New Balance 1080v12
 
9 maja 2014 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Treningi kontra anemia


Czy zdiagnozowana anemia przekreśla bieganie? Odpowiada trenerka i ekspertka adidas Running – Julita Kotecka.

Pytanie od fana adidas Running Polska:
Ostatnio robiłam badania – morfologia krwi i wyszła mi anemia. Czy mogę biegać w tym czasie? Natalia
Odpowiedź Julity Koteckiej, trenera: 
Natalko,
nie masz się czego obawiać. Wiesz zapewne, ze anemia jest spowodowana niskim stężeniem hemoglobiny we krwi i w największym stopniu dietą ubogą w żelazo.
Jest coś takiego jak anemia sportowa, która jest efektem bardzo ciężkich treningów i ,,wypłukiwania” z organizmu takich minerałów właśnie jak między innymi żelazo. Jeśli nie jesteś zawodowym biegaczem, na pewno Twoja anemia jest spowodowana brakiem artykułów spożywczych, które dostarczają żelazo. Bogate w ten składnik jest mięso, szczególnie czerwone, wątróbka, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, czy owoce suszone, które przy okazji będą słodką przekąską. Aby żelazo było łatwiej przyswajalne, powinnaś spożywać wyżej wymienione produkty w towarzystwie witaminy C. Mój kuzyn, Artur Łojewski, który jest lekarzem , a którego postawiłam zapytać o zdanie, proponuje Wit C w postaci soku pomarańczowego do posiłku, przy czym lepiej zrezygnować z kawy czy herbaty, która nieco zwolni wchłanianie. Nie ma medycznych przeciwwskazań, jednak należy zwrócić uwagę na to, że tolerancja na skrajny wysiłek będzie mniejsza, co podkreśla. Zatem możesz biegać dalej, tylko w granicach rozsądku, nie zamęczać się, przynajmniej dopóki nie zadbasz o prawidłową dietę i nie powtórzysz badań. Jeśli zaobserwujesz bóle i zawroty głowy czy kołatania serca, niezwłocznie udaj się do lekarza.
Jeśli byłaby to anemia innego typu, np. aplastyczna, sprawa się komplikuje, ale zakładam, że Ciebie to nie dotyczy.
Dlatego biegiem jak najszybciej do sklepu po zdrową żywność, bogatą w żelazo i nie przestawaj biegać;) Anemia nie jest nam straszna.