New Balance 1080v12
 
26 listopada 2015 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Z wizytą w Enel Sport


Poniżej skrót z wizyty w nowo otwartej placówce Enel – Sport.  Jest to przychodnia sportowa działająca przy Legii Warszawa. To co dla biegaczy ciekawe to:

– EKG wysiłkowe wykonywane do odmowy – to jest wg mnie absolutne nowum na naszym rynku, jeszcze nigdy się z tym nie spotkałem. Pisałem już kilkakrotnie, że standardowe EKG wysiłkowe kończy się tam, gdzie dopiero zaczyna się typowe dla biegaczy zmęczenie. To wg mnie bardzo ciekawe i osobiście na pewno się na takie EKG udam.

– Dobrze wyposażona sala przygotowana do wyprowadzania zawodników z kontuzji

– Bardzo dobrze wyposażona pracownia diagnostyczna (rezonans magnetyczny, rengten, USG)

Oczywiście żadna placówka medyczna nie byłaby sobą, gdyby nie próbowała przy okazji trochę wyolbrzymiać swoją wyjątkowości. Sprzęt zebrany w Enel-Sport jest bardzo dobry ale można go już znaleźć w wielu miejscach w kraju (choćby 3 teslowy rezonans). Rzeczywiście nie spotkałem sie jednak z tym, żeby na siłowni były bieżnie Woodway (wprawdzie typowa bieżnia jest tylko jedna, razem są dwie). To są bieżnie, gdzie powierzchnia nośna i transmisyjna są zintegrowane. W przypadku typowych bieżni to jest rozdzielone (metalowa płyta jest płytą nośną a ślizgający się po niej pas umożliwia bieg). Ma to zalety bardziej zbliżające nas do biegu po naturalnej, miękkiej nawierzchni, niestety są to też najdroższe bieżnie na świecie.

Kilka lat temu podobne centrum rehabilitacyjne próbowało stworzyć Carolina Medical Center. Nie dali rady się utrzymać, w końcu zostali kupieni przez Luxmed. Enel Sport nauczone na ich błędach zapewniło sobie przedewszystkim stałą współpracę z Legią Warszawa, co daje już jakieś bezpieczeństwo finansowe. Ale, żeby przychodznia miała pracę cały czas, klub nie wystarcza, więc otworzyli się na zewnątrz. Jeżeli ktoś ma pieniądze, to tutaj ma wszystko w jednym miejscu na wysokim poziomie.

Poniżej relacja z wizyty w Enel Sport (oczywiście pokazujemy tylko te naprawdę ciekawe dla biegaczy fragmenty).