak żeby w ostatniej fazietwoje bicepsy niemal dotykały uszu.Podczas wydechu wróć ramiona na dół.

Obiło mi się jeszce o uszy że można robić też szybkie małe wdechy do napełninia płuc na maksa powietrzem a następnie takimi samymi małymi wydychami wypuszcać powietrze.
Roland8
Wyga
Wyga
Posty: 52
Rejestracja: 25 lis 2007, 09:28

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Napisz szczegóły dotyczące tego artykułu. Jeżeli to to o czym myślę, to mogę ci napisać kilka zdań. Pojemność płuc można zwiększyć ale tylko w wieku dorastania. Można natomiast zwiększać poprzez odpowiednie ćwiczenia tolerancję na obniżenie poziomu O2. Czyli mamy do czynienia z symulacją zjawiska hipoksji. To dość ciekawe zagadnienie, którym zajmuję się od kilku lat.
Yacool jesli możesz to bardzo bym prosił abyś rozwinął to o czym pisałeś.

Jak wiadoma na hali z oddychaniem są problemy może te ćwiczenia mogły by dać jakąś przewagę nad rywalami?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12424
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ćwiczenia, które opisałeś mogłyby posłużyć za rozgrzewkę do tego o czym ja myślałem.

Po pierwsze musisz wiedzieć, co tak naprawdę chcesz osiągnąć, bo same duże płuca to za mało żeby szybko biegać. Właściwie to w czasie biegu oddech jest płytki ale szybki. Głębokie oddychanie angażuje dodatkowe mięśnie, które potrzebują tlenu do pracy. Proces więc sam pożera to co produkuje.

Jeśli już Cię to zainteresowało to polecam lekturę stron o freedivingu. Freediverzy to ludzie, którzy mają pojemność płuc po 8-10 litrów. Ale też pływacy mają bardzo duże pojemności płuc.

Ja myślałem o zjawisku hipoksji. Wyjazd w góry powoduje taki stan, ale nie tylko. Jakiś czas temu na bieganie.pl pojawił się artykuł o namiotach tlenowych i hipoksykatorach:
http://bieganie.pl/?cat=137&id=704&show=1

Poza tym jest coś jeszcze. Są to ćwiczenia tzw. static apnea, które pozwalają na bardzo głęboką hipoksję. Regularne ćwiczenie tego stanu zwiększa poziom czerwonych krwinek czyli mamy do czynienia ze zjawiskiem jak byśmy byli w górach. W moim przekonaniu ten mechanizm jest bardziej godny uwagi niż zwiększanie pojemności płuc.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2014, 11:56 przez yacool, łącznie zmieniany 1 raz.
Roland8
Wyga
Wyga
Posty: 52
Rejestracja: 25 lis 2007, 09:28

Nieprzeczytany post

Czyli uwazasz że takie ćwiczenia w bieganiu wiele nie pomogą?Skoro to co nadromie pojemnością płuc to stracę angażując więcej mieśnie.Czy po wykonaniu tych ćwiczeń wyjde na zero czy jednak troche na plus? Chodzi mi tu oczywiście o kwestie związane z bieganiem.Mam jeszce małą prozbię czy mógłbyś podać jakiś link lub opisać sposób wykonywanie ćwiczeń static apnea.Link najlepiej jak by był po polsku.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12424
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie potrafię określić w ilościowym aspekcie bilansu zysków i strat różnych sposobów oddychania. Jeśli jednak podejdziesz do tego praktycznie, to sam zweryfikujesz po prostu biegnąc, że nie da się głęboko i zarazem szybko oddychać. Nie ma czasu na wypełnianie po brzegi płuc. Duże płuca to ogromny atut ale w bieganiu nie jest to aż tak ważna jak we wspomnianym wyżej freedivingu.
Ćwiczenia, o których napisałem to wstrzymywanie oddechów wg specjalnie do tego celu utworzonych tabel. Poniższy link wprowadzi Cię do zagadnienia tabel.
http://www.freediving.com.pl/treningi/t ... tatyki.php

To, co interesuje nas to tabela B. Bo to właśnie ona symuluje warunki górskie. Trening na podstawie tej tabeli jest niewygodny dlatego napisałem makro w excelu, dzięki któremu można automatycznie przejść przez tabelę nie ruszając się z łóżka. Jak Cię to zainteresuje to mogę podesłać programik.

Kolejny link jest bardzo ciekawym, skrótowym przejściem przez fizjologię bezdechu. http://www.freediving.com.pl/treningi/t ... zrobic.php
Z autorem artykułu prowadziłem swojego czasu ciekawą dyskusję dotyczącą wykorzystania treningu free w sportach wytrzymałościowych. Temat jest bardzo obiecujący. Wiem, że rozpoczęły się w tym temacie badania w Katedrze Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej UM w Łodzi. Niestety nie znam szczegółów.

Sam badałem to zagadnienie na sobie. Technika wstrzymania oddechu jest bardzo efektywna i sprawdza się. Osobiście doszedłem do blisko 6 minut ale nie to było dla mnie najważniejsze. Trenując przez dłuższy czas (kilka miesięcy) tabelę B poprawiłem poziom krwinek czerwonych do wartości powyżej górnej granicy normy. Dotychczas z powodu dużego kilometrażu i obciążeń poziom oscylował w dolnej granicy normy (tzw. anemia długodystansowca). Oczywiście nie można tylko na podstawie moich doświadczeń wyciągać wiążących wniosków. Liczę na wiarygodne wyniki badań z Łodzi. Wtedy okaże się też jaki ma wpływ wstrzymanie oddechu na wielkość płuc i czy jest to możliwe tylko w okresie wzrostu człowieka.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2013, 14:33 przez yacool, łącznie zmieniany 1 raz.
Roland8
Wyga
Wyga
Posty: 52
Rejestracja: 25 lis 2007, 09:28

Nieprzeczytany post

Dzisiaj nie dysponuje czasem aby się zaznajomić z tym materiałem.Napewno jutro to obcykam.W ostatnim numerze joggingu było opisane że kolarz Floyd Landis podczas treningu gdy inteswywnie pedałował musiał wstrzymać oddech i potrafił w ten sposób wytrzymać 2 min.Jego VO2 max wynosi 90 a pojemność płuc ma coś około 7 litrów.Może w tym faktycznie coś jest i warto to wpleść w trening.
Roland8
Wyga
Wyga
Posty: 52
Rejestracja: 25 lis 2007, 09:28

Nieprzeczytany post

Mam jedno pytankanko odnośnie tej tabelki bo nie wiem czy dobrze rozumie chodzi o to co ozanacza apnea.Podejrzewam że jest to czas wstrzymania odechu a respiracja to przerwa pomiędzy nastepnym wstrzymaniem.Jesli moje spostrzerzenia są złe bardzo bym prosił o naprowadzenie mnie na dobrą drogę.
POZDRAWIAM!!
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12424
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dobrze podejrzewasz.
manix39
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2009, 10:16

Nieprzeczytany post

halusien :ble:
ODPOWIEDZ