Rozciąganie w dni nietreningowe

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
krzys1001
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1462
Rejestracja: 04 lut 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 00:37:35
Życiówka w maratonie: 02:58:32

Nieprzeczytany post

Ja się rozciągam prawie codziennie. Na basen chodzę kiedy tylko mam wolną chwilę. Zdarza mi się być dwa razy dziennie, rano przed pracą i czasami wieczorem jak nie mam co robić.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Rozciàgac czy nie rozciàgac? oto jest pytanie!
no i szperajàc po internecie szukam artykulòw raczej medycznych o tzw naukowych a nie tych popularych z blogòw i czasopism (chociaz czasem powazny artykul jest zamieszczany nawet w RW...)
dzisiaj natknàlem sié na ten fragment:
To stretch or not to stretch: the role of stretching in injury prevention and performance.
McHugh MP, Cosgrave CH.
Nicholas Institute of Sports Medicine and Athletic Trauma, Lenox Hill Hospital, New York, New York 10075, USA.
Abstract:
Stretching is commonly practiced before sports participation; however, effects on subsequent performance and injury prevention are not well understood. There is an abundance of literature demonstrating that a single bout of stretching acutely impairs muscle strength, with a lesser effect on power. The extent to which these effects are apparent when stretching is combined with other aspects of a pre-participation warm-up, such as practice drills and low intensity dynamic exercises, is not known. With respect to the effect of pre-participation stretching on injury prevention a limited number of studies of varying quality have shown mixed results. A general consensus is that stretching in addition to warm-up does not affect the incidence of overuse injuries. There is evidence that pre-participation stretching reduces the incidence of muscle strains but there is clearly a need for further work. Future prospective randomized studies should use stretching interventions that are effective at decreasing passive resistance to stretch and assess effects on subsequent injury incidence in sports with a high prevalence of muscle strains.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Czyli w skrócie: rozciągać się.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Zdania sà podzielone nawet wsròd fachowcòw :
Sports Med. 2004;34(7):443-9.
Stretching and injury prevention: an obscure relationship.
Department of Rehabilitation Sciences and Physical Therapy, Faculty of Medicine and Health Sciences, Ghent University, Belgium.
estratto:where strong evidence exists that stretching has no beneficial effect on injury prevention

Rev Med Suisse. 2005 Jul 27;1(28):1830-4.
Is stretching for sports performance still useful? A review of the literature
Hôpital orthopédique de la Suisse romande, Swiss Medical Olympic Center:
Since 1980, according to several authors, it is accepted that increasing flexibility of a muscle-tendon unit allows a better performance and decreases sports injuries. Stretching is regularly included in warm-up and in cooling-down. However, there are contradictory findings in the literature. In contrast, since 1990, there's evidence suggesting that stretching not only does not prevent injuries, but can also decrease the level of performance. Some part of these contradictions can be explained by the various sports activities. Those requesting an increased flexibility, such as gymnastic, dancing or diving, necessitate stretching to optimize the level of performance. In contrary, for sports with slow stretch-shortening cycle such as jogging or cycling, there is no scientific data showing a positive effect of stretching.

Med Sci Sports Exerc. 2004 Mar;36(3):371-8.
The impact of stretching on sports injury risk: a systematic review of the literature.
METHODS: Without language limitations, we searched electronic data bases, including MEDLINE (1966-2002), Current Contents (1997-2002), Biomedical Collection (1993-1999), the Cochrane Library, and SPORTDiscus, and then identified citations from papers retrieved and contacted experts in the field. Meta-analysis was limited to randomized trials or cohort studies for interventions that included stretching. Studies were excluded that lacked controls, in which stretching could not be assessed independently, or where studies did not include subjects in sporting or fitness activities. All articles were screened initially by one author. Six of 361 identified articles compared stretching with other methods to prevent injury. Data were abstracted by one author and then reviewed independently by three others. Data quality was assessed independently by three authors using a previously standardized instrument, and reviewers met to reconcile substantive differences in interpretation. We calculated weighted pooled odds ratios based on an intention-to-treat analysis as well as subgroup analyses by quality score and study design.
RESULTS: Stretching was not significantly associated with a reduction in total injuries (OR = 0.93, CI 0.78-1.11) and similar findings were seen in the subgroup analyses.
krzys1001
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1462
Rejestracja: 04 lut 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 00:37:35
Życiówka w maratonie: 02:58:32

Nieprzeczytany post

To nie się nie rozciągaj, zobaczymy ile pociągniesz... Wczoraj usłyszałem to od https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Magdziarczyk .

