16 września 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Wyczynowi sportowcy bardziej narażeni na problemy z sercem


Sport to zdrowie – wszyscy znają to powiedzenie, ale czy wszyscy się z nim zgodzą? Specjaliści Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) informują, że bardzo intensywne ćwiczenia mogą powodować zaburzenia pracy serca, tzw. arytmie.

krzysiek serce

O tym zagadnieniu członkowie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dyskutowali na wrześniowym kongresie w Amsterdamie. Prof. Sanjay Sharma z Uniwersytetu Londyńskiego poinformował wówczas, że niebezpieczne arytmie częściej występują u sportowców w średnim wieku, którzy przez kilkadziesiąt lat intensywnie trenowali. Co zaskakujące są oni pięciokrotnie bardziej narażenie na migotanie przedsionków aniżeli ci, którzy wręcz unikają sportu.

Do takich wniosków specjaliści doszli na podstawie badań REGICOR, które wykazały, że 1,5 tysiąca godzin intensywnego uprawiania sportów trzykrotnie zwiększa ryzyko arytmii. To pokazuje, że migotanie przedsionków, które nie zawsze się ujawnia, występuje u ponad 40 % byłych sportowców.

Na szczęście powyższy problem nie dotyczy osób, które uprawiają sport mniej intensywnie. W ich przypadku regularne treningi trwające co najmniej 30 minut, wykonywane przez 5 dni w tygodniu mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Ruch w takim przypadku nie tylko pozytywnie wpływa na serce, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, ale sprawia także, że czujemy się lepiej, nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. 

Źródło: http://www.escardio.org/, http://naukawpolsce.pap.pl/