New Balance 1080v12
 
12 listopada 2008 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

O doborze butów raz jeszcze oraz jak korzystac z Katalogu Bieganie.pl


Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanym Katalogiem butów biegowych z sezonu 2008/2009. W tym tekście przekazujemy dodatkowe wskazówki które mogą być pomocne w doborze buta i korzystaniu z KATALOGU.

952_1.jpg

Dobór buta właściwego dla naszej stopy i stylu biegania.

Często otrzymujemy pytania: czy ten but jest dla mnie dobry? Jak znaleźć odpowiedź? Wyjścia są następujące:

1. Udać się do profesjonalnej poradni, w której ocenią biomechanikę waszej stopy pod kątem biegania i doradzą jaki but wybrać (na pewno jest w Polsce ich kilka, nawet chętnie się o nich dowiemy, na razie znamy tylko klinikarehabilitacji.pl)

2. Udać się do odpowiednio wyposażonego w sprzęt diagnostyczny sklepu, gdzie spotkacie dyżurnego podiatrę – niestety, jest to szansa tylko dla osób mieszkających w Anglii, Niemczech, jeszcze nie w Polsce.

3. Spróbować przeanalizować wasz przypadek samemu. Oto jak możemy wam pomóc:

Mokry test.

952_stopa.jpgJest to najbardziej popularny i teoretycznie prosty test do wykonania. Mokrą stopą stajecie na kartce papieru i patrzycie na kształt odbicia (można się poświęcić i pomalować stopę plakatówką, szybko się zmyje, a ślad będzie trwalszy i wyraźniejszy).

Co z niego odczytacie ?
Jak wysokie jest sklepienie podłużne waszej stopy.

Co to znaczy dla doboru buta?
Popularnie uważa się, że płaskie sklepienie równoznaczne jest z pronacją, a wysokie z supinacją. Nie jest to zawsze prawda, a przynajmniej nie musi tak być, statystyki jednak nie podam. Jednak zależność istnieje, dlatego jest to na pewno jeden z podstawowych testów jakie możecie zrobić.

952_stopy3.jpg

Dla pronacji ważniejsze jest jednak to, jak ustawia się wasza pieta (a dokładnie tzw tyłostopie).

Ustawienie pięty.

Dla ustalenia pronacji czy supinacji ważniejsze jest ustawienie pięty, ale niestety nie jest to już tak łatwe do wykonania przez laika.

952_stopa2.jpg

Sposób biegu

Chodzi o to w jaki sposób w biegu stawiacie stopę na ziemi – czy stopa styka się najpierw piętą czy nie ? Im dalej do przodu stopy przesunięty będzie punkt uderzenia stopą o ziemię, tym mniejsza będzie pronacja. Dla tych, którzy cały czas biegają na przodzie stopy nie ma tak naprawdę znaczenia czy wybiorą but dla stopy pronującej czy normalnej i supinującej. Wystarczy dobra amortyzacja w przedniej części podeszwy.

stopa2_bok_m.jpg stopa4_bok_m.jpg stopa5_bok_m.jpg

Jednak z badań wynika, że 85% z nas spada na pietę. Nawet jeśli przez pewną część biegu utrzymujemy się na „przodzie”, to po jakimś czasie, kiedy jesteśmy zmęczeni, przesuwamy się na pietę (mowa o biegaczach amatorskich, którzy sa generalnie słabsi mięśniowo niż wyczynowcy). Słychać wtedy często typowe „klapanie” stopy, kiedy jej przednia część przetaczając się ku przodowi uderza o podłoże.

Waga biegacza.

Producenci butów starają się je produkować dla możliwie szerokiego spektrum biegaczy. Jednak tak jak but dla pronatora powinien się różnić od buta dla biegacza neutralnego choćby wsparciem stopy od środka, tak i może różnić się optymalną dla danego buta wagą biegacza.
Buty różnią się parametrami choćby takimi jak pochłanianie uderzenia, oddawanie energii, elastycznością, trwałością. Te parametry wrażliwe są na wagę biegacza. W naszym katalogu każdy but przypisany jest do określonej wagowo, optymalnej dla niego kategorii.

Jak korzystać z KATALOGU:

1. oceń jak zachowuje się twoja stopa w biegu (czy pronuje, a jeśli tak, to jak mocno, czy supinuje) lub pozwól ocenić to specjalistom
2. sprawdź swoją wagę
3. zastanów się, do jakiego zastosowania szukasz buta (szosa, cross, wyścig, trening)

I wybierz właściwy dla siebie but.