Wczoraj na 2 h treningu 40 minut nas porozciągał.

Każdy ma swój rozum i wie co robi. Ja będę każdego namawiał do rozciągania.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Moze juz czytaliscie...
5 Stretches You Should Never Do
Keeping limber is vital to preventing injury, but make sure you do it right. Some stretches just aren’t worth it.

http://www.runnersworld.com/stretching/ ... 9s%20World
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4923
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przed bieganiem: rozciagam sie dynamicznie, w zasadzie 2 cwiczenia robia mi cala robote.
Ale ostatnio dorzucam tez pare wdechow kontrolowanych na przepone, wiec powiedzmy, ze 3 :oczko:

Bezposrednio po: nic.

Wieczorem, najczesciej niedlugo przed spaniem: rolowanie (kilka razy w tygodniu, najczesciej jak czuje, ze potrzeba).

Statyczne rozciaganie tylko sporadycznie (tylko lydki, osobno gorna i dolna czesc).

Tak to u mnie wyglada mniej wiecej od poltora roku.
Awatar użytkownika
sochers
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3431
Rejestracja: 16 sty 2014, 10:35
Życiówka na 10k: 44:15
Życiówka w maratonie: 3:48:12
Lokalizacja: Woodge aka Uć

Nieprzeczytany post

Zrób sobie 2-3 tygodnie testu z codziennym rozciąganiem, a potem bez. Będziesz dla siebie grupą kontrolną i testową jednocześnie :) I zobacz jak się czujesz - tylko np. treningi muszą być analogiczne, żeby wykluczyć zmienne zakłócające.

Może być tak, że owszem, na zimnych mięśniach raczej lepiej się nie rozciągać mocno, ale z drugiej strony uzysk jednostkowy dla Ciebie może być wyższy nić koszty. Ja tak mam, mięśnie spina mi mocno, więc rozciąganie na sucho w dni nietreningowe jest dużo lepsze niż jego brak. Czasem np. nie mam czasu se rozciągać po bieganiu (biegam generalnie rano), to rozciąganie i rolowanie robię np. w południe albo wieczorem. I też daje radę.
BLOG: viewtopic.php?f=27&t=40946&start=435
KOMENTARZE: viewtopic.php?f=28&t=40947&start=1680

PBs: 1M - 6'09, 3000 - 12'11, 5k - 20'35, 10k - 44'15, HM - 1:47'11, M - 3:48'12
qamil
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 156
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:04
Życiówka na 10k: 38:07
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rozumiem, że chcesz odpowiedzi popartej badaniami, która rozwieje Twoje wątpliwości.Prawda jest taka, że większość szczegółów badań się pomija i wychodzi to często dopiero po miesiącach lub latach.Uważam, że nie ma nic lepszego niż bazowanie na swoich odczuciach.Żaden fizjoterapeuta czy inny specjalista nie powie, że warto być pokurczonym a rozciąganie nawet jeśli tego nie eliminuje to chociaż zmniejsza efekt skróconych mięśni.Na swoim przykładzie wiem, że różnica w odczuciach między rozciąganiem na rozgrzanych mięśniach a "na zimno" jest diametralna.Na rozgrzanych jest to łatwiejsze, przyjemniejsze i czuję efekt a na zimno było boleśnie w trakcie a na następny dzień czułem wręcz naciągnięcia.Biegam 5x w tygodniu, 2x w tygodniu trening nóg.Rolowanie przed każdym treningiem na pobudzenie mięśni i rozciąganie po każdym treningu.Polecam rozciągać się w dni bez treningu tylko na rozgrzanych mięśniach.Można też zrobić rozciąganie po samym rolowaniu.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

According to new research published in the Journal of Physiology, regular stretching can do more than prime your muscles for action and prevent injury—it can also reduce your risk of heart disease and diabete
https://www.runnersworld.com/news/a3329 ... lth-study/
ODPOWIEDZ