22 kwietnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

Czy mogę biegać codziennie?


Mam 21 lat, jestem całkiem zdrowy i w dobrej kondycji fizycznej. Biegam dziennie około 6 km, dosyć powoli bo ponad 30 minut  i to po nawierzchni asfaltowej. – Adrian.
Panie Adrianie!
Codzienne bieganie jest trudnym zadaniem ze względu na potrzebę regeneracji, jednak jeśli biegi są mało intensywne i rzeczywiście tak częste bieganie sprawia Panu przyjemność, to jest to jak najbardziej możliwe.
Ja generalnie polecam trening w systemie 5, maksymalnie 6 treningów tygodniowo – z czego jeden lub dwa są zdecydowanie dłuższe, co w konsekwencji prowadzi do lepszej adaptacji organizmu i podniesienia kondycji fizycznej na znacznie wyższy poziom.
Proszę pamiętać, że nawet wyczynowi sportowcy, którzy trenują średnio 12 razy w tygodniu, też czasem robią dni bez treningu, żeby skuteczniej się zregenerować.
Druga część Pana pytania dotyczyła biegania w terenie asfaltowym. Prosimy pamiętać, że naturalne podłoże dużo lepiej pochłania energię niż beton lub asfalt. Siły przenoszone na taką powierzchnię obciążają znacznie bardziej układ ruchu biegacza. Jeżeli dołożymy do tego źle dobrane buty, nadwagę lub niewłaściwą technikę biegu, to nie jest trudno o kontuzję. Miękka nawierzchnia leśna dodatkowo wymusi bardziej aktywną pracą Pana stopy, co za tym idzie całego ciała.
Jeżeli nie ma Pan wyboru i będzie biegać tylko po miejskich chodnikach, należy zadbać o dobre obuwie i regenerację – a zatem dłuższe przerwy wypoczynkowe miedzy kolejnymi biegami.
Życzę dużo zdrowia i przyjemności.
Redakcja Bieganie.pl