Teraz jest Pt, 28 kwietnia 2017, 23:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Maraton - z zającem czy negative split
Nowy postNapisane: Cz, 20 kwietnia 2017, 09:44 
Wyga
Wyga

Takie pytanie natury filozoficznej.
Do tej pory starałem się biegać negative split i racze to wychodziło. W ubiegły tydzień zrobiłem testowo półmaraton w 1:37:00 przed maratonem. Ponieważ założenie było 1:40 trochę niezobowiązująco, to pobiegłem z zającem i grupą pierwszy raz. Grupę zostawiłem jednak na 14 km, bo czułem się dobrze i pobiegłem szybciej. Po odłączeniu od grupy dopiero poczułem "samotną" walkę z wiatrem, o której wcześniej mimo odczuwania wiatru nie miałem pojęcia :szok: . No i też nie wiem czy bieg w tej grupie nie wydał mi się mniej wyczerpujący psychicznie. Chociaż z kolei punkty nawadniające to była tragedia w takim tłoku.
Planuję teraz maraton w Krakowie z czasem 3:30 i zastanawiam się czy pobiec równo z zającem, czy zrobić negative split zaczynając wolniej. Co myślicie?

Tytuł: Re: Maraton - z zającem czy negative split
Nowy postNapisane: Cz, 20 kwietnia 2017, 09:49 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Wszystko zależy od tego jaką strategię będzie miał pacemaker, może także negative split.

Ja bym zaczął za grupą w pewnej nie wielkiej odległości, która Ci zagwarantuje swobodny dostęp do wody itp.
Później już wg samopoczucie, będziesz się napędzał (negative split) i wyskoczysz przed dużą grupę, ale może także będzie ktoś na podobnym poziomie i nie będziesz musiał sam walczyć z wiatrem.

Nowy postNapisane: Cz, 20 kwietnia 2017, 10:22 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Dookoła pejsmejkerów na 3:30 to dramat może być. A ilu pejsów będzie? Może będzie więcej niż jeden i ustawią się w pewnej odległości od siebie i wtedy możesz pomiędzy nimi biec. Zależy też, jaki będzie warunek - bo jeśli będzie wiało, to zdecydowanie lepiej Ci będzie biec w grupie i nawet trochę tracić na punktach niż dostawać wiatrem. Oczywiście to nie dotyczy odcinków, gdzie biegniesz z wiatrem w plecy.

Nowy postNapisane: Pt, 21 kwietnia 2017, 18:43 
Wyga
Wyga

Zorientowałem się - zające biegną równym tempem. Nie wiem czy nie za szybko od początku. Może znajdzie się ktoś kto chciałby pobiec ze mną negative split?

Nowy postNapisane: Wt, 25 kwietnia 2017, 17:00 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Widzisz ja np. nie znoszę biegać negative split i zdecydowanie wole biec równym tempem, w grupie na pewno będzie się biegło Ci łatwiej ze względów psychicznych, ale także pogodowych(wiatr), na tłumy przy wodopoju też jest sposób ja zawsze przed punktem z wodą przyśpieszam, wybijam się przed grupę, po za tym zawsze staraj się łapać wodę gdzieś pod koniec punktu, nigdy na początku bo tam zawsze jest tłok.

5km - 20:16
10km - 42:27
Połówka - 1:35:16

Nowy postNapisane: Cz, 27 kwietnia 2017, 09:31 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

mariokej napisał(a):
Takie pytanie natury filozoficznej.
Do tej pory starałem się biegać negative split i racze to wychodziło. W ubiegły tydzień zrobiłem testowo półmaraton w 1:37:00 przed maratonem. Ponieważ założenie było 1:40 trochę niezobowiązująco, to pobiegłem z zającem i grupą pierwszy raz. Grupę zostawiłem jednak na 14 km, bo czułem się dobrze i pobiegłem szybciej. Po odłączeniu od grupy dopiero poczułem "samotną" walkę z wiatrem, o której wcześniej mimo odczuwania wiatru nie miałem pojęcia :szok: . No i też nie wiem czy bieg w tej grupie nie wydał mi się mniej wyczerpujący psychicznie. Chociaż z kolei punkty nawadniające to była tragedia w takim tłoku.
Planuję teraz maraton w Krakowie z czasem 3:30 i zastanawiam się czy pobiec równo z zającem, czy zrobić negative split zaczynając wolniej. Co myślicie?

jak biegałeś ns i było ok to trzymaj się tego
obserwuj zawczasu (tj. z kilkaset metrów) tłok przy pkt. odżywczych, jeśli stoły będą z obu stron to warto biec środkiem i ignorować te pierwsze stoły
zapoznaj się dokładnie z ostatnimi 10km trasy
i POWODZENIA! :)

Nowy postNapisane: Cz, 27 kwietnia 2017, 12:27 
Wyga
Wyga

No to dalej mam mętlik w głowie. Opaski na obie taktyki wydrukowane. Taktykę wybierze za mnie wiatr w dniu maratonu :taktak:

Nowy postNapisane: Pt, 28 kwietnia 2017, 08:43 
Dyskutant
Dyskutant

Ja raz w życiu biegłem z zającem (półmaraton) i był taki tłok/ciasno na trasie, że bieg był strasznie szarpany. Jak się robiło luźniej go gonił wynik, jak był tłok to nie było wyboru i trzeba się ścisnąć to tempo spadało. To był mój pierwszy w życiu bieg na takim dystansie (wliczając treningi) i byłem dosyć wystraszony jak to się skończy. Jak po 17 kilometrze wyszło mi, że jest dobrze i można urywać z założonych 2h (proszę się nie śmiać, to był serio pierwszy bieg na taki dystans) to prawie kilometr zajęło mi wyprzedzenie peletonu otaczającego zająca i ostatecznie skończyłem 1h56m

Może na maratonach jest luźniej (w Krakowie wątpię, w końcu biega się 2 kółka a ilość startujących jest podobna) więc miej to też na uwadze.

W tym samym biegu biegł też bracik, jakoś pomiędzy grupami wystartował i miał pustą trasę przed sobą i biegło mu się dużo przyjemniej ;)

Prognoza na niedziele jest pozytywna więc trzymam kciuki! W tym roku tylko kibicuje :)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]