NB 1080v12
 
8 grudnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Darmowe badania kardiologiczne i sportowej wydolności fizycznej


Od Redakcji: UWAGA, dla wszystkich osób zajmujących się bieganiem jest to bardzo korzystna oferta, możecie za darmo zbadać swoje serce, takie badania jak EKG a zwłaszcza ECHO Serca moga wykryć jakieś problemy które do tej pory się nie ujawniły a które są przeciwskazaniem do dużego wysiłku. I na koniec bardzo prosimy się nie sugerować tak zwanym tętnem maksymalnym, które będziecie mieli "wyznaczone" w trakcie testu na rowerze stacjonarnym. To nie ma nic wspólnego z tętnem maksymalnym, które możecie stosować w treningu, jest to tętno wyznaczane z wzoru 220 – wiek i służy lekarzom tylko do tego aby w pewnym momencie zatrzymać test jeśli do tego poziomu dojdziecie.Darmowe badania kardiologiczne i sportowej wydolności fizycznej osób regularnie trenujących dynamiczne dyscypliny sportu

Pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poszukują młodych sportowców uprawiających sport zarówno amatorsko, jak i wyczynowo, celem oceny ich wydolności fizycznej oraz lekarskiej oceny kardiologicznej.

Poszukiwane są osoby trenujące:

   1. regularnie od minimum roku
   2. w wieku 16-35 lat
   3. z opracowanym schematem treningów
   4. trenujące dynamiczne dyscypliny sportu

biegi, piłka nożna, koszykówka, tenis ziemny, kolarstwo, wioślarstwo,
narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, snowbord

Oferta jest skierowana do osób:

    * z całej Polski,
    * klubów sportowych,
    * szkół sportowych,
    * sekcji sportowych,
    * indywidualnych sportowców

Jeżeli pochodzisz z małej miejscowości
postaramy się sprawnie przeprowadzić badania w ciągu jednego dnia.

Cel   

Nagłe zgony wśród sportowców są zawsze tragedią nie tylko dla rodziny, działaczy sportowych ale także całego społeczeństwa. Problem jest ważny, ponieważ ginie człowiek potencjalnie zdrowy, osoba z wydolnością fizyczną znacznie przekraczającą przeciętną = "zdrową." Niestety zgony dotyczą osób niedodiagnozowanych, bądź z rzadkimi schorzeniami, które w zwykłym badaniu lekarskim trudno jest wykryć.

Naszym zadaniem jest znalezienie prostej metody przesiewowej, która pozwoliłaby na szerokie zastosowanie wśród osób trenujących sport, aby zmniejszyć ryzyko zgonu młodych osób trenujących. Na chwilę obecną nie istnieją wytyczne w medycynie sportowej, pozwalające na zastosowanie prostej metody badawczej, jaką jest EKG (elektrokardiogram) u każdego młodego sportowca rozpoczynającego karierę. Dotyczy to w szczególności juniorów, u których nie podejrzewa się schorzeń kardiologicznych, a dla których nieodpowiednie dyscypliny sportu lub brak zabezpieczenia medycznego może doprowadzić do tragedii.

W Polsce nie dysponujemy danymi naukowymi, które upoważniłyby nas do wprowadzenia obowiązkowych badań przesiewowych u wszystkich sportowców, szczególnie amatorów i juniorów. Największe osiągnięcia w tej dziedzinie mają Włosi, u których każde dziecko rozpoczynające karierę sportową, nawet w małych klubach sportowych muszą przejść badanie lekarskie i mieć wykonane EKG. Nie pozostawajmy w tyle!

My również chcemy zadbać o osoby aktywne fizycznie i naszych sportowców.

Badania   

Każda osoba będzie miała wykonane badania:

    * EKG – ocena elektrycznej funkcji serca
    * ECHO serca –
ocena budowy i funkcji mechanicznej serca
    * Ergospirometria –
ocena wydolności układu krążenia, oddechowego
    * Gospodarka żelazem –
pobranie krwi na badania biochemiczne celem oceny ilości nośników tlenu w organizmie
    *
Oznaczenie NT-proBNP – marker biochemiczny przerostu mięśnia sercowego i przeciążenia serca (diagnostyka "serca sportowca")
    *
oznacznie stężenia witaminy D3

Wszystkie wyniki zostaną wydane w formie papierowej lub elektronicznej po ich opracowaniu.

O nas   

Nasz zespół składa się z lekarzy, pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Poza działalnością lekarską prowadzimy badania z dziedziny kardiologii i medycyny sportowej oraz działalność edukacyjną ucząc studentów Wydziału Lekarskiego i Fizjoterapii WUM.

Pracujemy w ośrodku klinicznych WUM:
III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, Szpital na Solcu, ul. Solec 93, Warszawa
 

Kontakt    

Koordynator: dr n. med. Andrzej Folga kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych.
e-mail:       sport.med@wp.pl
strona: www.medsport.com.pl
tel. kom.   +48  509 935 844

III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii
Warszawski Uniwersytet Medyczny
00-382 Warszawa, ul. Solec 93

Uwaga!   ze względu na charakter pracy lekarza kardiologa i nauczyciela akademickiego, w przypadku braku odebrania telefonu, proszę o pozostawienie informacji na poczcie głosowej wraz z numerem zwrotnym telefonu

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl